Zavrieť

Porady

Neznášam kurzové rozdiely

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Zdá sa mi, že niekde tu niekto spomínal(nemôžem to nájsť), že ak prevádzam medzi EUR a SKK účtom, tak kurzové rozdiely vzniknuté na 261 sú nedaňové(vznikajú však iba kurzové straty t.j. 563/261).
To je podľa mňa hlúposť a tieto kurzové rozdiely sú daňovým výdavkom.

Už aby tu bol rok 2007.
Usporiadat
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Pri vklade na účet použiješ aj v prípade účtovania pokladne, aj banky účet NBS. Rozdiel na účtoch 211A a 221A sa vyčistia v poslednom dni zdaňovacieho obdobia.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

ricij
Pri vklade na účet použiješ aj v prípade účtovania pokladne, aj banky účet NBS. Rozdiel na účtoch 211A a 221A sa vyčistia v poslednom dni zdaňovacieho obdobia.
Nie priebežne účtujeme v PU?
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Vlastne vtedy, ak potrebuješ urobiť súvahu. Ja ju robím len raz do roka.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Chcela by som sa ešte opýtať, ak mám vo valutovej pokladni nákup valút zo zmenárne v kurze 1,31 môžem dať zamestnancom zálohu na služobnú cestu v kurze NBS dňom zálohy?
0 0
gabriela7755 gabriela7755

gabriela7755 je offline (nepripojený) gabriela7755

Mikolajova
Chcela by som sa ešte opýtať, ak mám vo valutovej pokladni nákup valút zo zmenárne v kurze 1,31 môžem dať zamestnancom zálohu na služobnú cestu v kurze NBS dňom zálohy?


Záloha sa dáva takým kurzom, ako boli valuty prijaté,
teda kurzom zmenárne 1,31
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

gabriela7755
Záloha sa dáva takým kurzom, ako boli valuty prijaté,
teda kurzom zmenárne 1,31
Poopravím:

V zmysle § 25 ods. 3 zákona o účtovníctve možno za spôsob ocenenia úbytku hotovosti v cudzej mene považovať okrem ocenenia kurzom NBS aj ocenenie cenou zistenou váženým aritmetickým priemerom alebo metódou FIFO (prvá cena na ocenenie prírastku hotovosti sa použije ako prvá cena na ocenenie jej úbytku).
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Takže tá NBS je v poriadku?
0 0
gabriela7755 gabriela7755

gabriela7755 je offline (nepripojený) gabriela7755

gabriela7755
Záloha sa dáva takým kurzom, ako boli valuty prijaté,
teda kurzom zmenárne 1,31
Opravím sa : my dávame zálohy takýmto spôsobom, môžte dať i NBS
záleží, čo sa Vám viac pozdáva, ako to máte zavedené v smernici
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Pri úbytku valút vo valutovej pokladni sa firma môže rozhodnúť, či použije :
- kurz NBS platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu
- vážený aritmetický priemer
- FIFO metódu.
Nie prípad od prípadu, ale mala by si to upraviť v internom predpise.

Ale pohľadávky sa oceňujú iba kurzom NBS platným v deň vzniku pohľadávky (a žianym iným!!!).

Ak teda vydám zamestnancovi zálohu na pracovnú cestu, úbytok valút vo valutovej pokladni prepočítam jedným z troch možných spôsobov. Ale pohľadávku voči zamestnancovi musím prepočítať kurzom NBS platným v deň vzniku pohľadávky.
Preto si myslím, že používanie iného kurzu ako NBS pre úbytok valút v pokladni je možné, ale zbytočne mi komplikuje účtovníctvo.
Ak použijem kurz NBS, tak mi nebude vznikať kurzobvý rozdiel oproti pohľadávke, nepotrebujem sledovať akým kurzom som valuty obstaral (FIFO) alebo nemusím mať softvér ktorý mi bude počítať vážený priemer (skúsili ste to ručne počítať?).

Samozrejme v priebehu účtovného obdobia bude vyjadrenie valutovej pokladne v Sk nezmysel. Ale k dátumu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa to zrovná, lebo zostatok vo valutách sa prepočíta kurzom NBS platným k tomuto dátumu a zaúčtuje sa kurzový rozdiel.

Bolo by lepšie, keby sa zostatok valutových pokladníc a devízových účtov mohol prepočítavať kurzom NBS čadstejšie (napríklad mesačne). Výsledok hospodárenia by bol rovnaký, len by bola iná suma kurzových ziskov a kurzových strát (podľa IFRS sa vykazuje iba saldo KR). Žiaľ náš zákon o účtovníctve to neumožňuje. (V ČR pokiaľ viem si môže účtovná jednotka rozhodnúť, aký kurz bude počas roka používať. Na konci účtovného obdobia to prepočíta a tým sa to zrovná. Potom ani nemajú problém s tým, že pre účtovníctvo sa použije iný kurz ako pre DPH.)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať