Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na skutočná náklady

Dobrý deň prajem, čo v prípade ak SZČO v roku 2005 uplatňoval paušálne výdavky a v roku 2006 chce skutočné preukázateľné výdavky? Aké sú moje povinnosti?

Čo treba dodržať?

Ďakujem
Usporiadat
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Takže ak mám zásoby napr. za 100 000 (ktoré vlastne zdaním v DP na r. 40), tak túto sumu dám v roku v ktorom účtujem v JÚ do príjmov neovpl. ZD. A zvyšný príjem normálne ako predaj tovaru. Konkrétne predávam v maloobchode.

ad. Dnes ma napadlo - ja teoreticky môžem zásoby pred prechodom na JÚ predať za obstarávaciu cenu, nemusím si tak zvýšiť ZD, a na druhý rok ich za tú istú cenu kúpiť späť.
Zvýšim si síce príjem, ale na ten mám 40%, a v roku ktorom účtujem mi vznikne náklad.
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Ešte sa chcem spýtať ako správne zaúčtovať v JÚ rozdiel medzi predajnou cenou zásob a obstarávacou ktorú dodatočne zdaním v DDP za 2007. Zdaním zásoby v hodnote 40 000 (stav na skl. kartách k 31.12.2007) a začnem viesť JÚ v roku 2008.
Sklad mám priemerovaný - 15 skl. kariet.
Napr. "Zásoba tovaru ABC" obstarávacia cena 5000 Sk, 100 ks na sklade k 31.12.07. V roku 2008 mám výdaj podľa pásky z ERP k 31.3.2008 40 ks v predajnej cene 6000.
Do POZD ide 1000 Sk ako tržba za tovar a 5000 do PNZD? netreba nejak zosúladiť počet ks, na sklade a skutočne predaných?
Alebo sa to robí v uzávierkových operáciách na konci roka?
Chcem začať JÚ, a nerád by som spravil chybu hneď na začiatku.
Vopred ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

toranor Pozri príspevok
Ešte sa chcem spýtať ako správne zaúčtovať v JÚ rozdiel medzi predajnou cenou zásob a obstarávacou ktorú dodatočne zdaním v DDP za 2007. Zdaním zásoby v hodnote 40 000 (stav na skl. kartách k 31.12.2007) a začnem viesť JÚ v roku 2008.
Sklad mám priemerovaný - 15 skl. kariet.
Napr. "Zásoba tovaru ABC" obstarávacia cena 5000 Sk, 100 ks na sklade k 31.12.07. V roku 2008 mám výdaj podľa pásky z ERP k 31.3.2008 40 ks v predajnej cene 6000.
Do POZD ide 1000 Sk ako tržba za tovar a 5000 do PNZD? netreba nejak zosúladiť počet ks, na sklade a skutočne predaných?
Alebo sa to robí v uzávierkových operáciách na konci roka?
Chcem začať JÚ, a nerád by som spravil chybu hneď na začiatku.
Vopred ďakujem.
Presne tak.
Vieš, že si si upravil ZD v DP za r.2007 o 40 000 Sk. Z tohto tovaru si v r.2008 predal len za 6 000 Sk(nákupná cena 40 ks á 50 Sk=2000). V uzávierkových operáciach upravíš základ dane o -2000 Sk.

Ak napr. v r.2009 predáš zvyšné zásoby vo výške 3784,15 €(114000 Sk), upravíš základ dane o –1261,37 €(38000 Sk).
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Ďakujem, už som múdrejší.
Dá sa majetok ktorý som kúpil počas uplatňovania paušálu (pokladňa, PC, náradie) a doteraz som ho nikde neevidoval doplniť do účtovníctva?
A ešte jedna otázka k zásobám: môžem evidované zásoby počas uplatňovania paušálu preradiť na HIM? Zrušiť skl. kartu a vytvoriť kartu hmotného majetku. Alebo dať spomínané zásoby do spotreby.
O evidencii HIM počas paušálu nič neviem. Keď si tie zásoby (PC,pokladňa, náradie) preradím do HIM, nemusím ich dodatočne zdaniť pri prechode do JÚ a môžem si na ne uplatniť odpisy.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

toranor Pozri príspevok
Ďakujem, už som múdrejší.
Dá sa majetok ktorý som kúpil počas uplatňovania paušálu (pokladňa, PC, náradie) a doteraz som ho nikde neevidoval doplniť do účtovníctva?
Ty si neviedol účtovníctvo ale evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob. Ak to myslíš tak, že si zabudol dať do evidencie, tak zaeviduj. Účtovný odpis zaeviduješ v knihe majetku, daňový odpis máš zohľadnený v 40% paušálnych výdavkoch.
A ešte jedna otázka k zásobám: môžem evidované zásoby počas uplatňovania paušálu preradiť na HIM? Zrušiť skl. kartu a vytvoriť kartu hmotného majetku.

Tu je rozpor, sám si niekoľkokrát zdôraznil, že
toranor Pozri príspevok
Konkrétne predávam v maloobchode.

toranor Pozri príspevok
Napr. "Zásoba tovaru ABC" obstarávacia cena 5000 Sk, 100 ks na sklade k 31.12.07. V roku 2008 mám výdaj podľa pásky z ERP k 31.3.2008 40 ks v predajnej cene 6000. Do POZD ide 1000 Sk ako tržba za tovar a 5000 do PNZD? netreba nejak zosúladiť počet ks, na sklade a skutočne predaných?
toranor Pozri príspevok
Tiež chcem prejsť z paušálu na skutočné výdavky, mám zásoby - tovar, platím zdrav. a soc. poistenie, pohľadávky nemám (predávam cez ERP). Vediem evidenciu zásob-tovaru, chcem sa ………..

toranor Pozri príspevok
Alebo dať spomínané zásoby do spotreby.
toranor Pozri príspevok
Buď tie zásoby máš, alebo nemáš. Ak ich máš, postupuješ ako som písala v svojom predch. príspevku, ak si ich spotreboval, vyradíš zo skladovej evidencie a zvýšiš v uzávierkových operáciach cez ID základ dane o ich obstarávaciu cenu.
O evidencii HIM počas paušálu nič neviem. Keď si tie zásoby (PC,pokladňa, náradie) preradím do HIM, nemusím ich dodatočne zdaniť pri prechode do JÚ a môžem si na ne uplatniť odpisy.

Pozri si bod 14 http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Naposledy upravil Marína : 13.01.09 at 08:22
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

Ahoj Marina,
mam otazocku ak prechadzam v r. 2008 z pausalnych na skutocne vydavky a mam v roku 2007 neuhradenú odb.fa. na 50000,-SK. zvysim si zaklad dane za r. 2007 o celych 50000,- alebo mozem od toho odpocitat 40% vydavky?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

V dodatočnom daňovom priznaní sa príjem zvýši o 50 000,- a z takto upraveného príjmu sa odpočíta 40% a vyčísli nový základ dane.
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

Katarina Pozri príspevok
V dodatočnom daňovom priznaní sa príjem zvýši o 50 000,- a z takto upraveného príjmu sa odpočíta 40% a vyčísli nový základ dane.
Dakujem Katarina.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry vecer,
mam jedneho klienta. v roku 2008 mal pausalne vydavky a danova povinnost mu vysla doooooost vysoka. chcem sa opytat, ci moze urobit a podat dodatocne danove priznanie za rok 2008 ale so skutocnymi vydavkami, teda jednoduchym uctovnictvom. predpoklad je, ze by mu vysla urcite nizsia danova povinnost, ak by viedol uctovnictvo.
vopred velmi pekne dakujem za odpovede...
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

ahojte, ja mám tiež k tomuto otázočku. Ak daňovník prechádzal z paušálnych na skutočné výdavky. A teraz mu vypisujem Výkaz o majetku a záväzkoch, tak treba uvádzať údaje Za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie? Alebo to mám nechať prázdne, nevyplnené?
Ďakujem
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

posuvam....
striebro1 Pozri príspevok
dobry vecer,
mam jedneho klienta. v roku 2008 mal pausalne vydavky a danova povinnost mu vysla doooooost vysoka. chcem sa opytat, ci moze urobit a podat dodatocne danove priznanie za rok 2008 ale so skutocnymi vydavkami, teda jednoduchym uctovnictvom. predpoklad je, ze by mu vysla urcite nizsia danova povinnost, ak by viedol uctovnictvo.
vopred velmi pekne dakujem za odpovede...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
striebro1 Pozri príspevok
posuvam....
myslím, že môžeš.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Len doplním, ak je to za rok 2008 a stihnete to do 31.3., nebude to dodatočné DP, ale opravné.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Mickya Pozri príspevok
ahojte, ja mám tiež k tomuto otázočku. Ak daňovník prechádzal z paušálnych na skutočné výdavky. A teraz mu vypisujem Výkaz o majetku a záväzkoch, tak treba uvádzať údaje Za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie? Alebo to mám nechať prázdne, nevyplnené?
Ďakujem
aj ja posúvam ....myslím tým napr., stav na účte, aj v pokladnici
Naposledy upravil Mickya : 23.03.09 at 06:16 Dôvod: doplnenie
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ego.mc Pozri príspevok
Len doplním, ak je to za rok 2008 a stihnete to do 31.3., nebude to dodatočné DP, ale opravné.
srandista...

ale ak by som to pripadne nestihla, ci mozem urobit dodatocne s tym, ze uplatnim skutocne naklady, teda vydavky v jednoduchom uctovnictve....

rok 2008 mu robila znama a ta to ponala sportovo, takze urobila pausal a zivnostnik ked zbadal danovu povinnost, tak sa mu panenky pretocili a volal mi co s tym...
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Mickya Pozri príspevok
aj ja posúvam ....myslím tým napr., stav na účte, aj v pokladnici
Keďže neviedol účtovníctvo, tak ani nerobil uzávierku. Takže nevypĺňate.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
striebro1 Pozri príspevok
srandista...

ale ak by som to pripadne nestihla, ci mozem urobit dodatocne s tym, ze uplatnim skutocne naklady, teda vydavky v jednoduchom uctovnictve....

rok 2008 mu robila znama a ta to ponala sportovo, takze urobila pausal a zivnostnik ked zbadal danovu povinnost, tak sa mu panenky pretocili a volal mi co s tym...
môžeš
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Chcem sa spýtať, športovec chce prejsť z paušálnych na skutočné výdavky, pohľadávky má všetky vysporiadané a zásoby nemá, tak nemusím vôbec prerábať DP. ĎAKUJEM.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
AlkaS Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, športovec chce prejsť z paušálnych na skutočné výdavky, pohľadávky má všetky vysporiadané a zásoby nemá, tak nemusím vôbec prerábať DP. ĎAKUJEM.
prosím, prosím ....
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie.
0 0
Načítať ďalšie