Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Monika
Mňa by len zaujímalo, čo si myslíte, ako dlho môže tento právny stav trvať a aký je predpoklad, že sa zákon zmení, podľa Vás.
Neviem. Možno sa na i na základe týchto debát tu na Porade na Ministerstve práce preberú zo spánku na reformátorských vavrínoch, možno zmenu navrhne iniciatívny poslanec typu Ľ. Navrátilovej...
Keď na to príde, dám vedieť.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Jozef Mihál
Tu Vám dám dve jednoduché rady.
1. Ak Váš aktuálny zamestnávateľ "nespolupracuje", tak stačí, ak pred nástupom na MD dáte u neho výpoveď, zamestnáte sa inde tak, aby ste mali maximálny možný VZ - v prepočte 21548 Sk mesačne - materská sa Vám bude počítať z VZ dosiahnutého o nového zamestnávateľa.
2. Okamžite sa dobrovoľne nemocensky poistite, aby Vám čím skôr bežali dni dobrovoľného poistenia (kvôli limitu 270 dní), nahláste si VZ 21548 Sk.
Pre upresnenie:

Bod 1.- zamestnavatel "nespolupracuje". Da vypoved. Musi sa zamestnat ? alebo staci, ak by bola po ukonceni TPP (kde tych 270 dni ma) par dni dobrovolne poistena na max VZ ?

... je to trochu iny pripad a z paralelneho dobrovolneho by nic neziskala, kedze na MD nastupuje o par tyzdnov...
0 1
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
bodliak - toto riešenie by som neodporúčal, nakoľko nároky na nemocenské, vrátane materskej, sa posudzujú z každého nemocenského poistenia osobitne. SP bude dni trvania dobrovoľného nemocenského poistenia (DNP) "počítať" osobitne, a ak ich nebude 270, tak z DNP nárok nevznikne. Nárok vznikne z NP zamestnanca, kde bude v ochrannej lehote (tá trvá v prípade materskej až 6 mesiacov) ale tam predsa mala malý VZ, takže to nie je riešenie.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Hm, takze po preruseni treba par dni pokracovat v tom istom "type",
poistenie z titulu TPP musi pokracovat inym TPP.
Teoreticky - plati to aj keby dala vypoved, ukoncila TPP dalsi den zacala ako SZCO ? Pocitala by sa materska zo stareho TPP ?
0 1
janaj janaj

janaj je offline (nepripojený) janaj

tak Dik, nepotešil ste ma ale čo už.
aj tak sa mi to zdá nespravodlivé, toľké mesiace platíme vysoké odvody, dane a koniec koncov dostaneme len odrobinky, teda takmer nič. Aj to len na pol roka. A potom nám nezostane nič iné, len ísť ďalej zarábať na odvody a dane, aby sme v chorobe paltili u lekárov a dôchodku sa ani nedožili.
Ešte raz ďakujem a želám pekný deň.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Jozef Mihál
Pre tých, čo uvažujú o zvýšení materskej prostredníctvom dobrovoľného nemocenského poistenia, ale trápi ich, či dosiahnu dobu 270 dní trvania poistenia za posledné dva roky pred pôrodom, dávam do pozornosti § 253 ods.1 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení:

"Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia na vznik nároku na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na vznik nároku na materské sa započítava aj obdobie účasti na nemocenskom poistení získané podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004."<O:p</O:p
Na základe tohoto §:
Som SZČO platím si poistné z VZ 6500. Termin pôrodu mám 25.4.2005. Nástup na materskú 14.3.2005. Na vylepšenie materskej, by som sa mohla dobrovoľne nemocensky poistiť a za obdobie od 1.3.2005 do 14.3.2005 i zaplatiť poistné. Určiť si maximálny VZ 21.548, z toho zaplatiť poistné (21.548/31)*4,4% * 14 dní t.j. 428 Sk.Na dosiahnutie 270 dní trvania poistného pred pôrodom z obdobia 2 rokov, by sa použilo 251 dní v období od 25.4.2003 do 31.12.2005, ďalej 55 dní od 1.3.2005 do 24.4.2005. Spolu 306 čo je s rezervou.
Nakoniec by som mala materskú z dvoch poistení, ako SZČO a ako dobrovoľne poistená osoba.
V čom je problém v Sociálnej poisťovni mi tvrdia, že to v zákone nie je a nedá sa to realizovať.
Tak teraz pán Mihál aké to dávate rady?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
rolandik:
Samozrejme SP si bráni svoje peniaze. Nech Vám dajú písomné zdôvodnenie, prečo by Vám nemali uznať nároky na materskú z dobrovoľného nemocenského poistenia s dátumom od 1.3.2005, ak podľa § 253 ods.1 sa má do obdobia dobrovoľného nemocenského poistenia započítavať aj doba účasti na nem.poistení atď. pred 1.1.2004.

Na čo potom podľa SP je dobrý § 253 ods.1 ??? A v akých prípadoch sa potom má aplikovať § 253 ods.1.???

Jediné "logické" zdôvodnenie by bolo také, že by to bolo len v prípadoch, kedy poistenec má len jediné, a to dobrovoľné nemocenské poistenie a nie je súčasne poistený napr. ako SZČO. Ale zo znenia § 253 ods.1 takýto výklad aj tak nevyplýva.

Sám som na to veľmi zvedavý, čo Vám odpovedia.

Na záver - jediný oprávnený "vykladač" zákonov v tomto štáte je súd. Nie ja, ani Vy ani SP ani Ministerstvo. Silné reči, ale ja by som sa dobrovoľne poistil a ak by mi tieto nároky nechceli uznať, dal by som ich na súd. Za 428 Sk by tá sranda stála.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Monika
Mňa by len zaujímalo, čo si myslíte, ako dlho môže tento právny stav trvať a aký je predpoklad, že sa zákon zmení, podľa Vás.
Pozrite si poučný príspevok od "Manitou" v diskusii tu:

http://blog.diskusie.sme.sk/viewdisc...spoj=blog-2706

Podľa reakcie pani Výbornej, hovorkyne Sociálnej poisťovne, materská môže byť najviac okolo 12000 Sk.

Takže SP s daným stavom zákona zrejme nemá žiaden problém a netreba sa báť novelizácie príslušných ustanovení zákona, ktoré umožňujú trik so znásobovaním materskej...
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Mne zase niekto múdry povedal, že max. VZ 21548,- sa ráta v úhrne zo všetkých poistení. Aj sa mi zazdalo, že som to slovíčko v "úhrne" v zákone niekde videla, ale teraz som si to prechádzala, a kde nič, tu nič, asi je už veľa hodín.
Len chcem napísať, že Vám p. Mihál v tom čo tu píšete dôverujem, a nikto od zdroja si to ani nemôže dovoliť potvrdiť, snáď len osobná skúsenosť, ktorá tu v tejto téme chýba. Dúfam,že sa budúce mamičky, ktoré si tu plánujú maxi materskú, čoskoro ozvú, či skutočne dosiahli viac než tých "max. 12000,-", a my budeme spokojne pokračovať v plánovanom rodičovstve......
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zuso
Mne zase niekto múdry povedal, že max. VZ 21548,- sa ráta v úhrne zo všetkých poistení. Aj sa mi zazdalo, že som to slovíčko v "úhrne" v zákone niekde videla, ale teraz som si to prechádzala, a kde nič, tu nič, asi je už veľa hodín.
Zuso, skutočne to tak je, max VZ 21548 sa ráta zo všetkých poistení, je to v podstate dané na základe § 138 ods.17.

Vtip toho, o čom sa tu bavíme je ale v tom, že pri existencií viacerých poistení a v každom s iným rozhodujúcim obdobím, dokážem dodržať toto ustanovenie zákona, a pritom mať v každom poistení vďaka inému rozh.obdobiu to maximum - pretože v ostatných poisteniach presne v tom istom čase VZ jednoducho mať nebudem - tie ostatné poistenia preruším a pod.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Chápem, chápem, a už aj hrrrrr sa do plánovaného rodičovstva. Len mi tu stále chýba niekoho osobná skúsenosť. Ale aj to tu bude, verím tomu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Hm, zuso,

celé to tu vyprovokovala Yuya niekedy pred 4 týždňami - viď vyššie, koľký to bol príspevok sa mi hľadať nechce, ja som dovtedy tiež bol v tom, že aktuálne možné maximum je 12000 mesačne. Vynález viacnásobnej materskej je teda ešte príliš mladý ale aj ja verím, že onedlho budeme mať ohlasy a osobné skúsenosti.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Ako je to z RO na zistenie DVZ pre výpočet materskej,ak zamestnankyna bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu a vypláca sa jej vyrovnávacia dávka.
Na materskú nastupuje 7.6.2005, od 23.05.-02.06.2005 čerpá neplatené voľno, a od 03.06.-06.06. čerpá dovolenku.(zamestávateľ jej poskytne aj odmenu)

Zamestnankyna je v pracovnom pomere od februára 2004.V novembri bola preradená na inú prácu a má nárok na výrovnávaciu dávku.RO je od 02/2004 do 10/2004.
Platí aj v tomto prípade, že RO na zistenie DVZ pre materskú je 03.06.-06.06. ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V tomto prípade platí výnimka podľa § 54 ods.4 a rozhodujúce obdobie sa zisťuje ku dňu preradenia.

Teda RO sa zisťuje k novembru 2004 a bude dané ako február 2004 (od nástupu do prac.pomeru) až október 2004 (posledný ucelený mesiac pred preradením na inú prácu).
0 0
frajtova@zoznam.sk frajtova@zoznam.sk
Prosím Vás pekne. Mám predpokladaný termín pôrodu 30.júl - 1.júl 2005
Som zamestnaná 4 roky a 121 dní
tarifnú mzdu mám 8970
Ako vypočítam MD. Trápim sa s tým a neviem to vypočátať.
Ďakujem
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

frajtova@zoznam.sk
Prosím Vás pekne. Mám predpokladaný termín pôrodu 30.júl - 1.júl 2005
Som zamestnaná 4 roky a 121 dní
tarifnú mzdu mám 8970
Ako vypočítam MD. Trápim sa s tým a neviem to vypočátať.
Ďakujem
Prečítajte si príspevok č.3 a v ňom priložený súbor materské.
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Ako je to z RO na zistenie DVZ pre výpočet nemocenských dávok, ak zamestnankyni vznikne DPN a zamestnankyna bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu a vypláca sa jej vyrovnávacia dávka.

Zamestnankyna je v pracovnom pomere od februára 2004.V novembri bola preradená na inú prácu a má nárok na výrovnávaciu dávku.RO je od 02/2004 do 10/2004.
Na materskú nastupuje 7.6.2005.

Aké je RO pre nemocenské dávky v týchto prípadoch:

1.DPN vznikne 21.3.2005 a trvá až do nástupu na materskú
2.Tak ako v prvom prípade a v období 18.3.-23.3. čerpá neplatené voľno - platí prvých 10 dní DPN aj zamestnávateľ
3.Tak ako v prvom prípade a v období 14.3.-16.3. čerpá neplatené voľno
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
RO je:

1. 2/2004 - 12/2004

2. Detto, lebo PN vznikla v čase prerušenia - v ochrannej lehote, RO sa vtedy zisťuje ku dňu zániku poistenia, čiže ku dňu 17.3. - viď § 54 ods.3. Zamestnávateľ náhradu príjmu neplatí, pretože PN vznikla v ochrannej lehote - viď § 34 ods.2

3. 17.3. - 20.3., viď § 54 ods.2 písm.c)
Naposledy upravil Jozef Mihál : 11.03.05 at 09:40
0 0
marek32 marek32

marek32 je offline (nepripojený) marek32

Čiže ak to správne chápem, tak pre výpočet materskej pre zamestnankynu, ktorá bola preradená na inú prácu platí RO pred preradením a nemá u nej vplyv prerušenie poistného na RO, ale v prípade DPN má prerušenie vplyv na RO a vzniká nové RO po prerušení.

Ďakujem, aj za predchádzajúce odpovede.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, je to zaujímavé ale je to tak. Zaujímavé špekulácie by sme mohli rozvíjať na tému opakovaného preraďovania zamestnankyne na ďalšiu a ďalšiu prácu ale to už nechám na Vás.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať