Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Mám pocit, že na viacero nemocenských poistení je už neskoro. Jedinou alternatívou je, že jej dáme tak vysokú materskú z jedného poistenia ako to len ide. Teda 21548/30 dní *0,55 = DVZ by bol 718,2667 a materská na jeden deň 396 korún. Takže, nech pokojne zostatne pracovať v starom zamestnaní do 31. 5. 2005. Od 1. júna ju zamestnáš ty s tým, že hneď berie neplatené voľno od 1. 6. do 29. 6. 2005. 30. 6. 2005 u teba zarobí 719 korún za jeden deň. A v júli čím skôr na materskú. Čo začiatkom júla, neviem , najjednoduchšie je nechať sa vypísať, ak sa dá. Dalo by sa to celé posunúť do júla, aby sa nemuselo začiatkom júla špekulovať, že čo s tým, ale materská by jej vyšla nižšia.
A manželku neodpisuj, čo by ti potom zostalo???
Ty máš na mysli asi odpočítateľnú položku. Takže ty nebudeš mať nárok, ale pre ňu je materská oslobodená od dane, takže určite jej vyjde preplatok a daň jej pri ročnom zúčtovaní (podaní daňového priznania) vrátia.
Naposledy upravil ricij : 04.02.05 at 15:53
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Jozef Mihál
?
"...Zároveň je zamestnaná úplne rovnako, ako vo firme B, aj vo firme C. Teda na kratší pracovný čas (1 hodinu týždenne) od 1.7.2004....Vo všetkých troch zamestnaniach je nemocensky poistená...K 3.3.2005 nastupuje na materskú. Očakávaný termín pôrodu je dňa 20.4.2005."

V zamestnaní C je 270 dní pred pôrodom poistená.
Ale nebude sa jej tam predsa ratat doba prerusenia 30 dni v decembri. Tym padom nedodrzi podmienku poistenia 270 dni pred porodom /zamestnanie C/. Alebo sa rataju vsetky VPP spolu /co sa tyka doby poistenia pred porodom/?
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Konecne som nasiel spravnu temu.
Chcel by som vas poprosit o jednu radu.

Znama nastupuje na matersku 2.3.2005
Je zamestnana a splna podmienku 270 dni.
Ma vyznam aby si vzala na 1.3. neplatene volno a aby sa od 1.3. zamestnala napr. u mna?
Dostala by matersku za obe zamestnania? Co by z toho vyplynulo pre mna ako jej zamestnavatela?
Mozem ju zamestnat aj na TPP za 21548 Sk? Alebo sa da vymysliet nejaky lepsi postup?

Dakujem
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

Vdaka za radu!

ricij
Mám pocit, že na viacero nemocenských poistení je už neskoro. Jedinou alternatívou je, že jej dáme tak vysokú materskú z jedného poistenia ako to len ide. Teda 21548/30 dní *0,55 = DVZ by bol 718,2667 a materská na jeden deň 396 korún. Takže, nech pokojne zostatne pracovať v starom zamestnaní do 31. 5. 2005. Od 1. júna ju zamestnáš ty s tým, že hneď berie neplatené voľno od 1. 6. do 29. 6. 2005. 30. 6. 2005 u teba zarobí 719 korún za jeden deň neplateného voľna.
Upresnenie datumov a faktov:
1. Do 30.06.2005 zostava v povodnom zamestnani.
Od 01.07.2005 nastupi do noveho zamestnania. Moze pracovat aj u manzela, tj. u mna ? ...no ok, dam radsej :p!

2. Dna 01.07 si vyberie neplat. dovolenku.

3. Dna 02.07 odpracuje den, za to dostane cca. 720Sk v hrubom.

4. Od dna 03.07 bude vypisana, tj. zamestnavatel jej bude platit nemocenske na 10 dni potom zdr. poistovna. Tieto dni by sa zaratali do vypoctu DVZ?

5. Na matersku pojde najskor 8 tyzdnov pred predpokladanym porodom /15.09/, tj. 25.07.2005.

Kolko by to stalo zamestnavatela? Odvody, nemocenske, atd. - z coho by sa to malo vypocitat?

Neni to prilis "podozrive", ze hned prvy den je zamestnana osoba na nepl. dovolenke? Sice moze to byt podozrive, je to sulade so zakonom ...

Toto mozme spravit aj v pripade ak by bola napr. od maja vypisana do 30.06 a ostatne vid. vyssie. Vsak?

ricij
A v júli čím skôr na materskú. Čo začiatkom júla, neviem , najjednoduchšie je nechať sa vypísať, ak sa dá. Dalo by sa to celé posunúť do júla, aby sa nemuselo začiatkom júla špekulovať, že čo s tým, ale materská by jej vyšla nižšia.
Preco bude nizsia? Zaratava sa aj doba pocas vypisania /nem. davka/?
Bud zostane v skole do 30.6 alebo bude vypisana... to sa este uvidi, ale kazdopadne moze nastupit do noveho zamestnania len od 1.7 /prilis to nechceme komplikovat/.

ricij
A manželku neodpisuj, čo by ti potom zostalo???
Dobra rada nad zlato . Diky!

a.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Predošlý príspevok treba trochu upraviť.
Takto, ak ju zamestnáš ešte v júni na jeden deň, bude mať vyššiu materskú, lebo jún má iba 30 dní. Teda zamestnaj ju 30.6. Teda takto: Nech zo starého zamestnania odíde 29. 6. a k tebe nastúpi 30.6. Nemusí brať ani neplatené voľno. Plat už bol spomínaný. Od 1.7. nech ide na maródku až do nástupu na materskú. Prvých desať dní platíš formálne ty.

Podozrivé to je, pravdaže, ale čo môže robiť SP? Len zatnúť zuby a platiť.
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

uzasna stranka, uzasní odborníci!!!!! ja som bola tiez v tom, ze je zaklad obmedzený, precítala som si všetky príspevky, kukla do zakona. ta diera o ktorej hovorite je v paragrafe 253 zakona o soc. poisteni ods. 3,4 atd? mame zamestnankynu, ktora pôjde na materskú koncom aprila. v oktobri sme ju zamestnanali. 270 dni splní, VZ by mala 14 500, co je hruma mzda z oktobra 2004. od vtedy je PN. podľa toho všetkého čo tu hovoríte jej ešte stihneme prerušit nem. poistenie a dať základ 21548 aby mala najvyššiu materskú? dakujem
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Shaman
Konecne som nasiel spravnu temu.
Chcel by som vas poprosit o jednu radu.

Znama nastupuje na matersku 2.3.2005
Je zamestnana a splna podmienku 270 dni.
Ma vyznam aby si vzala na 1.3. neplatene volno a aby sa od 1.3. zamestnala napr. u mna?
Dostala by matersku za obe zamestnania? Co by z toho vyplynulo pre mna ako jej zamestnavatela?
Mozem ju zamestnat aj na TPP za 21548 Sk? Alebo sa da vymysliet nejaky lepsi postup?

Dakujem
Shaman, všetko tu už bolo vlastne napísané. Nemusí brať neplatené voľno, pretože i zmena zamestnávateľa je prerušením. Tu treba využiť to, že február má iba 28 dní. Teda, nech k 27. februáru odíde zo starého zamestnania a k 28. februáru sa zamestná u teba. Ak nastúpi na materskú v marci, DVZ sa bude počítať z mesiaca vopred, teda z februára. Plat: 21548/28=770,- Sk za ten deň 28.2.
A môže sa tešiť na materskú vo výške vyše 13000 Sk.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Vypoved u prveho zamestnavatela neprichadza do uvahy.
Ale asi by bolo potom vyhodnejsie neplatene volno zobrat na posledny februarovy tyzden v "normalnej" praci a zamestnat ju este na 28.2. v novej praci za 21548. 1 marca by mala v novej praci volno a v starej by na jeden den nastupila a 2.3. by sla na matersku.

Dobre uvazujem? ;-)
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Shaman
Vypoved u prveho zamestnavatela neprichadza do uvahy.
Ale asi by bolo potom vyhodnejsie neplatene volno zobrat na posledny februarovy tyzden v "normalnej" praci a zamestnat ju este na 28.2. v novej praci za 21548. 1 marca by mala v novej praci volno a v starej by na jeden den nastupila a 2.3. by sla na matersku.

Dobre uvazujem? ;-)
Nie. Ak sa zamestná u teba a ešte bude zamestnaná u starého zamestnávateľa, dostane nemocenskú len jednu a to podľa starého zamestnávateľa. Ak ju aj zametnáš, nesplní si podmienku 270 dní.
Ak nechce dať výpoveď, potom nech si vezme neplatené voľno a nech jej starý zamestnávateľ niečo prihodí. Iné riešenie nevidím.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Takze pokial je pred materskou zamestnana u roznych zamestnavatelov, tych 270 dni sa pocita u kazdeho zamestnavatela SAMOSTATNE?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Shaman
Takze pokial je pred materskou zamestnana u roznych zamestnavatelov, tych 270 dni sa pocita u kazdeho zamestnavatela SAMOSTATNE?
Počíta sa jej každé poistenie samostatne. Ak má dvoch zamestnávateľov, má dve poistenia. Ak je SZČO, to je tiež ďalšie poistenie.
Prečítaj si príspevky na mihal.blog.sme.sk
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Cital som blogy.
Ale chapal som to tak, ze na SZCO potrebuje 270 dni, na dobrovolne tiez 270 dni a na zamestnanca na hocijaky pocet zamestnani tiez 270 dni v uhrne.

Takze vdaka moc a pekny vikend. ;-)
I ked si ma moc nepotesil..
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Sedí až na to "hocijaký". Ak má tri zamestnania, musí spĺňať požiadavku vo všetkých troch.
0 0
ivina ivina

ivina je offline (nepripojený) ivina

Dobrý deň pán Mihál,

potrebovala by som čo najskôr vašu pomoc, nakoľko sa najlepšie rozumiete tomu, ako by som si mohla vylepšiť materskú. Len neviem, či už nie je neskoro.
TP mám 17.4.2005, momentálne som však na PN od 19.1. a mala by som nastúpiť na materskú 8 týždňov pred pôrodom, teda hneď ako ukončím PN-ku - 20.2.
Pôvodne som si mala čerpať dovolenku celý február a nastúpiť na materskú 6 týždňov pred pôrodom (7. 3.), ale môj zamestnávateľ, mi moc nepomohol, vraj "nemá peniaze" a nemôže mi dovolenku podpísať... A to mám 40 dní dovolenky.

Môj vymeriavaci základ za rok 2004 je 124864 / 352 (4 dni OČR a 10 dní PN) = výška mojej budúcej materskej 5853 Sk .
Poraďte mi, prosím, čo môžem podniknúť, aby som mala vyšší príjem? Bojím sa len, že to môže zlyhať len kvôli neochote zamestnávateľa. Nemám už veľa času.

Vďaka.
Naposledy upravil ivina : 07.02.05 at 07:55
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Pan MIHAL poradte prosim, ktory vypocet DVZ pri nastupe na matersku a vypocte materskeho je spravny.

Mesacna hruba mzda je 21548,- Sk /maximum pre NP/
Rozhodujúce obdobie je 22.2.-24.2.05
VZ v rozh.obdobi je 3232,- Sk /21548/20 prac.dnix3dni RO/ - pri vypocte miezd sa hruba mzda rozratava na prac.dni

1/ DVZ = 3232,-/3dni = 1077,33
2/ DVZ = 2309,-/3dni = 769,66 /2309=21548/28 kalend.dní x 3dni/

Podla mna je spravny 1. vypocet. Aky je Vas nazor?
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Neviem či tomu ešte stále dobre rozumiem, nejak mi to nepáli. Prosím majte trošku strpenia...
Momentálne som zo zamestnania na rodičovskom príspevku s prvým dieťaťom a plánujeme druhé. Keďže sa mi asi nepodarí ovplyvniť môjho zamestnávateľa aby mi pred nástupom na materskú nahlásil max. VZ, tak mám ešte nejakú inú možnosť zvýšiť si materskú?
Môžem sa ešte dobrovoľne nemcensky poistiť najskôr na min. VZ, potom odhlásiť a znovu prihlásiť na max. VZ tak aby som splnila tých 270 dní?
Čo ak by som pred nástupom na materskú dala výpoveď a zamestnala sa u iného zamestnávateľa napr. na mesiac za 21548,-, z čoho sa mi bude rátať materská?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Yuya - správne je 2.
ALE - tu asi ide o to, že v tom februári je nejaké prerušenie. Napríklad 1 deň a to 21.2. V takom prípade sa dosiahnutý mesačný VZ rozpočítava nie na 28 dní, ale len na 27 dní, lebo len toľko trvalo nemocenské poistenie vo februári. A VZ, z ktorého sa platí nemocenské poistenie, nemôže byť 21548 Sk - toľko by bol max.VZ pri platení za celých 28 dní - ale alikvótne nižší o ten jeden deň.

Zároveň sa ospravedlňujem všetkým, ktorí mi tu dávate za úlohu pomôcť a poradiť ako to máte urobiť aby...Jednoducho v týchto dňoch nestíham.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

Jozef Mihál
Yuya - správne je 2.
ALE - tu asi ide o to, že v tom februári je nejaké prerušenie. Napríklad 1 deň a to 21.2. V takom prípade sa dosiahnutý mesačný VZ rozpočítava nie na 28 dní, ale len na 27 dní, lebo len toľko trvalo nemocenské poistenie vo februári. A VZ, z ktorého sa platí nemocenské poistenie, nemôže byť 21548 Sk - toľko by bol max.VZ pri platení za celých 28 dní - ale alikvótne nižší o ten jeden deň.

Zároveň sa ospravedlňujem všetkým, ktorí mi tu dávate za úlohu pomôcť a poradiť ako to máte urobiť aby...Jednoducho v týchto dňoch nestíham.
Ale ja nprekrocim max VZ pre NP vo februari. Pri vypocte mzdy sa totiz rata s pracovnymi dnami a tych je v 2/05 dvadsat. Tzn., ze ak budem mat napr. prerusenie poistenia 21.2., budem mat odprac. 19 prac.dni a pri vypocte mzdy bude moj alikvotny max. VZ pre NP 21548/20x19 = 20471,- a nie 21548/28x19 = 14622,-.

A z toho mi vychadza, ze pri nastupe na matersku napr. 25.2.04 bude VZ v RO 21548/20x3 = 3232,- a RO budu 3dni /v tomto pripade nie je v RO ziadna sobota a nedela/

DVZ = 3232,-/ 3dni =1077,33
0 0
ivina ivina

ivina je offline (nepripojený) ivina

Dobrý deň,

Dopĺňam svoj predchádzajúci príspevok. Verím že pán M I H Á L je veľmi zaneprázdnený, tak sa obraciam aj na iných, ktorí by mi vedeli poradiť.

Chcela by som len vedieť, či mi postačí si zobrať NV napr. na 2 týždne a "odpracovať" za max. možný príjem iba jedeň deň a tak dosiahnuť vyššiu materskú?
Konkrétne: Kedže PN som do 18.2., NV by som si čerpala od 21. 2. do 3. 3. (t.j.9 dní), 4.3. by som pracovala napr. za 700 Sk a na MD by som mala nastúpiť 6. 3., teda 6 týždňov pred pôrodom.
Mám už vtedy nárok na materskú vo výške: 11 550 pri 30 dňoch?

ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

ivina
Dobrý deň,

Dopĺňam svoj predchádzajúci príspevok. Verím že pán M I H Á L je veľmi zaneprázdnený, tak sa obraciam aj na iných, ktorí by mi vedeli poradiť.

Chcela by som len vedieť, či mi postačí si zobrať NV napr. na 2 týždne a "odpracovať" za max. možný príjem iba jedeň deň a tak dosiahnuť vyššiu materskú?
Konkrétne: Kedže PN som do 18.2., NV by som si čerpala od 21. 2. do 3. 3. (t.j.9 dní), 4.3. by som pracovala napr. za 700 Sk a na MD by som mala nastúpiť 6. 3., teda 6 týždňov pred pôrodom.
Mám už vtedy nárok na materskú vo výške: 11 550 pri 30 dňoch?

ďakujem za rýchlu odpoveď
Mas ten isty problem ako ja v prispevku pred tebou. Urcite urobis lepsie ak si zoberes to neplatene volno len do 27.2.04 a 28.2.04 uz budes pracovat. Rozhodujuce obdobie budes mat 28.2.04, cize len jeden den a Tvoj DVZ moze byt podla mna az 1077,33 Sk.


Materske pri 30 dnoch 55% z 1077,33x30= cca 17760,-
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať