Zavrieť

Porady

Konateľ - odvody a daň

Eri Eri

Eri je offline (nepripojený) Eri

Poraďte:
Konateľ a zároveň jediný spoločník v s.r.o, ktorý má uzavretú len prac.zmluvu.
Od 1.1.2005 bude mať Zmluvu o výkone funkcie, podľa ktorej bude poberať mesačnú odmenu.

Aké odvody platiť z tejto odmeny a ako to zdaňovať?
Musím ho prihlásiť do zdravotnej poisťovne a na Sociálku?

Asi už bude musieť si sám podať DP za 2005 v 3/06.
(Lebo už bude mať 2 druhy príjmov).
Usporiadat
Europek Europek

Europek je offline (nepripojený) Europek

Dobrý deň!
Mala by som aj ja jednu otázku ale predtým menší prehľad: naša firma je novozaložená (apríl 2011) tromi spoločníkmi, ktorý sú aj konatelia. Jeden je z nich veriteľ, práve ten nemá čas na prácu s našou firmou a chce sa vzdať funkciu konateľa. Ja som jediná zamestnankyňa firmy (som v rodinnom vzťahu s veriteľom). Veriteľ chce, aby som ja nastúpila na jeho konateľskú funkciu, predsa sú tam jeho peniažky. Moja otázka je, čo by bolo pre mňa najvýhodnejšie: zostať v pracovnom zmluve, alebo dohodou, či zmluvu o výkone funkcie konateľa? Lebo ak mám obyčajnú pracovnú zmluvu, tak všetky odvody sú v poriadku, nemusím nič platiť samostatne? Pri ostatných? A z odmeny by bolo vždy s tým 2,14 vypočítané?
Ďakujem za odpoveď!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
koeficient 2,14? to mi pripomína SZČO.
Podľa mňa teraz HPP nech zostáva v platnosti, ved pracovnú náplň máš a asi ti aj zostane.
K tomu za funkciu konateľa si žiadaj mesačnú odmenu konateľa, veď ti pribudne z dôvodu konateľstva zodpovednosť a možno ďalšie povinnosti, minimálne "strážiť" peniažky veriteľa.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Dobrý deň, pracujem v jednej novozaloženej s.r.o., kde sú dvaja konatelia + každý z nich je aj SZČO. Rozmýšľajú nad tým, či sa nemajú zamestnať v s.r.o. Ale nevieme, či sa im to oplatí, alebo nie, tak sa obraciam na Vás s prosbou o rady. Aké sú výhody, poprípade nevýhody situácie, ak sa konateľ zamestná vo vlastnej s.r.o.? Ako je to s odvodmi? Oplatí sa to? Ďakujem Vám pekne.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

mondes Pozri príspevok
Dobrý deň, pracujem v jednej novozaloženej s.r.o., kde sú dvaja konatelia + každý z nich je aj SZČO. Rozmýšľajú nad tým, či sa nemajú zamestnať v s.r.o. Ale nevieme, či sa im to oplatí, alebo nie, tak sa obraciam na Vás s prosbou o rady. Aké sú výhody, poprípade nevýhody situácie, ak sa konateľ zamestná vo vlastnej s.r.o.? Ako je to s odvodmi? Oplatí sa to? Ďakujem Vám pekne.
Ak funguju ako SZCO predpokladam ze povinne zdravotne poistenie maju "vykryte", a teda ziadna ina odvodova povinnost im nevznika (socialne poistenie podla prijmov v SZCO). Ak by sa zamestnali vo vlastnej sro, tak budu mat zdvojene odvody. Neplati, ze ak sa zamestnas v sro nemusis platit odvody ako SZCO. Takze by platili 2x.

Zamestnat sa v s.r.o. mozu, ale nemusia. Je to na nich.

Ak by nemali iny prijem, a teda neplatili odvody, poradila by som zamestnat sa v s.r.o, nech sa im pokryje hlavne povinne ZP.

Odpocitatelnu polozku maju takisto len jednu, a ak ju "vycerpu" celu na prijmy zo zivnosti, tak by z prijmu z sro museli platit aj dane.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať