Zavrieť

Porady

Príjem z ČR

E15 E15

E15 je offline (nepripojený) E15

Prosím o poradu, nikdy som takého DP nerobila. Daňovník mal 3 mesiace živnosť.
Príjem zo živnosti: 20.000,-
Poistné: 9.762,-
Potom ako zamestnanec v ČR. Priniesol potvrdenie o príjme:
Úhrn príjmov: 229.494 Kč
Úhrn poistného: 28.697 Kč
Základ dane: 200.797 Kč
Zrazená záloha na daň: 30.269 Kč
Chcem mu uplatniť 40 % výdavky.
Neviem si s tým poradiť a už vôbec nie do akých riadkov v DP to dať.
Ďakujem.
Usporiadat
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Re: Príjem z ČR
Daňový bonus si môže si uplatniť daňovník ak podľa ZoDP_§33_ods.1 jeho príjem dosiahol výšku 6-násobku minim. mzdy a podľa ZoDP_§33_ods.10
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 a. 9 si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.
T. z., ak je rezidentom SR a má na území SR trvalý pobyt a spĺnil aj podmienku uvedenú v ods.1, môže si uplatniť DB.

Marína ďakujem za odpoveď, takže príjem je myslený z čohokoľvek, čiže aj zo mzdy z ČR, len dodržaná suma min 6-násobok minim.mzdy ? ( má trvalý pobyt na SR) Vyzerám asi natvrdlo, ale nerada by som sa kopla.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dan1 Pozri príspevok
Re: Príjem z ČR
Daňový bonus si môže si uplatniť daňovník ak podľa ZoDP_§33_ods.1 jeho príjem dosiahol výšku 6-násobku minim. mzdy a podľa ZoDP_§33_ods.10
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 a. 9 si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.
T. z., ak je rezidentom SR a má na území SR trvalý pobyt a spĺnil aj podmienku uvedenú v ods.1, môže si uplatniť DB.

Marína ďakujem za odpoveď, takže príjem je myslený z čohokoľvek, čiže aj zo mzdy z ČR, len dodržaná suma min 6-násobok minim.mzdy ? ( má trvalý pobyt na SR) Vyzerám asi natvrdlo, ale nerada by som sa kopla.
Nevyzeráš. DB si môže uplatniť, ak je rezidentom SR = daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou = zdaňuje celosvetové príjmy v Slov. republike (čo v Tvojom prípade platí). Má na území SR trvalý pobyt (čo v Tvojom prípade platí. Platí? Má trvalý pobyt v SR?). Dosiahol príjem vo výške 6-násobku životného minima (čo v Tvojom prípade platí). Ak spĺňa tieto 3 podmienky na uplatnenie DB, môžeš mu ho uplatniť. To, že príjmy poberal z ČR nie je relevantné, pretože ich ide zdaňovať v SR.
0 0
Dan1 Dan1

Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

Si poklad Marína, zase mám dušu v kľude, kým ma niečo nevykoľají. Ďakujem moc za pomoc.
0 0
plusmont plusmont

plusmont je offline (nepripojený) plusmont

Prosím milé kolegyne, chcem sa len spýtať, či a v akej výške môžem uplatniť stravné živnostníkovi, ktorý pracoval 9 mesiacov v ČR. Vzhľadom k tomu, že je vysoký termín, ďakujem za všetky vaše odpovede.
0 0
danka101 danka101

danka101 je offline (nepripojený) danka101

Chcela som povedat, ze robim tiez DP jednému co mal cast roka zivnost, cast roka zamestnany v CR. Sla som bod po bode podla Tvojho perfektného návodu a v riadku 87 vysla suma 1530,- ale ja som pracovala s inymi cislami, chcela som len vediet, ci teda musi doplatit on tuto ciastu u nas.? Zrejme keby len bol zamestnany tam cely rok, tak by asi neplatil nic, je to tak? Ale ten doplatok mu zrejme robi to ze cast roka prodnikal tu a cast roka bol zamestnany v CR, je to tak?
Marína mám este nejaké otázky. Konkrétne ten, co o nom hovorim, skoncil zivnost v auguste 2006. Potrebujem vediet, ci závazky, ktoré povyrovnával az v septembri a neskor sa nedajú nijakým spôsobom zahrnút do vydaja, aj ked uz nevlastnil ziv. list. a taktiez ako je to z pohladávkou, ktorá mu bola zaplatená az vtedy, ked uz nevlastnil ZL z hladisku DPFO.Rozmyslam uplatnit pausal vydaje, ale ono je to v jeho pripade takmer jedno. Dalej ma zaujíma, ci sú nejaké striktné veci z hladiska uctovnictva, ak niekto konci. Co napr. s fotákom, ktory pouzival k cinnosti /rekl. agentúra/, pc, tlaciareň. a tak.... Dakujem vopred za odpoved. Nie je platcom DPH a doteraz viedol JDU.
Ak niekto pracuje cast roka u nas a cast roka v cechách, vypisuje "B"
Verim, ze Tvoje odpovede budu vycerpavajúce, ani na chivlu som totiz o Tebe nezapochybovala.. vopred ďakujem za odpoveď.....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

plusmont Pozri príspevok
Prosím milé kolegyne, chcem sa len spýtať, či a v akej výške môžem uplatniť stravné živnostníkovi, ktorý pracoval 9 mesiacov v ČR. Vzhľadom k tomu, že je vysoký termín, ďakujem za všetky vaše odpovede.
Hrozné zadanie ...
Pod "pracoval" si predstavujem zamestnanca s príjmom zo závislej činnosti.
Živnostník poskytuje svoje služby, podniká ...
Ak ide o príjmy zo živnosti, je to živnosť slovenská alebo česká ?
Ak slovesnká, má nárok na stravné podľa § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov s odvolaním na Zákon o cestovných náhradách, tzn. stravné
ako zamestnanci pri pracovných cestách.
Základná sadzba stravného v ČR je 600 CZK( táto suma za kráti v závislosti od dĺžky trvania prac.cesty) , ďalej má nárok na vreckové vo výške 5-40 % stravného.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

danka101 Pozri príspevok
Chcela som povedat, ze robim tiez DP jednému co mal cast roka zivnost, cast roka zamestnany v CR. Sla som bod po bode podla Tvojho perfektného návodu a v riadku 87 vysla suma 1530,- ale ja som pracovala s inymi cislami, chcela som len vediet, ci teda musi doplatit on tuto ciastu u nas.? Zrejme keby len bol zamestnany tam cely rok, tak by asi neplatil nic, je to tak? Ale ten doplatok mu zrejme robi to ze cast roka prodnikal tu a cast roka bol zamestnany v CR, je to tak?
Marína mám este nejaké otázky. Konkrétne ten, co o nom hovorim, skoncil zivnost v auguste 2006. Potrebujem vediet, ci závazky, ktoré povyrovnával az v septembri a neskor sa nedajú nijakým spôsobom zahrnút do vydaja, aj ked uz nevlastnil ziv. list. a taktiez ako je to z pohladávkou, ktorá mu bola zaplatená az vtedy, ked uz nevlastnil ZL z hladisku DPFO.Rozmyslam uplatnit pausal vydaje, ale ono je to v jeho pripade takmer jedno. Dalej ma zaujíma, ci sú nejaké striktné veci z hladiska uctovnictva, ak niekto konci.pozri § 17 ods.8 Zákona o dani z príjmov. Co napr. s fotákom, ktory pouzival k cinnosti /rekl. agentúra/, pc, tlaciareň. a tak.... Dakujem vopred za odpoved. Nie je platcom DPH a doteraz viedol JDU.
Ak niekto pracuje cast roka u nas a cast roka v cechách, vypisuje "B" Čo je to pracoval? Mal príjmy iba zo závislej činnosti ( zo zamestnania)? Ak áno, stačí A-čko.
Verim, ze Tvoje odpovede budu vycerpavajúce, ani na chivlu som totiz o Tebe nezapochybovala.. vopred ďakujem za odpoveď.....
Stručné odpovede sú červeným. Toto je otázka na viac tém. Postup pri zdaňovaní u daňovníka , ktorý ukončil podnikania je na Porade viacnásobne rozobrané, treba ak trocha hľadať.
Pozri [SEARCH]ukončenie živnosti [/SEARCH] .
0 0
Tajana Tajana

Tajana je offline (nepripojený) Tajana

Prosím o radu. Asi som už toho prečítala veľmi veľa a už ani neviem ako sa vlastne volám. Pochopila som ale, že príjmy(124 366,-Skk) a poistné(15 550,-Skk) sa prepočítavajú celoročným kurzom, základ dane - to mám jasné (príjmy - poistné), ale čomu nerozumiem je: ak má odpočítateľnú položku na seba a na manželku žijúcu na Slovensku (aj on+deti) a zaplatil v ČR daň, nemali by mu túto daň vrátiť (3 690,-Skk)? Podľa daňového priznania na stránke DRSR mi nevyšlo, žeby mu to mali vrátiť, ale je to naozaj tak?

Ešte by som pridala jeden problém: Chlapík má potvrdenie zo závislej činnosti
z ČR (81 042,-Kč) aj zo SR (45 458,-Skk) na tie isté mesiace 7-12 a k tomu ako bonus informáciu od slovenskej firmy, že má povinnosť podať si DP za rok 2006, a ako svoj príjem uvádzať len príjem zo slovenského potvrdenia a z českého potvrdenia započítať len odvedenú daň, ktorá bola odvádzaná v ČR.
Na českom potvrdení je daň 8343,-Kč a na slovenskom potvrdení je daň 30,-Sk.Takže mám dať ako zrazenú slovenskú daň (30,-Sk) alebo tú českú a prepočítať ju kurzom 1,314?
Naposledy upravil Tajana : 22.03.07 at 21:53
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Daň bola zaplatená do štátneho rozpočtu ČR.
Nemôžeš očakávať, že Ti bude vrátená zo slovenského ....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tajana Pozri príspevok
Ešte by som pridala jeden problém: Chlapík má potvrdenie zo závislej činnosti
z ČR (81 042,-Kč) aj zo SR (45 458,-Skk) na tie isté mesiace 7-12 a k tomu ako bonus informáciu od slovenskej firmy, že má povinnosť podať si DP za rok 2006, a ako svoj príjem uvádzať len príjem zo slovenského potvrdenia a z českého potvrdenia započítať len odvedenú daň, ktorá bola odvádzaná v ČR.
Na českom potvrdení je daň 8343,-Kč a na slovenskom potvrdení je daň 30,-Sk.Takže mám dať ako zrazenú slovenskú daň (30,-Sk) alebo tú českú a prepočítať ju kurzom 1,314?
Predpokladám, že ide o DP typ A a dovolím si po niekoľký krát pripomenúť, že každý riadok v DP má predtlač a niektoré aj odkazy na poznámky k týmto riadkom . Tieto informácie dávajú daňovníkovi návod na vyplnenie jednotlivých riadkov ....
Do riadku 50 uvádzame daň zaplatenú v zahraničí.
Do riadku 62 daň zrazenú podľa § 35 ( iba z príjmov plynúcich zo SR).
Do riadku 63 daň vyberanú zrážkou, ak ju daňovník považuje za preddavok .

Ak je pri niektorom riadku DP uvedená konkrétny paragraf, ide o § nášho domáceho zákona.
0 0
zamestnanec zamestnanec

zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

Ahojte,
mam podobne problemy, ktore riesite, a uz mam z toho zmatok. Radsej popisem pripad. Danovy rezident SR (trvale bydlisko). Prijem v ČR za 2 mesiace aj par dni 133 507,- CZK. Zrazene poistne 16 690,- CZK. Zaklad dane (v ČR) 116 817,- CZK. Zrazena zaloha na dan (v ČR) 26186,- CZK. Slobodny, bezdetny, žiadne životne poistenie, DDP, atd. Ziaden iny prijem ani v SR ani v ČR. V ČR vraj nie je povinnost podat danove priznanie ale môže sa - a oplati sa. Ak si uplatni aj zlavu na dani v CR, tak ma vysoky preplatok ktory mu vraj vratia. Predpokladam ze ten preplatok pride az o niekolko mesiacov. Poradte prosim ako to vsetko dat do danoveho priznania, pripadne aj bez toho preplatku. dakujem Vam.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ešte pred pár dňami by som poradila požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP...lenže termín vypršal.
Uveď do riadneho DP daň prepočítanú podľa českého DP. Ak by náhodou český správca dane nejakým spôsobom spochybnil správnosť údajov uvedených v DP podanom v ČR a vrátená daň by bola v inej výške, podáš dodatočné DP.
0 0
zamestnanec zamestnanec

zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

Dakujem ti Johanka. asi je to jedina moznost. su tam vsak potom dva dalsie otazniky.
1. Ako zdokladovat k slovenskemu dan. priznaniu tu "ziadost" o vratenie preplatku v CR.
2. ked sa v ceskom danovom priznani uplatni zlava na dani, moze sa potom v slovenskom dan. priznani uplatnit odpocitatelna polozka na osobu? nie je to duplicita?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

K DP podávanému v SR, prilož potvrdenie od českého zamestnávateľa, resp.kópiu DP podávaného v ČR. Priznanie pošli poštou. Kým sa správca dane dostane k Tvojmu priznaniu, prípadne Ťa vyzve na doplnenie potvrdení, dávno budeš mať v rukách ten správny papier z ČR a doručíš ho na príslušný slovenský daňový úrad .
0 0
Tajana Tajana

Tajana je offline (nepripojený) Tajana

Johanka Pozri príspevok
Predpokladám, že ide o DP typ A a dovolím si po niekoľký krát pripomenúť, že každý riadok v DP má predtlač a niektoré aj odkazy na poznámky k týmto riadkom . Tieto informácie dávajú daňovníkovi návod na vyplnenie jednotlivých riadkov ....
Do riadku 50 uvádzame daň zaplatenú v zahraničí.
Do riadku 62 daň zrazenú podľa § 35 ( iba z príjmov plynúcich zo SR).
Do riadku 63 daň vyberanú zrážkou, ak ju daňovník považuje za preddavok .

Ak je pri niektorom riadku DP uvedená konkrétny paragraf, ide o § nášho domáceho zákona.
Vyplneniu DP by som rozumela, ale čo s týmto:
Chlapík má potvrdenie zo závislej činnosti z ČR (81 042,-Kč) aj zo SR (45 458,-Skk) na tie isté mesiace 7-12 a k tomu ako bonus informáciu od slovenskej firmy, že má povinnosť podať si DP za rok 2006, a ako svoj príjem uvádzať len príjem zo slovenského potvrdenia a z českého potvrdenia započítať len odvedenú daň, ktorá bola odvádzaná v ČR.
Na českom potvrdení je daň 8343,-Kč a na slovenskom potvrdení je daň 30,-Sk.Takže mám dať ako zrazenú slovenskú daň (30,-Sk) alebo tú českú a prepočítať ju kurzom 1,314?

Ten chlapík má síce dve potvrdenia o príjme, ale podľa toho "bonusu" čo poslala firma: že má povinnosť podať si DP za rok 2006, a ako svoj príjem uvádzať LEN príjem zo slovenského potvrdenia a z českého potvrdenia započítať LEN odvedenú daň, ktorá bola odvádzaná v ČR, sa mi zdá, že
do riadku 32 DP dá príjem zo sl. potvrdenia 45 458,-sk
do r. 33 DP poistné zo sl. potvrdenia 6 105,-sk
do r 36 DO..ZD 39 353,-sk
...NČZD 90 816,-sk
a do riadku 62 zrazenú daň 30-sk
Takto by som to urobila, ale čo s tou daňou z českého potvrdenia.
Dať ju do riadku 50 a ďalej?
Ježkove oči, asi som to už domotala poriadne. Dúfam, že z toho niekto vyjde.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak je rezidentom SR, priznáva celosvetové príjmy v SR.
r. 32 (81042 x najvýhodnejší kurz podľa ZoDP_§31_ods.2) + 45458
r. 33 (neuvádzaš odvody z ČR-tie prepočítaš tým istým kurzom ako príjem) + 6105
r. 49 (príjmy z ČR po prepočte kurzom - odvody z ČR po prepočte kurzom)
r. 50 8343 x prepočítací podľa ZoDP_§31_ods.4, t.z. 1,314
r. 62 30
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, povie mi niekto , ako postupovať pri DP A (príjem z ČR) musím to počítať zápočtom alebo stačí len príjem a odvody vyrátať? Ide tu o Daňový bonus.
Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

majernikova Pozri príspevok
Ahojte, povie mi niekto , ako postupovať pri DP A (príjem z ČR) musím to počítať zápočtom alebo stačí len príjem a odvody vyrátať? Ide tu o Daňový bonus.
Ďakujem
Zápočet dane, r.49-r.53 DP a nasledujúce riadky podľa predtlače.
0 0
Tajana Tajana

Tajana je offline (nepripojený) Tajana

Marína Pozri príspevok
Ak je rezidentom SR, priznáva celosvetové príjmy v SR.
r. 32 (81042 x najvýhodnejší kurz podľa ZoDP_§31_ods.2) + 45458
r. 33 (neuvádzaš odvody z ČR-tie prepočítaš tým istým kurzom ako príjem) + 6105
r. 49 (príjmy z ČR po prepočte kurzom - odvody z ČR po prepočte kurzom)
r. 50 8343 x prepočítací podľa ZoDP_§31_ods.4, t.z. 1,314
r. 62 30
České odvody neuvádzam preto, lebo na potvrdení o zdaniteľných... nie sú vôbec uvedené. Ten chlapík je momentálne v ČR, takže sa s ním ani nemôžem spojiť, ale podľa jeho príbuzných pracoval pre slovenskú firmu v ČR, dostával iba jednu mzdu, ale nevedia z ktorého potvrdenia. Ja by som mu dala príjem z oboch potvrdení, ale mätie ma to, že na tom českom nie sú odvody poistného a ten malý papierik od slovenskej firmy, kde stojí: "Ako Váš príjem sa uvádza len príjem zo slovenského potvrdenia a z českého potvrdenia sa započítava len odvedená daň." Vraj daň bola zaňho odvádzaná v ČR.
Stretol sa už niekto s takým niečím?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tajana Pozri príspevok
České odvody neuvádzam preto, lebo na potvrdení o zdaniteľných... nie sú vôbec uvedené. Ten chlapík je momentálne v ČR, takže sa s ním ani nemôžem spojiť, ale podľa jeho príbuzných pracoval pre slovenskú firmu v ČR, dostával iba jednu mzdu, ale nevedia z ktorého potvrdenia. Ja by som mu dala príjem z oboch potvrdení, ale mätie ma to, že na tom českom nie sú odvody poistného a ten malý papierik od slovenskej firmy, kde stojí: "Ako Váš príjem sa uvádza len príjem zo slovenského potvrdenia a z českého potvrdenia sa započítava len odvedená daň." Vraj daň bola zaňho odvádzaná v ČR.
Stretol sa už niekto s takým niečím?
Tak teraz už tomu(trochu) rozumiem. Zamestnanec bol dočasne vyslaný do iného členského štátu EU
Citujem časť z:
Úradný vestník č. L 22 z 30.1.1993
Podľa ustanovení spoločenstva, pracovník, ktorý sa pohybuje v rámci Európskej únie, musí podliehať len jednej legislatíve v oblasti sociálneho zabezpečenia, okrem okolností, ktoré sú vopred explicitne ustanovené (článok 13, odsek 1 nariadenia).
Nariadenie (článok 13, odsek 2, bod (a) a bod (b)) stanovuje, že pre osoby, ktoré sa z pracovných dôvodov premiestňujú z jedného členského štátu do druhého, platí vo všeobecnosti systém sociálneho zabezpečenia nového štátu, v ktorom vykonávajú zárobkovú činnosť.
V záujme čo možno najúčinnejšej podpory voľného pohybu pracovníkov a odstránenia zbytočných a nákladných administratívnych komplikácií pre podniky a inštitúcie, ustanovujú platné predpisy spoločenstva aj niektoré výnimky zo všeobecnej praxe.
Hlavná výnimka spočíva v tom, že pracovník má možnosť byť naďalej poistencom v rámci systému sociálneho zabezpečenia štátu, v ktorom podnik obvykle pôsobí (nazývanom vysielajúci štát), ak bol týmto podnikom vyslaný do druhého členského štátu (nazývaného štát zamestnania) na stanovenú dobu, počnúc odchodom, najviac však na 12 mesiacov, ktorú možno predĺžiť o ďalších 12 mesiacov a za predpokladu, že pretrvávajú nižšie špecifikované podmienky.
Podobná výnimka je ustanovená pre pracovníkov dočasne vysielaných podnikom, v ktorom sú zamestnaní, na palubu lode plávajúcej pod zástavou štátu iného ako je štát, ktorého legislatíva sa na nich za obvyklých okolností vzťahuje.
Takéto situácie, keď dochádza k oslobodeniu od odvodov na poistenie v štáte, v ktorom pracovník vykonáva zamestnanie, obvykle označované termínom vysielanie pracovníka, sa riadia článkom 14 odsek 1 a článkom 14 (b), odsek 1 nariadenia.

Ešte je potrebné pozrieť Zákon č. 586/1992 Sb.
o daních z příjmů a p.p. a Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR ohľadom dane. Myslím, že daň bola zrazená a odvedená do ŠR ČR podľa niektorého ustanovenia uvedeného zákona.
http://business.center.cz/business/p...ast1.aspx#par9
http://www.porada.sk/showpost.php?p=374637&postcount=60
Dodatok:
Podľa toho, čo uvádzaš, príjem na českom potvrdení je uvedený z dôvodu výpočtu a odvodu dane do ŠR ČR ale je zahrnutý v slovenskom potvrdení. Daň odvedená do ŠR ČR v ňom samozrejme uvedená nie je. Ja by som na základe takýchto podkladov daň započítala.



Naposledy upravil Marína : 26.03.07 at 21:55
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať