Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie - doklady

Zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania dane za rok 2006. Je u nás zamestnaný od 01. augusta 2006. Priniesol mi potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, ktoré zahŕňa obdobie od januára do apríla 2006 a potvrdenie z úradu práce na dobu jún a júl 2006. V máji bol PN, ale nemám o tom žiadny doklad. Môžem mu spraviť ročné zúčtovanie aj tak? Vopred ďakujem za pomoc.
Usporiadat
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

V zákone o dani z príjmov
- §37 hovorí o spôsobe preukazovania nároku na zníženie dane a DB
- §38 hovorí o ročnom zúčtovaní - kedy je možné vykonať RZ, čo je potrebné priložiť k žiadost ...

Dalo by sa zhrnúť, že doklady, ktoré potrebuje zamestnanec priložiť k žiadosti o RZ, ak o RZ môže žiadať zamestnávateľa:

1. doklady o príjme zo závislej činnosti od iných zamestnávateľov - v prípade ak poberal príjmy aj u iných zamestnávateľov (dokladujú sa iba príjmy, "nepríjmy" sa nedokladujú)

2. sobášny list - v prípade, ak si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku základu dane na manželku a ešte u zamestnávateľa nepredložil sobášny list

3. rodný list dieťaťa, prípadne potvrdenie o návšteve školy, ak dieťa skončilo pov.školskú doch. - v prípade ak si zamestnanec uplatňuje dodatočne DB na dieťa, pričom počas roka si u tohto zamestnanávateľa neuplatňoval

4. doklady o preplatku z RZ zdrav.poist. - ak zamestnanec takýto preplatok mal a bol mu vyplatený zdravotnou poiťovňou

5. doklady o zaplatení poistného (napr. zaplatenie nedoplatku z RZ zdrav. poistenia do zdrav.poisťovne, zaplatené poisné na dobrovoľné zdravotné, nemocenské, dôchodkové poistenie) - ak si zamestnanec takéto poistné platil

6. rozhodnutie o priznaní alebo doklad o ročnom úhrne vyplateného dôchodku - v prípade, ak zamestnanec bol k 1.1.2006 poberateľom dôchodku(starobného, predčasného ... §11 ods.2) a jeho dôchodok bo nižší ako 90816 a chce si uplatniť nezdanit. časť základu dane na seba vo výške rozdielu 90816 a výšky dôchodku

7. doklady o zaplatení príspevkov na DDS - v prípade, ak si tieto príspevky platil zamestnanec a platil si ich sám (zamestnávateľ nemá s DDS zamestnávateľskú zmluvu)

8. doklady o zaplatení životnej poistky a účelového sporenia od príslušných inštitúcii - ak si zamestnanec platil ŽP a úč.sporenie a ak si chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku
0 0
barborka7 barborka7

barborka7 je offline (nepripojený) barborka7

Ja by som sa chcela opýtať, či môžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý je u nás v riadnom pracovnom pomere a mal uzavretú s niekým autorskú zmluvu, na základe ktorej jej bol vyplatený autorský honorár. Musí si v tomto prípade podávať daňové priznanie?
0 0
ema32 ema32

ema32 je offline (nepripojený) ema32

aké potvrdenie treba dať zamestnankyni, ak jej manžel si na ňu chce uplatniť nezd.sumu, ja nevyžadujem žiadne, pretože zamestnanec si napíše do žiadosti o vyk. RZD a podpíše sa tam. Môžem jej urobiť aj RZD aj jej manžel si ju môže uplatniť nezd.sumy na manželku ? Pokiaľ viem do toho príjmu na manželku sa zaráta základ dane ak mala iba príjmy zo záv. činnosti
hrubá mzda - poistné. Opravte ma ak sa mýlim.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

ema32
aké potvrdenie treba dať zamestnankyni, ak jej manžel si na ňu chce uplatniť nezd.sumu, ja nevyžadujem žiadne, pretože zamestnanec si napíše do žiadosti o vyk. RZD a podpíše sa tam. Môžem jej urobiť aj RZD aj jej manžel si ju môže uplatniť nezd.sumy na manželku ? Pokiaľ viem do toho príjmu na manželku sa zaráta základ dane ak mala iba príjmy zo záv. činnosti
hrubá mzda - poistné. Opravte ma ak sa mýlim.
Môžeš zamestnankyni urobiť RZD aj si ju môže uplatniť manžel ako nezdaniteľnú položku. Pričom manžel si na ňu uplatní 90.816 - jej hrubý príjem
0 0
zubadielko zubadielko

zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

ahojte. Robím RZD zamestnancom, ktorí boli v priebehu roka 2006 na PN - trvala dlhšie ako 10 dní. Musia mi doložiť potvrdenie zo SP koľko mali vyplatených nemocenských dávok?
Ak by mi to potvrdenie nedoložili odzrkadlí sa to nejako na Ročnom zúčtovaní dane ak by tie potvrdenia neboli?
0 0
makovnik1 makovnik1

makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

Prosím, pracovníčka bola v období od 1.1.06 do 31.3.06 na materskej v o firme XY a v apríli nastúpila ku nám. Potvrdenie za tie tri mesiace nedoniesla s tým, že ved vlastne bola na MD. Nemalo by byť aj ked nulové? Ved v prac.pom. bola a teoreticky mohla mať vyplatené odstupné
Naposledy upravil makovnik1 : 08.02.07 at 12:43
0 0
makovnik1 makovnik1

makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

zubadielko
ahojte. Robím RZD zamestnancom, ktorí boli v priebehu roka 2006 na PN - trvala dlhšie ako 10 dní. Musia mi doložiť potvrdenie zo SP koľko mali vyplatených nemocenských dávok?
Ak by mi to potvrdenie nedoložili odzrkadlí sa to nejako na Ročnom zúčtovaní dane ak by tie potvrdenia neboli?
nemusia, nemá to súvislosť s ich RZD
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zubadielko
ahojte. Robím RZD zamestnancom, ktorí boli v priebehu roka 2006 na PN - trvala dlhšie ako 10 dní. Musia mi doložiť potvrdenie zo SP koľko mali vyplatených nemocenských dávok?
Ak by mi to potvrdenie nedoložili odzrkadlí sa to nejako na Ročnom zúčtovaní dane ak by tie potvrdenia neboli?
Nie, žiadne potvrdenie o ND nepotrebuješ. Tieto nepodliehajú dani zo ZČ.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

brm
ani tade cesta nevedie...ku mne zaujala postoj raneného pitbula v amoku... vzala si do hlavy, že som ju pripravila o robotu...časť firmy sa osamostatnila a ja im robím mzdy...takže ja som tiež persona non grata...
nech pýta policajt od nej, keď už človeku z pospolitého ľudu nechce vydať! čaká na toho? Alebo kto to má pýtať? Robí sa dôležitá - Mancika.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

barborka7
Ja by som sa chcela opýtať, či môžem urobiť ročné zúčtovanie dane zamestnancovi, ktorý je u nás v riadnom pracovnom pomere a mal uzavretú s niekým autorskú zmluvu, na základe ktorej jej bol vyplatený autorský honorár. Musí si v tomto prípade podávať daňové priznanie?
Musí si dávať daňové priznanie (ak autorksý honorár nebol zdanený zrážkovou daňou) - je to príjem podľa §6 ods. 2 písm.a/. .
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

H.B.
Rozhodnutie mám založené, len ma stále metie, ako mi vydokladuje ten prvý polrok. Ved aj ku daňovému priznaniu treba vždy doložiť, keď bol na ÚP. Tak, že či fakt už nič nepotrebujem doložiť k tomu roč. zúčt. Nikdy som este nemala inval. dôchodcov...takže je to pre mňa zatiaľ novinka.
Invalidný dôchodca dostával inv. dôchodok a ten sa predsa nezdaňuje. To nebola činnosť , ktorá by mala byť zdaňovaná. Keď začal pracovať, tak dostal mzdu, ktorá bola zdaňovaná, pretože taká mzda má byť zdanená. Keď ukončil za rok 2006 len u Vás prácu, tak mu riešime len to, čo u Vás pracoval - a to daníme. Ale ako? Až od výšky Daneprostého minima by mal mať to, čo si zarobil zdanené 19%-ami. Aj Zdrav. poistenie do určitej výšky zarobku neplatí. O tejto výške píše Prof. Jozef Mihál , keď radí v SMEblogoch.
0 0
makovnik1 makovnik1

makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

makovnik1
Prosím, pracovníčka bola v období od 1.1.06 do 31.3.06 na materskej v o firme XY a v apríli nastúpila ku nám. Potvrdenie za tie tri mesiace nedoniesla s tým, že ved vlastne bola na MD. Nemalo by byť aj ked nulové? Ved v prac.pom. bola a teoreticky mohla mať vyplatené odstupné

Prosím, vy ste ma prehliadli...
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

Ahojte,

aky doklad treba vystavit osobe, s ktorou sme mali uzavretu prikaznu zmluvu? Podla usmernenia nasho DU neslo o § 5.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

makovnik1
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: makovnik1
Prosím, pracovníčka bola v období od 1.1.06 do 31.3.06 na materskej v o firme XY a v apríli nastúpila ku nám. Potvrdenie za tie tri mesiace nedoniesla s tým, že ved vlastne bola na MD. Nemalo by byť aj ked nulové? Ved v prac.pom. bola a teoreticky mohla mať vyplatené odstupné
</TD></TR></TBODY></TABLE>
Prosím, vy ste ma prehliadli...
V Žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania vyhlási od koľkých iných zamestnávateľov poberala príjmy zo závislej činnosti (nie koľko iných zamestnávateľov mala) a toľko potvrdení aj musí predložiť.
Ak si vyhlási, že okrem vás mala 1 iného zamestnávateľa, od ktorého poberala príjmy zo z.č., tak musí predložiť doklad. Ak nepredloží do 15.2.2007, musí si robiť daňové priznanie.
Ak si vyhlási, že nepoberala príjmy zo závislej činnosti od iných zamestnávateľov, nemusí predkladať nič a môžeš jej vykonať ročné zúčtovanie (pri splnení ostatných podmienok).
Drž sa toho čo má v žiadosti. Za tú si zodpovedá.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
makovnik1
Prosím, vy ste ma prehliadli...
mala som takýto prípad, devucha mi doniesla riadne potvrdenie o príjme nulové a s poznámkou, že MD vypláca socialka....záleží od inteligencie protistrany...
0 0
makovnik1 makovnik1

makovnik1 je offline (nepripojený) makovnik1

Ďakujem,
požiadam o to potvrdenie a ked nedajú tak aj tak dobre - ved ked si za to čo do žiadosti napíše zodpovedá sama....
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

Naozaj na tu otazku nikto nevie odpovedat? Prosiim.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nijaký. DP si podá dotyčný pracovník na príkaznú zmluvu sám.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
gutan52 Pozri príspevok
...píše Prof. Jozef Mihál , keď radí v SMEblogoch.
ešte že zásadne nepoužívam v príspevkoch smajlíky, to by bola celá táto strana zeleno-zubatá.
0 0
zuzubalu zuzubalu

zuzubalu je offline (nepripojený) zuzubalu

dakujem...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať