Zavrieť

Porady

účtovanie v školskej jedálni

Chcela by som sa opýtať, ak niekto účtuje o školských jedálňach, či je toto účtovanie správne?
uhradené fa : 112/321
neuhrad. fa: 112/321
úhrada faktúr: 321/241
úhrada stravy /deti/: 241/316
poplatky banke: 378/241
cudzie peniaze /cudzí stravníci/: 241/378
finančná norma: 316/602
spotrebná norma - skutočnosť: 501/112

vykázaný zisk, al. strata: 602/316, alebo 316/602.

Na konci roka sme cudzie peniaze odviedli zriaďovateľovi, ale potom na 378 mi vznikol mínus poplatky banke? Neviete mi poradiť čo s tým?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
tRO tRO

tRO je offline (nepripojený) tRO

Ahojte,

náhodne som sa v histórii preklikala k vyššie uvedeným otázkam ohľadne účtovania v školskej jedálni. Pridávam sa tiež, lebo som začiatočníčka v účtovaní. Sme škola s pravnou subjektivitou, vediem účtovníctvo za školu a prebrala som aj školsku jedálen, v tom som novačik, preto sa pýtam asi aj smiešne veci. Stravné máme stanovené na 1,96 Eur, z toho 45 % hradí zamestnanec - 0,88 Eur, 55 % hradí zamestnávateľ - 1,08 Eur. Vedúca jedálne prijíma platbu za stravu od zamestnancov, a ja jej mám podľa počtu vydaných obedov za zamestnancov mesačne na jej potravinový účet presúvať tých 55 %? Alebo si ho mám nechať na svojom účte a z toho platiť energie, atď... t.j. rezijné náklady na prevádzku kuchyne.

Ďakujem.

Vera
0 0
Irona Irona

Irona je offline (nepripojený) Irona

U nás to funguje tak, že vedúca školskej jedálne vyhotoví/vystaví faktúry za skutočne odobraté obedy zamestnancami. Tie prinesie ekonómke školy na úhradu. Ekonómka faktúry uhradí z výdavkového účtu školy na bankový účet školskej jedálne (na tzv. potravinový účet) a následne vedúca školskej jedálne tento príjem poukáže na príjmový účet školy, aby ich škola mohla odviesť zriaďovateľovi školy, lebo je to iný prevádzkový príjem v tomto prípade školskej jedálne.
Čo sa týka výšky stravného, to sa riadi VZN-kom vydaným zriaďovateľom, ktoré určuje výšku príspevku v školskej jedálni (u nás je výška príspevku zamestnancov školy/ ŠKD /ŠJ 2,80 eur za obed, z toho režijné náklady sú 1,54 a nákup potravín 1,26; na výšku režijných nákladov vedúca ŠJ vystavuje faktúry).
Okrem toho vedúca školskej jedálne poukazuje na príjmový účet školy aj príjmy za stravovanie žiakov, prípadne cudzích stravníkov, ktoré tiež musí škola odviesť zriaďovateľovi na jeho bankový účet.
0 0
tRO tRO

tRO je offline (nepripojený) tRO

Vďaka za odpoveď. Možno každá škola a jedáleň má svoje špecifiká, preto ten "odvod" na účet zriaďovateľa - asi obec?My účtovne nič neprepájame s našim zriaďovateľom, sme samostatne hospodáriaci subjekt, neštátna škola. Možno len ešte otázočka, ktorá je asi spoločná pre všetky jedálne a zamestnávateľov - tých 55 %, ktoré podľa ZP má prispievať zamestnávateľ na jedlo zamestnancovi, musím účtovne aj zaslať vedúcej jedálne na jej účet potravinový? Lebo tých 55 % sú režijné náklady /napr. spotreba energie, vody,.../ a mohli by eventuálne aj zostať na účte školy, z ktorého ja uhrádzam spoločne faktúry za energiu, vodu, ktorú spotrebuje aj jedáleň. Toto prepojenie mi nie je účtovne jasné a viem, že na to existuje nejaký účtovný predpis.

Vopred ďakujem za nové info.

Vera
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Zdravím, úhradu za réžiu fyzicky odvádzame na účet ŠJ, potom do príjmov, príjmy sa odvedú zriaďovateľovi,zriaďovateľ prostriedky pošle už ako "transfer" na výdavkový účet a upraví výšku rozpočtu na bežné výdavky, až po tomto kolotoči sa zase prostriedky používajú na úhradu výdavkov za energie.
Súvisí to s tým, že rozpočtová organizácia hospodári na základe prideleného rozpočtu, rozpočtová organizácia nemá právo realizovať tzv.samofinancovanie (toto posledné som vyčítala nedávno v časopise Účtovníctvo ROPO a obcí 4/2015 - § 22 odst. 2, 4 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy/
0 0
tRO tRO

tRO je offline (nepripojený) tRO

Tiež zdravím, ďakujem za túto informáciu, pozriem si aj časopis Účtovníctvo...
0 0
tRO tRO

tRO je offline (nepripojený) tRO

Ešte ma napadla jedna otázka. Prosila by som o usmernenie, že ako často sa musí robiť úprava ceny obeda pre zamestnancov, t.j. kedy mám prepočítavať výšku reálnych režijných nákladov na jeden obed - tých 55 %. Existuje na to nejaký oficiálny predpis? Mám to robiť asi ja spolu s vedúcou jedálne?
0 0
Irona Irona

Irona je offline (nepripojený) Irona

Ako som písala v mojom príspevku vyššie, u nás je cena obedov (a to nie len pre zamestnancov, ale aj pre žiakov a cudzích stravníkov) stanovená všeobecne záväzným nariadením mesta, ktorým sa musíme riadiť, nakoľko mesto je naším zriaďovateľom. Mimochodom aj my máme svoju právnu subjektivitu, akurát sme štátna škola.

P.S. AntekaK v podstate napísala vo svojom príspevku to isté, čo ja (myslím tým, ten "kolobeh" s vlastnými príjmami) .... a správne uviedla, že nemôžu sa použiť príjmy bez toho, aby neprešli cez mesto a tieto príjmy neboli zahrnuté v rozpočte.
0 0
tRO tRO

tRO je offline (nepripojený) tRO

Vďaka všetkým, už to viac chápem.
My sa tiež riadime stanovenou cenou jedla podľa metodiky na minedu.sk, kde patrime do 3. pásma - 1,19 za obed. Ale tie náklady režijné vraj mám vyčíslovať ja - lebo spravujem účtovníctvo aj za jedáleň a zriaďovateľovi mesačne nič nehlásim, čiže on nevydáva žiadne VZD, ale riaditeľka školy by mala vydať rozhodnutie. No a pýtam sa túto druhu vec: existuje nejaký predpis na stanovenie novej ceny jedla? aby sa aktualizovali súčasné náklady na jedlo - t.j. ako často sa má aktualizovať čiastka 55 % z ceny jedla. Prepáčte, ak sa pýtam blbosť.
Vera
0 0
a21 a21

a21 je offline (nepripojený) a21

Ja sa len chcem spýtať, lebo už som z toho domotaná. Účtujem ZŠ a spolu s ňou aj ŠJ, ktorá pod ňu patrí, zriaďovateľ je obec. Stravné prijímam na samostatný potravinový účet aj s réžiou. Réžiu odvádzam cez príjmový účet zriaďovateľovi a ten mi ho vráti na rozpočtový. To mi je jasné. Stravné účtujem len na tom potravinovom účte. Robím to správne? Netreba stravné odvádzať zriaďovateľovi alebo áno?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať