Zavrieť

Porady

Registratúra - ako je to teraz?

Ahojte,
viete mi niekto poradit ako je to teraz s tou registraturovu pre zivnostinkov, co treba urobit a co netreba.
Usporiadat
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Fany Pozri príspevok
No ale Smith píše, že sa niečo v tomto zrušilo - nadobro. Znamená to, že neposielam na archív plán , ale likvidáciu áno? Čo tam mám vlastne napísať?
- likvidácia áno. A tlačivko - až vydržíš večer ti to pozriem.Teraz rodina volá
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Fany na www.spisy.sk v ponuke vzory tlačív je príloha 3- tlačivo zoznam vecných skupín registratúrnych záznamov bez znaku hodnoty A navrhnutých na vyradenie. V tejto žiadosti - je to tam aj uvedené sa ako množstvo uvádza počet fasciklov alebo balíkov alebo šanónov.Nie napr.doklad porad.číslo 24/001 až 24/100 ale povedzme 3 fascikle.
0 0
Veron14 Veron14

Veron14 je offline (nepripojený) Veron14

Ahoj...ja som tu taký dvoj dňový nový člen..chcela by som dosť poradiť no neviem komu by som mala napísať...budem rada ak sa mi neikto ozve ..Dakujem Veronika
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Veď sa kľudne pýtaj, kto bude vedieť, ti pomôže, poradí.....
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Veron14 Pozri príspevok
Ahoj...ja som tu taký dvoj dňový nový člen..chcela by som dosť poradiť no neviem komu by som mala napísať...budem rada ak sa mi neikto ozve ..Dakujem Veronika
Odpoveď máš tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=158
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Ja som tento týždeň prihlasovala zamestnanca do VšZP a vypĺňala som aj prihlášku zamestnávateľa a tam boli údaje o organizácii, ktorá bude archivovať doklady. Môžem to robiť aj ja - ich účtovníčka? Musím mať schválené na túto činnosť nejaké povolenie?
0 0
adriana155 adriana155

adriana155 je offline (nepripojený) adriana155

ja viem ze to tu nepatri ale som tu nova a chcem sa neco spytat kto mi pomoze?
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Slavena Pozri príspevok
Ja som tento týždeň prihlasovala zamestnanca do VšZP a vypĺňala som aj prihlášku zamestnávateľa a tam boli údaje o organizácii, ktorá bude archivovať doklady. Môžem to robiť aj ja - ich účtovníčka? Musím mať schválené na túto činnosť nejaké povolenie?
Ahoj. Tvoj príspevok som si vysvetlila dvojako:
a) ak si zamestnankyňa a Tvoj zamestnávateľ ťa poverí ukladaním tejto dokumentácie, je úplne jedno, akú funkciu zastávaš. Viď § 16, ods. 2, písm. c) - pôvodne to bolo písm. b)
b) možno sa údaje na prihláške vzťahovali na archív, do ktorého odovzdáte závažnú dokumentáciu, ak by napríklad spoločnosť zanikla.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
adriana155 Pozri príspevok
ja viem ze to tu nepatri ale som tu nova a chcem sa neco spytat kto mi pomoze?
Ahoj. Čo sa chceš spýtať? (Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie!)
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
anklar Pozri príspevok
Ahoj. Tvoj príspevok som si vysvetlila dvojako:
a) ak si zamestnankyňa a Tvoj zamestnávateľ ťa poverí ukladaním tejto dokumentácie, je úplne jedno, akú funkciu zastávaš. Viď § 16, ods. 2, písm. c) - pôvodne to bolo písm. b)
b) možno sa údaje na prihláške vzťahovali na archív, do ktorého odovzdáte závažnú dokumentáciu, ak by napríklad spoločnosť zanikla.
Pre s.r.o. robím externú účtovníčku a služby spojené s vybavovaním na úradoch. S.r.o. vznikla nedávno a prvý krát začala zamestnávať ľudí. Na tom tlačive-prihláške zamestnávateľa boli údaje o zamestnávateľovi a pod tým údaje o organizácii, ktorá bude pre danú s.r.o robiť archiváciu. O tej archivácii sa už toľko spomína ale ja som sa s niečím takýmto stretla prvý krát a tak neviem, či som sa do tej kolonky mohla napísať aj ja ako SZČO-účtovníčka, že budem pre túto s.r.o archivovať doklady.
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
Externá účtovníčka spravuje iba príručnú registratúru, v ktorej sú vybavené dokumenty resp. uzatvorené spisy uložené spravidla iba po dobu 2 rokov t.j bežný rok a rok nasledujúci po uzatvorení spisu, toto je však potrebné mať ošetrené v internej norme ( registratúrnom poriadku) Uchovávanie dokladov resp. dokumentov podľa platných zákonov je povinnosťou pôvodcu registratúry. Pre vedenie archívu inými osobami je potrebné postupovať podľa zákona 395/2002 z. z. v platnom znení.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
anaman Pozri príspevok
Externá účtovníčka spravuje iba príručnú registratúru, v ktorej sú vybavené dokumenty resp. uzatvorené spisy uložené spravidla iba po dobu 2 rokov t.j bežný rok a rok nasledujúci po uzatvorení spisu, toto je však potrebné mať ošetrené v internej norme ( registratúrnom poriadku) Uchovávanie dokladov resp. dokumentov podľa platných zákonov je povinnosťou pôvodcu registratúry. Pre vedenie archívu inými osobami je potrebné postupovať podľa zákona 395/2002 z. z. v platnom znení.
Pozdravujem, Anaman. Predovšetkým, mám úctu pred Vašimi znalosťami a skúsenosťami.
Slavena píše, že sroč-ka vznikla nedávno a nedávno začala aj zamestnávať. Myslíte si, že spoločnosť požiadala o súhlas so zriadením archívu? Ja s domnievam, že nemá ešte toľko písomností a skôr ide o spisovňu. Tú by mohla Slavena spravovať, ak je účtovníčka, potrebné vzdelanie na to má (hádam aj nejaké roky praxe v registratúre). Ak spĺňa podmienky, môže si rozšíriť živnosť a navrhnúť spoločnosti že jej bude spravovať registratúru. V opačnom prípade si túto službu (správu registratúry) musí zabezpečiť spoločnosť či už vlastným administratívnym zamestnancom alebo externe. Interná norma - samozrejme. Už sa teším sa na Váš názor.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Slavena Pozri príspevok
Ja som tento týždeň prihlasovala zamestnanca do VšZP a vypĺňala som aj prihlášku zamestnávateľa a tam boli údaje o organizácii, ktorá bude archivovať doklady. Môžem to robiť aj ja - ich účtovníčka? Musím mať schválené na túto činnosť nejaké povolenie?
Myslím, že ste správne nepochopili, kvôli čomu sa na prihláške/odhláške uvádza údaj o archivácii dokladov. Je to dôležité vyplniť pri odhláške, keď FO, PO končí svoju činnosť. Rozlišujeme dokumenty archívnej a nearchívnej povahy, tie archívne označené "A" preberá archív, nearchívne ukladá pôvodca. Pri zániku pôvodcu je potrebné tieto doklady ešte ukladať, podľa dĺžky doby určenej príslušným zákonom 5, 10, 20 rokov. Pôvodca často nemá priestory po skončení činnosti, kde by tieto doklady uschovával a poverí cudziu osobu so živnostenským listom na správu registratúry alebo firmu ktorá sa zaoberá touto činnosťou úschovou svojich dokumentov.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
uzivatel2 Pozri príspevok
Myslím, že ste správne nepochopili, kvôli čomu sa na prihláške/odhláške uvádza údaj o archivácii dokladov. Je to dôležité vyplniť pri odhláške, keď FO, PO končí svoju činnosť. Rozlišujeme dokumenty archívnej a nearchívnej povahy, tie archívne označené "A" preberá archív, nearchívne ukladá pôvodca. Pri zániku pôvodcu je potrebné tieto doklady ešte ukladať, podľa dĺžky doby určenej príslušným zákonom 5, 10, 20 rokov. Pôvodca často nemá priestory po skončení činnosti, kde by tieto doklady uschovával a poverí cudziu osobu so živnostenským listom na správu registratúry alebo firmu ktorá sa zaoberá touto činnosťou úschovou svojich dokumentov.
Ďakujem, užívateľ2. Priblížila som sa vo svojej odpovedi Slavene vo svojom bode b).
Chybila som v tom, že som pre prípad ukončenia činnosti spoločnosti poukázala priamo na archív. Ešte raz ďakujem za umravnenie.
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
Dovolím si iba upresniť údaj uvedený v príspevku uzivatel2 že podľa §23 zákona č. 395/2002 Z. z. v platnom znení môže pôvodca registratúry poveriť správou registratúry inú osobu vtedy, keď to uzná za vhodné a nie iba pri zániku organizácie. Mám za to, že práve z toho dôvodu je v predmetnom tlačive potrebné uviesť kde budú dokumenty uložené. Označenie "archivácia" dokladov je zrejme nesprávné označenie, ktoré sa používalo pred vydaním zákona č. 395/2002 Z. z. Nakoľko nie je k danej problematike viac relevantných podkladov môžeme o tejto problematike iba polemizovať.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
anaman Pozri príspevok
Dovolím si iba upresniť údaj uvedený v príspevku uzivatel2 že podľa §23 zákona č. 395/2002 Z. z. v platnom znení môže pôvodca registratúry poveriť správou registratúry inú osobu vtedy, keď to uzná za vhodné a nie iba pri zániku organizácie. Mám za to, že práve z toho dôvodu je v predmetnom tlačive potrebné uviesť kde budú dokumenty uložené. Označenie "archivácia" dokladov je zrejme nesprávné označenie, ktoré sa používalo pred vydaním zákona č. 395/2002 Z. z. Nakoľko nie je k danej problematike viac relevantných podkladov môžeme o tejto problematike iba polemizovať.
Súhlasím s Tebou, chcela som poukázať hlavne na povinnosť po ukončení činnosti. Kým pôvodca registratúry existuje, nie je problém zistiť, kde sú dokumenty uložené.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Ahojte.

Dátum na podanie registratúrneho plánu som už asi prešvihla ;-)... zaujíma ma či mi za to hrozia nejaké sankcie.... ????

Chcela by som ho dať na schválenie v priebehu budúceho týždňa, a ak to nestihnem tak až po dovolenke?

Kto ste si to absolvovali - čo to prosím znamená? "dať registratúrny plán na schválenie"? Ja im ho donesiem a oni mi potvrdia či môže, alebo nemôže byť???

Vrelá vďaka - toto je pre mňa úplná španielska dedina....
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prosim Vas,
cize ak som to pochopil tak SZCO nema povinnost s registraciou a pod.
Ale s.r.o. ano, mozete mi prosim napisat ktoreho zakona sa mame pridrziavat? je to 628/2002 Z. z.?
Dakujem,
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

prosim, neviete mi niekto poradit?
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
fizzy, pozri si zákon 395/2002 Z. z. v platnom znení, najmä § 16 a následne § 30a ods. 1, písm. n). Tam máš stanovené základné povinnosti a následky ich zanedbania. postup máš uvedený vo vyhláške 628/2002 v platnom znení.
Pozri si na stránke www.minv.sk v časti archívnictvo typológu /orientačnú pomôcku k určeniu povinnosti vypracovať registratúrny plán. Čo sa týka používania zákonov pozri si príspevky v téme registratúra, máš toho tu popísané v podstate dosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať