Zavrieť

Porady

Musia byť na bločku moje údaje keď kupujem LIEH?

Ja som práve dnes nakúpil lieh u svojho stáleho dodávateľa, ktorý je kombinovaný veľko/maloobchod, zabudli mi na doklad vytlačiť moje údaje. Môžem tento nákup liehu normálne zaevidovať - nie je práve na tento účel v tlačive Oznámenia na str. 2 (príjem spotreb. balenia liehu) stĺpec Maloobchod a stĺpec Veľkoobchod?
Podľa pokynov pre vypĺňanie Oznámenia:


11. V stĺpci 2 „Maloobchod“ a „Veľkoobchod“ držiteľ povolenia na predaj vyznačí znakom „x“ v príslušnej kolónke typ dodávateľa liehu v spotrebiteľskom balení. Veľkoobchodom je dodávateľ liehu
v spotrebiteľskom balení, ktorý v rámci podnikateľskej činnosti predáva alebo inak vydáva lieh
v spotrebiteľskom balení iným prevádzkovateľom živností. Maloobchodom je dodávateľ liehu
v spotrebiteľskom balení, ktorý v rámci podnikateľskej činnosti predáva alebo inak vydáva lieh
v spotrebiteľskom balení konečnému spotrebiteľovi (napr. maloobchodná predajňa potravín).

Zrejme maloobchodná predajňa potravín nevytlačí na bloček moje identifikačné údaje.
Zoberme to z druhej strany. Čo keď nechcem alebo nemôžem nakupovať lieh z veľkoobchodu (nemám žiadny v blízkosti). Podľa mňa je normálne kúpiť v maloobchode a predať ďalej.

Alebo to bolo myslené tak, že keď potrebujem každé ráno frťana aby som sa nakopol pred prácou alebo ako pohostenie pre obchodných partnerov, tento lieh mám kúpiť v maloobchode a príslušne to vyznačiť a zvyšný, ktorý ďalej predávam len vo veľkoobchode?
Usporiadat
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Beata
Na základe žiadosti (presne takej, ako priložila Muška), Ti napísal Colný úrad, že môžeš posielať elektronicky hlásenia?
A čo sa Ti na tom nepozdáva?
Nepamätám sa, že by som dával zvláštnu žiadosť na elektronické podávanie, myslím, že jednoducho som to povedal pri podávaní žiadosti o povolenie. Samotné povolenie, ktoré som dostal obsahuje mimo iného vetu:
Daňový subjekt je na záklde tohto povolenia oprávnený predávať ... v znení neskorších predpisov je povinný elektronicky oznamovať colnému úradu najneskôr do 25. dňa ....

Pričom zvýraznené to bolo presne takto. Až následne po doručení povolenia som bol podpísať žiadosť o el. podávanie (vyzvali ma, že mám prísť). Tlačivo neviem aké bolo, mali to pripravené, iba som podpísal. Potom mi došla samotná Dohoda o elektronickom oznamovaní údajov, kde sa píše, že na základe tejto dohody oznamujem údaje elektronicky až kým mi neodnímu povolenie alebo kým nevypoviem dohodu.
Zrejme keď som sa upísal, papierovú formu už nepripúšťajú.

Len by ma zaujímalo ako je to v prípade, že by som skutočne musel preukázať, že som to elektronicky podával. Žiadny dôkaz o tom nie je, okrem toho, že niekde v tramtárii na serveri vidím názov súboru ktorý som odoslal a stav spracovania. Predtým som to posielal poštou, tak som mal aspoň podací lístok.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

marekm
Nepamätám sa, že by som dával zvláštnu žiadosť na elektronické podávanie, myslím, že jednoducho som to povedal pri podávaní žiadosti o povolenie.
Vidíš a ja som o to aj požiadala, priamo v žiadosti, na spodku je zaškrtávacie políčko, že chcem elektronicky podávať hlásenia, a akoby na to nereagovali

Samotné povolenie, ktoré som dostal obsahuje mimo iného vetu:
Daňový subjekt je na záklde tohto povolenia oprávnený predávať ... v znení neskorších predpisov je povinný elektronicky oznamovať colnému úradu najneskôr do 25. dňa ....
Ja mám v povolení, v tej vete len: "... je povinný oznamovať colnému úradu..."


Pričom zvýraznené to bolo presne takto. Až následne po doručení povolenia som bol podpísať žiadosť o el. podávanie (vyzvali ma, že mám prísť). Tlačivo neviem aké bolo, mali to pripravené, iba som podpísal. Potom mi došla samotná Dohoda o elektronickom oznamovaní údajov, kde sa píše, že na základe tejto dohody oznamujem údaje elektronicky až kým mi neodnímu povolenie alebo kým nevypoviem dohodu.
Zrejme keď som sa upísal, papierovú formu už nepripúšťajú.
Určite. Ak by si to chcel zmeniť, budeš musieť požiadať, aby si mohol podávať písomné hlásenia.

Len by ma zaujímalo ako je to v prípade, že by som skutočne musel preukázať, že som to elektronicky podával. Žiadny dôkaz o tom nie je, okrem toho, že niekde v tramtárii na serveri vidím názov súboru ktorý som odoslal a stav spracovania.
Však to stačí, nie? Ten záznam tam je.

Predtým som to posielal poštou, tak som mal aspoň podací lístok.
Mne osobne elektronická forma vyhovuje viac, ako pošta. Najradšej by som si elektronicky aj frizúru dala robiť
. . . . . . . . .
0 0
marekm marekm

marekm je offline (nepripojený) marekm

Hej už som sa rozpamätal, že aj ja som v žiadosti asi zaškrtol to políčko.

Viac by mi vyhovovalo kombinované podávanie, môže mi zlyhať počítač, alebo neuhradím faktúru a odpoja mi internet... Vždy by som však mohol hodiť papier na poštu. Takto nie.

Záznam niekde na serveri, ale keďže počítače sú môj druhý chlebík, viem aký mizivý je taký záznam v počítači ... drobná chybička v programe, zlyhanie komponentu v počítači a už sú problémy...
Naposledy upravil marekm : 26.01.07 at 18:49
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Ja by som sa až tak na prácu colných úradov nespoliehal. Stačí, keď si prečítam žiadosť o elektronické zasielanie oznámenia, ktorej vzor je na stránke Colnej správy a ktorej vzor sem http://www.porada.sk/showpost.php?p=373277&postcount=54 pripojila aj Muška a myslím si svoje, samozrejme o colníkoch. Citujem:
V súlade s § 44 ods. 8 zákona č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu a o...“ a to mi stačí.
Predsa oznamovaciu povinnosť podľa ustanovenia ods. 18 možno podávať v elektronickej podobe na základe nasledovného ustanovenia ods. 19. Oznamovacie povinnosti podľa § 44 ods. 8 sú predsa o niečom inom.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Beata, neviem ako inak naň reagovať, tak citujem z Tvojho príspevku, http://www.porada.sk/showpost.php?p=373495&postcount=63 Tvoju vloženú vetu:
Vidíš a ja som o to aj požiadala, priamo v žiadosti, na spodku je zaškrtávacie políčko, že chcem elektronicky podávať hlásenia, a akoby na to nereagovali“.
A v ktorej žiadosti je také políčko? Ustanovenie § 51f ods. 11 neupravuje nijaký vzor žiadosti, iba jej náležitosti a nie je tam nijaká zmienka o vôli či povinnosti žiadateľa vyznačiť v žiadosti spôsob podávania Oznámení podľa ustanovenia § 44 ods. 18. To je to, na čo som niekoľkokrát upozorňoval v téme „Pozor-znova registrácia!“. Colné úrady vyfabrikovali svojvoľne vzory žiadostí, samozrejme že každý CÚ ten svoj vzor, takže v rámci Slovenska vyzerali žiadosti ako „každý pes jiná ves“, niektoré colné úrady zašli tak ďaleko, že nad rámec zákona požadovali spolu so žiadosťou i ďalšie potvrdenia, čo je nielen porušením samotného zákona ale najmä Ústavy Slovenskej republiky a čo by mohlo prípadne zaujímať miestne príslušného prokurátora. Predovšetkým je to však drzé šikanovanie! Zaujímalo by ma, čo robí Colné riaditeľstvo, to neexistuje nijaká metodika a colné úrady majú voľné ruky zákon-nezákon?
Takže Ty si v žiadosti zaškrtla príslušné políčko nemajúce oporu v zákone a nakoniec Ti to nebolo nič platné, musela si podať písomnú žiadosť, ako uvádzaš vo svojom príspevku č. 55 v tejto téme. A opäť podľa vzoru, ktorý je v rozpore so zákonom, o čom píšem v predchádzajúcom príspevku. Takže, pre poučenie všetkých ostatných, čo niečo zaškrtávali v nejakom políčku.
To platí aj pre žiadosti o povolenie predaja SBL, ktoré budú podávané už podľa § 44!
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Excise Duty
Beata, neviem ako inak naň reagovať, tak citujem z Tvojho príspevku, http://www.porada.sk/showpost.php?p=373495&postcount=63 Tvoju vloženú vetu:
Vidíš a ja som o to aj požiadala, priamo v žiadosti, na spodku je zaškrtávacie políčko, že chcem elektronicky podávať hlásenia, a akoby na to nereagovali“.
A v ktorej žiadosti je také políčko? Ustanovenie § 51f ods. 11 neupravuje nijaký vzor žiadosti, iba jej náležitosti a nie je tam nijaká zmienka o vôli či povinnosti žiadateľa vyznačiť v žiadosti spôsob podávania Oznámení podľa ustanovenia § 44 ods. 18. To je to, na čo som niekoľkokrát upozorňoval v téme „Pozor-znova registrácia!“. Colné úrady vyfabrikovali svojvoľne vzory žiadostí, samozrejme že každý CÚ ten svoj vzor, takže v rámci Slovenska vyzerali žiadosti ako „každý pes jiná ves“, niektoré colné úrady zašli tak ďaleko, že nad rámec zákona požadovali spolu so žiadosťou i ďalšie potvrdenia, čo je nielen porušením samotného zákona ale najmä Ústavy Slovenskej republiky a čo by mohlo prípadne zaujímať miestne príslušného prokurátora. Predovšetkým je to však drzé šikanovanie! Zaujímalo by ma, čo robí Colné riaditeľstvo, to neexistuje nijaká metodika a colné úrady majú voľné ruky zákon-nezákon?
Takže Ty si v žiadosti zaškrtla príslušné políčko nemajúce oporu v zákone a nakoniec Ti to nebolo nič platné, musela si podať písomnú žiadosť, ako uvádzaš vo svojom príspevku č. 55 v tejto téme. A opäť podľa vzoru, ktorý je v rozpore so zákonom, o čom píšem v predchádzajúcom príspevku. Takže, pre poučenie všetkých ostatných, čo niečo zaškrtávali v nejakom políčku.
To platí aj pre žiadosti o povolenie predaja SBL, ktoré budú podávané už podľa § 44!
Absolútne s Tebou súhlasím.

Tému "Pozor - znova registrácia" som veru nesledovala, lebo som si myslela, že to nepotrebujem, nakoľko som si prečítala zákon a viem čo všetko mi treba ku žiadosti o vydanie povolenia. Teraz som si tú tému prečítala a veru konštatujem, že až teraz chápem ako zle som čítala zákon. Naozaj nie je nikde písané, že sa v žiadosti musíme vyjadriť či budeme podávať hlásenia elektronicky, alebo na tlačive. Vtedy som sa nad tým veru nezamýšľala. Bez nejakých pochybností som si stiahla tlačivo žiadosti, ktoré btw neviem či medzičasom stiahli z netu, ale dnes už je na stránke Colného úradu iné, také ako vyžaduje zákon.

Pripomenul si mi tiež, že keď som odovzdávala žiadosť, kázali mi ešte rukou napísať na A4 čestné prehlásenie, len si neviem spomenúť čo to bolo presne... ale fakt som zostala dosť pohoršená, že prečo tam musím niečo rukou vypisovať, keďže som si bola vedomá, že podľa zákona som priniesla všetky potrebné listiny. Tam mi colník nadiktoval text, ja som ho poslušne napísala, podpísala (aby som už s tým mala pokoj) a hotovo. Dokonca ani kópiu nemám. Aká som ozaj sprostá, že som sa neozvala a tak som nad tým tuho premýšľala, že sa ohradím, ale som bola ticho ako voš pod chrastou...

Joj, škoda, že som si Ťa neprečítala pred podaním žiadosti o vydanie povolenia.
0 0
beroun beroun

beroun je offline (nepripojený) beroun

Dobre ste spravili. Ja som podával viacero Žiadostí o povolenie na rôzne Colné úrady a len z jedného volal colník konateľovi že ešte k žiadosti treba pridať jedno potvrdenie. "Nabrúsená" manželka konateľa mi hneď volala, že je horor z toho. Ja potom tiež "nabrúsený" som volal, že predsa to potvrdenie podľa zákona prikladať netreba. On si to overoval a potom mi volal, že teda iný Colný úrad to nevyžaduje ale oni to pýtajú, takže to nemusím prikladať.
Tým to pre mňa zhaslo. Avšak na druhý deň ráno prvý telefonát: volal mi colník, nezabudol podotknúť, že sme deň pred tým spolu volali a hovorí, že som nepriložil jeden list k oznámeniu (zjavne náhodou sa mu v ten deň dostalo pod ruku). Už som mu nič nevysvetľoval, len som mu povedal, že prečo som tak podal Oznámenie ako som podal. Neoponoval som, že nemá pravdu, avšak ten chýbajúci list ani nežiadal odo mňa spätne doložiť. On sa na mne vyvŕšil (nechal som ho) a zatiaľ mám od neho pokoj. Musel som si "zaklopať na drevo".
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Beata
Absolútne s Tebou súhlasím.

Tému "Pozor - znova registrácia" som veru nesledovala, lebo som si myslela, že to nepotrebujem, nakoľko som si prečítala zákon a viem čo všetko mi treba ku žiadosti o vydanie povolenia. Teraz som si tú tému prečítala a veru konštatujem, že až teraz chápem ako zle som čítala zákon. Naozaj nie je nikde písané, že sa v žiadosti musíme vyjadriť či budeme podávať hlásenia elektronicky, alebo na tlačive. Vtedy som sa nad tým veru nezamýšľala. Bez nejakých pochybností som si stiahla tlačivo žiadosti, ktoré btw neviem či medzičasom stiahli z netu, ale dnes už je na stránke Colného úradu iné, také ako vyžaduje zákon.

Pripomenul si mi tiež, že keď som odovzdávala žiadosť, kázali mi ešte rukou napísať na A4 čestné prehlásenie, len si neviem spomenúť čo to bolo presne... ale fakt som zostala dosť pohoršená, že prečo tam musím niečo rukou vypisovať, keďže som si bola vedomá, že podľa zákona som priniesla všetky potrebné listiny. Tam mi colník nadiktoval text, ja som ho poslušne napísala, podpísala (aby som už s tým mala pokoj) a hotovo. Dokonca ani kópiu nemám. Aká som ozaj sprostá, že som sa neozvala a tak som nad tým tuho premýšľala, že sa ohradím, ale som bola ticho ako voš pod chrastou...

Joj, škoda, že som si Ťa neprečítala pred podaním žiadosti o vydanie povolenia.

To nevadí, mňa už má prečítaného od a po zet moja žena... Išlo mi hlavne o to, aby sme sa naučili čítať zákony pozorne a robili iba to, čo od nás požadujú tieto zákony a nie to, čo od nás nad rámec zákona požadujú všelijakí tajtrlíci, hoci aj v postavení štátnych úradníkov, ani uniforma im nedáva také práva.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať