Zavrieť

Porady

Program ALFA

žena
Som začiatočníčka...len teraz som si objednala demoverziu a neviem si poradiť ....začala som nahrávať údaje do číselníku ...potrebujem aj účtovnú osnovu pre podnikateľov.....doteraz som robila v rorpočtovej organizácii .........
Usporiadat
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Deni Pozri príspevok
Poradíte mi niekto ako účtujete faktúry, na ktorých je suma na úhradu 0.
Teda príde zálohová fa na 1000,- Sk, zaúčtujem ju do záväzkov, uhradím cez banku a potom príde riadna faktúra, kde je rozúčtovaná DPH. Kvôli DPH ju musím opäť zaevidovať do záväzkov, ale čo potom s úhradou? Veď je už vlastne uhradená. Ako to robíte v Alfe?
Zálohovú fa zaúčtujem do záväzkov ako preddavok, uhradím, tak ako si napísala.
Príde riadna fa, zaúčtujem s DPH a zároveň naspodu stlačím tlačidlo "Pridaj" a nahodím úhradu, potvrdím OK, znova OK a mám zaúčtovanú aj ostrú fa.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Beata Pozri príspevok
Zálohovú fa zaúčtujem do záväzkov ako preddavok, uhradím, tak ako si napísala.
Príde riadna fa, zaúčtujem s DPH a zároveň naspodu stlačím tlačidlo "Pridaj" a nahodím úhradu, potvrdím OK, znova OK a mám zaúčtovanú aj ostrú fa.
Takže úhradu ostrej fa nahodím už len v záväzkoch a nikde inde. Nevadí, že jeden a ten istý záväzok bude medzi záväzkami započítaný dva krát, aj keď v skutočnosti ide len o jeden záväzok?
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Deni Pozri príspevok
Takže úhradu ostrej fa nahodím už len v záväzkoch a nikde inde. Nevadí, že jeden a ten istý záväzok bude medzi záväzkami započítaný dva krát, aj keď v skutočnosti ide len o jeden záväzok?
Nevadí, lebo sa Ti tá úhrada ostrej fa nikde nezobrazí, akurát Ti nebude svietiť riadok ako nevysporiadaný a v knihe záväzkov budeš mať pekne všetko vyrovnané. V texte si uvádzam na preddavkovú fa - záloha a na ostrú - ostrá, aby som aj v knihe videla na prvý pohľad o čo go.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Ešte dodám, na konci riadku si všimni, že je napísaný "TYP" faktúry a tam je pri tej zálohovej fa - Preddavok, pri ostrej - Faktúra.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Takže som to robila správne, ďakujem za Váš čas. Ešte by som sa spýtala, ak uhradím zálohovú fa 12.1. ale ostrá fa mi príde až 13.1. a dátum dodania je na fa uvedený 13.2. , tak odpočet DPH uplatním až vo februári? Je to tak správne? Prepáčte otázku mimo témy.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Deni, nedá mi to, lebo tie záväzky zostanú povýšené o tú riadnu faktúru a ak budem mať v priebehu roka viac takýchto prípadov, tak vlastne nebudem vidieť skutočnú sumu záväzkov a to nebude good.
Počkaj, idem to nasimulovať do Alfy a napíšem.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Beata Pozri príspevok
Deni, nedá mi to, lebo tie záväzky zostanú povýšené o tú riadnu faktúru a ak budem mať v priebehu roka viac takýchto prípadov, tak vlastne nebudem vidieť skutočnú sumu záväzkov a to nebude good.
Počkaj, idem to nasimulovať do Alfy a napíšem.
Noveď práve aj mňa toto zmýlilo, presne nad tým som uvažovala. Keď na niečo prídeš, napíš. Alebo ak to niekto robíte iným spôsobom, poraďte aj nám.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Deni, no nevidím iné riešenie, ako to, ktoré som napísala vyššie.
Ak by sa našiel niekto, kto to robí ináč, nech napíše svoj postup.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Najprehladnejší spôsob v Alfe sa mi zdá tento:
*PDF zaevidujem do KZ v sume 119 Sk bez rozpisu DZ a DPH /svieti ružovo/
*Uhradím ju a zaevidujem v PD ako VOzD material stlpec 22 /záväzok nesvieti/
*Dojde KDF k úhrade nula, zaevidujem ju do KZ cez Rozpis, kde do DZ 19% dám 100 a ostatné mi dopočíta Spolu 119, DPH 19
Do riadku DZ 0% dám sumu -119 a do Spolu mi dopočíta -119, dám OK, zapíše mi všetko do KZ a evidencie DPH. V KZ bude táto KDF k úhrade nula /nesvieti/
*Cez ID túto KDF uhradím, cez F7 ju vytiahnem a uhradím najprv DPH, v SUMA mám 19, v kolonke ZAKLAD nemám nič, v kolonke DPH 19% mám sumu 19, mám zafajknuté úhr. záväzku a dám OK. Záväzok mi svieti ako čiastočne uhradený. V PD sa mi 19 Sk zapíše do stlpca 31 DPH.
*Cez ID znova spravím úhradu KDF, v kolonke SUMA mám -19 a v kolonke ZAKLAD 0% mám -19 a v kolonke DPH 19% nemám nič, mám zafajknuté úhr. záväzku, dám OK a záväzok je celý uhradený - nesvieti. V PD sa mi -19 Sk zapíše do stlpca 22 material
Pekný večer...
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Tak teda testujem tu Alfu, nech sa v nej orientujem este pred ostrym spustenim. Ked mi "pride" faktura, tak ju "nahadzujem" len cez "Evidencia > Zavazky"? Lebo cez Pohladavky mi umoznuje zadat Fakturu a pritom je tem zvlast aj Fakturacia, kde som zadal odoslanu-vystavenu fakturu..
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
imino Pozri príspevok
Tak teda testujem tu Alfu, nech sa v nej orientujem este pred ostrym spustenim. Ked mi "pride" faktura, tak ju "nahadzujem" len cez "Evidencia > Zavazky"? Lebo cez Pohladavky mi umoznuje zadat Fakturu a pritom je tem zvlast aj Fakturacia, kde som zadal odoslanu-vystavenu fakturu..

iminko všetky došlé fa eviduješ do záväzkov , v záväzkoch vpravo máš okienko a tam máš ponuky všetko čo tam eviduješ : napr.: došlé fa ,dobropis,mzdy, odvody do fondov ,dane priame,nepriame a podobne .

Fakturácia: ak vystavíš faktúru tak po zaklikutí OK dostaneš otázku : zapísať do evidencie pohľadávok ....klikneš áno ...fa sa zapíše do Evidencie pohľadávok .....a u platcu DPH aj do záznamovej evidencie DPH

Čiže uvedenú fa máš aj vo fakturácii, aj v pohľadávkach a u platcu DPH ...Evidencia DPH .
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ak budeš vystavovať ty faktúry, tak cez Fakturácia - faktúry
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Manual Pozri príspevok
Ak budeš vystavovať ty faktúry, tak cez Fakturácia - faktúry
Vdaka. Cez pohladavky by to mozno islo, ale vyzera to tam ... ako by som to povedal, neohrabane, neuplne. Na to by tam aj mala byt ta Fakturacia, vsak?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

imino Pozri príspevok
Vdaka. Cez pohladavky by to mozno islo, ale vyzera to tam ... ako by som to povedal, neohrabane, neuplne. Na to by tam aj mala byt ta Fakturacia, vsak?
Cez pohladávky eviduješ, keď si SZČO vystaví Fa sám, a cez Fakturácia - faktúry vystavíš OF, ktorú môžeš vytlačiť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

A Alfa nie je "neohrabaná" ale slušný program, ktorého som len užívateľ
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Zita5 Pozri príspevok
iminko všetky došlé fa eviduješ do záväzkov , v záväzkoch vpravo máš okienko a tam máš ponuky všetko čo tam eviduješ : napr.: došlé fa ,dobropis,mzdy, odvody do fondov ,dane priame,nepriame a podobne .

Fakturácia: ak vystavíš faktúru tak po zaklikutí OK dostaneš otázku : zapísať do evidencie pohľadávok ....klikneš áno ...fa sa zapíše do Evidencie pohľadávok .....a u platcu DPH aj do záznamovej evidencie DPH

Čiže uvedenú fa máš aj vo fakturácii, aj v pohľadávkach a u platcu DPH ...Evidencia DPH .
Vdaka Zitus.

Nebudem platcom DPH (a dufam, ze dobre dlho..), tak to je nastastie pase. Ale neviem ake okienko mas na mysli. No, zatial mi to nevadi. Budem skusat dalej, ked nieco nebudem vadiet, zase sa opytam.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Manual Pozri príspevok
A Alfa nie je "neohrabaná" ale slušný program, ktorého som len užívateľ
Ja si nemyslim, ze Alfa ako celok by bola neohrabana naopak, uz som to skor spomenul, ze sa mi z toho, co som skusal zda nejprehladnejsia a uzivatelsky najprivetivejsia. To som myslel iba pohladavky ze vyzeraju "neohrabane", ale uz si mi to vysvetlil a vlastne aj Zitka, preco to tam je take. Rozumiem, proste na ostre FA je Fakturacia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
imino Pozri príspevok
Vdaka Zitus.

Nebudem platcom DPH (a dufam, ze dobre dlho..), tak to je nastastie pase. Ale neviem ake okienko mas na mysli. No, zatial mi to nevadi. Budem skusat dalej, ked nieco nebudem vadiet, zase sa opytam.

Myslím okienko v pravo vyššie "TYP DOKLADU"
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Zita5 Pozri príspevok
Myslím okienko v pravo vyššie "TYP DOKLADU"
Oh, Zitka, uz rozumiem... Pri zadavani zavazku tam je "Typ dokladu". No, sedel som si trochu na......
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Manual Pozri príspevok
Ide to aj jednoduchšie a pohodlnejšie:
Spodná lišta klik na štart - programy - Kros - Alfa - Daňové priznanie FO - otvorí sa okno existujúcich DP, to odignoruj a na hornej lište v ľavo klikni na súbor a máš možnosť výberu DP typ A, alebo DP typ B
Pekný deň...
Janko, tak si ma prechválil, natiahla som si novú verziu13 12 a akosi mi to nefunguje, nevidím na spodnej lište žiadne štart....., ako si to otvorím úplne nové DPFO bez toho aby som v účtovníctve nahadzovala novú firmu ??? - už som asi prepracovaná - pomóc! ďakujém
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať