Zavrieť

Porady

zálohové faktúry

necham si rada poradit :)
kto mi vie poradit ako sa účtujú zálohové faktúry?
Usporiadat
xatan xatan

xatan je offline (nepripojený) xatan

konatel
ja vás zdravím všetky a všetkých,
ako to tu tak sledujem, tak na počiatočný dotaz, ako účtovať zálohové faktúry sa nerozprúdila debatka, ako to spraviť, ale ako to nerobiť.Tak sa vás pani účtovníčky pýtam, že na čo vediete účtovníctvo vôbec a na čo sú potom zálohové faktúry, ked tu radíte, aby sa ignorovali a nezaúčtovovali? A že vám to poradil niejaký daňový poradca? Jasné, že vám to poradí, ked nevie ako to spraviť! A že či máte účtovať všetky zálohové faktúry, čo vám prídu od verlagu a ostatných dodávateľov? Jasné, že nie, na to je jednoduchý recept, predsa nebudete účtovať zálohy, ktoré nemienite uhradiť! Ale tie, ktoré chcete uhrádzať by ste predsa mali riadne zaúčtovať, aby vaše účtovníctvo naplňalo dikciu zákona o účtovníctve, kde je jasne napísané, že účtovanie má byť verným obrazom skutočnosti!!
ahojte
0 0
xatan xatan

xatan je offline (nepripojený) xatan

konatel
a vás zdravím všetky a všetkých,
ako to tu tak sledujem, tak na počiatočný dotaz, ako účtovať zálohové faktúry sa nerozprúdila debatka, ako to spraviť, ale ako to nerobiť.Tak sa vás pani účtovníčky pýtam, že na čo vediete účtovníctvo vôbec a na čo sú potom zálohové faktúry, ked tu radíte, aby sa ignorovali a nezaúčtovovali? A že vám to poradil niejaký daňový poradca? Jasné, že vám to poradí, ked nevie ako to spraviť! A že či máte účtovať všetky zálohové faktúry, čo vám prídu od verlagu a ostatných dodávateľov? Jasné, že nie, na to je jednoduchý recept, predsa nebudete účtovať zálohy, ktoré nemienite uhradiť! Ale tie, ktoré chcete uhrádzať by ste predsa mali riadne zaúčtovať, aby vaše účtovníctvo naplňalo dikciu zákona o účtovníctve, kde je jasne napísané, že účtovanie má byť verným obrazom skutočnosti!!
ahojte
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

ahoj xatan, ale ako ich mame uctovat?:-)) Mne sa to tiez nezda s tym neuctovanim faktur, stracam prehlad bez toho.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

mv66
ahoj xatan, ale ako ich mame uctovat?:-)) Mne sa to tiez nezda s tym neuctovanim faktur, stracam prehlad bez toho.
Vedieš prijatú zálohovú faktúru v knihe prijatých zálohových faktúr. Tam ju vedieš, neúčtuješ o nej.
By ma zaujímalo, keby si ju účtoval, čo urobíš potom, ak ju neuhradíš, zostane ti visieť na 314???
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

To mam viest este aj knihu prijatych zalohovych faktur? Nestaci mi kniha faktur?
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

myslím že tu ide predovšetkým o prelom účtovných období.... v priebehu roka by sa teoreticky zaúčtované zálohové faktúry vyrovnali, ale v prípade, že prijatá resp. vystavená zálohová faktúra zostane neuhradená? Pôjde tu o pravdivý a verný obraz účtovníctva? Asi nie, nakoľko Ti nemôže vzniknúť pohľadávka alebo záväzok na základe ničoho - nie je uskutočnená dodávka a nie je uskutočnená ani platba zálohy.

Takže z tohoto pre mňa vyplýva zálohové faktúry neúčtovať ani v priebehu roka, alebo ak áno, tak na konci roka vyhodiť z účtovníctva neuhradené zálohové faktúry, čo je podľa mňa zbytočná robota a hlúposť.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

mv66
To mam viest este aj knihu prijatych zalohovych faktur? Nestaci mi kniha faktur?
To tiež záleží od programu, ktorý používaš. Môj program má zvlášť knihu prijatých faktúr a zvlášť knihu prijatých zálohových faktúr, rovnako je to aj s vystavenými faktúrami. A je v tom super prehľad.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Len aby bol i prehlad v tom, kolko a akych knih sa kde vytvara;-(( Nemate niekto po ruke Cenigovu? Tam to nie je? Nie je to uz moj zavazok, prijatie zalohovej faktury?
0 0
Lucia7 Lucia7

Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

a záväzok za čo? za ten list papiera?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

mv66
Len aby bol i prehlad v tom, kolko a akych knih sa kde vytvara;-(( Nemate niekto po ruke Cenigovu? Tam to nie je? Nie je to uz moj zavazok, prijatie zalohovej faktury?
V Pohode je prehľadu a prehľadu. :-)))))
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

babetka
Ako viete v Money S3 neučtovať vystavené faktúry? Veď bez predkontácie ju neuložíš. Viem, že zálohové faktúry sa nemajú účtovať, ale keď si chcem vystaviť zálohovú faktúru, musím tam dať nejakú predkontáciu a preto to robím takto:

1. vystavená zálohová fa 324010/324020 11 900,--
2. úhrada zálohovej fa: 221010/324010 11 900,--
3. faktúra 311/604 10 000,--
311/343 1 900,--
311/324020 -11 900,--

Možno to nie je najšťastnejšie riešenie, ale na nič iné som v Money neprišla. Snáď má niekto lepší nápad a poradí.
Babtka, prosím ťa, ako potom urobíš, aby ti fa z bodu 3 nevisela v salde ako nezaplatená? Ako tam dostanem tú úhradu zo zálohy? Mohla by si popísať ako to urobíš?
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

1. Nájdi si ten bankový doklad, ktorým bola hradená záloha, otvor ho a cez variabilný symbol pridaj úhradu konečnej fa. vo výške 0,- Sk. Tým ju budeš mať uhradenú.
2. Čo sa týka salda, ja to robím tak, že párovací symbol tej zálohovej fa. dám ten istý ako je na konečnej fa. a je to. Tým Ti to vypadne aj zo salda.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ľuba
1. Nájdi si ten bankový doklad, ktorým bola hradená záloha, otvor ho a cez variabilný symbol pridaj úhradu konečnej fa. vo výške 0,- Sk. Tým ju budeš mať uhradenú.
2. Čo sa týka salda, ja to robím tak, že párovací symbol tej zálohovej fa. dám ten istý ako je na konečnej fa. a je to. Tým Ti to vypadne aj zo salda.
asi robím niečo zle, stále mi to dobre nefunguje. Asi si k tomu sadnem zasa zajtra.
A ešte sa spýtam, že na ľavej strane obrazovky mám stĺpec Navigátor - to je to isté ako záložky na hornej lište? Má to tú istú funkciu?
0 0
Atreides Atreides

Atreides je offline (nepripojený) Atreides

Ano samozrejme.

Vsetky funkcie v Money najdete a mozete vyvolavat pomocou Menu. Pre ulahcenie prace bol od verzie 10.001 vytvoreny navigator s pevnou strukturou, do ktoreho boli usporiadane v stromcekovej strukture najcastejsie pouzivane funkcie z jednotlivych modulov.

Okrem navigatora je mozne pre rychlu navigaciu pouzivat aj zastupcov (ikony). Tie je mozne uzivatelsky lubovolne menit (pridavat, odoberat, upravovat, zoskupovat do skupin).

Pomocou navigatora alebo ikony je mozne nahlad do databazy nie len otvorit ale je mozne otvorit ho aj v novom okne. Nekliknete lavym ale pravym tlacitkom mysi na ikonku alebo polozku v navigatore a zvolte otvorit v novej zalozke.

Zalozku nie je nutne zatvarat. V pripade potreby je mozne ju zatvorit pravym klikom mysi na nazov zalozky - volbou zavriet.

Poslednou moznostou ako vyvolat funkcie v Money su klavesove skratky, ktorych zoznam najdete v prirucke "Pracujeme s Money S3".

A k tomu postupu zauctovania zalohoviek (co uctovnik - to iny postup):

co tak vyskusat:

1. Zaevidovanie fa 800/800
2. Uhrada zal. fa 221/324
3. Vyuctovacka 311/604
odpocet zalohy 324/311
Naposledy upravil Atreides : 16.08.05 at 14:24
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

janaGT
asi robím niečo zle, stále mi to dobre nefunguje. Asi si k tomu sadnem zasa zajtra.
A ešte sa spýtam, že na ľavej strane obrazovky mám stĺpec Navigátor - to je to isté ako záložky na hornej lište? Má to tú istú funkciu?
Janka, čo konkrétne Ti nefunguje ?
0 0
muzicek muzicek

muzicek je offline (nepripojený) muzicek

A co tak pan kolega Atreides zauctovat tymto sposobom:

* zalohova faktura nedanova , P.S. doporucujem zaviest novu ciselnu radu tak pre nedanove i danove zalohove fakturky -kvoli lepsiemu prehladu.
888.888 / 888.888 ..........10000,- Sk


* uhrada faktury zalohovej -NEDANOVEJ
211.000 / 311.000 ...........10000,- Sk


* nad 15dni od uhrady – danova zalohova, este nevieme vystavyt ostru fakturku
1.polozka 311.000 / 324.000 .................................................. .... 8403,- Sk
............311.000 / 343.000 .................................................. .... 1597,- Sk
2.polozka 888.888 / 888.888 (odpocet zalohy NEDANOVEJ!!!) .. - 10000,- Sk

(T.j. fakturka bude mat nulovu hodnotu, len ju rozpiseme na ucely DPH)

* ostra vyuctovacia faktura (nad 15dni)
1.polozka 311.000 / 604.000 (tovar, sluzba) ........................... 16806,- Sk

...............311.000 / 343.000 .................................................. 3194,- Sk
2.polozka 311.000 / 324.000 (odpocet zalohy DANOVEJ)........ - 8403,- Sk
...............311.000 / 343.000 ................................................ - 1597,- Sk

* vystavujeme ostru fakturu do 15dni od uhrady s odpoctom zalohovej faktury nedanovej (do 15 dni)
1.polozka 311.000 / 604.000 (tovar, sluzba) .............................. 16806,- Sk
...............311.000 / 343.000 .................................................. ... 3194,- Sk
2.polozka 888.888 / 888.888 (odpocet zalohy NEDANOVEJJ!!!).. -10000,- Sk

Pekny dnik

muzicek
Naposledy upravil muzicek : 16.08.05 at 16:02
0 0
Atreides Atreides

Atreides je offline (nepripojený) Atreides

Moze byt Muzicek


ale kolko uctovnikov tolko chuti.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Ľuba
Janka, čo konkrétne Ti nefunguje ?
takže:
1.prijatá zálohová fa - 321001/321000 - v salde je ako neuhradená
2. urobím úhradu cez banku bez VS - 321 000 / 221 000 - v salde už nie je
3. príde fa vyúčtovacia s DPH - 501,343 / 321000 - teraz neviem, ako dostanem zo zálohovej faktúry k tejto vyúčtovacej fa.
4. na 321001 mi visí suma zálohovej faktúry a na 321000 mi visí suma vyúčtovacej fa.
A neviem, čo s tým!!!
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

teraz práve skúšam, že by to mohlo ísť ID s tým VS ako má vyúčtoacia fa a sumou zálohy
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

Počkaj hneď Ti napíšem postup.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať