Zavrieť

Porady

Preddavok na daň

Môžem si zmeniť výšku posledného preddavku na daň?
Príklad: Moja posledná daňová povinnosť bola napr. 40 000 Sk, preto som platil po 10 000 v 2., 3. a 4. štvrťroku minulého roka. Teraz mi vychádza daň len 37 000 Sk. Môžem posledný preddavok (splatný v 1. štvrťroku tohto roka) zaplatiť vo výške 7 000 Sk a mať tým daň vyrovnanú? Alebo musím zaplatiť celých 10 000 a žiadať o vrátenie 3 000 Sk?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Katija Pozri príspevok
Ak by bol čiastkový základ dane SZČO menší ako zo závislej činnosti, neplatila by žiadne preddavky. (§ 34 ods.10)
__________________
Katija
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
súhlasím, svoj príspevok som opravila, aby nezavádzal.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

bol menší, nahodila som do tabuľky a vyhodilo mi, že nevzniká povinnosť platiť preddavky, super tabuľka, ďakujem pekne.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Prosím o pomoc, našla som si tu pomocnú tabulku na výpočet preddavkov FO na rok 2009, ale nie som si istá , či to funguje aj pre ZD vyšší ako 513.000,-. V takomto prípade sa odpočitateľná položka znižuje a mne to nejde, alebo sa mýlim? Potrebujem určiť správnu výšku kvartálnych preddavkov a mám už dosť málo času.
ZD r. 2008 je 755.863,-, daňový bonus na dve deti a DDS 12.000,-Vie mi niekto pomôcť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zlata Pozri príspevok
Prosím o pomoc, našla som si tu pomocnú tabulku na výpočet preddavkov FO na rok 2009, ale nie som si istá , či to funguje aj pre ZD vyšší ako 513.000,-. V takomto prípade sa odpočitateľná položka znižuje a mne to nejde, alebo sa mýlim? Potrebujem určiť správnu výšku kvartálnych preddavkov a mám už dosť málo času.
ZD r. 2008 je 755.863,-, daňový bonus na dve deti a DDS 12.000,-Vie mi niekto pomôcť?
http://www.porada.sk/975439-post26.html

To je tabuľka na r. 2009 a funguje. NČ pre účely výpočtu preddavkov na daň nekrátiš. Mne vyšlo 1010,51 - kvartálna povinnosť
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

evina Pozri príspevok
http://www.porada.sk/975439-post26.html

To je tabuľka na r. 2009 a funguje. NČ pre účely výpočtu preddavkov na daň nekrátiš. Mne vyšlo 1010,51 - kvartálna povinnosť

Nezdaniteľná časť sa kráti podľa § 52g , no v tej tabulke to opraviť nejde.
No aj keby sa nekrátila NČ, tak mi to nevyšlo 1010,51 ale 886,55.
(Ide tam 2x bonus.)
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

[SIZE=2]Pokúsim sa to vyrátať bez tabuľky:

ZD: 755.863 SKK = 25.090,05 EUR
bonus (2 deti) : 13.644,- SKK = 452,90 EUR

Výpočet nezd. časti:
226.746-(755.863:4)
7.526,58-(25.090,05:4)=
1254,07

25.090,05-1.254,07=
23.835,98
x 19%

[hore] 4.528,83
- 452,90


4.075,93 : 4
= 1.018,98 ............... kvartálna výška preddavkov

Nájde sa tu dobrá duša, čo sa mi na môj výpočet pozrie?

(Neviem opraviť zvýraznené čísla,)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zlata Pozri príspevok
Nezdaniteľná časť sa kráti podľa § 52g , no v tej tabulke to opraviť nejde.
No aj keby sa nekrátila NČ, tak mi to nevyšlo 1010,51 ale 886,55.
(Ide tam 2x bonus.)
NČ na účely výpočtu preddavkov pre SZČO sa nekráti podľa mňa a použije sa suma platná pre rok 2009, t.j. 4025,70

[SIZE=2](5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

v eurách
25090,05 mínus NČ 4025,70 = 21064,35 x 19% = 4002,22 mínus DB 452,90 = 3549,32 deleno 4 = 887,33 EUR je preddavok štvrťročný
Naposledy upravil evina : 30.09.09 at 07:34
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Vychádzam z nasledovného a potvrdila mi to aj pracovníčka DÚ , že sa odpočitateľná položka kráti


§ 52g

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009

Na začiatok

(1) Na zníženie základu dane o nezdaniteľné časti základu dane sa na zdaňovacie obdobia rokov 2009 a 2010 nepoužije § 11 ods. 2 a 3 a základ dane sa na tieto zdaňovacie obdobia zníži takto:

a) ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
1. sa rovná alebo je nižší ako 86-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 22, 5 násobku sumy platného životného minima,
2. je vyšší ako 86-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule,
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zlata Pozri príspevok
Vychádzam z nasledovného a potvrdila mi to aj pracovníčka DÚ , že sa odpočitateľná položka kráti


§ 52g

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009

Na začiatok

(1) Na zníženie základu dane o nezdaniteľné časti základu dane sa na zdaňovacie obdobia rokov 2009 a 2010 nepoužije § 11 ods. 2 a 3 a základ dane sa na tieto zdaňovacie obdobia zníži takto:

a) ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
1. sa rovná alebo je nižší ako 86-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 22, 5 násobku sumy platného životného minima,
2. je vyšší ako 86-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule,
Zlata áno, poznám ten paragraf, ale prečítaj si ten, ktorý som uviedla vyššie o určení výšky preddavkov..., pre účely výpočtu platenia preddavkov sa použije NČ platná pre rok 2009 v plnej výške 4025,70.

http://www.porada.sk/t104365-vypocet...ok-2009-a.html

o.i. v texte

NEPREHLIADNITE!
Podľa prechodného ustanovenia § 52g k úpravám účinným od 1. marca 2009 sa na zníženie základu dane o nezdaniteľné časti základu dane na zdaňovacie obdobia rokov 2009 a 2010 nepoužije § 11 ods. 2 a 3 a základ dane sa na tieto zdaňovacie obdobia zníži v súlade s týmto prechodným ustanovením, pričom výška nezdaniteľnej časti na daňovníka je suma zodpovedajúca 22,5-násobku su*my platného životného minima. O túto sumu, t. j. sumu vo výške 4 025,70 eura sa zníži daň na účely výpočtu poslednej známej daňovej povinnosti pre stanovenie preddavkov na preddavkové obdobie roka 2009.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Zlata Pozri príspevok
Vychádzam z nasledovného a potvrdila mi to aj pracovníčka DÚ , že sa odpočitateľná položka kráti


§ 52g

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009

Na začiatok

(1) Na zníženie základu dane o nezdaniteľné časti základu dane sa na zdaňovacie obdobia rokov 2009 a 2010 nepoužije § 11 ods. 2 a 3 a základ dane sa na tieto zdaňovacie obdobia zníži takto:

a) ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
1. sa rovná alebo je nižší ako 86-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 22, 5 násobku sumy platného životného minima,
2. je vyšší ako 86-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule,
Prikladám pre teba a pracovníčku DÚ pokyn DRSR z marca 2009. Na strane 4 v odstavci nad príkladom č.4 je okrem iného uvedené:

"To znamená, že pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov v roku 2009 od začiatku nového preddavkového obdobia (t. j. od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za rok 2008) sa táto nezdaniteľná časť základu dane uplatní už v sume 4 025,70 eura (22,5 x 178,92 eura = 4 025,70 eura), a to bez ohľadu na skutočnosť, aký základ dane daňovník vykázal v daňovom priznaní za rok 2008."

Štvrťročný preddavok FO je v tvojom prípade vo výške 887,33 Eur.
Niekedy sa pokyny DRSR k pracovníkom DÚ akosi nedostanú. S tým ale ťažko niečo narobíme.
__________________
Katija
Keď to nejde takto, pôjde to inakšie.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ďakujem pekne za rady, idem na DÚ za pracovníčkou, či nezmenila názor.
K 30.6.2009 nesúhlasila s mojim výpočtom , daňovníkovi telefonovala, že preddavok zaplatil menší a mne, že ona to nahodí to počítača a jej vyhodí sumu preddavku, že som nekrátila nezdaniteľnú časť, preto je suma preddavku vyššia.
0 0
janadov janadov

janadov je offline (nepripojený) janadov

Ahoj,chcela by som si overit platenie preddavkov na dan z prijmov FO.Ked danovym obdobim je kalendarny rok a vychadza mi platit preddavky stvrtrocne,prvykrat platim k 30.6. alebo uz k 31.3.zaroven s danou?Dakujem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

janadov Pozri príspevok
Ahoj,chcela by som si overit platenie preddavkov na dan z prijmov FO.Ked danovym obdobim je kalendarny rok a vychadza mi platit preddavky stvrtrocne,prvykrat platim k 30.6. alebo uz k 31.3.zaroven s danou?Dakujem.
Platenie preddavkov FO upravuje § 34

§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Prvýkrát - k 30.6
0 0
janadov janadov

janadov je offline (nepripojený) janadov

dakujem pekne
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zlata Pozri príspevok
Ďakujem pekne za rady, idem na DÚ za pracovníčkou, či nezmenila názor.
K 30.6.2009 nesúhlasila s mojim výpočtom , daňovníkovi telefonovala, že preddavok zaplatil menší a mne, že ona to nahodí to počítača a jej vyhodí sumu preddavku, že som nekrátila nezdaniteľnú časť, preto je suma preddavku vyššia.
Na DÚ som neuspela, priladám aj zadaný dotaz s odpoveďou z DRSR, ktorý pracovníčku taktiež nepresvedčil, dokonca ma tam šokovala s ďalšou informáciou, že ani pri výpočte dane nemal nárok na žiadnu nezd. časť ZD, hoci mal základ dane o niečo menší ako 906.984,- SKK. Takže po preočte mu nejaká malá časť vznikla, ale jej systém ukazuje 0, tak mám vraj prerodiť aj daňové priznanie.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platenie preddavkov fyzických osôb upravuje § 34 zákona č. 595/2003 Z. z. o dan i z príjmov ( ZDP). Podľa § 34 ods. 1 ZDP preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník (fyzická osoba), ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňov. obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie. Podľa § 34 ods. 5 citovaného zákona je poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane (celkového) uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods.2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktorú sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň.
Vzhľadom na legislatívnu úpravu vykonanú od 1. marca 2009, sa nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) ZDP pre zdaňovacie obdobie roka 2009 ( a aj 2010) v súlade s § 52g ods. 1 písm. a) prvého bodu ZDP (v znení zákona č. 60/2009 Z. z.) zvyšuje z 19,2 násobku na 22,5 násobok platného životného minima. To znamená, že pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov v roku 2009 od začiatku nového preddavkového obdobia ( t.j. od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za rok 2008) sa táto nezdaniteľná časť základu dane uplatní už v sume 4 025,70 eura , a to bez ohľadu na skutočnosť, aký základ dane daňovník vykázal v daňovom priznaní za rok 2008. Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník v daňovom priznaní za rok 2008 uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 b) ZDP (krátil nezdaniteľnú časť položku základu dane) pri výpočte poslednej známej daň. povinnosti na platenie preddavkov v roku 2009 uplatní nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 4 025,70 eura.
Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Ak bola pri výpočte dane za rok 2008 povinnosť krátiť odpočitateľnú položku ( § 11, ods.2 pism. b), je táto povinnosti krátenia odpočitateľnej položky aj pri výpočte preddavkov na preddavkové obdobie od 1.4.2009 - 31.3.2010?
Naposledy upravil Zlata : 14.10.09 at 07:26 Dôvod: priloženie odpovede
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zlata Pozri príspevok
Na DÚ som neuspela, priladám aj zadaný dotaz s odpoveďou z DRSR, ktorý pracovníčku taktiež nepresvedčil, dokonca ma tam šokovala s ďalšou informáciou, že ani pri výpočte dane nemal nárok na žiadnu nezd. časť ZD, hoci mal základ dane o niečo menší ako 906.984,- SKK. Takže po preočte mu nejaká malá časť vznikla, ale jej systém ukazuje 0, tak mám vraj prerodiť aj daňové priznanie.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Platenie preddavkov fyzických osôb upravuje § 34 zákona č. 595/2003 Z. z. o dan i z príjmov ( ZDP). Podľa § 34 ods. 1 ZDP preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník (fyzická osoba), ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňov. obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie. Podľa § 34 ods. 5 citovaného zákona je poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane (celkového) uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods.2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktorú sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň.
Vzhľadom na legislatívnu úpravu vykonanú od 1. marca 2009, sa nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) ZDP pre zdaňovacie obdobie roka 2009 ( a aj 2010) v súlade s § 52g ods. 1 písm. a) prvého bodu ZDP (v znení zákona č. 60/2009 Z. z.) zvyšuje z 19,2 násobku na 22,5 násobok platného životného minima. To znamená, že pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov v roku 2009 od začiatku nového preddavkového obdobia ( t.j. od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za rok 2008) sa táto nezdaniteľná časť základu dane uplatní už v sume 4 025,70 eura , a to bez ohľadu na skutočnosť, aký základ dane daňovník vykázal v daňovom priznaní za rok 2008.Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník v daňovom priznaní za rok 2008 uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 b) ZDP (krátil nezdaniteľnú časť položku základu dane) pri výpočte poslednej známej daň. povinnosti na platenie preddavkov v roku 2009 uplatní nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 4 025,70 eura.
Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Ak bola pri výpočte dane za rok 2008 povinnosť krátiť odpočitateľnú položku ( § 11, ods.2 pism. b), je táto povinnosti krátenia odpočitateľnej položky aj pri výpočte preddavkov na preddavkové obdobie od 1.4.2009 - 31.3.2010?
Platila by som preddavky tak ako mi káže zákon i jasné stanovisko DRSR. POkiaľ by pracovníčka DU trvala na svojom, poprosila by som ju o písomné rozhodnutie s tým, že by som ju upozornila, že osobne to podám k prehodnoteniu na DRSR. Neviem podľa čoho sa riadi, ak ani DRSR ju nepresvedčí, ktorý je tentokrát jasne vystvetlil literu zákona ...
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Zlata Pozri príspevok
Na DÚ som neuspela, priladám aj zadaný dotaz s odpoveďou z DRSR, ktorý pracovníčku taktiež nepresvedčil, dokonca ma tam šokovala s ďalšou informáciou, že ani pri výpočte dane nemal nárok na žiadnu nezd. časť ZD, hoci mal základ dane o niečo menší ako 906.984,- SKK. Takže po preočte mu nejaká malá časť vznikla, ale jej systém ukazuje 0, tak mám vraj prerodiť aj daňové priznanie.
Trochu som rozmýšlala nad zvýrazneným.
Ak jej systém hlási pri ZD nižšom ako 906.984,-Sk nulovú nezdaniteľnú časť ZD, ja by som povedala, že v systéme má pravdepodobne tvojho podnikateľa zaevidovaného ako starobného dôchodcu. Bol k 1.1.2008 starobným dôchodcom?
Naposledy upravil Katija : 14.10.09 at 10:38
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať