Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dana4
Ak dovolíte, ešte by som si chcela ujasniť jednu vec ohľadne dobrovolného poistenia. Chápem to dobre, že v mojom prípade by bolo zbytočné sa ešte dobrovolne pripoistovať, (resp. nájsť si druhé zamestnanie na pár hodín do mesiaca), keďže do nástupu na MD (23.5.) by som už nesplnila lehotu poistenia 270 dní? Aj keď vlastne ju spĺňam ako zamestnanec (zamestnaná od r. 1999)? Znamená to, že podmienku byť poistená 270 dní by som musela spĺňať v oboch zamestnaniach (alebo dobrovolného poistenia) zvlášť, aby som mohla dostať dvojnásobnú materskú?
Áno, lehota 270 dní sa sleduje osobitne za nemocenské poistenie zamestnanca a osobitne za dobrovoľné nemocenské poistenie. A osobitne v každom zamestnaní ak ich niekto má viac.

Poznámka - k dobe dobrovoľného nem.poistenia sa pripočítava aj doba akéhokoľvek nem.poistenia pred rokom 2004.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Ešte raz ďakujem, idem študovať. Teraz mám pocit, že mi je to celé jasné a z predchádzajúcich príspevkom rozumiem aj tomu ako zvýšiť materskú.

Veľmi sa teším, že som túto stránku objavila, je geniálna!
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
M0NIKA
...
Veľmi sa teším, že som túto stránku objavila, je geniálna!
Áno stránka ako taká je urobená veľmi dobre. Ale geniálnou ju robia ľudia. A niektorí ju ťahajú veľmi napred.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ujha Monika, pozerám Váš profil a:

Členom od: 29-01-05
Spolu príspevkov: 65 (27.70 príspevkov denne)

...aby ste nám tu Poradu nezavarili...alebo: aby sme sa Vlaďou začali triasť o pozície na čele pelotónu prispievajúcich.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ricij
...Ale geniálnou ju robia ľudia. A niektorí ju ťahajú veľmi napred.
A niektorí ju nielen ťahajú ale pritom i lentilky rozdávajú...
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Jozef Mihál
A niektorí ju nielen ťahajú ale pritom i lentilky rozdávajú...
No, ty si tým lentilkám veľmi neublížil. Zato porade až, až... To myslím v dobrom, pravdaže.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Jozef Mihál
Ujha Monika, pozerám Váš profil a:

Členom od: 29-01-05
Spolu príspevkov: 65 (27.70 príspevkov denne)

...aby ste nám tu Poradu nezavarili...alebo: aby sme sa Vlaďou začali triasť o pozície na čele pelotónu prispievajúcich.
Pán Mihál, vôbec sa nemáte čoho obávať... ja sa iba neviem od PORADY odtrhnúť... už som tuším závislá
A hlavne nemám doma chlapa, tak si spríjemňujem večer.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
... aby ste nám tu Poradu nezavarili ... alebo: aby sme sa Vlaďou začali triasť o pozície na čele pelotónu prispievajúcich.
Jožko, myslím, že mi to vôbec neublíži, ak náhodou spadnem o nejakú tú priečku nižšie ... a fakt mi nejde o kvantitu príspevkov ... proste to ide samo ... veď to poznáš, však?
0 0
mama mama

mama je offline (nepripojený) mama

[Dobry den.
sledujem tuto temu, ale naozaj mi nie su niktore veci jasne. Prosim Vas, mozete mi potvrdit, ci podla noveho zakona je vyska materskej pocas prvych 6 mesiacov limitovana ? Momentalne mam hrubu mzdu 27 000. Vo firme pracujem od roku 2000, ale v maji 2004 som sa vratila po 13 mesiacoch z prvej materskej. Na dalsiu by som mala nastupit aprili :p . Vztahuju sa na mna nejake obmedzenia vo vypocte ?

Vopred dakujem za odpoved.
PS: musi povedat, ze moznost diskusie na jednotlive temy na tomto servry je fakt super. Velmi vela sa da poucit. Je to super, len tak dalej
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mama,
výška materskej nie je limitovaná.

Limitovaná je výška mesačného vymeriavacieho základu, z ktorého sa platí nemocenské poistenie (v súčasnosti je ten limit 21548 Sk).

A pretože materská sa, zjednodušene povedané, vypočítava z vymeriavacieho základu, z ktorého mamina platila nemocenské poistenie, je tým nepriamo limitovaná aj samotná materská.

Ale to slovíčko "zjednodušene" v predošlej vete znamená, že sa dá "špekulovať" a vhodne zvolenou kombináciou platenia viacerých nemocenských poistení a prerušovaní týchto poistení sa dá dosiahnuť suma niekoľkonásobne vyššia suma materskej, než len tých cca 55% z 21548 Sk mesačne.
0 0
mama mama

mama je offline (nepripojený) mama

pan Mihal, myslite tym to dobrovolne nemocenske pripoistenie V SP ? Je tam stanovena maximalna vyska vymeriavacieho zakladu ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mama, keďže nastupujete na MD v apríli, pravdepodobne sa už nič nedá robiť. Snáď to dobrovoľné nemocenské poistenie, ak sa stíha doba poistenia 270 dní aj so zarátaním obdobia z roka 2003...a tuším sa to naozaj stíha.

Podstata triku je správna kombinácia prerušení nemocenského poistenia ako zamestnanca a prihlášok/odhlášok na dobrovoľné nem.poistenie, samozrejme s maximálnym VZ na dobrovoľné nem.poistenie.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 01.02.05 at 21:32
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zajtra, tj. v stredu 2.2.2005, od 8:20 na www.mihal.blog.sme.sk,

ďalší diel seriálu o materskej, tentoraz ideme na sumu 36000 Sk mesačne.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.05 at 06:19
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

Zdravim diskutujucich,

prosim o radu, aku max. vysku mzdy mozem vyplatit zene na materskej , plati stale polovica z minimalnej mzdy? kde si to mozem pozriet,potrebujem to rychlo dohladat.
dakujem.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Jozef Mihál
mama, keďže nastupujete na MD v apríli, pravdepodobne sa už nič nedá robiť. Snáď to dobrovoľné nemocenské poistenie, ak sa stíha doba poistenia 270 dní aj so zarátaním obdobia z roka 2003...a tuším sa to naozaj stíha.

Podstata triku je správna kombinácia prerušení nemocenského poistenia ako zamestnanca a prihlášok/odhlášok na dobrovoľné nem.poistenie, samozrejme s maximálnym VZ na dobrovoľné nem.poistenie.
Myslim, ze je to uplne zbytocne sa dobrovolne v tomto pripade poistit. Ved max. VZ na nem.poistenie dosahuje uz z hlavneho zamestnania, takze nema z coho platit NP. A keby mala prerusenie v zamestnani meni sa jej automaticky rozh.obdobie
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Jozef Mihál
Zajtra, tj. v stredu 2.2.2005, od 8:20 na www.mihal.blog.sme.sk,

ďalší diel seriálu o materskej, tentoraz ideme na sumu 36000 Sk mesačne.
V zamestnani C nebude splnena podmienka nemocenskeho poistenia 270 dni pred porodom. Musela by mat buduca mamicka prerusenie menej ako 30 dni
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
?
"...Zároveň je zamestnaná úplne rovnako, ako vo firme B, aj vo firme C. Teda na kratší pracovný čas (1 hodinu týždenne) od 1.7.2004....Vo všetkých troch zamestnaniach je nemocensky poistená...K 3.3.2005 nastupuje na materskú. Očakávaný termín pôrodu je dňa 20.4.2005."

V zamestnaní C je 270 dní pred pôrodom poistená.
0 0
tess tess

tess je offline (nepripojený) tess

Som SZČO dobrovoľne poistená cez 3 roky (do 31.12.2003 mám takto splnených 100 dní poistenia) , termín pôrodu mám 20.9.2005, náastup na materskú 9.8.05.
K 1.3. by som mala nastúpit do zamestnania ( mám ešte sancu byť poistená 200 dní do termínu pôrodu) s hrubou mzdou 17 000,-, v tomto zamestnaní nebudem môcť uvažovať o prerusení a odmenách za 1 deň. Ale mám moznosť "prizamestnať" sa, i u 2 "spriaznených" zamestnávateľov.
Poraďte mi, prosím, ako mám presne postupovať pri prerušeniach poistení, aby som niečo nepokazila a neprišla o materskú :-)), prípadne, aby som minimalizovala náklady a maximalizovala prínos. Ďakujem za každý názor.
0 0
zuzanah zuzanah

zuzanah je offline (nepripojený) zuzanah

p. Mihal, zatial Vam dakujem za odpoved a budem ocakavat ake riesenie navrhnete
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

Yuya, p. Mihal, Poradaci,

poprosil by som Vas tiez o konkretnu poradu.

Manzelka je tehotna /je v 6. tyzdni/. Dufame ze vsetko dopadne ok.
Predpokladany termin porodu je 15.09.2005. Tj. na matersku by mohla ist od 22.07.2005 do 04.08.2005

Udaje o zamestnani:
1. od 25.08.2003 do 30.06.2004 - ZS, ucitelka /hr. mzda: 11tis./mes. /
2. od 01.07.2004 do 01.09.2004 - evidovana ako nezamestnana osoba, teraz neviem ci bola poistena - asi bola ako dobrovolne poistena osoba
3. od 02.09.2004 do 30.06.2005 - ZS, ucitelka /hr. 12 tis./mes. /

Ja som SZCO od 1.1.2005. Ako ovplyvnia jej prijmy /materska/ moje odpisy?

Viete mi poradit ako zvysit matersku?
Udalosti ktore mozu nastat:
- nebude moct chodit do roboty az do 30.06 - Otazka: do kedy by mala vydrzat v robote?
- ak vydrzi do 30.06 v zamestnani, co potom? Zamestnat ju na par dni za max. vym. zaklad ako hlav. prac. cinnost, a medzi zastavit odvody (nepoistit sa na 1 den)? To staci na 11tis?
- ak bude vypisana, tak ako postupit?
- da sa este nejak zvysit matersku v jej pripade aj nad 11tis?
Ako to vyspekulovat? Z min. roku ma zhruba 200 dni /10 mes. zamestnana/, mala by byt zamestnana aj ako VPP na tych dalsich 70 dni?

Za vase cenne rady Vam dopred dakujem!
S pozdravom
atomant
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať