Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky ... ako?...

Dobrý deň chela by som sa pýtať ako je to s paušálnymi výdavkami, ešte som sa s nimi nestretla ako ich vyrátam a zaúčtujem v peňažnom denníku?
Ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však to je o tom, že si musíš spočítať, čo je pre Teba výhodnejšie.
Existujú tzv. nízkonákladové činnosti, pre ktoré sú paušálne výdavky " vykúpením" . Využívajú ich napr. živnostníci, ktorých k živnosti dotlačil zamestnávateľ. Oni si okrem poistného väčšinou nemajú čo dať do výdavkov ...
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

chcela by som sa spýtať na evidenciu zásob pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch čo tam všetko evidujete a ako to evidujete v exel. tabuľke ???
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

napríklad evidujete predaný tovar alebo čo tým myslia ???
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Skladová evidencia-zásoby(tovar, materiál, suroviny,...)
- príjem na sklad
- výdaj zo skladu
Väčšina z nás má možnosť evidencie zásob v rámci účt. softu.
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

ja som práve robila jednu paušalistku je to kozmetička nahodila som si príjmy z ERP mesačne do pokladne ako príjem a to vytlačim a nazvem to ako evidencia príjmov, pohľadávky nemá...čo sa týka zásob:
kozmetička kupuje rôzne kozmetické pripravky ale to nie je tovar treba to aj napriek tomu evidovať ??? toto ma zaujíma
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

niekde som čítala že kozmetické služby patria medzi remeselné činnosti tuším v PORADCOVI je to pravda ????
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nie je dôležité , čo je v Poradcovi...
Živnostenský zákon
Príloha č. 1

REMESELNÉ ŽIVNOSTI

Por. č. Živnosť Zoznam
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov
1. Zámočníctvo I
2. Nástrojárstvo I
3. Kovoobrábanie I
4. Galvanizácia kovov I
5 Smaltovanie I

SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov
6. Opravy pracovných strojov I
7. Opravy cestných motorových vozidiel I
8. Opravy karosérií I

SKUPINA 104 - Výroba zdravotníckych výrobkov, presných a optických prístrojov a hodín
9. Výroba a opravy protetických výrobkov I
10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi
11. Hodinárstvo I

SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika
12. Kamenárstvo I


SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov
13. Mäsiarstvo a údenárstvo I
14. Výroba piva a sladu I
15. Výroba mliečnych výrobkov I
16. Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov

SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov (vrátane obuvi), výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok
17. Kožušníctvo I


SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov
18. Stolárstvo I
19 Zlatníctvo a klenotníctvo I

SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická
20 Polygrafická výroba I


SKUPINA 113 - Stavebníctvo
21. Murárstvo I
22. Tesárstvo I
23. Pokrývačstvo I
24. Klampiarstvo I
25. Izolatérstvo I
26. Vodoinštalatérstvo a kúrenárstvo I
27. Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení
28. Podlahárstvo I

29. Plynoinštalatérstvo
29a. Kachliarstvo I

SKUPINA 114 - Ostatné
30. Holičstvo a kaderníctvo III
31. Kozmetické služby V
32. Pohostinská činnosť V
33. Čistenie a kontrola komínov V
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
v DP odovody do ZP a SP do ktorej kolonk písať ????
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

kolett
v DP odovody do ZP a SP do ktorej kolonk písať ????
Do oddielu VI. riadok 9, stĺpec 2, spolu zrátať aj s paušálnymi výdavkami.
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
v DP FO má napísať že uplatňuje paušálne výdavky ?? je nato nejaká kolonka.... a v tabuľke č. 1 napíše do 1-ho stlpca napíše príjmy a do druhého stlpca výdavky a do riadku 9 už výdavky včetne so ZP a SP ???? tak má byť správne ???
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

kolett
v DP FO má napísať že uplatňuje paušálne výdavky ?? je nato nejaká kolonka.... a v tabuľke č. 1 napíše do 1-ho stlpca napíše príjmy a do druhého stlpca výdavky a do riadku 9 už výdavky včetne so ZP a SP ???? tak má byť správne ???
Pod odd.VI máš štvorček ktorý vyznačíš keď chceš použiť výdavky %
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
už som našla ten štvorček....a do paušálnych výdavkov fakt treba spočítať aj ZP aj SP ????
0 0
dôchodcafero dôchodcafero

dôchodcafero je offline (nepripojený) dôchodcafero

Ahoj priatelia
a keď si chcem uplatniť paušalne výdavky za rok 2006 a v roku 2005 som si viedol jednoduché účtovníctvo, môžem? Nemal som to na začiatku roka oznámiť DU, že budem mať zmenu? Alebo to stačí v DP, ktoré teraz podám?
Ďakujem priatelia, pekný deň. Fero.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dôchodcafero
Ahoj priatelia
a keď si chcem uplatniť paušalne výdavky za rok 2006 a v roku 2005 som si viedol jednoduché účtovníctvo, môžem? Nemal som to na začiatku roka oznámiť DU, že budem mať zmenu? Alebo to stačí v DP, ktoré teraz podám?
Ďakujem priatelia, pekný deň. Fero.
Áno, môže sa vykonať takáto zmena; nehlási sa to na DÚ ihneď, ale až s podaním daňového priznania sa v ňom označí miesto pre informáciu o výdavkoch paušálne.
Ale treba iné urobiť:
Pri prechode z JÚ na výdavky paušálom sa v roku, ktorý predchádza tejto zmene, vykoná úprava základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o DP:

„(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).“

Naposledy upravil liba2 : 04.02.07 at 01:12
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

poradí mi niekto ???

Musím viesť sklad ak si kozmetička uplatňuje paušálne výdavky ???
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
kolett kolett

kolett je offline (nepripojený) kolett

žena
Ešte raz ak som dobre pochopila...uplatňujem paušálnych vydavkov a

napr. ked prijem mám 8oooo,- Sk
40% výdavky - [ 32 ooo, Sk + odvody do ZP]= ZD

........a keď ZD mám nižšie ako odpoč.položka [ 90816,-] budem mať
0-vý zostatok.......a daňový bonus možem uplatňovať od DÚ ???????
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

Príjmy: 80.000,- Sk
- 32.000,- Sk 40% paušál. výdavky
20.000,- Sk odvody zaplatené v r. 2006
----------
28.000,- to je DZ môžeš uplatniť daňový bonus príjmy máš 80.000,- a základ je že nie si v strate, inak by si ho nemohla uplatniť, ale aj výška príjmu je určená. Neviem sumu na tento rok ale asi 42.451,- hrubý.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

len doplním virke §
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kolett
Ešte raz ak som dobre pochopila...uplatňujem paušálnych vydavkov a

napr. ked prijem mám 8oooo,- Sk
40% výdavky - [ 32 ooo, Sk + odvody do ZP]= ZD

........a keď ZD mám nižšie ako odpoč.položka [ 90816,-] budem mať
0-vý zostatok.......a daňový bonus možem uplatňovať od DÚ ???????
Áno ZD je nula a podmienky pre priznanie DB si splnila, Vypíšeš žiadosť priamo v DP a DÚ Ti ho zašle na Tvoj účet..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať