Zavrieť

Porady

DPH pri zahajeni podnikania

Dobrý deň, alebo vlastne večer všetkým poraďakom, už asi dva týždne si prezeram príspevky v porade a paci sa mi spôsob akým to funguje. Chcem Vás aj požiadať o radu:
Manžel začína s podnikaním - maloobchod, živnosť má od 1.2.2007, a od toho dátumu je aj štvrťročným platcom DPH. Už v januári mal nejaké výdaje v súvislosti s podnikaním. Je mi jasné, že to sú zriaďovacie výdavky, len neviem, či si z nich môže uplatniť DPH alebo dať ich v plnej výške do nákladov, alebo len základ dane do nákladov a DPH ako výdaj neovplyvňujúci. Jedná sa napríklad o nájomné, nákup počítača - muselo to byť skôr kvôli zavedeniu internetu, materiál na úpravu prevádzky a pod. Všetko normálne výdaje.
Druhá otázka sa týka použitia osobného automobilu nezaradeného do podnikania na služobné cesty. Je povinný platiť cestnú daň? A môže si z PHM-ky, ktorá bola použitá na SC zúčtovať aj DPH alebo v plnej výške dať do nákladov?
Ak mi niekto poradí vopred veľmi pekne ďakujem.
Usporiadat
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer prajem, poprosila by som o usmernenie v nasledovnej veci:
- szčo od 01.02.2011 sa stáva platiteľom dph
- fa za orange dátum vystavenia a dátum dodania služby v januári 2011, z toho vyplýva že z tejto fa si nemôže uplatniť dph na vstupe
- fa je uhradená napr. 15.02.2011 , prosím vás: do VOZD si ÚJ môže zahrnúť celú sumu na ktorú znie fa? / teda základ spolu s dph / v druhovom členení prevádzková réžia.

Je to tak prosím vás správne?

Ďakujem za čas a trpezlivsť ale som už fakt domotaná
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
JAJA11, ďakujem krásne.
0 0
mevi mevi

mevi je offline (nepripojený) mevi

Čo sa týka registrácie DPH - je možnosť uplatniť si v prvom daňovom priznaní - DPH z majetku zakúpeného pred registráciou DPH. Jedná sa o majetok odpisovaný. Hodnotu majetku je nutné opraviť o sumu odpisov.

Ako mam postupovat v priapde, ze sme pred zaloz.zivnosti kupili reg.pokladnu aj s pocitacom v celkovej hodnote 720 Eur vratane DPH? Urobila som spravne ak sme s predavajucim spisali kupnopredajnu zmluvu a vzpisal mi prijmovy pokladnicny doklad?
Mozem si ju zahrnut do obstaravacich nakladov aj v pripade ze nie som s.r.o. ?
Ako odpisovat a ako upravit hodnotu tohoto majetku o sumu odpisov? Vdaka
0 0