Zavrieť

Porady

Nadčasy a stravné lístky

Ak zamestnanec vykoná cez víkend prácu nadčas, patrí mu dodatočne stravný lístok pri dodržaní podmienky, že výkon práce je dlhší ako 4 hod? A čo v prípade, ak práca nadčas bola vykonaná cez pracovný deň, keď má zamestnance odpracovať 8 hod a práca nadčas je napr. 3- 4 hodiny? Aký má nárok zamestnanec v tomto prípade? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Keity je offline (nepripojený) Keity

    Keity
    § 152 ZP ... Na ucely stravovanie sa za pracovnu zmenu povazuje vykon prace dlhsi ako 4 hodiny. Ak pracovna zmena trva viac ako 11 hodin, zamestnavatel moze zabezpecit poskytnutie dalsieho tepleho hlavneho jedla. - z coho vyplyva ze ma pravo na dalsi stravny listok- to sa tyka ale zmien... neuvadzas ci si to zamestnanci vyberu ako nahradne volno alebo ci im to preplatis, ak si ho vyberu ako nahradne volno, tak im stravne listky - v mojom pripade priznavam, ale ak im len nadcasy preplacam, tak im ich nepriznavam, ale to je moj nazor, a to co som vyrozumela so zakona

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Ja som nadčas zamestnancovi preplatila. A teraz neviem, či mu mám dodatočne priznať stravný lístok za výkon práce 8 hod nadčasu v sobotu.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Je spravny moj postup?

    Zamestnanec mal v decembri niekolko hodin nadcasu, asi tak, ze jeho denny pracovny cas je 8 hodin a mal 4 hodiny nadcasu, takto odpracoval niekolko dni. Tieto hodiny nadcasu som mu preplatila ako klasicky odpracov. hodiny bez priplatku a za vsetky hodiny nadcasu dostal nahradne volno. Je to v poriadku? Alebo som mu mala nahradne volno preplatit priemerkou, alebo nejak inak?
    Dakujem za promptne poradenie

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Ola, ja som to prave riesila takto:

    Nadcas som zaplatila bez priplatku, lebo cerpal nahradne volno a toto nahradne volno evidujem len v dochadzke, neplatila som mu za hodiny nahradneho volna nic. Je to OK?

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Takže mám postupovať nasledovne: Zamestnancovi som preplatila nadčas aj so mzdovým zvýhodnením 25%, náhradne voľno nečerpal, takže nasledujúci mesiac mu dodám stravný lístok za tie dni, kde vykonal prácu nadčas a výkon práce bol dlhší ako 4 hodiny. Ak pracoval v pracovný deň 8 hod + napr.3 - 4 hod nadčas, tak za nadčas v tento deň mu nedám stravný lístok. Pochopila som to správne?

    Oli: pozerala som si ZP, aj ten princíp viem, ale nebola som si istá pri tých nadčasoch, tak som si to radšej chcela overiť. V literatúre nie su riešené takéto problémy, aspoň ja som sa s tým nestretla.

    A ešte jedne otázka, ak mám zamestnanca na kratší pracovný čas, pričom rozvrh pracovného času je nerovnomerný, teda podľa rozvrhu pracuje v niektoré dni 4 hod a v niektoré dni 8 hod. tak mu dám stravné lístky len za tie dni, v ktoré pracuje 8 hod. Teda spĺňa podmienku, že výkon práce je dlhší ako 4 hod.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Áno, len za 8 hod. práce u pracovníka, ktorý ma skrátený pracovný čas a rozvrhnutý nerovnomerne. Teda v niektré dni pracuje 4 hod a v niektoré dni 8 hod.Inak má v inej firme HPP.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Navrhujem pozrieť si § 90 ods. 1 čo je pracovná zmena, potom § 85 o pracovnom čase a až potom § 152 o povinnosti zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie. Pekný deň.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Peťo čítala som čítala. Takže zhrniem to v mojom prípade:

    1. prípad
    Zamestnanec, ktorý je u nás zamestnaný na HPP a jeho čas je rozvrhnutý rovnomerne 40hod týždenne. Má v mesiaci nadčasy: v pracovný deň 3 - 4hod, v sobotu, keď nemal pracovať 8 hod. Stravné lístky dostáva na mesiac dopredu, odpočítajú sa dovolenky, nemoci...
    V tomto prípade dostane navyše lístok v nasledujúcom mesiaci za nadčas v sobotu 8 hod práce. Za pracovný deň, keď odpracuje 8 hod pracovného času podľa rozvrhu+3-4 hod nadčasu ďalší SL nedostane za nadčas (pracovná zmena v daní deň trvá 11-12 doh.). V § 152 ods. 2 AK pracovná zmena trvá viac ako 11 hod, zamestnávateľ môže zabezpečiť...

    2.prípad
    Pracovník na skrátený pracovný čas (HPP má u iného zamestnávateľa), ktorý je rozvrhnutý nerovnomerne pracuje nasledovne:
    po, ut, po 4 hod
    pia 8 hod
    Teda, má nárok na stravný lístok za piatok.

    Dobre, alebo nie? Ak nie, tak prosím opraviť. Ďakujem :-))

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Luci .Najprv si rozoberme pojmy : Pracovná zmena je časť u s t a n o v e n é h o týždenného pracovného času /§85 ods. 5 ZP/ , ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu prac.zmien odpracovať ... /§ 90 ods. 1 ZP/. Ak som dobre vyrozumel , vy máte ustanovený týždenný 40 hod. prac.čas zo zmenami pondelok až v piatok / so a ne je voľna/. Teda zamestnavateľ je povinný vo všetkých týchto zmenách /po -pia/ zabezpečiť zamestnancom stravovanie /§ 152 ods.1 ZP/ za podmienky ,že výkon práce je dlhší ako 4 hod./ § 152 ods 2 ZP/. Z toho mi teda vychádza , že nárok na stravovanie nemá zámestnanec, ktorý vykonáva nadčasovu prácu /napr. v sobotu/ ato aj v prípade, že by trvala dlhšie ako 4 hodiny /samozrejme i vtedy, keď je vyslany na pracovnú cestu/ . To k prvému bodu. S bodom č. 2 súhlasím.
    Toto je môj výklad. Pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.