Zavrieť

Porady

Slovak - prijmy len z CR, narok na daňový bonus

Velmi vas prosim o pomoc, vyplnujem DP typ B zamestnancovi, Slovakovi, ktory ma prijem len v CR, ktory chce ziskat bonus na deti...
Mam potvrdenie o zdanitelnych prijmoch z CR (prijem=160421,-Sk, poistne=20061,- SK, uhradena dan v CR 8837,-Sk )
- uvadzam ich (spolu s poistnym a zakladom dane) v oddieli V. alebo na r. 49 (zaklad dane)?
-vypocet dane je zapoctom, vypocet percenta mi vsak vychadza 100%, neviem, kde robim chybu?
Dakujem za rady!
Usporiadat
m.oli m.oli

m.oli je offline (nepripojený) m.oli

Dobrý večer, až na jednu položku je mi daňové priznanie celkom jasné. Nie je mi jasný riadok 50 v časti výpočtu dane uznanej na zápočet. Má názov daň zaplatená v zahraničí. Na potvrdení o príjmoch z CR mám uvedený úhrn zrazenej dane a výsledok ročného zúčtovania - preplatok na dani 200,- Kc. Uvádza sa do riadku 50 daň znížená o preplatok, alebo ten úhrn, bez ohladu na preplatok?

Dík za skorú odpoveď.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Skutočne zaplatená daň, takže zrazená upravená o preplatok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Johanka Pozri príspevok
Hospodárske noviny vychádzajú zo zákona o dani z príjmov, kde sa v § 33 uvádza:
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)



Odkaz číslo 125 je na zákon č. 600/2003 Z.z. o prídavkoch na dieťa a o zmene a doplnení zákona číslo 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.
Johanka, nevzťahuje sa ten odkaz zo zákona o pridavku na dieťa len na definiciu vyzivovaneho dietata ?
V r.2005 som robila DP klientovi, ktory mal prijem len z Irska, manzelka je nezamestnana, evidovana na urade prace, zije na Slovensku a danovy bonus mu DU vyplatil. Teraz som sa dozvedela, ze na Slovensku mu pridavky na dieta pozastavili, v Irsku sa mu ich zatial nepodarilo vybavit. Zajtra idem patrat na Urade prace a rodiny na zaklade coho mu pridavky zastavili. V zakone o pridavku na dieta som tento dovod nenasla.

----------
Veronika
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

veronikasad Pozri príspevok
Johanka, nevzťahuje sa ten odkaz zo zákona o pridavku na dieťa len na definiciu vyzivovaneho dietata ?
V r.2005 som robila DP klientovi, ktory mal prijem len z Irska, manzelka je nezamestnana, evidovana na urade prace, zije na Slovensku a danovy bonus mu DU vyplatil. Teraz som sa dozvedela, ze na Slovensku mu pridavky na dieta pozastavili, v Irsku sa mu ich zatial nepodarilo vybavit. Zajtra idem patrat na Urade prace a rodiny na zaklade coho mu pridavky zastavili. V zakone o pridavku na dieta som tento dovod nenasla.

----------
Veronika
Trošičku nechápem Tvoju otázku
Ja som nadviazala na tento príspevok:

Bodula Pozri príspevok
Citujem Hospodárske noviny - číslo neviem, ale sú zo 7.2.2005 -" Daňový bonus možno uplatniť len na dieťa, na ktoré je možné poberať prídavok podľa zákona o prídavku na dieťa". Treba overiť na DÚ či sa náhodou nezmenil odvtedy zákon, či táto infoška je stále aktuálna.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Johanka Pozri príspevok
Trošičku nechápem Tvoju otázku
Ja som nadviazala na tento príspevok:
Mna v tom prispevku zaujal nazor, resp. informacia z HN, ze ked rodic nepobera pridavky na dieta, nema narok na danovy bonus.Je to naozaj tak ? Ma prijem zo zahranicia, ostatne podmienky splna.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ahááá, áno je to tak. Ak z nejakého dôvodu nie je vyplácaný rodičom prídavok na dieťa, toto dieťa sa nepovažuje za dieťa vyživované ...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

veronikasad Pozri príspevok
Mna v tom prispevku zaujal nazor, resp. informacia z HN, ze ked rodic nepobera pridavky na dieta, nema narok na danovy bonus.Je to naozaj tak ? Ma prijem zo zahranicia, ostatne podmienky splna.
Ktovie prečo mu nevyplácajú rod.prídavky?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Johanka Pozri príspevok
Ktovie prečo mu nevyplácajú rod.prídavky?
To prave neviem, zajtra to idem zistit na UPSV a R. Jeho manzelku tam s niecim odbili, nevie mi to vysvetlit, ze si ich ma uplatnit manzel v Irsku. Danovy bonus im DB riadne vyplatil, prilozila som im do DP aj potvrdenie z UP, ze manzelka je nezamestnana /pre istotu/,
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Johanka Pozri príspevok
Ahááá, áno je to tak. Ak z nejakého dôvodu nie je vyplácaný rodičom prídavok na dieťa, toto dieťa sa nepovažuje za dieťa vyživované ...
Dnes som zistila na Urade prace SVaR, že ak jeden z rodičov je nezamestnaný a druhý pracuje v inom členskom štáte únie, na základe Pokynu Min. prace a SV /nariadenie Rady ES 1408/71/, zamestnaný rodič si musí uplatniť rodičovské dávky v členskom štáte, v ktorom pracuje.
Na DU mui potvrdili, že pokiaľ splnil podmienky na priznanie daňového bonusu, pozastavenie výplaty PnD na Slovensku na to nemá vplyv - daňový bonus nie je viazaný na výplatu prípavkov na deti.

------------
Veronika
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Pomôžete mi rýchlo prosím. Podávala so za manžel DP, kde mal príjmy iba v ČR a daňové zvýhodnenie na dieťa. Teraz mi poslala e-mail zamesatnankyňa DÚ v Brne, že nárok na daňové zvýhodnenie má až vtedy, keď ja napíšem čestné vyhlásenie, že ja som si ho neuplatňovala. Argumetovala som s tým jej, že pokiaľ môj manžel mal 90% príjmy v ČR má nárok na daňové zvýhodnenie na dieťa, že sa riadi podľa zákona v ČR. Ona tvrdí, že v žiadnom prípade. Ako jej najrýchlejšie dokázať, že mám pravdu? Alebo jej poslať odpoveď p. ministra, kde v Trende písal asi pred dvoma rokmi že má nárok aj manžel ČR, keď spĺňa všetky podmienky zákona v ČR?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tatiana Pozri príspevok
Pomôžete mi rýchlo prosím. Podávala so za manžel DP, kde mal príjmy iba v ČR a daňové zvýhodnenie na dieťa. Teraz mi poslala e-mail zamesatnankyňa DÚ v Brne, že nárok na daňové zvýhodnenie má až vtedy, keď ja napíšem čestné vyhlásenie, že ja som si ho neuplatňovala. Argumetovala som s tým jej, že pokiaľ môj manžel mal 90% príjmy v ČR má nárok na daňové zvýhodnenie na dieťa, že sa riadi podľa zákona v ČR. Ona tvrdí, že v žiadnom prípade. Ako jej najrýchlejšie dokázať, že mám pravdu? Alebo jej poslať odpoveď p. ministra, kde v Trende písal asi pred dvoma rokmi že má nárok aj manžel ČR, keď spĺňa všetky podmienky zákona v ČR?
Zák. 586/1992 Sb. § 35c
(9) Vyživuje-li dítě v jedné domácnosti více poplatníků, může daňové zvýhodnění uplatnit ve zdaňovacím období nebo v tomtéž kalendářním měsíci zdaňovacího období jen jeden z nich.
1 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
teraz som vytiahla z porady odpoveď z DR a tam Marína píšu trošku inak, takže fakt neviem čo je správne

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňovník, fyzická osoba si môže v Českej republike uplatniť daňový bonus, pričom pri splnení podmienok uvedených v § 33 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp. (ďaôej ?ZDP?) si môže uplatniť nárok na daňový bonus aj v Slovenskej republike.
Právo na zdanenie daňového bonusu vyplateného podľa predpisov Českej republiky má Slovenská republika podľa slovenských vnútroštátnych právnych predpisov. Takýmto predpisom je ZDP, ktorý upravuje aj daň z príjmov fyzickej osoby.
Podľa § 9 ods. 2 písm. n) zákona o dani z príjmov od dane je oslobodená aj suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti (ďalej len ?daňový bonus?) vyplatená daňovníkovi podľa § 33 zákona o dani z príjmov. Keďže podľa tohto ustanovenia medzi oslobodené príjmy nepatrí daňový bonus vyplácaný zo zahraničia [tak ako to upravuje napr. ustanovenie § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov], potom daňový bonus vyplácaný v zahraničí je u rezidenta Slovenskej republiky považovaný za zdaniteľný príjem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tatiana, odpoveď z DR SR je o niečom inom, o zdanení daňového bonusu. Ja som ti priložila znenia českého ustanovenia zákona, ktoré sa tvojej otázky týka.
Klikni na link, ktorý som ti pridala, nájdeš český zákon o dani z príjmu, konkrétne § 35c.
3 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Dobrý deň, už neviem kde mám napísať, lebo si neviem rady, už som písala aj do inej témy, ale neviem či sa odpovede dočkám. Tak Vás prosím pomôžte mi. Celý rok pracoval v ČR, doniesol potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Má podávať daňové priznanie v ČR? Alebo stačí podať daňové priznanie na Slovensku a uplatniť metódu vyňatia príjmov. Nerozumiem ale položkám v potvrdení, kde má úhrn povinného poistného z príjmov, ale aj úhrn poistného podľa § 38j odst. 10 zákona. Pozrela som sa do českého zákona a je to nejaké zahraničné poistenie. Keby si podával DP doma na Slovensku, ktoré poistné mu mám odpočítať? A čo s tým zahraničným poistením? Uvádza sa niekde v daňovom priznaní?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekofin Pozri príspevok
Dobrý deň, už neviem kde mám napísať, lebo si neviem rady, už som písala aj do inej témy, ale neviem či sa odpovede dočkám. Tak Vás prosím pomôžte mi. Celý rok pracoval v ČR, doniesol potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Má podávať daňové priznanie v ČR? Alebo stačí podať daňové priznanie na Slovensku a uplatniť metódu vyňatia príjmov. Nerozumiem ale položkám v potvrdení, kde má úhrn povinného poistného z príjmov, ale aj úhrn poistného podľa § 38j odst. 10 zákona. Pozrela som sa do českého zákona a je to nejaké zahraničné poistenie. Keby si podával DP doma na Slovensku, ktoré poistné mu mám odpočítať? A čo s tým zahraničným poistením? Uvádza sa niekde v daňovom priznaní?
Nemám pred sebou potvrdenie z ČR, tá nižšia suma poistného je poistné platené zamestnancom, ktorú uvedieš na riadku 33 slov.DP typu A.
Pri výpočte použiješ metodu vyňatia príjmov.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
ekofin Pozri príspevok
Dobrý deň, už neviem kde mám napísať, lebo si neviem rady, už som písala aj do inej témy, ale neviem či sa odpovede dočkám. Tak Vás prosím pomôžte mi. Celý rok pracoval v ČR, doniesol potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Má podávať daňové priznanie v ČR? Alebo stačí podať daňové priznanie na Slovensku a uplatniť metódu vyňatia príjmov. Nerozumiem ale položkám v potvrdení, kde má úhrn povinného poistného z príjmov, ale aj úhrn poistného podľa § 38j odst. 10 zákona. Pozrela som sa do českého zákona a je to nejaké zahraničné poistenie. Keby si podával DP doma na Slovensku, ktoré poistné mu mám odpočítať? A čo s tým zahraničným poistením? Uvádza sa niekde v daňovom priznaní?
Ak je daňovým rezidentom SR tak musí priznať celosvetové príjmy...z českého Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch použiješ poistné za zamestnanca z riadku 18 ( úhrn pojistného podľa §38j odst. 10 zákona ).
r.6 úhrn povinného poistného z příjmu je poistné, ktoré odvádzal za zamestnanca zamestnávateľ a pre účely DP na SR je tento údaj nepodstatný.

Aj daňový nerezident (Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů § 2 odst. 3) je povinný v ČR vysporiadať daň buď RZD alebo podaním DP ak jeho príjmy presahujú čiastku 15 000 CZK, uplatňuje si slevu na dani podľa § 35ba odst.1 písm.b) až e), alebo daňové zvýhodnenie alebo NČZD.
3 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ďakujem za odpovede, takže ak to zhrniem, musí si podať daňové priznanie aj v ČR, pretože mal príjmy vo výške 116468 Kč. Na r. 6 potvrdenia o zd. príjmoch v ČR má čiastku 39600 Kč, čiže tie nebudem uvádzať nikde a na riadku 18 potvrdenia má čiastku 12813 Kč, čiže toto je jeho poistné, ktoré uvediem na riadok 33 nášho priznania. Dobre som to pochopila? Idem urobiť to české daňové a potom slovenské. Dúfam, že to zvládnem.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Spracovala som české daňové i slovenské - to samozrejme v prepočte na euro. Zistila som čo sú to vlastne tie dva druhy poistenia. Súvisí to so superhrubou mzdou. Čiže jeho poistné je tých 12.813 Kč. V Čechách mi vyšlo, že mu celú zrazenú daň vrátia. Uplatnil si tam aj odpočet na daňovníka. Dúfam, že mohol? Na Slovensku som použila metódu vyňatia, takže výsledná suma je nula. Nastal, ale problém pri vyplňovaní českého, pretože neviem aký finančný úrad mám uviesť. Zamestnávateľ má sídlo v Prahe, kde aj pracoval, ale miesto pobytu v Čechách mal Kutná Hora. Má to adresovať na finančný úrad do Kutnej Hory? Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať