Zavrieť

Porady

SZČO a preddavky na zdravotné poistenie

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pretože "nám" nie je jasné, ako budú SZČO platiť preddavky na zdravotné poistenie od 1.1.2005 v zmysle zákona č.580/2004 v znení zákona 718/2004, umiestňujem sem algoritmus na určenie výšky preddavku SZČO:

SZČO je fyzická osoba, ktorá:
- vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu
- má oprávnenie prevádzkovať živnosť
- má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (napr. advokáti) okrem činnosti znalca, tlmočníka a prekladateľa, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu
- je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti<O:p</O:p
- je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným<O:p</O:p
- vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere<O:p</O:p
- vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa autorského zákona
- vykonáva činnosť obchodného zástupcu podľa § 652 až 672a Obch. zákonníka

Na stanovenie výšky preddavku nie je podstatné, aký mala SZČO v predošlom roku alebo rokoch hrubý príjem z činnosti SZČO (nie je tu mechanizmus, ako pri sociálnom poistení - kde SZČO povinne platí ak jej hrubý príjem prevýši 12.-násobok minimálnej mzdy).

Výpočet sumy preddavku v priebehu roka 2005:

1.
a) Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.

Minimálna mzda je v súčasnosti suma 6500 Sk, preddavok pre väčšinu osôb bude najmenej 910 Sk. Od októbra 2005 je minimálna mzda 6900 Sk. Táto zmena minimálnej mzdy sa však na účely zákona o zdravotnom poistení prejaví až od januára 2006 - teda až od januára 2006 je minimálny preddavok 966 Sk.

SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok, "má" minimálnu mzdu závislú od percent zníženia pracovnej schopnosti:
Pri 70% a viac % : 3250 Sk, preddavok je najmenej 455 Sk.
Pri 40% až 70%: 4875 Sk, preddavok je najmenej 683 Sk.

3. Bod 2. sa netýka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom.
Od septembra 2005 sa bod 2. netýka ani SZČO, ktorá je súčasne študentom, dôchodcom (vo všeobecnosti - netýka sa SZČO, ktorá je poistencom štátu podľa § 11 ods.8).

4. Preddavok je najviac 14% z 3-násobku priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.

5. Preddavok sa neplatí, ak jeho výška je menej ako 100 Sk.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.10.05 at 16:33 Dôvod: Doplnenie definície SZČO
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

aha ... takže listom ja že na tlačive na ktorom szčo nahlasujú svoje vym.základy ako som to v predch. príspevku dala ako prílohu...

Zrejme je to jedno, povinnosť bude splnená aj tak, aj tak. Má ešte niekto inú skúsenosť?
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ja som okrem zamestnanca aj konateľ v inej s.r.o., mala som tlačivo oznámenie poistenca, kde som zaškrtla SZČO a priložila som k tomu spriev.list, že sa prihlasujem,ale platiť nebudem, lebo platím ako zamstnanec. Poslala som to ešte 4.1. a zatiaľ nič. Neprikladala som ani výpis z OR, ak chcú, nech si zistia. Ale nechápem načo, veď ktorý iniciatívny blbec by sa prihlasoval, keby nemusel.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Takze uz som presla snad vsetko ohladom zdravot. poistenia, tak prosim o odobrenie mojho pochopenia. Mam 3 osoby.

Peter-konateľ s.r.o., v ktorej je sucasne zamestnancom, pobera mzdu, zaroven je SZČO (no má od r. 2000 pozastavenu živnosť, teda nemá nijaky príjem ako SZČO)
Takze: Pošlem za neho oznamenie poistenca ako SZČO a konateľa, no preddavky na poistné ako SZČO a konatel neplatí

Ján-konateľ s.r.o., v ktorej je sucasne zamestnancom, pobera mzdu, zaroven je SZČO,a základ dane z činnosti SZČO mal za rok 2004 mal 474 Sk. Preddavok na poistné neplatí, nakoľko by mu z tych 474 Sk vyšli preddavky cca 3 Sk, teda menej ako 100 Sk.
Takže: Pošlem za neho oznamenie poistenca ako SZČO a konateľa, no preddavky ako SZ4O a koneteľ neplatí

Eva-študentka denneho študia VŠ a zaroven SZČO mala za rok základ dane vo výške 38808 Sk.
Takže oznámenie do zdravotnej poistovne nemusim posielat, nakolko je uz prihlasena. Preddavky platí vo výške 910 Sk, lebo vypočítané by jej vyšli 38808/24=1617....no a min. vymeriavaci základ je 6500, takze preto tých 910 Sk.

Mám to vsetko ok? alebo je nejaky dotaz....??? Napisala som to dost polopatisticky, tak verim, ze to pomoze aj iným, samozrejme, pokial je to ok...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Peter - OK
Ján - OK, oznámenie podľa mňa nie je nutné, ale nezaškodí
Eva - OK
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Jupííííííííííííííííííííííí íííí, ja som to pochopila..............jupi, jupi, tralalalaala...dakujem p. Mihál...ej či mi to zdvihlo naladicku......jupíííííííííííí....:-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nnno, pomaly pribúdate tí, čo to už chápete, vidím, že sa tu nemordujem nadarmo. Aj otázok je už akosi pomenej. Fajn.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

prosím? že zbytocne??? to nie, to nie...tak vy sa "stazujete", ze je malo otazok,takze: chcela by som sa spytat....ale nie zartujem....pekny víkend...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

p.Mihál, nezabite ma .... mám "zapeklitý" pre mňa prípad, neviem si ho prepočítať napriek Vašim mnohým radám a prosím o pomoc.

Konateľ len vo svojej s.r.o.(má aj živnosť ešte) bol ako zamestnanec v s.r.o. odhlásený zo SP 13.2.04, kedy sa stal práceneschopným (pre skutočnú nemoc ).Po ukočení PN 8.11.04 mu bol priznaný invalidný dôchodok. Zdravotné poistenie z titulu SZČO-živnostník si za 12/04 doplatí a od 1.1.05 bude predpokladám platiť 910,-/mesačne ako SZČO.

Ako konateľovi mu bola v priebehu roka 2004 vyplatená odmena 3x (spolu 15.000 brutto), z ktorej bolo odvedené ZP.

A teraz moja otázka: Do akej výšky by mohol mať odmenu ako konateľ ešte za 12/04, aby neplatil preddavky na ZP aj ako konateľ?

Ďakujem za ochotu, trpezlivosť ...
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Možno je to drzosť, po toľkých príspevkoch sa pýtať, ale odvahu.....
Prosím o odpoveď, keď SZČO popri podnikaní vykonáva určitú činnosť na pracovnú zmluvu - konkrétne na krátky pracovný pomer u 3 zamestnávateľoch. Vymeriavací základ je u všetkých troch po 3 500,00 SK. Z toho platí odvody do zdr.poisť. A tiež z minima ako živnostník. Od 01.01.05 môže teda ako živnostník platiť preddavky, ktoré si sám určí, teda nie 910,00? Ďakujem za odpoveď a za trpezlivosť s nami!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Paula:
Ako konateľ môže mať za rok 2004 odmenu v akejkoľvek výške, povedzme 1 miliardu Sk, a výšku jeho preddavkov na zdravotné poistenie to pre druhú polovicu roka neovplyvní. Jeho základ dane ako konateľa za rok 2004 sa totiž nedá zistiť - alebo nebodaj viete nájsť na jeho daňovom priznaní - kolonku "základ dane konateľa"?

Ja tam vidím len kolonku "základ dane zo závislej činnosti". A tam je skrytá odmena konateľa, mzda zamestnanca, odmena spoločníka atď.

Inými slovami - SZČO preukazuje zdravotnej poisťovni základ dane z činnosti SZČO výpisom z daňového priznania.

Nezmyselnosť zaradenia konateľov medzi SZČO je i v tom, že je v tomto nesúlad medzi zákonom o dani z príjmu - ktorý odmenu konateľa zaraďuje medzi prísmy zo závislej činnosti - a zákonom o zdravotnom poistení.

Niektorí konatelia dokonca ani nemajú alebo nebudú mať daňové priznanie za rok 2004 - ak mali len odmenu konateľa a možno ešte aj nejakú mzdu, či odmenu spoločníka, mali len príjem zo závislej činnosti, budú mať ročné zúčtovanie dane, a to nie sú povinní ukazovať v zdravotnej poisťovni.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.01.05 at 11:43
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
tonkat
Možno je to drzosť, po toľkých príspevkoch sa pýtať, ale odvahu.....
Prosím o odpoveď, keď SZČO popri podnikaní vykonáva určitú činnosť na pracovnú zmluvu - konkrétne na krátky pracovný pomer u 3 zamestnávateľoch. Vymeriavací základ je u všetkých troch po 3 500,00 SK. Z toho platí odvody do zdr.poisť. A tiež z minima ako živnostník. Od 01.01.05 môže teda ako živnostník platiť preddavky, ktoré si sám určí, teda nie 910,00? Ďakujem za odpoveď a za trpezlivosť s nami!
Je zamestnanec?
Je!
Nie je podstatné, že je zamestnaný na kratší uväzok a že má maličký vymeriavací základ.

Môže byť zamestnaný na 1 hodinu mesačne...
Môže byť dokonca zamestnaný a mať dlhodobo neplatené voľno - ale bude "v súbehu" a ustanovenie o minimálnom preddavku 910 Sk sa naňho nevzťahuje.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

p.Mihál, VEĽMI pekne ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň
0 0
xxUSMEVxx xxUSMEVxx

xxUSMEVxx je offline (nepripojený) xxUSMEVxx

smiesok, ale zodpovedny
Jozef Mihál
V takom prípade Beba, viď príspevok č.1 v téme, body 1. a 5.
Záver - platiť preddavky nebude, prihlásiť ako SZČO - konateľ, sa musí.
Asi som blondína, bez uražky dámy, a ešte k tomu z dvojičiek, lebo jedna nomôže byť tak blbá. Ako to bude s konateľom, ktorý nepobera odmenu a môže si určiť výšku preddavku na ZP dobrovoľne, čiže platiť nebude, bude len v zdravotnej poisťovni zaevidovaný ako konateľ, a i nadaľej žiadnu odmenu poberať nebude. Nebude platiť celý rok 2005? a čo v roku 2006? Či sa ešte veľmi skoro pýtam?
0 0
zajkulka zajkulka

zajkulka je offline (nepripojený) zajkulka

Len sa chcem spytat, ci u poberatela invalidneho dochodku nie je znizeny odvod do zdravotnej poistovne zo 14% na 7%
(2% - Z-ec + 5% Z-el)?
Dakujem za odpoved

"SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok, "má" minimálnu mzdu závislú od percent zníženia pracovnej schopnosti:
Pri 70% a viac % : 3250 Sk, preddavok je najmenej 455 Sk.
Pri 40% až 70%: 4875 Sk, preddavok je najmenej 683 Sk."
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
zajkulka, samozrejme že na www.vszp.sk to majú zle, už sme tu o tom niekde bavili, snáď si to po čase opravia...
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Chcela by som vedieť resp. dostať nejaké normálne vysvetlenie na istú problematiku:
-prečo SZČO keď je na PN-ke má platiť odvody do ZP? Sociálke za obdobie PN-neplatí ale zdrav. poisťovní musí zaplatiť. Štát zopár koruniek zaplatí a z toho ešte mám zaplatiť zdrav.poisťovni? Prečo? Akú to má logiku? Som SZČO -živnostník, živím sa svojou prácou, zamestnancov nemám. Ve´d je jasné, že ked som na PN-ke už to musí byť ozaj dôvod sa dať vypísať. Nikto za mňa nepracuje, práca stojí (ešte aj môžem počas choroby o zakázku prísť). Preboha , tak prečo mám platiť počas PN-ky????
-evidujem,že za zamestnanca sa počas PN-ky neplatia odvody do ZP. Považujem to za DISKRIMINÁCIU. Prečo zamestnanec má mať ľahší život?? Prečo také isté kritérium neplatí aj na mńa? To je málo,že som štát odbremenila od platenia podpory v nezamestnanosti, vytvorím si vlastné pracovné miesto, sama sa starám o všetko....
- prepačte, že som vás zdržala dlhým príspevkom.Ale považujem to za nehorázne (samozrejme , týka sa takáto nespravodlivosť aj aj ženy na materskej-SZČO).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zajtra, tj. v pondelok 31.1.2005 o 9:12 hod, na

http://mihal.blog.sme.sk

príspevok Preddavky na zdravotné poistenie SZČO.
Teší ma, že navštevujete môj blog.
0 0
Fajdy Fajdy

Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

Je SZČO povinná platiť preddavky na zdravotné poistenie za 07/2005 ak je v danom mesiaci práceneschopná ? Keďže novela platí od 1. 9. 2005 mám za to, že áno, ale nie som si istá.
Vďaka za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Fajdy
Je SZČO povinná platiť preddavky na zdravotné poistenie za 07/2005 ak je v danom mesiaci práceneschopná ? Keďže novela platí od 1. 9. 2005 mám za to, že áno, ale nie som si istá.
Vďaka za odpoveď.
Áno musí platiť, novela ešte nie je v Zbierke, ak by aj, platiť bude najskôr od 1.9.2005.

Ak ju však pán prezident nepodpíše, živnostníci si na neplatenie preddavkov počas PN ešte budú musieť počkať...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
lipocka, je to síce pekné, ale žiaľ nie dobré. A to vetva "SZČO s príjmom do výšky minimálnej mzdy" - stav "Výpočet preddavku" je zle.

Zároveň nemáte dotiahnutý stav pre ročné zúčtovanie, kde podstata veci tkvie v tom, že SZČO si znižuje povinný minimálny základ (úhrn minimálnych miezd) o časť, pripadajúcu na obdobie PN atď.

Viď:
http://www.porada.sk/showthread-t_13370.html
0 0
Načítať ďalšie