Zavrieť

Porady

Aby muškáty boli pýchou našich okien

Založila som túto temu, aby sme sa pokúsili zoskupiť tu užitočné rady a pomôcky k tomu, aby naše muškátiky na oknách boli krásne a prevísali pomaly až k susedovie oknám. Ja som mala muškaty už druhý rok na oknách a nikdy neboli také krásne huste a bohaté.Mňa by predovšetkým zaujímalo kedy treba zaobstarať priesady, ako často polievať, hnojiť, akým hnojivom, ako predchádzať škodcom, a pod. No čo skúsené poraďačky, podelíte sa so svojím výrobným tajomstvom?
Usporiadat
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Ďakujem Vlastička za rady, aj som sa zasmiala, ako si opísala reakcie manžela, keď "musel" pomáhať na jar zachraňovať muškáty pred mrazom - presne takto som robila i ja a syn taktiež hundral, aj sa smial, vraj je zvedavý na ten "zázrak" /ako budú kvitnúť v lete/, no a tento rok sa zázrak "nekoná", ale vyskúšam ešte i to hnojivo...
Želám Ti veľa energie a radosti v kruhu rodiny a ešte mnoho lásky, ktorú rozdávaš plným priehrštím...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Anglické muškáty sú krásne,... len je rozdiel či sú vypestované zo semiačka /ako všetky muškáty/ alebo odrezkami. Vždy muškáty, ktoré boli vypestované zo semiačka kvitnú skôr a aj zvyknú mať viacej nahodených kvietkov. Anglické muškáty majú podľa mňa väčšie nároky na pestovanie ako pelargónie krúžkované alebo ťahavé. Skús hnojiť do každej zálievky. Aké hnojivo dávaš?
Elenka, ako sa dajú získať semiačka z muškátov ? Dá sa to vôbec laikom ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

jess Pozri príspevok
Elenka, ako sa dajú získať semiačka z muškátov ? Dá sa to vôbec laikom ?
Áno dá úplne jednoducho. Kvet muškátika... sporadicky sa v ňom vyskytne "tyčinka"... tá sa nechá na kvete vyschnúť... ostane letka ako na púpave...tá sa rozlúskne a v tom je semiačko. Ja som ho takto objavila. Padáčik...je tak volám aj púpavové semiačka.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ahááá..tak to skúsim A kedy by sa to semiačko malo zasadiť, aby som už mala z jari pekné muškáty ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

V januári...zhruba do 15. januára. Ale semiačko musí byť opelené. Také vykŕmené. Vtedy vzíde, keď je chudé,... je neopelené. Ale to zbadáš.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Elena Navrátilová Pozri príspevok
V januári...zhruba do 15. januára. Ale semiačko musí byť opelené. Také vykŕmené. Vtedy vzíde, keď je chudé,... je neopelené. Ale to zbadáš.
Idem kukať Ďakujem.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Daška,
do 15. januára ťa tu teda neuvidíme?? sa nakukáš
0 0
kutilmix kutilmix

kutilmix je offline (nepripojený) kutilmix

Práve som prvý krát zablúdila na porade do týchto záhradkárskych tém a chcela by som sa podeliť s mojimi skvelými skúsenosťami s pestovaním muškátov.
Takže pôjdem od začiatku: - muškáty po prvom zaštepení mám 3 roky. Kúpim sadenice, ktoré sú zakorenené 10 štiepkov je v zakoreňovači. Do 60cm truhlíka zasadím tri až štyri štiepky (netreba to preháňať lebo keď sa rozrastú budú strašne ťažké). Keď sa za 2-3 týždne príjmu a vydíte že už vyháňajú nové lístky, môžte ich prihnojiť, nie veľa aby ste ich nespálili. Tento priebeh je v mesiacoch február, marec, apríl. Dnu na oknách sa krásne rozrastú a v máji dávam na balkón. No ešte stále nie sú také bohaté. To príde keď sa prispôsobia vonku prostredie a zmocnejú lístky aj konáriky.
K tomu ako ich prezimujem:
- Keď je už chladnejšie počasie ich dám celé truhlíky do tmy, na pôjd alebo do garáže kde je rovnaká teplota celú zimu. Opadnú im všetky listy a ostanú len pahýle, v žiadnom prípade netreba ťahavé muškáty strihať (testiná ich vždy ostrihá a potom sú hrozné a kým sa spamätajú je už jeseň). Celú zimu ich treba nechať v tej tme a raz za mesiac poliať. Potom koncom januára ich vyberiem dám ich na okná a začnem polievať. Vypustia zo všetkých tých pahýlov lísty poprípade to čo je suché odstrihnem. A postup sa zopakuje. Začnem ich hnojiť a polievať a v máji vonku na balkón. Opakujem to tri roky, potom zaštepím nové. Zaštepiť sa dá potom aj z týchto dvojročných. Ahojte záhradkári.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Hlinkovx Pozri príspevok
Daška,
do 15. januára ťa tu teda neuvidíme?? sa nakukáš
zatiaľ žiadne tučné ......

tento rok skúsim teda metódu kutilmixa
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

bv_alexandra Pozri príspevok
Takže prispejem aj ja s tým čo sa mi podarilo tohto roku. Na základe rád od Vás ktorý ste vraveli že samozavlažovacie truchlíky su najlepšie, som sa rozhodla investovať do nich a musím povedať že sa to naozaj oplatilo. Muškaty mám po prvý krát bohatšie a krajšie. a ďalšia výhoda je tá že ich netreba každý deň polievať. /ovšem ak nie sú teploty ako napr. dnes/ Hnojím ich do každej druhej zálievky. a dá sa povedať, že som v celku spokojná. Len ešte jednu chybičku krásy majú. Slabo kvitnú? Neviete prečo? Existuje nejaké hnojivo ktoré je len na podporu kvetu? Ď. Prikladám aj fotečky
na začiatku leta boli muškatiky pekné ale slabo kvitli. Začala som ich hnojiť do každej druhej zálievky a môžem povedať že tento rok som skutočne na ne pýšna, a teším sa z nich. A na záver by som dodala, že nie je nad samozavlažovacie kochliky, nedám na ne dospustiť. skutočne. Dúfam že aj o rok sa im bude dariť. Len ešte neviem či ich prezimujem. Treba ich ostrihať, alebo čo s nimi pred zimou. Poradíte?
Naposledy upravil bv_alexandra : 29.01.09 at 11:24
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bv_alexandra Pozri príspevok
na začiatku leta boli muškatiky pekné ale slabo kvitli. Začala som ich hnojiť do každej druhej zálievky a môžem povedať že tento rok som skutočne na ne pýšna, a teším sa z nich. A na záver by som dodala, že nie je nad samozavlažovacie kochliky, nedám na ne dospustiť. skutočne. Dúfam že aj o rok sa im bude dariť. Len ešte neviem či ich prezimujem. Treba ich ostrihať, alebo čo s nimi pred zimou. Poradíte?

ehm......videla si moje na vlastné oči , však sú krajšie ? Radšej ani foto nezverejním , aby mi ich niekto neuriekol .
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Zita5 Pozri príspevok
ehm......videla si moje na vlastné oči , však sú krajšie ? Radšej ani foto nezverejním , aby mi ich niekto neuriekol .
Pravdaže Zitka, ako inak. Šak predsa dcéra nemmôže mať krajšie ako matka. Nem?
0 0
dankaj dankaj

dankaj je offline (nepripojený) dankaj

Ja kupujem malicke lacne priesady uz v aprili v Baumaxe alebo Kauflande, ktore su v baleni po 10. Mnohokrat nemaju ani korenovu sustavu, len zilky. Sadim ich hned do truhlikov do specialnej zeminy na pelargonie nechavam ich az do obdobia po troch zamrznutych (12.-14.5.) alebo az do zaciatku juna v byte (ale byvam na upati Nizkych Tatier, takze je tu chladnejsie podnebie) na parapetnych doskach na oknach. Samozrejme denne ich polievam. Je to obmedzujuce riesenie pre mna a rodinu, tazky je pristup k oknam, ale...Od 4-6 tyzdna ich pravidelne zalievam s prisadou hnojiva podla navodu - perfektne je Starklove "Tisickvet". Uz roky mam najkrajsie muskaty na celom sidlisku. Len jeden problem to ma - neviem ich prezimovat. Takze ak viete poradit, ako, budem tomu rada.
0 0
kutilmix kutilmix

kutilmix je offline (nepripojený) kutilmix

BV_Alexandra v žiadnom prípade ťahavé muškáty nestrihaj, skús si prečítať odo mňa príspevok na strane 11.
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

kutilmix Pozri príspevok
Práve som prvý krát zablúdila na porade do týchto záhradkárskych tém a chcela by som sa podeliť s mojimi skvelými skúsenosťami s pestovaním muškátov.
Takže pôjdem od začiatku: - muškáty po prvom zaštepení mám 3 roky. Kúpim sadenice, ktoré sú zakorenené 10 štiepkov je v zakoreňovači. Do 60cm truhlíka zasadím tri až štyri štiepky (netreba to preháňať lebo keď sa rozrastú budú strašne ťažké). Keď sa za 2-3 týždne príjmu a vydíte že už vyháňajú nové lístky, môžte ich prihnojiť, nie veľa aby ste ich nespálili. Tento priebeh je v mesiacoch február, marec, apríl. Dnu na oknách sa krásne rozrastú a v máji dávam na balkón. No ešte stále nie sú také bohaté. To príde keď sa prispôsobia vonku prostredie a zmocnejú lístky aj konáriky.
K tomu ako ich prezimujem:
Keď je už chladnejšie počasie ich dám celé truhlíky do tmy, na pôjd alebo do garáže kde je rovnaká teplota celú zimu. Opadnú im všetky listy a ostanú len pahýle, v žiadnom prípade netreba ťahavé muškáty strihať (testiná ich vždy ostrihá a potom sú hrozné a kým sa spamätajú je už jeseň). Celú zimu ich treba nechať v tej tme a raz za mesiac poliať. Potom koncom januára ich vyberiem dám ich na okná a začnem polievať. Vypustia zo všetkých tých pahýlov lísty poprípade to čo je suché odstrihnem. A postup sa zopakuje. Začnem ich hnojiť a polievať a v máji vonku na balkón. Opakujem to tri roky, potom zaštepím nové. Zaštepiť sa dá potom aj z týchto dvojročných. Ahojte záhradkári.

Aká by mala byť teplota na prezimovanie?
0 0
zabenka zabenka

zabenka je offline (nepripojený) zabenka

Chcela by som vedieť či už robíte niečo okolo muškátov.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Už majú byť naštiepkované. A hnojíme...
0 0
zabenka zabenka

zabenka je offline (nepripojený) zabenka

Mám obyčajné, nie ťahavé. Mám ich krásne, ale mám ich ešte v kelinkoch. Treba už presadť do válovcov, alebo stačí na jar keď pôjdo vonku. Viem že ich treba z kelinkov len vybrať zo zeminov, aby sa moc koreň neporušil. Tak?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tento víkend som ich naštiepkovala aj ťahavé aj kríčkové.
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ja ich zostrihávam priebežne, vždy keď je z čoho štepiť. Na jeseň si odkladám tri truhlíky starých koreňov. Ale mám na Vás otázku aké hnojivá používate na muškáty teraz keď ešte nekvitnú. A používa niekto aj OSMOCOTE granuly?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať