Zavrieť

Porady

Účtovanie - nákup tovaru spôsob B

účtovník-personalista, zakladám sro-čky elektronicky, dobre radím podnikaľom ako sa nezblazniť z odvodov a daní :o) najmä v Košiciach ...viac
Dobry den, chcem sa spytat, ak nema firma povinnost auditu, je nutne uctovat tovar cez 131 (sposob A)? Nemoze sa uctovat na 504? Dakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Gabriela Horváthová Pozri príspevok
Prosím Vás ešte, nebude to zle, že nemám sklad. Všetko účtovala do spotreby. gigi
Môže sa všetko účtovať do spotreby, to je spôsob B. Len k 31.12. treba mať inventúru, a priebežne samozrejme skladové karty.
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
Tak, že na všetko musím založiť skladovú kartu. Aždo posledného klinca?
Musím mať aj súpisku na hotový výrobok?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Gabriela Horváthová Pozri príspevok
Tak, že na všetko musím založiť skladovú kartu. Aždo posledného klinca?
Musím mať aj súpisku na hotový výrobok?

Do posledného klinca zase nie. Treba vypracovať internú smernicu na evidenciu materiálu, v ktorej si stanovte spôsob evidencie toho materialu. Môžte tam uviesť, že taký drobný material, ako klince sa nebudú evidovať akože výdaj 10 kusov, atď. Môžte to stanoviť tak, že napr. klince sa kupujú aj tak na kila, tak aj výdaj budeš viesť v kilách. Máš to jednoduchšie.
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
No ani šajnu nemám ako má vyzerať interná smernica.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Gabriela Horváthová Pozri príspevok
No ani šajnu nemám ako má vyzerať interná smernica.

Skús cez vyhladávanie zadať interná smernica

Napr. tu sú nejaké linky:
http://www.porada.sk/t8196-interne-u...rn%E1+smernica
http://www.porada.sk/t38549-interna-...rn%E1+smernica
http://www.porada.sk/t257-interna-sm...rn%E1+smernica
http://www.porada.sk/t18057-interna-...rn%E1+smernica
http://www.porada.sk/showthread-t_10079.html
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 22.02.07 at 18:19
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
Ja v tom mám mišmaš. Radšej vypíšem skladové karty. Neviem či je potrebné vypísať aj príjemku a aj výdajku?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Gabriela Horváthová Pozri príspevok
Ja v tom mám mišmaš. Radšej vypíšem skladové karty. Neviem či je potrebné vypísať aj príjemku a aj výdajku?
Áno je potrebná aj príjemka aj výdajka. Veď na základe príjemky a výdajky robíš skladovú kartu.
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
A ešte by som chcela, aj krabicu na balenie by som mala mať zaevidované.
Založím skladové karty, príjmeku, výdajku... urobím si inventár. Všetok materiálu čo mi ostane dám účtovníčke zaúčtovať ... ale akou predkontáciou aby to už dobre spravila?????
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Gabriela Horváthová Pozri príspevok
A ešte by som chcela, aj krabicu na balenie by som mala mať zaevidované.
Založím skladové karty, príjmeku, výdajku... urobím si inventár. Všetok materiálu čo mi ostane dám účtovníčke zaúčtovať ... ale akou predkontáciou aby to už dobre spravila?????
Keď material učtovala do spotreby potom je to na 501/211, 321....
Invetúrny súpis zaúčtuje nasledovne 112/501.

Ale ja si myslím, že takéto základné veci, že ako to zaúčtovať by už mala ovládať bez toho, aby si jej to dávala s predkontáciou na učtovanie.
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
Ďakujem, že ste mi pomohli. Nákup počítača lebo aj to je na 501/321 je to tak správne?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Gabriela Horváthová Pozri príspevok
Ďakujem, že ste mi pomohli. Nákup počítača lebo aj to je na 501/321 je to tak správne?

Ak hodnota toho PC je menej ako 30.000,- je to správne, inak je to DHM. Ale aj keď má hodnotu menej ako 30.000,- by som odporúčal vyhotviť operatívnú evidenciu drobného majetku, nakoľko počítač sa bude používať viac ako rok.
0 0
Gabriela Horváthová Gabriela Horváthová
Takže aj evidenciu drobného majetku. Môže byť evidencia na skladovej karte?
Alebo, kde to mám evidovať?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak mám faktúru na tovar a k tomu druhú faktúru na dovoz tovaru od inej firmy. Ako to premietnem do tovaru, ak je tam 10-15 druhov tovarov (máme veľmi veľa položiek)? Nestačí, ak to mám zaúčtované na 504AE a pri predaji zasa účtujeme odvoz tovaru 604AE? Mám s tým niečo urobiť na konci roka? A ako to bude, ak si tovar dovezieme sami vlastným autom a občasný rozvoz tiež robíme vlastným autom? Ako toto účtujete? Poraďte prosím, som v tomto nová.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Fany Pozri príspevok
Ak mám faktúru na tovar a k tomu druhú faktúru na dovoz tovaru od inej firmy. Ako to premietnem do tovaru, ak je tam 10-15 druhov tovarov (máme veľmi veľa položiek)? Nestačí, ak to mám zaúčtované na 504AE a pri predaji zasa účtujeme odvoz tovaru 604AE? Mám s tým niečo urobiť na konci roka? A ako to bude, ak si tovar dovezieme sami vlastným autom a občasný rozvoz tiež robíme vlastným autom? Ako toto účtujete? Poraďte prosím, som v tomto nová.
Pri účtovaní spôsobom B účtuješ na účte 132-Tovar na sklade pri uzavieraní účtovných kníh. Počas účtovného obdobia účtuješ cenu obstarania 504/321,211 ako aj vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním, teda prepravné. Na konci roka budeš účtovať na účte 504/132 podľa skladovej evidencie, teda s rozpočítaním dodávateľskej prepravy podľa skladových položiek. Preto by som ja osobne pri viacerých druhoch tovaru uprednostnila účtovanie spôsobom A. Účet 604 sú tržby za tovar. Predpokladám, že vlastnú dopravu máš už v cene tovaru zakalkulovanú, prípadne ju faktúruješ odberateľovi na základe dohody ako prepravu.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte, chcela by som sa opýtať na Váš názor:
Firma kúpila auto na ďalší predaj, preto sa o nom účtovalo ako o tovare a naskladnilo sa na skladovú kartu. Do 31.12.. sa však nepredalo.
504AE/321 a k 31.12.2011 ID 132AE/504AE.
Avšak k tomuto autu sa uhradila zákonná poistka aj havarijná poistka. Čo s tým? Auto preradiť do dlhodobého majetku nechcú a ani by sa už nestihlo oznámiť DU vznik DP k DzMV v lehote 30 dní.
Uvažovala som, že auto by zostalo naúčtované ako som písala. Na obe poistky (trvanie od cca 20.12.) by sa spravil predpis do ostatného záväzku 504 (alebo 568?)/379 k 20.12. s tým, že by sa to naúčtovalo a priradilo k tovaru ako vedľajšie náklady obstarania . A tým pádom by sa to k 31.12. odúčtovalo z nákladu zahrnuté v cene tovaru na sklade (aj 132) Nebolo by treba ani ČR robiť. K 1.1.2012 by sa KS 132 z 31.12. opäť preúčtoval do nákladu a následne pri predaji by sa celá predajná cena dostala do výnosu. (604,648).
Mohlo by to byť takto?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať