Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane a nedoplatok z RZ ZP

Mám otázku. Doteraz som si myslela, že nedoplatok a preplatok z ročného zúčtovania ZP sa musí prejaviť v ročnom zúčtovaní dane. Nedoplatok pripíšem do riadku poistné a preplatok do príjmov. Ak si robil ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sám, tak by mi mal doniesať doklad z poisťovne o výsledku - preplatku či nedoplatku za neho ako zamestnanca... Ale teraz som čítala Spravodajca pre účtovníčky a personalistov č.1/2007 a na strane č. 3 sa píše : Do riadku č. 3 ( t.j. poistné ) sa má uviesť aj nedoplatok poistného. Týka sa len zamestnancov, ktorým ročné zúčtovanie preddavkov poistného na zdravotné poistenie robil tento zamestnávateľ...
Takže ak si robil sám a môže mať nedoplatok trebárs 500,- Sk a ten uhradil ZP, tak mu nemám o tých 500,- Sk navýšiť poistné? Lebo by mal platiť menej daň, nakoľko daň sa platí z rozdielu HM - poistné.
ďaKUJEM.
Usporiadat
misok misok

misok je offline (nepripojený) misok

Ja by som sa chcela opýtať :

Zamestnávateľ vykonal zamestancovi za rok 2005 RZZP - vyšiel mu nedoplatok - ten sa samozrejme prejavil aj vo výplate.
Kedže na mzdy máme program MRP tak predpokladám, že v Potvrdení o príjmoch FO zo ZČ ...... je ten nedoplatok už zohľadnený a toto Potvrdenie je pre mňa smerodajné pre výpočet RZD . Uvažujem správne????

Ďakujem za odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

misok Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať :

Zamestnávateľ vykonal zamestancovi za rok 2005 RZZP - vyšiel mu nedoplatok - ten sa samozrejme prejavil aj vo výplate.
Kedže na mzdy máme program MRP tak predpokladám, že v Potvrdení o príjmoch FO zo ZČ ...... je ten nedoplatok už zohľadnený a toto Potvrdenie je pre mňa smerodajné pre výpočet RZD . Uvažujem správne????

Ďakujem za odpoveď.
Predpokladám že všetci tvorcovia softvérov zapracovali tieto zmeny do svojich produktov
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

misok Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať :

Zamestnávateľ vykonal zamestancovi za rok 2005 RZZP - vyšiel mu nedoplatok - ten sa samozrejme prejavil aj vo výplate.
Kedže na mzdy máme program MRP tak predpokladám, že v Potvrdení o príjmoch FO zo ZČ ...... je ten nedoplatok už zohľadnený a toto Potvrdenie je pre mňa smerodajné pre výpočet RZD . Uvažujem správne????

Ďakujem za odpoveď.
Ak je to správne naprogramovené, tak áno, mal by tam ten nedoplatok byť zahrnutý. Však si to skús skontrolovať.
0 0
misok misok

misok je offline (nepripojený) misok

A vie mi niekto poradiť, ako ?
Ja už mám v tom veľký hokej.
KeĎ prezerám mzdový list, tak je tam nedoplatok vyčíslený. Potom ak od HM odpočítam poistné - nemoc., zdrav., starobné, invalidné a aj ten n e d o p l a t o k z RZZP, a od toho odpočítam nezdanit. časť a vypočítam daň dostanem ČM.

Myslíte si, že ak je to takto vypočítané - je to vypočítané správne a...teda je sotfvér nastavený správne??? a môžem spokojne spávať???

Ďakujem za odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

misok Pozri príspevok
A vie mi niekto poradiť, ako ?
Ja už mám v tom veľký hokej.
KeĎ prezerám mzdový list, tak je tam nedoplatok vyčíslený. Potom ak od HM odpočítam poistné - nemoc., zdrav., starobné, invalidné a aj ten n e d o p l a t o k z RZZP, a od toho odpočítam nezdanit. časť a vypočítam daň dostanem ČM.

Myslíte si, že ak je to takto vypočítané - je to vypočítané správne a...teda je sotfvér nastavený správne??? a môžem spokojne spávať???

Ďakujem za odpoveď.
Nedoplatok z RZZP by sa mal prirátať k poistnému
0 0
misok misok

misok je offline (nepripojený) misok

Nedoplatok je prirátaný k poistnému a tým pádom mal za daný mesiac nižší odvod dane.

Viem, že som otravná, ale chcela by som vedieť, že ak je to tak, či to je dobre a môžem použiť to Potvrdenie.... bez nejakých úprav k RZD

Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

misok Pozri príspevok
Nedoplatok je prirátaný k poistnému a tým pádom mal za daný mesiac nižší odvod dane.

Viem, že som otravná, ale chcela by som vedieť, že ak je to tak, či to je dobre a môžem použiť to Potvrdenie.... bez nejakých úprav k RZD

Ďakujem pekne za odpoveď.
Môžeš ho použiť ako zdroj údajov čerpaných do tlačiva ročné zúčtovanie.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Poradíte mi teraz?
Rada by som vedieť, že či pri vypísovaní žiadosti o ročné zúčtovanie treba aj doložiť príjem manželkin zo soc. poisťovní keď v roku 2006 nemala žiadny príjem okrem poberania materského a potom rodičovský príspevok. Ďakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Tatiana Pozri príspevok
Poradíte mi teraz?
Rada by som vedieť, že či pri vypísovaní žiadosti o ročné zúčtovanie treba aj doložiť príjem manželkin zo soc. poisťovní keď v roku 2006 nemala žiadny príjem okrem poberania materského a potom rodičovský príspevok. Ďakujem
zamestnanec do kolónky vlastný príjem manželky napíše sumu materskej. Rodičovský príspevok sa za príjem manželky na tieto účely nepovažuje
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
katkaj Pozri príspevok
zamestnanec do kolónky vlastný príjem manželky napíše sumu materskej. Rodičovský príspevok sa za príjem manželky na tieto účely nepovažuje
Ďakujem Katka. Takže príjem zo SP sa nemusí zdokladovať? Lebo naša mzdárka trvá na svojom, že to musí byť, inakšie si daní zamestnanci vraj budú musieť si DP robiť samí! Koná správne?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Tatiana Pozri príspevok
Ďakujem Katka. Takže príjem zo SP sa nemusí zdokladovať? Lebo naša mzdárka trvá na svojom, že to musí byť, inakšie si daní zamestnanci vraj budú musieť si DP robiť samí! Koná správne?
Celkovo vlastný príjem sa nemusí dokladovať. Veď si predsa zamestnanec zodpovedá za to čo prehlási v žiadosti o vykonanie RZD.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tatiana Pozri príspevok
Ďakujem Katka. Takže príjem zo SP sa nemusí zdokladovať? Lebo naša mzdárka trvá na svojom, že to musí byť, inakšie si daní zamestnanci vraj budú musieť si DP robiť samí! Koná správne?
Len znovu treba zopakovať, že je veľa mzdárok, ktoré toto vyžadujú.
Ja napr. tiež (ale normálne sa za to hanbím ), lebo momentálne zatupujem v práci kámošku čo je na MD a ona to chce mať všetko doložené, takže radšej si to vyžiadam nech to má kompletné, tak ako chce.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať