Zavrieť

Porady

kurzové rozdiely v JÚ

rada by som sa opýtala, či sa účtuje o kurzových rozdieloch v JÚ, konkrétne mi ide o KR z pohľadávok a záväzkoch
mám jednu faktúru zo zahraničia, zaplatila som ju, no a jasne, že ju mám v záväzkoch v inej sume, ako keď som ju platila, mám tam kurzovú stratu, a neviem, čo s ňou mám urobiť
v jednej knihe som si našla, že v knihe záväzkov sa úhrada upraví, aby to sedelo, aby bola celá fa zaplatená a nič viac, to znamená, že sa o kurzovom rozdiele nikde nebude účtovať?
pre úplnosť, faktúra je v CZK a platila som ju z korunového účtu (nie z devízového)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Do vydavkov v JU idu skutocne vynalozene vydavky. Cize ak si zaplatila 1.000,-CZK v prepocte 1.200,-SKK(doklad vypis z uctu).

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    V JÚ sa kurzové rozdiely pri pohľadávkach a záväzkoch neúčtujú.
    Do denníka ide uhradená suma podľa bankového výpisu a do knihy pohľadávok alebo záväzkov sumu po úhrade upravujem interným dokladom, pohyb bez peňazí, aby mi "sadol" zostatok.
    Kurzové rozdiely účtujem iba pri prepočítavaní devízového účtu a valutovej pokladne k 31.12.

    saman je offline (nepripojený) saman

    saman
    Ja som toho nazoru, ze v priebehu roka je danovym vydavkom resp. prijmom to, co uctujem cez penazne operacie, t.j. ak zaplatim z uctu 1.000,- CZK v prepocte NBS ku dnu uhrady 1.200 SK danovy vydavok je 1200 Sk bez ohladu na to, ze mam v knihe zavazkov iny kurz. K 31.12.2004 by som danovo uznala len kurzove rozdiely z pokladne a banky, kurzove rozdiely z pohladavok a zavazkov by som zauctovala cez interny doklad (aby som vykazala skutocny stav vo vykaze o majetku a zavazkoch) ale danovo by som ich neuznala. Zakon o dani z prijmu ale pre jednoduche uctovnictvo kurzove rozdiely specialne neriesi, takze by som sa odvijala od zakladneho principu jednoducheho uctovnictva - uctujeme prijmy a vydavky, cest vynimkam.

    drobček je offline (nepripojený) drobček

    drobček
    Ja mám taký istý problém a celkom tomu nerozumiem. To je v poriadku, že z bankového účtu zaúčtujem do denníka 1200,- Sk (napr. ako nákup tovaru), ale ked záväzok je len na 1150,- Sk, tak mám v knihe pohľadávok a záväzkov +50,- Sk. Ak vystavím interný doklad, tak kam ho mám zaúčtovať? Bude to prevádzková réžia a -50,- Sk, lebo aj intený doklad musím niekam zaúčtovať (aspoň ja mám taký program), alebo nákup tovaru -50,- Sk.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Skúste si urobiť kód "kurzové rozdiely-" ako výdavok neovplyvňujúci daňový základ pohyb bez peňazí /taký pohyb ako odpisy, len nebude znižovať DZ/ a "kurzové rozdiely+" ako príjem neovplyvňujúci DZ tiež pohyb bez peňazí.

    kurzové rozdiely v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.