Zavrieť

Porady

PHM a účtovanie

43 ročná účtovníčka
Ahojte poradáci chcela by som Vás poprosiť o radu : vo firme sú v majetku štyri autá podľa Vás ako je najlepšie účtovať spotrebu PHM :
1. urobiť vyúčtovanie na konci mesiaca alebo zaradovať bločky podľa dátumu a účtovať na 501 a 343 a čo ked je nadspotreba ktorá nie je uznaná ako daňový výdavok
2 alebo dávať PHM do 112 a na konci mesiaca do nákladov. Chcela by som to robiť jednoduchšie nakoľko mám veľa dokladov.
Díki za pomoc.
Usporiadat
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Paula Pozri príspevok
Zaujímavá debata, x-krát za 4 roky preberaná . Záväzok voči banke to nie je , pohyb medzi mojou pokladňou a mojou bankou to nie je (bežná 261-ka). Je to záväzok voči dodávateľovi (napr. prevádzkovateľovi čerpacej stanice), ktorý sa "vyrieši" prostredníctvom mojej platobnej karty a dvoch bánk. Sú to peniaze na ceste ale nie na ceste medzi mojou pokladňou a mojou bankou, nie na ceste medzi mojim bankovými účtami. .....na ceste niekde sú, ale k môjmu dodávateľovi, voči ktorému mám a splácam záväzok, podlžnosť za nákup. A tento problémik zaúčtovania budeme riešiť azda aj o mesiac, o rok a budeme 50:50.
Krásne rozobrané..
A v účtovníctve je toľko takýchto "krásne rozobrateľných" vecí..
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

Fa za PHM som roky v RO učtovala na ceniny 263 voči dodávatelovi 321
úhradu za odber PHM na 321 / 234 ...
na konci mesiaca vodič dal spotrebu ID 410 / 263
a rozdiel na účte 263 bol zost. v nádrži

a myslím, že aj po novom sa môže takto účtovať, len s novými účtami, alebo sa mýlim ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

adi11 Pozri príspevok
Fa za PHM som roky v RO učtovala na ceniny 263 voči dodávatelovi 321
úhradu za odber PHM na 321 / 234 ...
na konci mesiaca vodič dal spotrebu ID 410 / 263
a rozdiel na účte 263 bol zost. v nádrži

a myslím, že aj po novom sa môže takto účtovať, len s novými účtami, alebo sa mýlim ?
Tieto čísla účtov určite nie sú z Postupov pre podnikateľské subjeky. Ale to nie je podstatné. Mňa prekvapuje názor, že PHL je cenina , naozaj ?
Zostatok PHL v nádrži musí uviesť vodič vo vyúčtovaní spotreby a tento údaj je pre mňa ako účtovníka záväzný (samozrejme, ak je správne zisťovaný).
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

liba2 Pozri príspevok
Tieto čísla účtov určite nie sú z Postupov pre podnikateľské subjeky. Ale to nie je podstatné. Mňa prekvapuje názor, že PHL je cenina , naozaj ?
Zostatok PHL v nádrži musí uviesť vodič vo vyúčtovaní spotreby a tento údaj je pre mňa ako účtovníka záväzný (samozrejme, ak je správne zisťovaný).
Takto to bolo voľakedy v účtovných súvsťažnostiach, a nikdy sme sa nezamýšľali či to je cenina alebo nie, tak to bolo v predpisoch, ale hlavne, že vždy mi benzín sedel s vodičom
0 0
dvojča dvojča

dvojča je offline (nepripojený) dvojča

Nákup PHM na 501 a 343, nákup kartou cez 335 ako pohľadávka voči zamestnancovi, toto som sa dočítala na porade už viackrát a má to aj logiku, predsa tú kartu má nejaký zamestnanec a ty potrebuješ nákup vyúčtovať. Ak to robím zle, tak ma opravte,ale myslím si, že by to takto malo byť,
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

dvojča Pozri príspevok
Nákup PHM na 501 a 343, nákup kartou cez 335 ako pohľadávka voči zamestnancovi, toto som sa dočítala na porade už viackrát a má to aj logiku, predsa tú kartu má nejaký zamestnanec a ty potrebuješ nákup vyúčtovať. Ak to robím zle, tak ma opravte,ale myslím si, že by to takto malo byť,
Ako píše Paula v príspevku 21, názorov je xy, musíš si zvoliť pre teba ten "správny"
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
adi11 Pozri príspevok
Fa za PHM som roky v RO učtovala na ceniny 263 voči dodávatelovi 321
úhradu za odber PHM na 321 / 234 ...
na konci mesiaca vodič dal spotrebu ID 410 / 263
a rozdiel na účte 263 bol zost. v nádrži

a myslím, že aj po novom sa môže takto účtovať, len s novými účtami, alebo sa mýlim ?
To sú účty z účtovej osnovy pre ropočtovky ak sa nemýlim.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

adi11 Pozri príspevok
Takto to bolo voľakedy v účtovných súvsťažnostiach, a nikdy sme sa nezamýšľali či to je cenina alebo nie, tak to bolo v predpisoch, ale hlavne, že vždy mi benzín sedel s vodičom
Aďka, priateľsky ti odporúčam zmeniť postoj k účtovníctvu v tom zmysle, že v danom čase účtovania platia určité predpisy a nimi sa musíme riadiť, nemôžme sa pri tom odvolávať na niečo, čo platilo "voľakedy".
A teraz k ceninám: "Na účte 213-ceniny s účtuje stav a pohyb cenín pred ich vydaním do užívania, napr. pošt.známky, stravné l., kolky, telef. karty a ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania. Ceniny zverené zamestnancom alebo spoločníkom na použitie na vopred stanovené účely, sa účtujú ako pohľadávky voči zamestnancom alebo spoločníkom".
Ďale sa tam uvádza: Za ceniny sa nepovažujú karty na odber pohonných hmôt; tiež stravné lístky používané vo vlastnom stravovacom zariadení.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

adi11 Pozri príspevok
nikdy sme sa nezamýšľali či to je cenina alebo nie, tak to bolo v predpisoch, ale hlavne, že vždy mi benzín sedel s vodičom


Hlavne, že vodiči veselo poposúvali pohonné hmoty (a niekde asi tak činia naďalej) do svojich autiakov a nikoho to nebolelo (a nebolí). A sedí to
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať