Zavrieť

Porady

Neoprávnené podnikanie

:-D
Poprosím o názory:

zistila som, že bývalá ekonómka pracovala na živnosť, faktúrovala účtovnícke práce, ktoré však nemá v živnosti. Čo to môže pre nás ako firmu znamenať?

V jej prípade ide o neoprávnené podnikanie, môže dostať pokutu aj jej môžu zrušiť živnosť. Ale čo my?
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Funguje, ja to viem, ale šéf nie. A ja som na to prišla až keď bola preč. Nemala som dôvod overovať si jej druhy živnosti, keď sa ma to v tej dobe "pracovne" netýkalo.
0 0
camelfly camelfly

camelfly je offline (nepripojený) camelfly

rastom Pozri príspevok
Na ineternete funguje podrobný výpis ŽL so všetkými dobami a aj zrušenými predmetmi podnikania.
to viem len kym to hodia na net a zaktualizuju, prebehne nejaka doba a za tu dobu sa da postihat vselico
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Zdravím všetkých múdrych a čestných účtovníkov a účtovníčky.
Pri spúšťaní živnosti som si hľadala účtovníčku z blízkeho okolia. Sestra mi poradila jednu pani. Nedávno, priamo od nej, som sa dozvedela, že nemá živnosť. Pritom hneď na začiatku mi tvrdila, že pracuje pre 20 firiem na živnosť a bola vo všetkom strašne suverénna, až som z nej mala nedobrý pocit. Teraz som s ňou úplne skončila z viacerých dôvodov. Môžem mať z toho, že mi robila účtovníctvo načierno problém?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
anklar Pozri príspevok
Zdravím všetkých múdrych a čestných účtovníkov a účtovníčky.
Pri spúšťaní živnosti som si hľadala účtovníčku z blízkeho okolia. Sestra mi poradila jednu pani. Nedávno, priamo od nej, som sa dozvedela, že nemá živnosť. Pritom hneď na začiatku mi tvrdila, že pracuje pre 20 firiem na živnosť a bola vo všetkom strašne suverénna, až som z nej mala nedobrý pocit. Teraz som s ňou úplne skončila z viacerých dôvodov. Môžem mať z toho, že mi robila účtovníctvo načierno problém?
V predchádzajúcich príspevkoch je problém už riešený. Ty konkrétne by si problém mať nemala. Ak boli práce prevedené, máš faktúru s náležitosťami, sú to daňové výdavky. Ale určite by som to účtovníctvo dala odborne posúdiť. A nabudúce pred uzatvorením zmluvy si over ŽL, výpis z OR.
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

Inak dobrá odvaha...
Keď Ti vystavila faktúru bez ŽL !!
Skvelý dôkazový materiál.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
rastom Pozri príspevok
Inak dobrá odvaha...
Keď Ti vystavila faktúru bez ŽL !!
Skvelý dôkazový materiál.
Ahoj, Rastom. Ďakujem. Inak, myslím si, že ako "skvelá účtovníčka", ma mohla upozorniť na tú registratúru na daňovom úrade čo sa týka prenájmu.
Myslím si, že o tom nemá ani páru. Ešteže jestvuje Porada - tu som sa o tom dozvedela.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Danila Pozri príspevok
V predchádzajúcich príspevkoch je problém už riešený. Ty konkrétne by si problém mať nemala. Ak boli práce prevedené, máš faktúru s náležitosťami, sú to daňové výdavky. Ale určite by som to účtovníctvo dala odborne posúdiť. A nabudúce pred uzatvorením zmluvy si over ŽL, výpis z OR.
No neviem, ak pani účtovníčka nemala ŽL nemá právo vystavovať faktúru ako takú zo všetkými náležitosťami (napr. IČO, ) za účtovnícke práce, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť a na prevádzkovanie tejto živnosti potrebuje ŽL. Jedine že by účtovníctvo robila na základe DoVP. V zadaní od anklar nie je uvedené v akom pracovnom vzťahu bola k účtovníčke.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
ekopo Pozri príspevok
No neviem, ak pani účtovníčka nemala ŽL nemá právo vystavovať faktúru ako takú zo všetkými náležitosťami (napr. IČO, ) za účtovnícke práce, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť a na prevádzkovanie tejto živnosti potrebuje ŽL. Jedine že by účtovníctvo robila na základe DoVP. V zadaní od anklar nie je uvedené v akom pracovnom vzťahu bola k účtovníčke.
Hanbím sa pred vami ako pes!!!
Ja som od nej nijakú faktúru nevidela. Každý mesiac som jej nosila papiere, aby s nimi robila čo je potrebné a zaplatila som jej za predchádzajúci mesiac - keš. V marci mi urobila daňové priznanie a vrátila mi celoročný balík papierov.
Už som tu raz písala, že účtovníctvo je pre mňa nepochopiteľné ako vesmír. Neviem kontrolovať to, čomu nerozumiem. Kristepane, ako sa mi bude smiať Rastom a všetci ostatní! ...šmária. Malééér!
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

anklar Pozri príspevok
Hanbím sa pred vami ako pes!!!
Ja som od nej nijakú faktúru nevidela. Každý mesiac som jej nosila papiere, aby s nimi robila čo je potrebné a zaplatila som jej za predchádzajúci mesiac - keš. V marci mi urobila daňové priznanie a vrátila mi celoročný balík papierov.
Už som tu raz písala, že účtovníctvo je pre mňa nepochopiteľné ako vesmír. Neviem kontrolovať to, čomu nerozumiem. Kristepane, ako sa mi bude smiať Rastom a všetci ostatní! ...šmária. Malééér!
Tak to robila jednoducho "na kolene" - bez dokladu a samozrejme asi aj bez zodpovednosti, nie?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
A ja faktúrujem aj 300,-Sk
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ja by som aj vyfaktúrovala zopár korún za RZ ZP , ale " Čo som dľžny? " sa ma spýtali iba dvaja a tým som v šoku z toho, že sa vôbec spýtali odpovedala " NIČ" .... Ostatní to berú ako samozrejmosť, ale moment prekvapenia ešte len príde .
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Orsz Pozri príspevok
Tak to robila jednoducho "na kolene" - bez dokladu a samozrejme asi aj bez zodpovednosti, nie?
Asi máš úplnú pravdu. Už som sa jej poďakovala. Prechádzam k inej.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Dobre robíš Anklar, inak poznám veľa podnikateľov, ktorí sa uchylujú k takýmto "účtovníčkam" či už kôli cene alebo z iných dôvodov. Ale postupne vidím, ako menia názory, a zveria sa do rúk oprávnenému živnostníkovi-účtovníkovi.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Johanka Pozri príspevok
Ja by som aj vyfaktúrovala zopár korún za RZ ZP , ale " Čo som dľžny? " sa ma spýtali iba dvaja a tým som v šoku z toho, že sa vôbec spýtali odpovedala " NIČ" .... Ostatní to berú ako samozrejmosť, ale moment prekvapenia ešte len príde .
Tiež . Igelitkárom som FA vystavil . Ostatným dávam do pravidelných FA a bez nejakých komentárov.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ekopo Pozri príspevok
No neviem, ak pani účtovníčka nemala ŽL nemá právo vystavovať faktúru ako takú zo všetkými náležitosťami (napr. IČO, ) za účtovnícke práce, nakoľko sa jedná o voľnú živnosť a na prevádzkovanie tejto živnosti potrebuje ŽL. Jedine že by účtovníctvo robila na základe DoVP. V zadaní od anklar nie je uvedené v akom pracovnom vzťahu bola k účtovníčke.
S týmto s Tebou môžem len súhlasiť. Ale mala som za to, že účtovníčka nemá živnosť len pre činnosť - spracovanie účtovníctva. A že v živnosti má niečo, čo sa tejto činnosti aspoň trošku podobá. Zdá sa mi hazardným, platiť účtovníka kešom, ale stalo sa a nad rozliatym mliekom netreba už plakať. Najlepšia škola je na vlastných chybách. Anklar nepochybne už vie, ako ďalej. Občas aj tu na Porade mávam pocit, že účtovníctvo si chce ako kompletku urobiť každý cez zopár rád. Akoby ekonomické a účtovné poradenstvo bola len veľká sranda. Jedna vec je rada pre jednoduchý problém, druhá vec je vnímať účtovníctvo v rozmere hodnôt, ktoré mu prináležia. Ak by mnohí návštevníci Porady zistili, že pri PC sedí gynekológ, tak nepochybne sa objavia pokusy o pôrody v domácnosti.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Orsz Pozri príspevok
Dobre robíš Anklar, inak poznám veľa podnikateľov, ktorí sa uchylujú k takýmto "účtovníčkam" či už kôli cene alebo z iných dôvodov. Ale postupne vidím, ako menia názory, a zveria sa do rúk oprávnenému živnostníkovi-účtovníkovi.
Súhlasím. A dodám, že veľa podnikateľov považuje účtovníctvo za niečo, na čo netreba veľa vedomostí, nie je moc dôležité, a preto treba zaplatiť málo. Niečo spočíta, potom niečo vyjde.....až kým neprijde kontrola a potom naozaj vyjde a poriadna suma. Potom už podnikateľ považuje účtovníctvo za naozaj dôležité a radšej si priplatí.
Nechápem, ako niekto robí účto xy ľuďom, a nemá páru o základných veciach (ako sa počítajú odpisy?.....) niekedy na týchto ľudí . Ale čím človek menej vie, tým má vačšiu odvahu...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Danila Pozri príspevok
S týmto s Tebou môžem len súhlasiť. Ale mala som za to, že účtovníčka nemá živnosť len pre činnosť - spracovanie účtovníctva. A že v živnosti má niečo, čo sa tejto činnosti aspoň trošku podobá. Zdá sa mi hazardným, platiť účtovníka kešom, ale stalo sa a nad rozliatym mliekom netreba už plakať. Najlepšia škola je na vlastných chybách. Anklar nepochybne už vie, ako ďalej. Občas aj tu na Porade mávam pocit, že účtovníctvo si chce ako kompletku urobiť každý cez zopár rád. Akoby ekonomické a účtovné poradenstvo bola len veľká sranda. Jedna vec je rada pre jednoduchý problém, druhá vec je vnímať účtovníctvo v rozmere hodnôt, ktoré mu prináležia. Ak by mnohí návštevníci Porady zistili, že pri PC sedí gynekológ, tak nepochybne sa objavia pokusy o pôrody v domácnosti.
... rada by som sa dožila toho, že povolanie účtovník bude mať primerané spoločenské ohodnotenie ... ( neviem, ktorý emotikon by vyjadril moje dlhoročné negatívne pocity z hodnotenia našej - z pohľadu mnohých podradnej - práce).
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Johanka Pozri príspevok
... rada by som sa dožila toho, že povolanie účtovník bude mať primerané spoločenské ohodnotenie ... ( neviem, ktorý emotikon by vyjadril moje dlhoročné negatívne pocity z hodnotenia našej - z pohľadu mnohých podradnej - práce).
Vidíš Johanka, to bude vekom. Nemusí to byť zrovna primerane spoločenské, stačí ak po prúseroch u jednotlivcov nadpriemerne individuálne. Aj k tomu sú občas dobré tie nepoučiteľné tety účtovníčky.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
anklar Pozri príspevok
Hanbím sa pred vami ako pes!!!
Ja som od nej nijakú faktúru nevidela. Každý mesiac som jej nosila papiere, aby s nimi robila čo je potrebné a zaplatila som jej za predchádzajúci mesiac - keš. V marci mi urobila daňové priznanie a vrátila mi celoročný balík papierov.
Už som tu raz písala, že účtovníctvo je pre mňa nepochopiteľné ako vesmír. Neviem kontrolovať to, čomu nerozumiem. Kristepane, ako sa mi bude smiať Rastom a všetci ostatní! ...šmária. Malééér!
Smiať sa nebude asi nikto rozumný,máš iné hodnoty. Dokonca aj vieme aké.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Johanka Pozri príspevok
Ja by som aj vyfaktúrovala zopár korún za RZ ZP , ale " Čo som dľžny? " sa ma spýtali iba dvaja a tým som v šoku z toho, že sa vôbec spýtali odpovedala " NIČ" .... Ostatní to berú ako samozrejmosť, ale moment prekvapenia ešte len príde .
A ja som sa oproti vlaňajšku polepšila. Telefonicky som zavolala klientom: RZZP máte odovzdané . A prv ako stihli povedať ďakujem, som pokračovala: teraz stačí pani "Melnickovej" priniesť už len korunky za vypracovanie a máte s RZZP pokoj do budúceho roka . A veruže nosia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať