Zavrieť

Porady

predaj zdedeného bytu

Pekne prosím, poraďte :

Zomrela teta, slobodná, bezdetná. Dedili po nej dvaja bratia, jeden s trvalým pobytom v zahraničí, druhý už v tom čase nežil. Po mŕvom bratovi dedili jeho deti. Súčasťou dedičstva bol aj byt, ktorý dedičia vzápätí predali. Teta byt vlastnila strááášne dlho, nikto z dedičov ňom nikdy nebýval, ani nebol nikdy v majetku firmy, ani sa neprenajímal. Príjem z predaja bytu je oslobodený?
Ďakujééém
Usporiadat
Mirka PB Mirka PB

Mirka PB je offline (nepripojený) Mirka PB

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Babka zdedila dom po bratovi, ktorý bol bezdetný vdovec, mal však družku, s ktorou žil 10 rokov. Dediči bola babka, jej dvaja bratia a družka. Musí babka platiť daň? Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mirka PB Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Babka zdedila dom po bratovi, ktorý bol bezdetný vdovec, mal však družku, s ktorou žil 10 rokov. Dediči bola babka, jej dvaja bratia a družka. Musí babka platiť daň? Ďakujem.
Akú daň máš na mysli? Daň z dedičstva bola zrušená už dávno.

Alebo daň z príjmu? Predávajú ten dom?
0 0
Mirka PB Mirka PB

Mirka PB je offline (nepripojený) Mirka PB

Prepáčte, zabudla som napísať, že ten dom predali a mám na mysli daň z príjmu. Ďakujem
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Mirka PB Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. Babka zdedila dom po bratovi, ktorý bol bezdetný vdovec, mal však družku, s ktorou žil 10 rokov. Dediči bola babka, jej dvaja bratia a družka. Musí babka platiť daň? Ďakujem.
podľa § 9 ods. 1 písm. c) je príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený ak je nadobudnutá dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov; ak dedí súrodenec nie je to priamy rad, takže príjem z predaja nie je oslobodený;
to ale neznamená, že celý príjem podlieha zdaneniu; ako výdavok sa použije reprodukčná obstarávacia cena v čase nadobudnutia nehnuteľnosti do spoluvlastníctva dedičov
príklad: 4 dediči, u ktorých nie je príjem oslobodený, predali zdedenú nehnuteľnosť za 1 600 000 Sk (ak mal každý 1/4 zdaňuje rovným dielom svoj podiel každý, čiže každý bude mať zdaniteľný príjem 400 000 Sk);
ako výdavok sa určí reprodukčná obstarávacia cena (reprodukčnou obstarávacou cenou sa podľa zákona o účtovníctve rozumie cena, za ktorú by sa majetok obstaral, keď sa o ňom účtuje - aj keď vy o ňom neúčtujete, použijete túto cenu t.j. cenu za ktorú by sa dal dom predať v čase nadobudnutia dedením), ktorá je napr. 1 200 000 Sk a rovnako ako príjmy aj výdavky sa rozdelia rovným dielom, čiže každý bude mať vo výdavkoch 300 000 Sk; babka takto zdaní 400 000 - 300 000 SK = 100 000 Sk, čiže nie celý príjem; tie sumy môžu byť samozrejme aj iné a možno nebude zdaňovať nič;
0 0
Mirka PB Mirka PB

Mirka PB je offline (nepripojený) Mirka PB

Ďakujem za rady. A ešte by som poprosila múdre hlavičke o pomoc. Takže babka je už na dôchodku, bude teda asi podávať daňové priznanie fyzickej osoby typ B. Príjmy a výdaje z predaja domu dá do oddielu VIII. tabuľka č. 3 z prevodu vlastníctva henhnuteľnosti? Musí niekde do DP dať aj výšku dôchodku? A ako je to z odpočitateľnou položkou na daňovníka?
Moc, moc ďakujem za rady.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať