Zavrieť

Porady

Pausalne vydavky 40% alebo 60%

Ahojte.
Ake pausalne vydavky si moze uplatnit zivnostnik za rok 2006 40% alebo 60% ked ma
-zivnostensky list na vykonavanie ohlasovacej zivnosti /zvaracske prace/
ale nema vyucny list ale len certifikat
Dik
Usporiadat
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

No to bohužiaľ v ŽL má ohlasovaciu živnosť a zváračské práce. V niektorých príspevkoch som čítala, že na faktúry dajú niečo iné a uplatnia si 60%. To asi nebude môj prípad, však? (pretože on faktúruje zváračske práce)
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ohlasovacie živnosti sú:

a) remeselné, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná vyučením v odbore,
b) viazané, ak je podmienkou prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť získaná inak,
c) voľné, ak nie je ako podmienka prevádzkovania živnosti odborná spôsobilosť ustanovená.

V živnosti nie je napísané vyslovene "remeselná" živnosť, ale keď si chceš dať zapísať do ŽL napr. "Klampiarstvo"..., tak Ti ho zapíšu len ak predložíš odbornú spôsobilosť a neviem či ešte stále platí, že aj prax.

Na faktúrach môžeš písať, len to čo máš uvedené v ŽL.

Niektorí majú uvedené v ŽL "Klampiarstvo", ale vykonávajú niečo iné /možno podobné/, ale aby si mohli uplatniť 60 % pauš.výd.,tak si dajú záležať a do faktúr píšu "Klampiarstvo"

A Tvoj prípad - 40 % pauš. výdavky
0 0
Pralinka Pralinka

Pralinka je offline (nepripojený) Pralinka

zuzana sustekova Pozri príspevok
Od 01.10.2007 podľa živnostenského zákona § 11, ak je na živnostenskom liste uvedený zodpovedný zástupca, tento zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere k podnikateľovi, musí byť pracovná zmluva uzavretá. Ak nemáš uzatvorenú pracovnú zmluvu, daj 40% výdavky.
Zuzana, vďaka za odpoveď.
Fíha, to ho teda nepoteším. Tá novela platná od 1.10.2007 sa vzťahuje na celý rok 2007? Asi hej, však? Bolo by to asi dosť čudné do októbra uplatniť 60% a od októbra 40%.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Pralinka Pozri príspevok
Zuzana, vďaka za odpoveď.
Fíha, to ho teda nepoteším. Tá novela platná od 1.10.2007 sa vzťahuje na celý rok 2007? Asi hej, však? Bolo by to asi dosť čudné do októbra uplatniť 60% a od októbra 40%.


Nemôžeš kombinovať 40% aj 60%. Ak sa ti dá, dohodni sa a skús natlačiť faktúry 1-9/2007.
0 0
Pralinka Pralinka

Pralinka je offline (nepripojený) Pralinka

zuzana sustekova Pozri príspevok
Nemôžeš kombinovať 40% aj 60%. Ak sa ti dá, dohodni sa a skús natlačiť faktúry 1-9/2007.
Je mi jasné , že nemôžem kombinovať 40 / 60, ale pozrela som si ŽL spred 1.10.2007 a tam je tiež to iste, že živnostník musí mať uzatvorenú PZ so zodpovedným zástupcom a mám pocit, že to platí už od roku 2005. Takže mi z toho vyplýva, že mu musím dať 40% pauš. výdavky, pretože hoci má remeselnú živnosť, prac. zmluvu so zodpovedným zástupcom uvedenom na ŽL nemá. Vie mi to niekto potvrdiť/vyvrátiť? Vďaka.
0 0
zuzana.š. zuzana.š.

zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

Pralinka Pozri príspevok
Je mi jasné , že nemôžem kombinovať 40 / 60, ale pozrela som si ŽL spred 1.10.2007 a tam je tiež to iste, že živnostník musí mať uzatvorenú PZ so zodpovedným zástupcom a mám pocit, že to platí už od roku 2005. Takže mi z toho vyplýva, že mu musím dať 40% pauš. výdavky, pretože hoci má remeselnú živnosť, prac. zmluvu so zodpovedným zástupcom uvedenom na ŽL nemá. Vie mi to niekto potvrdiť/vyvrátiť? Vďaka.



Keďže nemá pracovnú zmluvu so zodpovedným zástupcom, nemôže ani vykonávať remeselné živnosti podľa živnostenského zákona.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Pochopila som to správne, že do remeselných živností skupiny 114 - Ostatné
patria pod por. č. 30 kozmetické služby, medzi ktoré patria aj 64624 2 pedikúra - manikúra?
V prílohe č. 2 k živnost. zákonu sú uvedené viazané živnosti, kde je uvedená znova pedikúra.
Zaujíma ma či teda , či sa pri pedikérskych službách môžu použiť paušálne výdavky 60%?
Má s tým niekto skúsensoti?? Mockrát ďakujem.
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Chcem sa spýtať, či môžem uplatniť 60% výdavky, ak je celý rok vo fakturáciách uvedené: montážne práce?

ďakujem
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

montážne práce -40 %
0 0
berry berry

berry je offline (nepripojený) berry

Tak to neviem ak tam nie je napísané o aké, alebo to je remeselná živnosť?
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

montážne práce si píšu takí, čo si myslia že tým niekoho oklamú, ale to nie je pravda, lebo pod montážnymi prácami sa rozumie , že sa niečo montuje, spája vznikne nejaký celok. Zámočníckymi prácami nevznikne celok , je to len nejaká časť práce , ktorá je potrebná napr. pred zváraním.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

ešte doplním: môj názor je , že keď si chce uplatňovať 60 % výdavky, tak musí vykonávať remeselnú činnosť a montážne práce nie sú uvedené medzi remeselnou činnosťou.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zlata Pozri príspevok
Pochopila som to správne, že do remeselných živností skupiny 114 - Ostatné
patria pod por. č. 30 kozmetické služby, medzi ktoré patria aj 64624 2 pedikúra - manikúra?
V prílohe č. 2 k živnost. zákonu sú uvedené viazané živnosti, kde je uvedená znova pedikúra.
Zaujíma ma či teda , či sa pri pedikérskych službách môžu použiť paušálne výdavky 60%?
Má s tým niekto skúsensoti?? Mockrát ďakujem.
Prosím, nemá niekto skúsenosť? Dik.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zlata Pozri príspevok
Pochopila som to správne, že do remeselných živností skupiny 114 - Ostatné
patria pod por. č. 30 kozmetické služby, medzi ktoré patria aj 64624 2 pedikúra - manikúra?
V prílohe č. 2 k živnost. zákonu sú uvedené viazané živnosti, kde je uvedená znova pedikúra.
Zaujíma ma či teda , či sa pri pedikérskych službách môžu použiť paušálne výdavky 60%?
Má s tým niekto skúsensoti?? Mockrát ďakujem.
postupuj podľa obsahovej náplne remeselných živností: je tu na porade http://www.porada.sk/t42506-p2-obsah...-zivnosti.html

tvoj prípad:
REMESELNÉ ŽIVNOSTI
kmeňové činnosti
ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru


31. Kozmetické
služby
zahŕňa:
Základné činnosti vedúce k regeneračným a skrášľovacím účinkom pleti pôsobením škály postupov na pleť, ošetrovanie pleti. Odborné posúdenie pleti, navrhnutie vhodných postupov ošetrovania pleti, vykonanie požadovaných úkonov na pleti. Povrchové ošetrenie pleti, zhotovenie pleťových masiek, hlboké čistenie, kyslíkové osvieženie pleti (neinváznou cestou), odborné úkony na mihalniciach a obočí, depilácia a epilácia (miestna, plošná), naparovanie, vykonanie masáže (tváre, krku, dekoltu) okrem očnej gule. Poradenstvo, týkajúce sa kozmetického ošetrovania pleti. Ozdobné tetovanie, permanentný make-up, piercing. Predlžovanie rias.


Ekonomika a organizácia obchodu – kód 64

6446 4 - kozmetička
6423 4 - starostlivosť o ruky a nohy
6424 2 - pedikér – manikér

charakteristika odboru:
Absolvent študijného odboru ovláda odbornú terminológiu, základné technologické postupy pri poskytovaní kozmetických služieb. Preukazuje praktické zručnosti, má potrebné znalosti z odborných predmetov. Má estetické cítenie, ovláda obsluhu informačných technológií v službách. Má teoretické a praktické zručnosti potrebné pre kvalifikovanú prácu v oblasti kozmetických služieb. Odborná zložka vzdelávania formuje základné odborné a psychologické predpoklady žiakov na kvalifikovaný výkon povolania. Absolvent študijného odboru je kvalifikovaný odborník schopný vykonávať činnosti súvisiace s kozmetickými službami v odborea schopný vykonávať činnosti súvisiace s manikérskymi a pedikérskymi službami v odbore.
Vzdelávanie v odborných predmetoch zdravoveda, ortopédia, dermatológia, technológia a materiály je príprava zameraná na získanie vedomostí o stavbe kostí a kĺbov o vrodených chybách, o ortopedických pomôckach, o anatómii kože, o vnútorných a vonkajších vplyvoch na kožu, o liečbe kožných chorôb.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Stolár faktúrujem výrobu a montáž kuchynských liniek. Uplatnili by ste mu 60%? Keď som si prečítala obsahovú náplň, tak si myslím, že možno aj áno....
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

ermon Pozri príspevok
postupuj podľa obsahovej náplne remeselných živností: je tu na porade http://www.porada.sk/t42506-p2-obsah...-zivnosti.html

tvoj prípad:


REMESELNÉ ŽIVNOSTI



kmeňové činnosti



ODBOR a jeho KÓD



charakteristika odboru



31. Kozmetické
služby
zahŕňa:
Základné činnosti vedúce k regeneračným a skrášľovacím účinkom pleti pôsobením škály postupov na pleť, ošetrovanie pleti. Odborné posúdenie pleti, navrhnutie vhodných postupov ošetrovania pleti, vykonanie požadovaných úkonov na pleti. Povrchové ošetrenie pleti, zhotovenie pleťových masiek, hlboké čistenie, kyslíkové osvieženie pleti (neinváznou cestou), odborné úkony na mihalniciach a obočí, depilácia a epilácia (miestna, plošná), naparovanie, vykonanie masáže (tváre, krku, dekoltu) okrem očnej gule. Poradenstvo, týkajúce sa kozmetického ošetrovania pleti. Ozdobné tetovanie, permanentný make-up, piercing. Predlžovanie rias.


Ekonomika a organizácia obchodu – kód 64

6446 4 - kozmetička
6423 4 - starostlivosť o ruky a nohy
6424 2 - pedikér – manikér

charakteristika odboru:
Absolvent študijného odboru ovláda odbornú terminológiu, základné technologické postupy pri poskytovaní kozmetických služieb. Preukazuje praktické zručnosti, má potrebné znalosti z odborných predmetov. Má estetické cítenie, ovláda obsluhu informačných technológií v službách. Má teoretické a praktické zručnosti potrebné pre kvalifikovanú prácu v oblasti kozmetických služieb. Odborná zložka vzdelávania formuje základné odborné a psychologické predpoklady žiakov na kvalifikovaný výkon povolania. Absolvent študijného odboru je kvalifikovaný odborník schopný vykonávať činnosti súvisiace s kozmetickými službami v odborea schopný vykonávať činnosti súvisiace s manikérskymi a pedikérskymi službami v odbore.
Vzdelávanie v odborných predmetoch zdravoveda, ortopédia, dermatológia, technológia a materiály je príprava zameraná na získanie vedomostí o stavbe kostí a kĺbov o vrodených chybách, o ortopedických pomôckach, o anatómii kože, o vnútorných a vonkajších vplyvoch na kožu, o liečbe kožných chorôb.
ermon - veľmi oceňujem tvoju ochotu, vychádzala som z obsahovej náplne remeselnej - teda pedikérskej činnosti.
Mala som klientku - pedikérku a keďže mala nízke výdavky, začala som uvažovať na paušálnych výdavkoch 60%.
Môj názor bol, že aj pedikúra a manikúra patrí do 31. Kozmetické služby, že činnosť pedikérky vedie k regenerácii a skrášľovaniu pleti pôsobením škály postupov na pleť... Teda, že je možnosť uplatniť 60%. (Aj keď teraz už pochybujem, či je koža na nohách PLEŤ?)

Lenže dotyčná pedikérka mi oznámila, že sa radila s inou účtovníčkou a tá jej povedala, že pedikúra je zaradená do Viazaných živností, takže uplatnenie 60% výdavkov je nesprávne.
Vychádzala som z toho, že aj keď je Pedikúra zaradená do viazaných živností, to znamená, že jej vykonávanie netreba mať odbornú spôsobilosť získanú vyučením v odbore, ale postačuje na jej vykonávanie nejaké "osvedčenie".
A teda, že no nemá nič spoločné s uplatňovaním si 60% výdavkov.
Robila som je dodatočné DP, keďže účtovníctvo som jej riadne viedla nemala som s tým veľký problém, ona mala doplatiť daň a mali by jej byť vyrúbené penále.
Tak stále neviem, či som urobila chybu s tým paušálom!!!
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ZuzanaP Pozri príspevok
Stolár faktúrujem výrobu a montáž kuchynských liniek. Uplatnili by ste mu 60%? Keď som si prečítala obsahovú náplň, tak si myslím, že možno aj áno....
Poprosím vás o názor...
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

V predchádzajúcom príspevku mi "ermon" veľmi dobre radila preštudovať si odsahovú náplň remeselných činností. Z toho vyplýva, že ak má stolár na faktúrach výrobu a montáž nábytku , konkrétne kuchynských liniek, tak spĺňa podmienku 60% paušálneho výdavku.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Áno výroba a montáž nábytku spadá do 18-stolárstvo , kód 33 remes.činností. Dôležité pre 60% uplat.výdavkov v danom roku je skutočný vyplatený príjem len z remes.činností ... ( obsah fakturácie slúži na preukázanie sa o aký príjem išlo...).
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
renča1 Pozri príspevok
Áno výroba a montáž nábytku spadá do 18-stolárstvo , kód 33 remes.činností. Dôležité pre 60% uplat.výdavkov v danom roku je skutočný vyplatený príjem len z remes.činností ... ( obsah fakturácie slúži na preukázanie sa o aký príjem išlo...).

Ďakujem za odobrenie....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať