Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky ... ako?...

Dobrý deň chela by som sa pýtať ako je to s paušálnymi výdavkami, ešte som sa s nimi nestretla ako ich vyrátam a zaúčtujem v peňažnom denníku?
Ďakujem.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pozri § 5 ods. 6 - Postupy účtovania v JU
0 0
skuba skuba

skuba je offline (nepripojený) skuba

(6) Hmotný majetok podľa odseku 3 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu 7) alebo je nižšie, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku, možno účtovať ako zásoby.
Avšak tu sa píše že ho možno účtovať ako zásoby, takže sa mozem rozhodnut či ten hmotný majetok do 30 000,. dám do zásob, a ak ho tam nedám čo potom, pri paušálnych výdavkoch si aj tak tieto výdavky vynaložené na HM nikde nezahŕňam. Keby nahodou prešiel na buduci rok podnikateľ na normalne jednoduché účtovníctvo a ten HM by bol v zásobach, musela by som uz teraz dat do DP do kolonky 41 tieto zásoby?
Neviem sa rozhodnut ako by ste to robili vy?
0 0
fipina fipina

fipina je offline (nepripojený) fipina

Môj brat má živnosť, príjem z nej 100.000 Sk, platil si odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Odvody však neplatil pravidelne, niekedy zaplatil aj za dva mesiace naraz, potom mesiac nič - stalo sa aj to, že zaplatil po termíne splatnosti. Chcela by som sa opýtať, ktoré odvody si môže započítať do DP - skutočne zaplatené do 31.12.2006, alebo aj tie, ktoré platil v januári za rok 2006?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

fipina Pozri príspevok
Môj brat má živnosť, príjem z nej 100.000 Sk, platil si odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Odvody však neplatil pravidelne, niekedy zaplatil aj za dva mesiace naraz, potom mesiac nič - stalo sa aj to, že zaplatil po termíne splatnosti. Chcela by som sa opýtať, ktoré odvody si môže započítať do DP - skutočne zaplatené do 31.12.2006, alebo aj tie, ktoré platil v januári za rok 2006?
Skutočne zaplatené.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

fipina Pozri príspevok
Môj brat má živnosť, príjem z nej 100.000 Sk, platil si odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Odvody však neplatil pravidelne, niekedy zaplatil aj za dva mesiace naraz, potom mesiac nič - stalo sa aj to, že zaplatil po termíne splatnosti. Chcela by som sa opýtať, ktoré odvody si môže započítať do DP - skutočne zaplatené do 31.12.2006, alebo aj tie, ktoré platil v januári za rok 2006?
Zaplatené do 31.12.2006. Tie odvody čo zaplatil za rok 2006 až v roku 2007 si uplatní v DP za rok 2007.
0 0
maca79 maca79

maca79 je offline (nepripojený) maca79

Ahojte, prosím poradte mi...
Živnostník má remeselnú činnosť ( automechanik, opravy karosérii ). Vo faktúrach nemá uvedené iba " oprava, lakovanie..atd" , ale má tam vyfaktúrovaný aj tovar, ktorý musel na túto opravu kúpiť. Takže faktúra sa skladá z príjmu za služby + príjem za tovar. Má aj v takomto prípade nárok na odpočítatelný výdavok vo výške 60% ?
Je potrebné viesť nejakú evidenciu o zásobách, ked materiál , ktorý nakúpi ide ihneď všetok do spotreby ?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

maca79 Pozri príspevok
Ahojte, prosím poradte mi...
Živnostník má remeselnú činnosť ( automechanik, opravy karosérii ). Vo faktúrach nemá uvedené iba " oprava, lakovanie..atd" , ale má tam vyfaktúrovaný aj tovar, ktorý musel na túto opravu kúpiť. Takže faktúra sa skladá z príjmu za služby + príjem za tovar. Má aj v takomto prípade nárok na odpočítatelný výdavok vo výške 60% ? nie
Je potrebné viesť nejakú evidenciu o zásobách, ked materiál , ktorý nakúpi ide ihneď všetok do spotreby ?
áno


.................
0 0
Dusan-fife Dusan-fife

Dusan-fife je offline (nepripojený) Dusan-fife

Chcem poprosit o info.
Starobna dochodkyna je živnostnička, zarobila za r. 2006 73010 za sprostredkovanie predaja, ako proviziu. Ak uplatnim 40% paušálne vydavky, t.j. 29204, tak ostava zdanit 43806 Sk? Ako je to so zdanovanim u dochodcov?
Dakujem za kazdu reakciu!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ak bola poberateľom starobného dôchodku k 1.1.2006 nemá nárok na nezdaniteľnú časť a rozdiel medzi príjmom a 40% výdavkami je základ dane, z ktorého sa vypočíta 19%
0 0
Dusan-fife Dusan-fife

Dusan-fife je offline (nepripojený) Dusan-fife

Dakujem za odoved! :-)
0 0
Angelika Angelika

Angelika je offline (nepripojený) Angelika

Dobry den, to "okienko" staci na oznamenie, ze si uplatnujem pausal 40% ? Po minule dva roky som si viedla penazny dennik a za minuly rok sa mi to neoplati. Mozem smelo vyuzit tuto moznost podania DP na pausal ?
Dakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Angelika Pozri príspevok
Dobry den, to "okienko" staci na oznamenie , ze si uplatnujem pausal 40% ? áno
Po minule dva roky som si viedla penazny dennik a za minuly rok sa mi to neoplati. Mozem smelo vyuzit tuto moznost podania DP na pausal ? ak si na konci roku 2005 nemala neuhradenú pohľadávku, tak môžeš smelo v r. 2006 uplatniť paušálne výdavky.
Dakujem.
v texte....
0 0
Angelika Angelika

Angelika je offline (nepripojený) Angelika

Dakujem este raz. Nemala som pohladavku. Este taky detail .... neovplyvnuje to platenie lizingu ? Teraz nemyslim pohladavky, ale uplatnenie pausalu. Pracujem na zivnost, platim lizing a mam odvody a telefon a benzin po BA :-) a to su asi vsetky naklady. Srdecna vdaka este raz.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Angelika Pozri príspevok
Dakujem este raz. Nemala som pohladavku. Este taky detail .... neovplyvnuje to platenie lizingu ? Teraz nemyslim pohladavky, ale uplatnenie pausalu. Pracujem na zivnost, platim lizing a mam odvody a telefon a benzin po BA :-) a to su asi vsetky naklady. Srdecna vdaka este raz.
Odpisy naďalej odpisuješ - len si neuplatňuješ do VOZD /nakoľko budeš mať paušálne výdavky/.
Lízing - ako taký - Ti to nijako neovplyvní.
Všetky výdavky budeš mať v tých 40 % /čiže aj telefon, benzín a pod./

Uhradené poistné do SP a ZP si môžeš pripočítať k 40 %
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Angelika,
tu klikni, je tam pekné zhrnutie "prechodov" http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32
0 0
maca79 maca79

maca79 je offline (nepripojený) maca79

Ahoj Muška,
prosím Ťa mám otázku k tomu zhrnutiu prechodov. Je to tam dobre rozpísané, ale aj tak mi to nejde uplne do hlavy.. :-(
Prosím Ťa môžeš mi to uviesť ako nejaký príklad ?
Napr. keď som mala v roku 2005 neuhradenú pohľadávku - dám si to ako príjem v roku 2006 z ktorého zaplatím 40 % ? .. alebo ako ?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Daňový základ sa upravuje za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo zmene spôsobu uplatňovania výdavkov. Tzn. že musíš podať dodatočné DP za rok 2005.
0 0
bonam bonam

bonam je offline (nepripojený) bonam

zmenili sa na r.2006 výkazy, alebo môžem použiť staré????????
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

bonam Pozri príspevok
zmenili sa na r.2006 výkazy, alebo môžem použiť staré????????
Nezmenili.
0 0
tomasz tomasz

tomasz je offline (nepripojený) tomasz

Ahoj.
Čo presne znamená "Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach;
"

Mám takýto prípad. SZČO v r. 2005 si uplatnil preukázateľné výdavky, v roku 2006 má:
Príjem 495.000,-
40% -198.000,-
poistné -72.269,- (vrátane poistného za rok 2005 - neplatil všetko načas)
ČZD 224.731,-
nedz. -90.816,-
ŽP -6.000,-
ZD 127.915,-
daň 19% 24.304,-
predd. -22.500,-
daň.bon. -3.240,- (dieta sa narod. 6/2006 tj. za 7-12/06)
vzťah k DU -1.436,- preplatok

Je to správny postup?
Poistné sa týka všetkého čo som platil v roku 2006, alebo iba za platby vzťahujúce sa na rok 2006?

Ďakujem


0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať