Zavrieť

Porady

Aby muškáty boli pýchou našich okien

Založila som túto temu, aby sme sa pokúsili zoskupiť tu užitočné rady a pomôcky k tomu, aby naše muškátiky na oknách boli krásne a prevísali pomaly až k susedovie oknám. Ja som mala muškaty už druhý rok na oknách a nikdy neboli také krásne huste a bohaté.Mňa by predovšetkým zaujímalo kedy treba zaobstarať priesady, ako často polievať, hnojiť, akým hnojivom, ako predchádzať škodcom, a pod. No čo skúsené poraďačky, podelíte sa so svojím výrobným tajomstvom?
Usporiadat
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Vcera som videla na jednom RD v oknach klasicke muskaty, ale vypadali ako by bolo uprostred leta a nie po zime, mali vela kvetov, boli velke a huste...nechapala som....
0 0
bea7 bea7

bea7 je offline (nepripojený) bea7

tetrisss Pozri príspevok
bea, to ti fakt uz kvitnu?
Fotila som ich včera. Kvitnú stojaté, previstlé majú iba puky.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Od kolkych stupnov davate muskaty von otuzovat? Myslim ze sa mozu davat von od 10 stupnov, alebo nie? U nas dnes bolo krasnych 17 stupnov tak som ich na par hodin vyniesla na balkon.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

zena Pozri príspevok
Od kolkych stupnov davate muskaty von otuzovat? Myslim ze sa mozu davat von od 10 stupnov, alebo nie? U nas dnes bolo krasnych 17 stupnov tak som ich na par hodin vyniesla na balkon.
Moje sú už týždeń vonku. Nech si zvykajú
0 0
lubmar1 lubmar1

lubmar1 je offline (nepripojený) lubmar1

aj moje su už zopár dní aj nocí vonku tak len dúfam,že nepríde nečakaný mráz a nespáli ich :-((
0 0
bea7 bea7

bea7 je offline (nepripojený) bea7

Cez deň stačí muškátom aj 10 stupňov, ale ak nočné teploty klesajú pod 5 stupňov, vtedy zastavujú rast a tiež sa musia sledovať aj nočné mrazíky. Stalo sa mi už aj to, že mi primrzli a vtedy sa museli od koreňa obnovovať. Odvtedy si už dávam lepší pozor a počkám aspoň do polovice apríla.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Dakujem za odpovede...no u nas je v noci okolo 1 stupna,takze na noc ich musim schovavat. Zatial ich iba cez den mozem otuzovat
0 0
Leussa Leussa

Leussa je offline (nepripojený) Leussa

Ahojte. Tento rok chcem prvy krat vysadit na balkon tahave muskaty. Poradte mi kolko dat do 60cm kochlika rastliniek? Chcem aby boli pekne huste. Dakujem.
0 0
zabenka zabenka

zabenka je offline (nepripojený) zabenka

Tri kusy.
A treba ich keď už budú pekne prijaté, začnú odrastať, zaštipnúť na konci.Rastlinka posilí a vypučia výhonky z bokov rastlinky.
čím viac výhonkov, tým viac kvetu.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Ja mam v samozavlazovacom 60cm kochliku 5 mladych rastliniek.
0 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Ja som ich vysadila vsetky na svoje miesto a nebojím sa, že prechladnú, verím, ako po iné roky, že budú odolnejšie, zaliala som ich po presadení a teraz až keď sa ustáli počasie. Nič to, keď zostanú na jednej miere, ak sa oteplí, potom zastrihnem a pekne sa rozkonária. Raz za 10 dní dávam do hrantíka obyčajné NPK hnojivo, postupne sa rozpúšťa a muškáty majú dosť živín, Nekupujem zbytočne drahé hnojivá, ak si prečítate zloženie, často je totožné s NPK.
0 0
Leussa Leussa

Leussa je offline (nepripojený) Leussa

zabenka Pozri príspevok
Tri kusy.
A treba ich keď už budú pekne prijaté, začnú odrastať, zaštipnúť na konci.Rastlinka posilí a vypučia výhonky z bokov rastlinky.
čím viac výhonkov, tým viac kvetu.
Ako zaštipnut? Muskaty som este nemala tak mi to nieje jasne Tiez mam samozavlazovacie kochliky. Niekto hovori 3 a niekto 5. Ake mate skusenosti?
0 0
zabenka zabenka

zabenka je offline (nepripojený) zabenka

Zaštipnúť? No odštipnúť končeky, nie veľa, len to posledné očko, aby muškátik vyhnal výhonky z bčných očiek.
Tam kde odštipneš, neboj. Za týždeň bude pokračovať v raste.
Ja mám skúsenosť že stačia 3 kusy. Zaštipovaním sa rozšíria a bude ich plný válovec.
Ale, bola to len moja rada. Možno niečo lepšie Ti poradí niekto inný.
Muškáty mám vždy krásne.
a ešte: Ja hnojím do každej vody pri polievaní ale nie veľa hnojiva.
1 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Musis si vybrat tie rady ktore si myslis ze budu pre teba najvhodnejsie Ja idem pestovat tento rok tiez prvy krat, moja mama mava krasne muskaty a dava 3 korene do 50cm kochlika, no ja som preluskala celu poradu a vela zdatnych pestovateliek tu dalo kopec dobrych rad. Napr. niekto tu si muskaty rezkuje a tak v jednom kochliku dokonca 20 korenov, ktore vsak potom nemusi zastipnut a su velmi huste a krasne...Ja som sa rozhodla pre taky kompromis a do 60cm davam 5 korenov mladych uz mierne rozrastenych rastliniek Takze musis zvazit sama. Po 2 tyzdnoch od zasadenia som ich zacala prihnojovat raz tyzdenne a postupne budem davky hnojiva zvysovat...
1 0
bea7 bea7

bea7 je offline (nepripojený) bea7

Leussa Pozri príspevok
Ako zaštipnut? Muskaty som este nemala tak mi to nieje jasne Tiez mam samozavlazovacie kochliky. Niekto hovori 3 a niekto 5. Ake mate skusenosti?
Neexistuje presné pravidlo koľko rastlín má byť v jednom kochlíku. Záleží na Tebe ako sa rozhodneš a čo od muškátov očakávaš. Niekomu sa páčia aj kratšie previsy, ktoré sa rozrastú zaštipnutím, ale je to na úkor dĺžky. Zaštipnuté rastliny nedorastú na takú dĺžku, ako tie bez zaštipnutia. Mne sa páčia dlhé, husté previsy, také ako sú prezentované v katalógoch. Je to vec názoru a ja to rešpektujem. Preto si Ty sama musíš ujasniť, čo chceš. 1,5 m previs určite nedosiahneš, ak budeš mať iba tri korene, ktoré budeš zaštipovať. Viem, že čítaš veľa rôznych názorov a nemáš v tom jasno, ale neboj sa začať. Časom si sama utvoríš svoj vlastný vkus a spôsob pestovania. Prajem Ti veľa úspechov pri ich pestovaní.
2 0
zabenka zabenka

zabenka je offline (nepripojený) zabenka

Mám skúsenosť, že pre dlhý previs je treba muškáty v jesení odložiť na svetlé miesto do chladnejša, v mojom prípade v paneláku na okno v chodbe a nestrihať.
Také dlhé na jar krásne napučia a je z nich krásna zakvitnutá dlhá paráda.
1 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Mne sa muškáty nedarí prezimovať. Žiadny druh. Dávam ich pred jesennými mrazmi na medziposchodie v paneláku a zostrihám. Chvílu sa držia, ale asi tak v januári-februári vždy vyhynú. Polievam striedmo, je tam dosť chladno. Asi majú málo svetla? Pred týždňom som si kúpila sadenice červených plnokvetých poloprevisnutých muškátov v Rakúsku, ale zatiaľ sa ich bojím vysadiť do hrantov na balkóne. Bojím sa že im chlad uškodí. Podobne je to aj s iberkou a aubrietou. Mám s vysadením na balkón ešte počkať?
Čo sa týka hnojiva, mne sa svedčilo tekuté hnojivo "Rozkvet pelargónia", ale dobré boli aj iné určené vyslovene na muškáty a petúnie. Dokonca tot hnojivo v polovičnej koncentrácii prospieva aj phaleonopsisom a podporuje ich do kvitnutia.
1 0
elena11 elena11

elena11 je offline (nepripojený) elena11

Neboj sa muškáty vydržia aj slabé mráziky. Ja som ich tiež dala von a minulú noc bolo u nás -0,9 °stupňov a nič sa im nestalo. Sú pekné a niektoré už aj kvitnú.
0 0
elena11 elena11

elena11 je offline (nepripojený) elena11

Ťahavé muškáty musia mať pri prezimovaní dostatok svetla, inak nezačnú vyháňať nové listy a kvety. Neviem, či v tej pivnici nebola tma? A občas ich treba aj poliať. Inak Ti cez celú zimu bez vlahy vyschnú.
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

Mne sa osvedčilo hulabačie hnojivo...trošku vyschnutého holubačieho trsu zmiešať s vodou a zalievať raz za dva týzdne..toho trsu stačí ozaj máličko lebo je to silné..muškáty mám vždy až meter a pol dlžku a krásne sú zelené a kvitnú
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať