Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
ivina ivina

ivina je offline (nepripojený) ivina

Yuya

moc dik za odpoved, ale nie je mi jasne, ako si prisla k sume 1077,33 Sk ?

Uz len aby som sa dohodla s uctovnickou ci riaditelom skoly. Necakam, ze budu nadseni, ci vobec ochotni mi pomoct.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Yuya
Mas ten isty problem ako ja v prispevku pred tebou. Urcite urobis lepsie ak si zoberes to neplatene volno len do 27.2.04 a 28.2.04 uz budes pracovat. Rozhodujuce obdobie budes mat 28.2.04, cize len jeden den a Tvoj DVZ moze byt podla mna az 1077,33 Sk.


Materske pri 30 dnoch 55% z 1077,33x30= cca 17760,-
Tá suma nie je správna. Má to byť DVZ 770,- Sk.
0 0
ivina ivina

ivina je offline (nepripojený) ivina

este jedna otazka,

Kedze som PN a kontrolu mam 18. 2. , budem si cerpat NV len 5 prac. dni. Staci to?
Ak nie, potrebujem to hned vediet, aby som co najskor ukoncila PN-ku. Uz mi prihára...

Ma moj zamestnavatel na mna nejake vydavky, ked som na MD?
Naposledy upravil ivina : 10.02.05 at 20:59
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

ivina
Yuya

moc dik za odpoved, ale nie je mi jasne, ako si prisla k sume 1077,33 Sk ?

Uz len aby som sa dohodla s uctovnickou ci riaditelom skoly. Necakam, ze budu nadseni, ci vobec ochotni mi pomoct.
Pozri si prispevok 136. Pri vypocte mzdy a urceni alikvotnej casti mzy pri neodpracovani celeho mesiaca sa predsa vychadza z prac.dni a nie kalendarnych. Kalendarne sa pouziju az pri vypocte DVZ.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

ivina
este jedna otazka,

Kedze som PN a kontrolu mam 18. 2. , budem si cerpat NV len 5 prac. dni. Staci to?
Ak nie, potrebujem to hned vediet, aby som co najskor ukoncila PN-ku. Uz mi prihára...

Ma moj zamestnavatel na mna nejake vydavky, ked som na MD?
Staci Ti aj 1 den NV.

Ked si na MD nema na Teba zamestnavatel ziadne vydavky.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

ricij
Tá suma nie je správna. Má to byť DVZ 770,- Sk.
Nepresvedcil si ma. Vies to svoje tvrdenie aj nejako podlozit?
0 0
bachorikova bachorikova

bachorikova je offline (nepripojený) bachorikova

Yuya
Nepresvedcil si ma. Vies to svoje tvrdenie aj nejako podlozit?
Podla mna je spravne 770 Sk, na tvoj prispevok c.136 odpovedal pan Mihal ze treba delit poctom kalend.dni.
0 0
Yuya Yuya

Yuya je offline (nepripojený) Yuya

bachorikova
Podla mna je spravne 770 Sk, na tvoj prispevok c.136 odpovedal pan Mihal ze treba delit poctom kalend.dni.
Tak mi potom povedz, preco moj alikvotny max VZ pre NP pri odpracovani 3 dni v 2/05 pri mesacnej mzde 21548,-Sk je 1077,4 x 3dni = 3232,- a nie 770,-x 3 = 2310,- ?
To znamena, ze odvody mozem platit zo sumy 3232,- a nemocenske davky budem mat z nizsej sumy? To nedava zmysel ! Zamysli sa nad tym.

1077,4= 21548,-/20 prac.dni
770,- = 21548/28 kal.dni
0 0
Nadaska Nadaska

Nadaska je offline (nepripojený) Nadaska

Dobry den, mam tiez otazocku, termin nasupu na MD budem mat koncom 03/2005 - od 1.8.2001 do 6.12.2004 som bola zamestnana - pracovny pomer skoncil dohodou. Ak som tieto prijemne diskusie dobre pochopila moj VZ by mal byt rok 2004 / som v 6 mesacnej lehote ,dosahovala som max. VZ zo zamestnania - takze matersku by mi SP mala vyplacat z bývalého zamestnania /... Okrem toho mam zivnost, momemtalne platim vsak iba na ZP ale / platila som odvody na nem. poistenie od 1.7.2003 do 30.6.2004. - Potom som sa s platenia poistneho odhlasila, z dovodu ze nie je znamy moj VZ ako SZCO / do 31.12.03 som bola paušalista /. ma nejaky vyznam ak by som sa prihlasila ako dobr. platitel na nem. poistenie na 2 mesiace aby som splnila podm. 270 dni, resp. budem mat narok na matersku aj ako SZCO ??dakujem za odpoved
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivina má tento problém:

"TP mám 17.4.2005, momentálne som však na PN od 19.1. a mala by som nastúpiť na materskú 8 týždňov pred pôrodom, teda hneď ako ukončím PN-ku - 20.2.

Môj vymeriavaci základ za rok 2004 je 124864 / 352 (4 dni OČR a
10 dní PN) = výška mojej budúcej materskej 5853 Sk .
Poraďte mi, prosím, čo môžem podniknúť, aby som mala vyšší príjem? Bojím sa len, že to môže zlyhať len kvôli neochote zamestnávateľa. Nemám už veľa času.
Postačí si mi zobrať NV napr. na 2 týždne a "odpracovať" za max. možný príjem iba jedeň deň a tak dosiahnuť vyššiu materskú? Kedže PN som do 18.2., NV by som si čerpala od 21. 2. do 3. 3. (t.j.9 dní), 4.3. by som pracovala napr. za 700 Sk a na MD by som mala nastúpiť 6. 3., teda 6 týždňov pred pôrodom.
Mám už vtedy nárok na vyššiu materskú? Oplati sa mi to vobec podniknut, resp. mam sancu to stihnut?"


Ak bude Váš zamestnávateľ ústretový, pôjde to.
Navrhujem takto:

PN Vám končí 18.2.

1. Od 19.2. choďte na neplatené voľno, do 27.2. vrátane. Čize od soboty do nedele! V pondelok 28.2. do práce, plat 770 Sk (21548/28).
Nástup na MD potom buď 1.3.2005 alebo o pár dní neskôr, ale v marci. V takomto prípade rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu bude jediný deň - 28.2., a DVZ bude 770 Sk. Materská bude 55% z tohto DVZ, čiže 423,50 na deň.

2. Prvé riešenie má slabé miesto v tom, že SP môže vymýšľať, že predsa v sobotu a nedeľu ste nemohli mať neplatené voľno. Preto bezpečnejšie bude riešenie -
Od 19.2. choďte na neplatené voľno trvajúce až do 28.2.vrátane, teda až do pondelka 28.2. vrátane. Od 1.3. nastúpte do práce. Ideálne by potom bolo nastúpiť na MD 2.3. ale je to jedno, ak by ste nastúpili na MD povedzme 7.3. ide o to, aby ste za marec mali plat vo výške 21548/31 krát počet kal.dní pred nástupom na MD.
Takže napr. pri nástupe na MD dňa 2.3. treba mať plat za 1.3. vo výške 21548/31 = 696 Sk.
Pri nástupe na MD dňa 7.3. treba mať plat za 1.3. až 6.3. vo výške 21548/31 krát 6 = 4171 Sk.

Pri takomto riešení bude rozhodujúce obdobie pre výpočet DVZ dané ako dni v marci pred nástupom na MD, DVZ bude v oboch tu uvedených príkladoch 696 Sk, materská 382,80 Sk na deň.

Takže ako vidno, finančne výhodnejšie je riešenie februárové.

Skúsme ho ešte modifikovať. Ak by ste čerpali NV od pondelka 21.2. do piatka 25.2. - čiže len pracovné dni, a do práce by ste nastúpili 28.2., tak počet dní vo februári, za ktoré je povinnosť platiť poistné je 19, 20, 26, 27, 28, spolu za 5 dní. Ak za 28.2. zarobíte 21548/28 krát 5 = 3848 Sk, tak dosiahnete materskú 423,50 na deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuso
Neviem či tomu ešte stále dobre rozumiem, nejak mi to nepáli. Prosím majte trošku strpenia...
Momentálne som zo zamestnania na rodičovskom príspevku s prvým dieťaťom a plánujeme druhé. Keďže sa mi asi nepodarí ovplyvniť môjho zamestnávateľa aby mi pred nástupom na materskú nahlásil max. VZ, tak mám ešte nejakú inú možnosť zvýšiť si materskú?
Môžem sa ešte dobrovoľne nemcensky poistiť najskôr na min. VZ, potom odhlásiť a znovu prihlásiť na max. VZ tak aby som splnila tých 270 dní?
Čo ak by som pred nástupom na materskú dala výpoveď a zamestnala sa u iného zamestnávateľa napr. na mesiac za 21548,-, z čoho sa mi bude rátať materská?
zuso, máte to šťastie, že môžete plánovať a tak si môžete pokojne naprojektovať pomerne vysokú materskú. Čítajte môj blog a ak Vám to páli aspoň trošku, malo by Vám byť jasné ako na to.
Tu Vám dám dve jednoduché rady.
1. Ak Váš aktuálny zamestnávateľ "nespolupracuje", tak stačí, ak pred nástupom na MD dáte u neho výpoveď, zamestnáte sa inde tak, aby ste mali maximálny možný VZ - v prepočte 21548 Sk mesačne - materská sa Vám bude počítať z VZ dosiahnutého o nového zamestnávateľa.
2. Okamžite sa dobrovoľne nemocensky poistite, aby Vám čím skôr bežali dni dobrovoľného poistenia (kvôli limitu 270 dní), nahláste si VZ 21548 Sk. Poistné platiť nebudete žiadne, pretože ak ste aktálne na rodičovskom príspevku, poistné sa neplatí. Potom tesne pred nástupom na MD treba rodičovský príspevok ukončiť (čo urobíte aj tak, lebo predsa nastúpite do toho nového zamestnania), začat tým platiť aj dobrovoľné nemocenské poistenie. Treba samozrejme zladiť platenie nemocenského v zamestnaní a z dobrovoľného poistenia tak, aby v oboch boli rozdielne rozhodujúce obdobia...to už je vyššia matematika ale viď blog.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

vazeny p.mihal, som fascinovana.
Mame zamestnankynu, ktora je tehotna, TP v 08/2005. Rusime org.utvar, v ktorom pracuje. Je v rozpakoch, ci nam to ma oznamit. Ak nam to oznami, pride o odstupne 6-mes.platov, ale bude dalej zamestnana. Posepkali sme jej moznosti, ktore uvadzate vy. Postupnost - je u nas zamestnana 5 rokov, tj. viac ako 270 dni, mala iba PN, ktore neprerusuje nemocenske poistenie. Termin ukoncenia dohodou je do 28.2. Dnes je 11.2. Pokial by si vzala NV od 14.-16.2., prerusi sa jej poistenie a VZ jej vyjde viac ako 21548 (max.VZ). Dostane odmenu, bez ohladu na to, ci vezme dohodu, alebo nie. Tym jej vznika narok na nemocenske z VZ od 16.-28.2., napr. za mesiac dostane 25000, 28 dni minus 3 dni NV, 2500/25dni, VZ je 1000 Sk, 55 % je 550, co vsak nemoze byt, lebo max. moze mat 21548 (maxVZ)/25dni, cize VZ bude 861, 55% bude 474,... MD na 30 dni jej potom vyjde cca 14.220?
pochopila som to spravne?
Nechcem ju uviest do omylu, aby sme nejakym nedorozumenim neurobili veci horsie, ako keby brala za V zaklad stary rok 2004, kde samozrejme za cely rok nevyjde taka suma (podla odhad.vypoctov mi vyslo 220000:365 dni=605, z toho 55 % 333, MD 9990).
prezrela som aj Vase blogy, je to super, az clovek vaha, ci tomu uverit.
ak budete mat cas, budem velmi rada, ked mi opravite moje vypocty.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
dari1 - ďakujem za pochvaly.
Takže - TP 8/2005, k 28.2.2005 odchádza zo zamestnania. Predpokladáme, že po 1.3.2005 sa už nezamestná, ak áno, je úplne jedno, čo podniknete v jej terajšom zamestnaní, lebo materská by sa jej počítala z údajov v novom zamestnaní.

Vo februári dostane odmeny vo výške približne 25000 Sk - zatiaž sa nebavíme o vym.základe (VZ). Pozor, aby bolo všetko OK, musí ísť samozrejme o odmeny započítavané do VZ, odstupné sa do VZ nezapočítava!

Aby sa jej denný vymeriavací základ (DVZ) určil nie z roka 2004 ale z februára 2005, je nutné aby bolo nemocenské poistenie prerušené, napríklad čerpaním neplateného voľna. V danom prípade je v podstate jedno, kedy k tomu dôjde, môže to byť povedzme od 14. do 16.2. vrátane.

Počítajme DVZ.
Mzda + odmeny započítavané do VZ = 25000
Maximálny možný VZ za február - pozor, za 25 dní, lebo máme 3 dni prerušenia - bude 21548 Sk deleno 28 dní krát 25 dní = 19240 Sk. Z tohto VZ bude zaplatené nemocenské poistenie.

Rozhodujúce obdobie (RO) pre výpočet DVZ bude 17.2. až 28.2.2005 vrátane, teda 12 dní.

VZ za RO bude 19240 deleno 25 dní, za ktoré sa platí vo februári, krát 12 dní, čo je 9235,20 Sk.

DVZ = 9235,20 Sk deleno 12 dní = 769,60 Sk.

Materská na 1 deň je 55% z DVZ, čo bude 423,28 Sk.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.02.05 at 06:41
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Na

http://mihal.blog.sme.sk/

ďalší príspevok zo série "Materská...".
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

dakujem moc, pan Mihal, pomoze jej to. Prajem vela uspechov a vela dobrych rad pre vsetkych potrebnych.
dari1
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
P. Mihál ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie, i keď mi to bolo trošku jasné, teraz mi už svitlo, a dúfam, že aj svitne na druhú lepšiu materskú. Ste proste skvelý, keď si takéto veci nenechávate len pre seba, ale aj všetci ostatní, ktorí robia poradu tou správnou poradou.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aj dnes na

http://mihal.blog.sme.sk/

pribudol ďalší príspevok zo série "Materská...".

Aby som Vás dlho nenapínal, ďalší diel bude zverejnený zajtra (streda) o 8:22 a záverečný diel vo štvrtok takisto 8:22.
<!-- / message -->
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem všetkým krásny deň.

Pán Mihál, Vaše články zo série "Materská..." sú skutočne skvelé a veľmi inšpiratívne.
Mňa by len zaujímalo, čo si myslíte, ako dlho môže tento právny stav trvať a aký je predpoklad, že sa zákon zmení, podľa Vás.
Tiež by som rada mala bábätko, ale to sa skutočne niekedy naplánovať nedá, tak preto sa pýtam. A podľa Vášho skvelého návodu by som si vedela o dosť zvýšiť predpokladanú materskú, za predpokladu, že tento zákon bude platiť aj naďalej.

Ďakujem Vám za odpoveď a prajem krásny deň.
0 0
janaj janaj

janaj je offline (nepripojený) janaj

Vážený pán Miháľ,

ja Vás taktiež prosím o radu, keďže sa nejako neviem vymotať z týchto VZ.
Doteraz mám max. VZ 21. 548,- nástup na MD by mal byť niekedy v 1/2 júla - môj predpoklad 18.7.2005, zamestnaná som nepretržite od r.2002.
Ako získať najvyššiu možnú materskú? Oplatí sa mi prerušiť RO neplateným voľnom? ak áno tak kedy ?
Mám ešte nejakú možnosť zvýšenia príspevku na materskej?
Veľmi pekne Vám ďakujem a želám mnoho úspechov a spokojných poslucháčov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
janaj - z nemocenského poistenia v zamestnaní nevyťažíte nič viac, ako to, čo už mať určite budete, kedže máte v zamestnaní max.VZ.
Viac získate, ak sa prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie. Ale neviem či stihnete dodržať podmienku, že musí trvať aspoň 270 dní pred očakávaným termínom pôrodu. pri nástupe na MD 18.7. mi vychádza termín pôrodu zač.septembra, a tým pádom je na DNP už neskoro.
Takže sa zmierte s MD vo výške cca 12000 Sk mesačne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať