Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane

Dobrý deň,
V septembri som sa vrátila naspäť do zamestnania z materskej dovolenky. Ako je to s ročným zúčtovaním dane?
Usporiadat
Ejuska2586 Ejuska2586

Ejuska2586 je offline (nepripojený) Ejuska2586

Erika
katkaj Pozri príspevok
A bol príjem zdaňovaný preddavkovo ?
Áno, príjem som zdaňovala preddavkom.
0 0
pribko pribko

pribko je offline (nepripojený) pribko

katkaj Pozri príspevok
Ak zamestnanec mal úhrn príjmov viac ako 45408 tak musí požiadať o vykonanie RZD prípadne vykonať DP. Len zamestnanec s príjmom nižším ako 45408 nemusí žiadať o RZD. Pozri zákon o dani z príjmov a konkrétne paragraf 38 ktorý hovorí o ročnom zúčtovaní. Prípadne paragraf 32 ktorý hovorí o daňovom priznaní
A ak nemal väčší príjem, teda DP nepodá.
Treba oznámiť DÚ, že nedáva DP, aby ho potom nestíhali, že nedal DP?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

pribko Pozri príspevok
A ak nemal väčší príjem, teda DP nepodá.
Treba oznámiť DÚ, že nedáva DP, aby ho potom nestíhali, že nedal DP?
Nie, nemusí DÚ vôbec nič oznamovať.
0 0
pribko pribko

pribko je offline (nepripojený) pribko

jankasm Pozri príspevok
Nie, nemusí DÚ vôbec nič oznamovať.
Vďaka
0 0
Merika Merika

Merika je offline (nepripojený) Merika

Súhlasím, môže si uplatniť odpočet aj manžel
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Na drakovi sa píše, že si môžem ponížiť základ dane aj o zaplatené poistné na dobrovoľné nemocenské poisenie. Je to pravda? Pretože v žiadosti o RZD sa píše o povinnom poistnom, a DNP podľa mňa nie je povinné.
Ak si oň môžem ponížiť základ dane, tak za ktoré mesiace? Môže byť aj za december, zaplatené v januári?
Pošuškajte niekto §, kde to nájdem. Ďakujem
0 0
Denisa Holla Denisa Holla

Denisa Holla je offline (nepripojený) Denisa Holla

človek
Ahojte, viete mi niekto poradit a vyriešiť môj problém?
Mám zamestnanca, ktorý k nám nastúpil 1.2.06. V januári 2006 pracoval u iného zamestnávateľa, ktorý mu prispieval na DDS 200,-/mes a zamestnancovi sa zrážalo 300,- zo mzdy.Takéto potvrdenie mi aj doložil od predošlého zamestnanca. čo je v poriadku.
Nasa firma mu takisto na základe zmluvy zrážala z jeho mzdy na DDS a každý mes. odvádzala v sume 300,-počas celého roku čo u nás pracuje.
Ide mi o to, akú sumu mu mám zahrnúť do RZD. 300x13mes. +200,- čo mu prispel jeho bývalý zamestnávateľ?Ciní to 4100.
Prosím dobré duše poraďte mi. ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Denisa Holla Pozri príspevok
Ahojte, viete mi niekto poradit a vyriešiť môj problém?
Mám zamestnanca, ktorý k nám nastúpil 1.2.06. V januári 2006 pracoval u iného zamestnávateľa, ktorý mu prispieval na DDS 200,-/mes a zamestnancovi sa zrážalo 300,- zo mzdy.Takéto potvrdenie mi aj doložil od predošlého zamestnanca. čo je v poriadku.
Nasa firma mu takisto na základe zmluvy zrážala z jeho mzdy na DDS a každý mes. odvádzala v sume 300,-počas celého roku čo u nás pracuje.
Ide mi o to, akú sumu mu mám zahrnúť do RZD. 300x13mes. +200,- čo mu prispel jeho bývalý zamestnávateľ?Ciní to 4100.
Prosím dobré duše poraďte mi. ďakujem
Ak mu boli príspevky zrážanén a odvádzané normálne mesačne, tak maximálne môže byť 300*12 mesiacov. December 2006 sa nepočíta, pretože príspevok bol zrazený a odvedený až v januári 2007, takže ten pôjde až do RZD za rok 2007. Za rok 2006 môžeš započítať len príspevky preukázateľne zaplatené do 31.12.2006.
Tých 200,-Sk, ktoré mu prispel zamestnávateľ, sa nezapočítava vôbec. Započítavajú sa len príspevky, ktoré si platil zamestnanec.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Zamestnanec bol v pracovnom pomere od 01.01.06 do 31.08.06. Pracoval za minimálnu mzdu, daň mu nevychádzala. Od 01.09.06 bol evidovaný na úrade práce do 31.12.2006. Zároveň od 01.09 06 pracoval v inej organizácii na dohodu do 31.12.2006 kde mal zrážkovú daň. Tento zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania. Podľa mňa, keď chce vrátiť zrážkovú daň musí si podať daňové priznanie. Mám pravdu?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Ivča Pozri príspevok
Zamestnanec bol v pracovnom pomere od 01.01.06 do 31.08.06. Pracoval za minimálnu mzdu, daň mu nevychádzala. Od 01.09.06 bol evidovaný na úrade práce do 31.12.2006. Zároveň od 01.09 06 pracoval v inej organizácii na dohodu do 31.12.2006 kde mal zrážkovú daň. Tento zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania. Podľa mňa, keď chce vrátiť zrážkovú daň musí si podať daňové priznanie. Mám pravdu?

Ak chce dodaniť zrážkovú daň tak musí podať DP
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ivča Pozri príspevok
Zamestnanec bol v pracovnom pomere od 01.01.06 do 31.08.06. Pracoval za minimálnu mzdu, daň mu nevychádzala. Od 01.09.06 bol evidovaný na úrade práce do 31.12.2006. Zároveň od 01.09 06 pracoval v inej organizácii na dohodu do 31.12.2006 kde mal zrážkovú daň. Tento zamestnanec ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania. Podľa mňa, keď chce vrátiť zrážkovú daň musí si podať daňové priznanie. Mám pravdu?
Áno, máš úplnú pravdu. Ak chce vrátiť, teda oddaniť zrážkovú daň, musí si podať DP. Ty mu len vystavíš potvrdenie o príjme.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkaj Pozri príspevok
Ak chce dodaniť zrážkovú daň tak musí podať DP
Katka, skús sa mi prosím pozrieť na príspevok č. 27. Nevieš poradiť?
Ďakujem Jana
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jankasm Pozri príspevok
Na drakovi sa píše, že si môžem ponížiť základ dane aj o zaplatené poistné na dobrovoľné nemocenské poisenie. Je to pravda? Pretože v žiadosti o RZD sa píše o povinnom poistnom, a DNP podľa mňa nie je povinné.
Ak si oň môžem ponížiť základ dane, tak za ktoré mesiace? Môže byť aj za december, zaplatené v januári?
Pošuškajte niekto §, kde to nájdem. Ďakujem
Janka a vieš mi pridať link kde presne to v drakovi bolo?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pokiaľ viem, dobrovoľné NP si môže dať do daňových výdavkov SZČO. Aj mňa zaujíma ten link na Draka, kde sa píše o zamestnancovi
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

katkaj Pozri príspevok
Janka a vieš mi pridať link kde presne to v drakovi bolo?
Pokúsim sa o to

http://www.porada.sk/showthread.php?...z%FA%E8tovanie

Je to v časti ako vyplniť žiadosť "Zaplatené poistné, o ktoré si zamestnanec môže znížiť základ dane (bod I./1. druhá časť)"


Snáď to bude fungovať.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

A teraz babky poraďte. Môžem si to naozaj odpočítať tak ako je to tam napísané? Nemôžem to nikde v zákone nájsť.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

jankasm Pozri príspevok
Pokúsim sa o to

http://www.porada.sk/showthread.php?...z%FA%E8tovanie

Je to v časti ako vyplniť žiadosť "Zaplatené poistné, o ktoré si zamestnanec môže znížiť základ dane (bod I./1. druhá časť)"


Snáď to bude fungovať.
Janka ide o to že zamestnanec nemusí pracovať celý rok u jedného zamestnávateľa. Tu bolo podľa mňa myslené že pokiaľ bol napríklad pár mesiacov dobrovoľne nezamestnaný a platil si sám odvody tak si ich môže uplatniť. Ale určite nie štýlom že celý rok bol zamestnanec a ešte si aj platil DNP súčasne. Teda takto to chápem ja.
0 0
KatkaBS KatkaBS

KatkaBS je offline (nepripojený) KatkaBS

Prosím poraďte.
Zamestnávame 3 zamestnancov (pracovali cely rok 2006) na polovičný úväzok - 20 h týždenne - 1/2 minimálnej mzdy - od januára do septembra -
3 450 Sk, od októbra do decembra - 3800 Sk. Ich ročný príjem vychádza tak do 43 000 Sk... Počas roka žiadny iný príjem nemali. Myslím,že im nemusím robiť RZD, však? (Oni mi síce žiadosti dali - ale ani sami nevedia prečo a či vôbec im to treba) Ďakujem
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

KatkaBS Pozri príspevok
Prosím poraďte.
Zamestnávame 3 zamestnancov (pracovali cely rok 2006) na polovičný úväzok - 20 h týždenne - 1/2 minimálnej mzdy - od januára do septembra -
3 450 Sk, od októbra do decembra - 3800 Sk. Ich ročný príjem vychádza tak do 43 000 Sk... Počas roka žiadny iný príjem nemali. Myslím,že im nemusím robiť RZD, však? (Oni mi síce žiadosti dali - ale ani sami nevedia prečo a či vôbec im to treba) Ďakujem
Ak nezarobili viac ako 45408 Sk za celý rok 2006 u všetkých zamestnávateľov, netreba robiť RZD ani nemajú povinnosť podať si daňové priznanie.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad 27: tak ako si môže znížiť o DNP svoj ZD SZČO, môže aj zamestnanec. O.i. rovnosť pred ústavou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať