Zavrieť

Porady

NORMY STN EN

Môže mi niekto poradiť kde by som si mohol stiahnuť STN EN normy č.300418 a 300419? Vďaka.
Usporiadat
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

zihos Pozri príspevok
Lenze ja napr ako elektrotechnik mam po revizakovi odstranit zavady a on sa tam tam odvola na nejaku tu STNku a ja si ju nemam odkial vycucat. Podnik taketo veci nema v povinnosti vlastnit alebo ano?
A čo takto požiadať revízneho technika, aby slovne uviedol, v čom je el. zariadenie odlišné od príslušného článku normy, alebo aj môže napísať návrh opatrenia, ako sa to má odstrániť. Ja som to riešil aj tak. Je ich dosť, nabudúce môže revíziu robiť konkurent.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Harris Pozri príspevok
S tými normami je to tak, že čo človek, to názor. Chcelo by to nejakého fundovaného právnika, ktorý v tejto oblasti právne funguje. Čo ja o tom viem, normy nie sú právne závazné. Ale mám pocit, že je to len taká slovná hračka aby sa zdôvodnilo, prečo sa za ne musí platit. Ako tu už bolo spomenuté, ak by boli závazné, museli by byť k dispozícií zadarmo. Takto nemusia. Lenže? Len prípad zo statiky. Používam tzv eurokody tj normy STN EN 1990 až STN EN 1998. Právne nie som nimi závazny. Ale ak niečo "spadne" a začnú ma vyšetrovať, tak prvé čo spravia je, že vezmú konštrukciu a overia, či nemám v projekte niečo, čo nie je v súlade s vyššie menovanými normami. Takže, oficialne sa nimi riadiť nemusím, prakticky však ano.
Vyjadrím sa ešte k jednemu príspevku, kde sa píše, že je to čiste komerčná činnosť a preto sa za normy platí. Ano, keby sme neboli na Slovensku, tak poviem že ok. Ale toto platí maximalne tak na tie nové eurokody, ktoré museli preložiť z eng. Ale čo to kvantum starých STNiek? Tam majú aký náklad?
Ale aby som nebol len kritický. Pre projektantkú obec existujú už rozne typy spolupráce, kde viac menej za akceptovatelný poplatok, si projektant može prezerať všetky normy zo svojho oboru.
Samozrejme, obyčajní ludia, ktorí si chcú len nejakú drobnosť overiť (napr za účelom kontroly bud projektanta alebo dodavatela stav. prác), utrú hubu, lebo komerčné ceny tých noriem, pri predaji kusovo, sú scifi.
mne sa zda, ze dakedy tie normy zavazne boli, ale nie som si isty.
preco je to platene mi dakedy vysvetloval Nic, vies kto to je , ale zabudol som...malo to dovod, ale fakt si nepamatam
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Pozor, niektorí majú dobrý biznis z toho, že existujú normy.

Napr. ja som certifikovaný zvárač podľa STN-EN 287-1 ,
preskúšanie je každé 2 roky + vydanie nového certifikátu

Každý jeden certifikat á 220-270 € podĺa toho na ktorý sposob zvárania a na akú skupinu materialov je cert.vydávaný.

Ak chcem byť konkurencieschopný,tak musím ovládať min. 3 sposoby zvárania a mať celkom 4-5 CERTIFIKATOV,

Tak si to spočítajte, koĺko ma stojí kvalifikacia.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Laci, aj uradnikov treba z niecoho zivit inak by sme im museli davat socialne davky
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

ciners Pozri príspevok
Laci, aj uradnikov treba z niecoho zivit inak by sme im museli davat socialne davky
Aj uradnikov,lenže ja hovorím o majiteľoch zváračských škol,ktorí sú konateĺmi svojich s.r.o
a to už nie je voľný trh, na voĺnej báze.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

To je ako nasa komora. Ludia nadavaju, ze projektanti su zgrupeni v komore, no je to akurat tak, ze dostanes opravnenie a potom uz len platis poplatky. A tito stari paprdovia ucia na skole a tam si tiez svoju kavicku prihrievaju, no nebudem osocovat, ale chapem ta. V USA maju FEMA, nieco ako nasa SKSI, lenze ta im na kazdu hovadinu vyda 1000stranovu knihu, ktoru si este aj na slovensku vies stiahnut.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

ciners,FEMA v USA je niečo iné,

FEMA je federálny urad pre riešenie krízových situacií,

niečo ako ministerstvo pre mimoriadne situacie v Moskve
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Si si isty? Ja od nich nejake knizky mam ohladom navrhovania konstrukcii. Mozno som poplietol ten nazov, nemozem teraz najst nejaku knihu, ale vydavaju ich.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

.myslím, že FEMA je Federal Emergency Management Agency
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Jejdo sorry, ASCE to je
0 0
zihos zihos

zihos je offline (nepripojený) zihos

Nemate niekto normu STN 33 2000-5-54:2008 Diky
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať