Zavrieť

Porady

Remeselné živnosti

Overovala som zoznám remeselných živnosti na živnostenskom úrade. Je následovný.
SKUPINA 101 - Výroba kovov a kovových výrobkov: 1. Zámočníctvo,
2. Nástrojárstvo, 3. Kovoobrábanie, 4. Galvanizácia kovov, 5. Smaltovanie
SKUPINA 103 - Výroba motorových a ostatných dopravných prostriedkov:
6. Opravy pracovných strojov, 7. Opravy cestných motorových vozidiel,
8. Opravy karosérii
SKUPINA 104: 9. Výroba opravy protetických výrobkov, 10. Výroba a opravy ortopedickej obuvi, 11. Hodinárstvo
SKUPINA 106 - Výroba a spracovanie kameniva a zemín, keramika:
12. Kamenárstvo
SKUPINA 108 - Výroba potravín a nápojov: 13. Mäsiarstvo a údenárstvo,
14. Výroba piva a sladu, 15. Výroba mliečných výrobkov, 16. Výroba pekárskych a cukrárenských výrobkov
SKUPINA 110 - Výroba kože, kožených výrobkov vrátane obuvi, výroba gumových výrobkov a výrobkov z plastických látok: 17. Kožušníctvo
SKUPINA 111 - Výroba drevárska, výroba nábytku, hudobných nástrojov a ostatných výrobkov: 18. Stolárstvo, 19. Zlatnícto a klenotníctvo
SKUPINA 112 - Výroba papierenská a polygrafická: 20. Polygrafická výroba
Skupina 113 - Stavebníctvo: 21. Murarstvo, 22. Tesárstvo, 23. Pokrývačstvo, 24. Klampiarstvo, 25. Izolatérstvo, 26. Vodoištalatérstvo a kúrenárstvo,
27. Inštalácia opravy chladiarenských zariadení, 28. Podlahárstvo,
29. Plynoinštalatérstvo, 29,a. Kachliarstvo
SKUPINA 114 - Ostatné: 30. Holičstvo a kaderníctvo, 31. Kozmetické služby,
32. Pohostinská činnosť, 33. Čistenie a kontrola komínov.
Usporiadat
Vera Vera

Vera je offline (nepripojený) Vera

Ďakujem - len pre istotu - nevadí, že má v ŽL napísané montáž plávajúcej podlahy - teda o.i. - ale myslím, že prevažnú väčšinu - ak nie všetko robil túto činnosť. V ŹL má toho uvedeného hodne viac. Mám sa riadiť vystavenými faktúrami??
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

Vera
Ďakujem - len pre istotu - nevadí, že má v ŽL napísané montáž plávajúcej podlahy - teda o.i. - ale myslím, že prevažnú väčšinu - ak nie všetko robil túto činnosť. V ŹL má toho uvedeného hodne viac. Mám sa riadiť vystavenými faktúrami??

Mám taký istý problém - v ŽL má všeličo možné, ale faktúry za celý rok sú len za murárske práce. Môže si uplatniť 60% výdavky?
Ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Určite nevadí, keď je v ŽL aj iný predmet živnosti ako remeselná živnosť.
Zákon o dani z príjmov hovorí, 60% z úhrnu príjmov uvedených v prílohe č. 1 Živnostenského zákona.
Takže ak mal len príjmy z remeselnej živnosti uvedenej v tejto prílohe (pozri príspevok č. 1), tak si môže uplatniť 60% bez ohľadu na to, že má aj iný predmet živnosti, napr. sprostredkovanie atď. v ŽL. Nesmie to ostatné - v prílohe č. 1 ŽL neuvedené - fakturovať.
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

To: ermon

Ďakujem, prajem pekný zvyšok dňa.
pozit
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ešte k doplneniu témy REMESELNÉ ŽIVNOSTI:

1. Od 1.7.2004 bola príloha č. 1 Živnostenského zákona rozšírená z pôvodných 32 remesiel na 34. V príspevku č. 1 je uvedená nová príloha, platná od 1.7.2004.
V tejto prílohe sa napríklad zmenilo toto:
Elektroinštalatérstvo bolo v prílohe ako remeslo len do 30.6.2004, ale od 1.7.2004 tam už nie je. Elektroinštalatéri si teda nemôžu uplatňovať 60% výdavky.
Kachliarstvo je v prílohe ŽL až od 1.7.2004 - takisto si nemôžu uplatňovať 60% výdavky, lebo do 30.6.2004 tam neboli uvedení.

2. Okrem percentuálnych výdavkov (60%), si remeselníci môžu uplatniť aj zaplatené poistné a príspevky (t.j. odvody), takto:
Príjmy mínus 60% a potom mínus odvody=Základ dane.

Toľko moje poznámky zo školenia.

Pohľadám ešte prvú prílohu živnostenského zákona platnú do 30.6. Skúsime porovnať rozdiely a upresniť.
Rozšírili ju zákonodarcovia z 32 na 34 a ešte vtom narobili chaos, mohli sa na to radšej vykašlať a rozšíriť ju poriadne (aspoň na 100) až po novom roku.

Doplňujem:
Vypadli elektroinštalatéri
Pribudli kachliari, podlahári a "Kominári" t.j. 34 remesiel spolu.
Tieto 4 remeslá nemajú nárok uplatniť 60% výdavkov.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 20.01.05 at 14:17
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
presúvam tému pod obchodné právo...
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Viete mi niekto vysvetliť čo môže znamenať táto vysvetlivka k §6 odstavec 10?
"nejde teda o voľné ohlasovacie živnosti /šak sú voľné a ohlasovacie/, ktoré by mali charakter remeselných činností, to znamená, že nejde o výkon remesla, ale o vykonávanie remeselných živností"
Asi sú blbá....
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

a ešte niečo... nemá živnostenský úrad nejaké podrobné popisy živností tak ako sú trebárs uvedené v klasifikácii produkcie - a síce čo všetko spadá pod "murárske práce" - konkrétny opis činností.... atď....
kto vie čo sú murárske práce? ja nie! tak ktorý zodpovedný "orgán" mi to má vysvetliť keď to nebudem vedieť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Chcela by som sa vrátiť k téme remeselné živnosti .

Bratovi robím účto. Má ŽL v ktorom okrem iného má :

1/Zámočnícka a strojárska výroba
2/Zváračské práce

Na 100% vykonáva zváračské práce , ale po dohode s odberateľom fakturuje zámočnícke práce . Tým pádom by si mohol uplatniť 60% výdavkov.


Okrem ŽL prenajíma byt v OV . Tieto príjmy a k tomu príslušné výdavky tiež vstupujú do ZD .

Otázka : može tento rok kombinovať 60% výdavkov remeselná živnosť
a 25% paušálne výdavky z nájmu ? Alebo 60% remeselná . živ. a skutočné výdavky nájom ?

Nezmenilo sa niečo v tomto období ohľadne remes.živností ? Prosím ak niečo áno , upozornite .

Budem rada ak budete reagovať , za čo Vám vopred ďakujem .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Na školení nám minulý týždeň hovorili, že kombinovať sa môže. Mám z toho aj poznámky, urobím výcuc, len teraz nemám chvíľu čas.
Nezmenilo sa nič, ak má tie príjmy z prenájmu ako "ostatné príjmy", t.j. nie zo živnosti, kľudne môže kombinovať 60% a 25%, príp. skutočné výdavky z prenájmu podľa toho čo je výhodnejšie.
Takže ešte opakujem, nezmenilo sa nič, čo sa týka remeselných živností. Zostávajú tie, ktoré platia od 1.7.2004, pozri prísp. č. 1. Stále platí stará príloha živnostenského zákona.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Zita5
Chcela by som sa vrátiť k téme remeselné živnosti .

Bratovi robím účto. Má ŽL v ktorom okrem iného má :

1/Zámočnícka a strojárska výroba
2/Zváračské práce

Na 100% vykonáva zváračské práce , ale po dohode s odberateľom fakturuje zámočnícke práce . Tým pádom by si mohol uplatniť 60% výdavkov.


Okrem ŽL prenajíma byt v OV . Tieto príjmy a k tomu príslušné výdavky tiež vstupujú do ZD .

Otázka : može tento rok kombinovať 60% výdavkov remeselná živnosť
a 25% paušálne výdavky z nájmu ? Alebo 60% remeselná . živ. a skutočné výdavky nájom ?

Nezmenilo sa niečo v tomto období ohľadne remes.živností ? Prosím ak niečo áno , upozornite .

Budem rada ak budete reagovať , za čo Vám vopred ďakujem .
Zitka môže si kombinovať tieto výdavky:
- bud si uplatní 60% z remes.živnosti a z prenájmu 25 %
- bud si uplatní 60% z remes.živnosti a z prenájmu skutoč.preukaz.výdavky
- bud si uplatní preukázat.výdavky z remes.živnosti a pri prenájme si uplatní 25%.
Musia byť splnené dalšie podmienky, nemôže byť celý rok platcom dph. Ak bol len časť roka platcom dph tak si môže uplatniť len tú časť roka percentom, ktorým nebol platcom dph.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Platcom DPH nie je a ani mu zatiaľ nehrozí . Niečo sa mi zdalo , že minulý rok sa nemohlo kombinovať a tento rok sa môže , ale nebola som si istá .

Ďakujem .
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Áno bolo to tak minulý rok. Museli sa uplatňovať buď paušálne výdavky na všetky príjmy v § 6 alebo skutočné výdavky. Teraz je to zadefinované v § 6 ods.10. Z tohto ods. vyplýva to čo tu už spomínala renča1.
0 0
ajs ajs

ajs je offline (nepripojený) ajs

Ahojte prosím vás o radu, ak som dostal dotaciu z UP 54 000,- a nevediem účtovníctvo ale odpočet výdavkov paušálne tak ako a kde to mám viesť. Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

klikni http://www.porada.sk/showthread.php?...ight=dot%E1cia
klikni http://www.porada.sk/showthread.php?...anie+dot%E1cie
Naposledy upravil Muška : 12.12.05 at 13:07
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5
Chcela by som sa vrátiť k téme remeselné živnosti .

Bratovi robím účto. Má ŽL v ktorom okrem iného má :

1/Zámočnícka a strojárska výroba
2/Zváračské práce

Na 100% vykonáva zváračské práce , ale po dohode s odberateľom fakturuje zámočnícke práce . Tým pádom by si mohol uplatniť 60% výdavkov.


Okrem ŽL prenajíma byt v OV . Tieto príjmy a k tomu príslušné výdavky tiež vstupujú do ZD .

Otázka : može tento rok kombinovať 60% výdavkov remeselná živnosť
a 25% paušálne výdavky z nájmu ? Alebo 60% remeselná . živ. a skutočné výdavky nájom ?

Nezmenilo sa niečo v tomto období ohľadne remes.živností ? Prosím ak niečo áno , upozornite .

Budem rada ak budete reagovať , za čo Vám vopred ďakujem .
Vrátim sa ešte k mojej zadanej téme , je mi všetko jasné okolo tej remeselnej živnosti a upaltňovania výdavkov.
Nedá mi ale spávať jedna záležitosť a síce nasledovné :

chcem použiť pri remeselnej živnosti 60%výdavky, ale neviem či môžem a to z jedného dôvodu , poslednú faktúru z roku 2004 za zámočnícke práce má uhradenú v januári 2005 .Neviem či to nebude problém pri uplatňovaní výdavkov ,ktoré by som chcela u SZČO použiť .

Ak by som tieto výdavky opakovane chcela použiť v budúcnosti,tak zasa decembrová fa z roku 2005 je uhradená v januári 2006.

Takto by to pokračovalo prakticky každý rok . Niekde na PORADE som čítala príspevok , že toto je prípad, kedy si nemôže uplatniť 60% výdavkov z RČ , jedine v prípade dodatočného DP za rok 2004 kde by sa pripočítal príjem za úhradu pohľadávky za december uhradený 1/2005/

Zdielate prosím aj Vy taký názor , že jedine dodatočné DP je riešením tohto problému ?
Veď ak správne rozmýšľam , to by som každým rokom musela podávať dodatočné daňové priznanie z DzP .

P.S.V roku 2004 uplatňoval preukázateľné výdavky a jedná sa o JÚ.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
p o s ú v a m
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
viktoria
Príjmom v JÚ sú len peňažné príjmy. Neuhradené pohľadávky nezarátaš, len pri zrušení živnosti.

Neuhradné pohľadávky uvádzam v prílohe k daňovému priznaniu. Konkrétne výkaz majetku a záväzkov.
Aj keď som sa aj tu stretla s názorom, že výkazy /príjmy a výdavky, majetok a záväzky/ títo daňovníci nemusia dávať, tak ja ich svojim klientom dávam.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5
Vrátim sa ešte k mojej zadanej téme , je mi všetko jasné okolo tej remeselnej živnosti a upaltňovania výdavkov.
Nedá mi ale spávať jedna záležitosť a síce nasledovné :

chcem použiť pri remeselnej živnosti 60%výdavky, ale neviem či môžem a to z jedného dôvodu , poslednú faktúru z roku 2004 za zámočnícke práce má uhradenú v januári 2005 .Neviem či to nebude problém pri uplatňovaní výdavkov ,ktoré by som chcela u SZČO použiť .

Ak by som tieto výdavky opakovane chcela použiť v budúcnosti,tak zasa decembrová fa z roku 2005 je uhradená v januári 2006.

Takto by to pokračovalo prakticky každý rok . Niekde na PORADE som čítala príspevok , že toto je prípad, kedy si nemôže uplatniť 60% výdavkov z RČ , jedine v prípade dodatočného DP za rok 2004 kde by sa pripočítal príjem za úhradu pohľadávky za december uhradený 1/2005/

Zdielate prosím aj Vy taký názor , že jedine dodatočné DP je riešením tohto problému ?
Veď ak správne rozmýšľam , to by som každým rokom musela podávať dodatočné daňové priznanie z DzP .

P.S.V roku 2004 uplatňoval preukázateľné výdavky a jedná sa o JÚ.
Zitka, nevidím inú možnosť ako upraviť ZD za rok 2004 a podať dodatočné DP - ak chceš aby to bolo správne a mohla kľudne spávať
Pekne to vysvetlila Muška - tu je jeden z jej príspevkov http://www.porada.sk/showpost.php?p=187834&postcount=9
Naposledy upravil Pepa : 25.02.06 at 18:43
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pepa
Zitka, nevidím inú možnosť ako upraviť ZD za rok 2004 a podať dodatočné DP - ak chceš aby to bolo správne a mohla kľudne spávať
Pekne to vysvetlila Muška - tu je jeden z jej príspevkov http://www.porada.sk/showpost.php?p=187834&postcount=9

Pepa u môjho SZČO sa jedná o jednu faktúru , teraz neviem , či to má zmysel , potom bude platiť aj sankcie .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať