Zavrieť

Porady

Koľko pýtať ?

Zdravím Poraďáci - Pohoďáci ! Dnes som nadobro zúfalá. Dokončila som DPH 12/06 a s hrôzou zistila, že klientovi stúpol počet riadkov v účtovnom denníku pomaly na viac ako dvojnásobok (a nie sú tam uzávierkové operácie) oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Mám otázku, koľko pýtať, keď klient sro, PU, mesačný plat.DPH, vystavuje asi 140-150 FA mesačne, k tomu PPD, VPD , banka, mzdy pre 1 prac. na prac.zmluvu, v denníku má mesačne cca 800-900 riadkov. Robím v Pohode, nastavenie je Sumarizovať položky s rovnakou predkontácoiu ( inak by riadkov bolo aj viac ). Nakupuje a predáva tovar. Našťastie sklad. evidenciu si robí sám, OF vystavuje sám. Účtujeme sp.B. Ja nie som jeho zamestnanec. Účto robím externe u mňa doma, čiže všetky náklady vrátane jazdy súkromným autom po úradoch, poštu (poštovné hradím ja). Ja platím svoj účt.SW vrátane podpory, kanc.mat., školenia, literatúru...... vlastne všetko. Nemám nárok na nič také ako zamestnanec. Jeho obraty a teda aj počet VF a položiek denníka šli radikálne hore. Vyzerá, že aj zisk (veď aj DPH má niekoľkonás.vyššiu platiť) Kým v lete mal cca 20 VF a do 200 riadkov denníka, postupne v priebehu jesene to bolo 30-40 OF a 350-370 riadkov denníka mesačne a za december bol nárast VF na 140 ks a počet riadkov stúpol na vyše 800. A to chce všetko za rovnakú sumu vrátane miezd, pers., DPH atď -komplet. Navyše predpokladá nárast množstva dokladov o 30 % oproti 12/06. Obrat na mesačného plat.DPH ani zdaleka nedosiahol ani nepredpokladá jeho dosiahnutie, a napriek tomu na moje naliehanie aby sa stal štvrťročným plat. reaguje odmietavo. Takže zbohom plánovanie dovolenky alebo niečo také. Urobené priznanie a výkazy mu nosím ja na podpis, aj keď sme síce v jednom obvode...Pritom mu neúčtujem ani za interné smernice, registratúrny plán a por., korešp. s úradmi, mzdy + pers., ani vystavenia DPH, ID.... LEN ZA RIADOK V DENNÍKU 20 SK ako paušál +- ( aj tak som mu musela zakaždým zlaviť aj viac ako 1000!! aby dostal svoju vysnívanú sumu) Nič iné a vždy mi "plače"!, že nemá z čoho .... Poradenstvo má zadarmo a takmer ihneď. Pritom viem, že ceny sú v BA vyššie a zarátava sa takmer všetko. Teraz som však v koncoch, ako ho donútiť pridať. Lebo roboty je pomaly 3-násobok. ( na to množstvo dokladov !) A najhoršie je, že pred pár mesiacmi, práve 2 mesiace potom, ako som ho od 8.mes.prevzala v strede roka (a to 6+7 DPH robil niekto iný len ručne - takže všetko spätne som doúčtovala - lebo on sa presťahoval z iného krajského mesta na Záp.Slovensku) som mala ponuku za 25 000 + odmeny ísť robiť takú istú robotu ako zamestnanec s možnosťou postupu aj zvýšenia platu a samozrejme plateným kurzom AJ a odb.školení, firemným SW a audítorom za chrbtom. Odmietla som, lebo som klientov nechcela nechať visieť v strede roka (časovo by som všetko nestíhala) Bola som k nim loajálnejšia, než oni ku mne. Bohužiaľ. Niekomu sa moja požiadavka bude možno zdať premrštená, ale sme v BA a náklady sú vysoké. Navyše, dnes je 24.1.07, účto som prevzala k 1.6.2006 a ani účt.uzávierka k 31.5. (trvala som na nej, keď v okt.neboli ešte doklady v BA) ani doklady za 1-5/06 mi ešte nedoručil !!!! Takže budú stresy s uzávierkou a DP, lebo s ňou poriadne nemôžem začať. Tak dajte prosím tipy, lebo ak sa s ním nedohodnem v môj prospech, tak ho asi pustím k vode. On je totiž jeden z tých, čo účto považujú za "nič", aj keď to nepovedia otvorene. A pritom tu jasne platí, že kto narieka, ten aj má z čoho platiť. Nechám si poradiť !
Naposledy upravil Betina2 : 24.01.07 at 13:44
Usporiadat
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Prosím Vás, som rada, že je to za mnou a že som sa tak super na ňom vybúrila, tak si idem poobede urobiť s 3,5 ročným synom výlet do požičovne masiek. Veď 15.2. majú v škôlke fašiangový večierok a na to sa treba riadne pripraviť a je už najvyšší čas ! Neviete o nejakej požičovni masiek v BA? Viem, je to mimo témy, ale prepáčte. Niečo som našla na internete - musím si k tomu zohnať mapu BA, tak či ma náhodou nenavediete (Sklenárova, Hollého ul....tá mapa chýba)
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Betina, môžem Ti povedať, že si to zvládla na jednotku. Dúfam, že nebudeme mať v živote takýchto klientov, ktorí si nevážia prácu iných. Keď si príde pre doklady môžeš mu povedať, že u nás sa tomu hovorí "ži a nechaj žiť".
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Skús sa pozrieť na túto adresu. Sú tam podrobné mapy:http://72.14.221.104/search?q=cache:...d=3&lr=lang_sk
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ďakujem Vám za podporu .

Veľa šťastia pri výbere klientov Vám prajem a brať len riadnych podnikateľov a ostatných poslať ihneď kade ľahšie. Tí si nezaslúžia, aby sme im venovali drahocenný čas. Bohužiaľ je ťažké to niekdy odhadnúť dopredu. Ale veď práca nie je všetko, treba aj žiť! Lebo život rýchlo plynie. A ja uzatváram , lebo idem po tú masku. Majte sa.
Naposledy upravil Betina2 : 26.01.07 at 10:25
0 0
Katarínka* Katarínka*

Katarínka* je offline (nepripojený) Katarínka*

Betina2 takých nenažrancov uplakaných, ako málo zarobia a ako musia veľa platiť za účtovníctvo poznám dosť. ak berieš 20,- Sk za položku to nie je veľa, hlavne ak to je na živnosť, lebo z tých 20,- platíš aj iné náklady ktoré súvisia s robotou, takže v čistom to nie je nič moc.. ak niekomu stúpne počet položiek tak asi preto, lebo sa mu darí a má vyššie zisky tak by mal aj viac zaplatiť. Mne sa tiež niečo podobné prihodilo, keď sme sa dohadovali, povedal počet položiek ktoré ma mesačne a dohodli sme sa na paušál, lebo je to vraj tak každý mesiac rovnako. Ale potom doniesol 3x také množstvo dokladov a chcel to za takú sumu akú sme sa dohodli a keďže nechcel pochopiť, že je to oveľa viac roboty, takže to treba aj dať viac peňazí, poslala so ho preč. Ďalšiemu som spravila to, že kým nezaplatil nedostal doklady, iný mi doniesol doklady rovno v krabici, takže som musela začať od roztriedenia, naliepania.., na cene sme sa dohodli a aj na tom, že bude platiť zálohy priebežne ako budem robiť, bol rád že mu to niekto dá do poriadku, mal doniesť zálohu a keď začali výhovorky ROB, PENIAZE DONESIEM, po mesiaci čakania dala som doklady tak ako boli do krabice a vrátila. Prajem Ti pevné nervy a nedaj sa! tu nejde len o robotu ale aj o to, že ak chceš kvalitne robiť, chce to sústavne študovať problematiku účtovníctva a zmeny, ktorých nie je málo!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Betina2
Práve som ho pozvala na "koberček", ....

Takže žiadna uzávierka za 5 tis (to je min. u riadnych a nie komplikovaných)! Aspoň 10 tis. nech dá! Roboty s tým bude viac ako u iných (inak 1/12 z celého roka by bola tiež možná, ale to v bežnom prípade, keď robím celý rok a nepreberám v strede roku) ....
Ja mám zvyk, že za uzávierku nefakturujem samostane. Vlani myslím rok 2005 začal klient od polovice roka so stúpajúcim trendom dokladov, tak som mu vysvetlil, že za rok 2005 vystavím naviac faktúru za uzávierku nakoľko sa nezaplatila v 12 faktúrach (pracnosť uzávierky nie je aritmeticky závislá od množstva spracovaných dokladov), klient to prijal a doniesol v roku 2006 aj druhú firmu. Netreba ísť pod cenu, lebo aj cena hovorí o sebavedomí a zdravé sebavedomie má ten kto si za svojou prácou stojí.

Dnes mám problém dobiehať ceny s klientami, ktorých robím pomaly 10 rokov. Vtedy som začínal a sebavedomie a aj povesť v meste som nemal takú ako dnes. Ale všetko sa dá len netreba príliš zhurta a vyslovene lakomých klientov treba slušne vypovedať a hotovo.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať