Zavrieť

Porady

SZČO a preddavky na zdravotné poistenie

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pretože "nám" nie je jasné, ako budú SZČO platiť preddavky na zdravotné poistenie od 1.1.2005 v zmysle zákona č.580/2004 v znení zákona 718/2004, umiestňujem sem algoritmus na určenie výšky preddavku SZČO:

SZČO je fyzická osoba, ktorá:
- vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu
- má oprávnenie prevádzkovať živnosť
- má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu (napr. advokáti) okrem činnosti znalca, tlmočníka a prekladateľa, ktorú vykonávajú podľa osobitného predpisu, v konaní pred štátnym orgánom a orgánom, na ktorý prešli úlohy štátnych orgánov a okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu
- je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti<O:p</O:p
- je konateľom spoločnosti s ručením obmedzeným<O:p</O:p
- vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere<O:p</O:p
- vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa autorského zákona
- vykonáva činnosť obchodného zástupcu podľa § 652 až 672a Obch. zákonníka

Na stanovenie výšky preddavku nie je podstatné, aký mala SZČO v predošlom roku alebo rokoch hrubý príjem z činnosti SZČO (nie je tu mechanizmus, ako pri sociálnom poistení - kde SZČO povinne platí ak jej hrubý príjem prevýši 12.-násobok minimálnej mzdy).

Výpočet sumy preddavku v priebehu roka 2005:

1.
a) Preddavok za mesiace január až jún 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2003. Ak SZČO za rok 2003 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (platila paušálnu daň, alebo pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

b) Preddavok za mesiace júl až december 2005 je 14% z 1/24-tiny základu dane z činnosti SZČO za rok 2004. Ak SZČO za rok 2004 nevykonávala činnosť - nemala základ dane alebo základ dane sa určiť nedá (pre SZČO - konateľa nie je možné určiť z daňového priznania výšku základu dane za činnosť konateľa), určí si výšku preddavku sama.

2. Preddavok je najmenej 14% z aktuálne platnej minimálnej mzdy.

Minimálna mzda je v súčasnosti suma 6500 Sk, preddavok pre väčšinu osôb bude najmenej 910 Sk. Od októbra 2005 je minimálna mzda 6900 Sk. Táto zmena minimálnej mzdy sa však na účely zákona o zdravotnom poistení prejaví až od januára 2006 - teda až od januára 2006 je minimálny preddavok 966 Sk.

SZČO, ktorá poberá invalidný dôchodok, "má" minimálnu mzdu závislú od percent zníženia pracovnej schopnosti:
Pri 70% a viac % : 3250 Sk, preddavok je najmenej 455 Sk.
Pri 40% až 70%: 4875 Sk, preddavok je najmenej 683 Sk.

3. Bod 2. sa netýka SZČO, ktorá je súbežne aj zamestnancom.
Od septembra 2005 sa bod 2. netýka ani SZČO, ktorá je súčasne študentom, dôchodcom (vo všeobecnosti - netýka sa SZČO, ktorá je poistencom štátu podľa § 11 ods.8).

4. Preddavok je najviac 14% z 3-násobku priemernej mzdy roka 2003, čo bola suma 43095 Sk. Preddavok je najviac 6034 Sk.

5. Preddavok sa neplatí, ak jeho výška je menej ako 100 Sk.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 09.10.05 at 16:33 Dôvod: Doplnenie definície SZČO
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nepriamo z § 23 ods.1 písm.d).
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Jozef Mihál
Nepriamo z § 23 ods.1 písm.d).
§ 23<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Oznamovacie povinnosti<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní<o:p></o:p>

a) zmenu mena, priezviska a zmenu trvalého pobytu,<o:p></o:p>

b) zmenu platiteľa poistného,<o:p></o:p>

c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,<o:p></o:p>

d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 8 až 10).<o:p></o:p>


Mám správne znenie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, v zmysle § 23 ods. 1d) oznamuje poisťovni, že je poistencom štátu podľa § 11 ods.8, čoho dôsledkom je, že sa na neho nevzťahuje povinnosť platiť minimálne preddavky.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahojte. Prosim poradte. Zvysenim minimalnej mzdy sa zvysuje aj vyska minimalnych preddavkov do ZP? Je od 1.10.2005 min. preddavok 966, Sk? Mylim tym odvody SZCO. Dakujem
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Hned si na to odpoviem, nasla som to. Takze zvysenie min.mzdy sa tyka preddavkov do ZP az od 1.1.2006, ked sa zvysi minimum na 14% z 6900 t.j. 966,- Sk z doterajsich 910,- Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viď http://mihal.blog.sme.sk/c/24376/Zme...poistenie.html
0 0
bejby bejby

bejby je offline (nepripojený) bejby

Pán Mihál, chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu,už tu asi tri hodiny surfujem po Porade, lebo potrebujem zistiť nejaké info čo sa týka problematiky zaradenia umelcov ako SZČO. Našla som veľa zaujímavého, ale ja mám trochu iný problém. Píšete, že
Podľa § 31 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov, každý fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území Slovenskej republiky (bude z tejto činnosti mať príjmy posudzované podľa § 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov) sa musí registrovať do 30 dní na daňovom úrade. Ja vykonávam umeleckú činnosť v Nemecku,(konkrétne koncertnú činnosť), ktorú ale nemám tam zdanenú, a je to dosť nepravidelne, zavolajú mi napríklad dva týždne pred koncertom. Dostanem od nich zmluvu, kde je aj výška honoráru. V SR pracujem ako učiteľka hudby na čiastočný úväzok. Za rok 2004 som si podala DP, kde som priznala tieto príjmy +príjmy zo školy, ale nemám žiadne DIČ z DU, a (ani som nevedela že to treba), ale píšete, že umelci musia byť registrovaní na DU ako SZČO, čiže potrebujem to aj keď som v pracovnom pomere? Ďakujem veľmi pekne za vašu odpoveď
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak "podnikáte" - tj. máte príjmy zo Samostatnej Zárobkovej Činnosti a to pravidelne, mali by ste sa hlásiť na DÚ a žiadať o pridelenie DIČ. To že máte aj pracovný pomer nie je podstatné.
0 0
bonares bonares

bonares je offline (nepripojený) bonares

Ja k tomu len citát zo stránky Všeobecnej zdravotnej poisťovne:

"Dňom 1. septembra 2005 nadobudol účinnosť zákon č. 352/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov
Konatelia spoločností s ručením obmedzeným sa od 1.septembra nepovažujú za samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu.
Najneskôr do 8.septembra sa konatelia musia vo svojej zdravotnej poisťovni odhlásiť ako SZČO." ....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Presne tak.
0 0
bejby bejby

bejby je offline (nepripojený) bejby

Pán Mihál,veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď,hneď v pondelok sa idem prihlásiť na DU.Prajem príjemný víkend
0 0