Zavrieť

Porady

Registratúra - ako je to teraz?

Ahojte,
viete mi niekto poradit ako je to teraz s tou registraturovu pre zivnostinkov, co treba urobit a co netreba.
Usporiadat
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Assea Pozri príspevok
Ahojte.

Dátum na podanie registratúrneho plánu som už asi prešvihla ;-)... zaujíma ma či mi za to hrozia nejaké sankcie.... ????

Chcela by som ho dať na schválenie v priebehu budúceho týždňa, a ak to nestihnem tak až po dovolenke?

Kto ste si to absolvovali - čo to prosím znamená? "dať registratúrny plán na schválenie"? Ja im ho donesiem a oni mi potvrdia či môže, alebo nemôže byť???

Vrelá vďaka - toto je pre mňa úplná španielska dedina....
Preposielam odpoved zo statneho archivu -pokial spadas do skupiny povodcov registratury ktori su povinni vypracovat iba registraturny plan, tento podla mna neposielas na schvalenie do archivu.

"Dobrý deň,

Spoločnosti, ktoré uvádzate nie sú v súvislosti s nadobudnutím účinnosti zákona č.
216/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺ ľa z kon č. 395/2002 Z. z. o archívoch a
registratúrach a o doplnení niektorých zákonov zaradené medzi pôvodcov
registratúry, ktorí sú povinní vypracovať a predložiť na posúdenie a schválenie
registratúrny poriadok.

Sú povinné vypracovávať iba registratúrny plán.

Zárove ľ si V s však dovoľujeme upozorniť, že všetky ostatné povinnosti viažúce sa
k správe dokumentov vzniknutých z činnosti týchto organizácií, zostávajú v plnom
rozsahu zachované (povinnosť evidovať, uchovávať, ochra ľovať registratúrne záznamy
a po uplynutí ich prevádzkovej potreby ich riadne vyraďovať iba zo súhlasom
Slovenského národného archívu)."
Jednalo sa o skupinu organizacii, ktora mala podla pomocky ministerstva zostavit iba registraturny plan.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Takze ak som to pochopil zivnostnici, a ani spolocnosti ktore nemaju povinnost mat rocnu uctovnu zavierku overenu auditorom tak nemusia mat ani registraturny plan a ani poriadok???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Správne, nemusia.
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Ja prikladám stanovisko zo Štátneho archívu v Bytči. Napísala som im, že sme a.s, máme cca 400 zamestnancov a 100% zahraničný kapitál. To, čo mi odpísali prikladám v prílohe.

Zuzana
0 0
Murínová Eva Murínová Eva

Murínová Eva je offline (nepripojený) Murínová Eva

Ahoj chcem sa spýtať ako mám postupovať. Sme malá firma (do 10 zamestnancov) a zo zákona nemusíme vypracovávať ani registr.plán a ani poriadok. Chceme vyradiť a zlikvidovať staré 10-ročné dokumenty (účtovníctvo) a ako máme postupovať? Viem že sa má napísať žiadosť na archív a má sa k nemu pripojiť aj regist.plán ale keď nemusíme žiaden plán vypracovať ako je to teraz ??? Ďakujem za každú radu.
0 0
M&G M&G

M&G je offline (nepripojený) M&G

Murínová Eva Pozri príspevok
Ahoj chcem sa spýtať ako mám postupovať. Sme malá firma (do 10 zamestnancov) a zo zákona nemusíme vypracovávať ani registr.plán a ani poriadok. Chceme vyradiť a zlikvidovať staré 10-ročné dokumenty (účtovníctvo) a ako máme postupovať? Viem že sa má napísať žiadosť na archív a má sa k nemu pripojiť aj regist.plán ale keď nemusíme žiaden plán vypracovať ako je to teraz ??? Ďakujem za každú radu.
Ja keď som volala do archívu, teta mi povedala, že stačí ak napíšem zoznam vecí ktoré chcem vyradiť, napíšem niečo v tom zmysle, že vypršala lehota uchovávavania, ktorá vyplýva zo zákona a to je všetko.
0 0
cinque cinque

cinque je offline (nepripojený) cinque

Vie niekto z osobnej skúsenosti ako prebieha vyraďovacie konanie, keď firma (FO s dvoma zamestnancami) nemá povinnosť viesť registratúrny plán ani poriadok? Pošlem žiadosť o vyradenie dokumentov do štátneho archívu a keď mi to odobria tak je pri "ničení" dokladov aj nejaký dozor? Prídu z archívu fyzicky skontrolovať tie doklady, ktoré v žiadosti uvediem?
A to aj keď chcem zničiť obyčajnú poštu, musím o to požiadať štátny archív?
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
cinque Pozri príspevok
Vie niekto z osobnej skúsenosti ako prebieha vyraďovacie konanie, keď firma (FO s dvoma zamestnancami) nemá povinnosť viesť registratúrny plán ani poriadok? Pošlem žiadosť o vyradenie dokumentov do štátneho archívu a keď mi to odobria tak je pri "ničení" dokladov aj nejaký dozor? Prídu z archívu fyzicky skontrolovať tie doklady, ktoré v žiadosti uvediem?
A to aj keď chcem zničiť obyčajnú poštu, musím o to požiadať štátny archív?
Pri vyraďovacom konaní žiadame príslušný archív o súhlas pre likvidáciu písomných materiálov bez archívnej hodnoty, a to takých, ktorým už uplynula lehota uloženia a tiež ich prevádzková potreba, čiže, už nikdy nebudú potrebné pre ďalšiu činnosť ich pôvodcu.
Po odoslaní návrhu na vyradenie záznamov príslušnému archívu treba počkať na jeho vyjadrenie. Spravidla také subjekty, ako je aj Tvoja firma, neprodukujú písomnosti s archívnou hodnotou, preto je viac než pravdepodobné, že "Tvoj" archív ti pošle rozhodnutie o tom, že Tvoje oznámenie o vyradení na vedomie. Tzn., že ich ich môžete zničiť.
Na zničenie firemných materiálov bez trvalej dokumentárnej hodnoty by som si dovolila odporučiť vyhladať skartačnú firmu. O fyzickej likvidácii však rozhoduje firma.
Na otázku, či musíš požiadať archív aj vtedy, keď ide o zničenie obyčajnej pošty nemôžem odpovedať preto, lebo neviem, čo považuje Tvoja firma za obyčajnú poštu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať