Zavrieť

Porady

LIZING po 1.1.2004

Prosím o radu.
Neplátca DPH kúpi osobný automobil 1.3.2004. Obstarávacia cena zistená u prenajímateľa je bez DPH 400.000,- Sk s DPH je 476.000,- Sk.
Akontácia bola s DPH 119000,- Sk
Odpisy bude počítať neplátca DPH zo sumy 400000 alebo zo 476000 ???
Ďakujem ...
Usporiadat
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Julča u teba by mal ten leasing byť bez problémov. Úžitkové auto - máte nárok na odpočet DPH. Potom aj vstupná cena je bez DPH.
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

§ 19/3 o)sa vypustilo slovo rovnomerne t.j. do nákladov tak ako sa účtuje

(Použila som z prísp.fasia) - §25 zákona 595/2003 po novele 659/2004 v odseku 6 hovorí: "Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty" t.j. do nákladov ide tak ako sa účtuje

V niektorej predchádzajúcej téme bolo prilepené usmernenie k účtovaniu v PU.

V DUPP 1/2005 je rozobraná problematika leasingu, ale musím to chvíľu stráviť.
Myslela som, že mám v tom jasno, ale začínam mať zmätok.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Vítaj v klube popletených.
0 0
Mirka-test Mirka-test

Mirka-test je offline (nepripojený) Mirka-test

Pozrite si Ing. Cenigová-podvojné účtovníctvo pre podnikateľov 2004, jednoznačne je tam uvedené, že ak nájomca nemá nárok na odpočet DPH (nemá ho ani vtedy, ak je neplatcom) za istinu sa považuje suma s DPH, t.j. odpisy sa jednoznačne počítajú zo sumy s DPH. Auto ,ak ste neplatca ,musíte zaradiť do majetku v sume s DPH. Keby odpisy počítate iba zo sumy bez DPH, celkové oprávky by boli nižšie ako hodnota auta zaradeného v majetku, to je predsa hlúposť.
0 0
Mirka-test Mirka-test

Mirka-test je offline (nepripojený) Mirka-test

A koľko rokov sa má auto na fin.leasing vlastne odpisovať? Nevie niekto paragraf?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No veď aj ja som to robila na základe tej príručky, a podľa mňa je to tak dobré. Odpisuje sa počas doby nájmu - takže kým trvá nájom. § 26 ods. 8
Naposledy upravil Anonymka : 19.01.05 at 12:00 Dôvod: zabudla som §
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Nike
§ 19/3 o)sa vypustilo slovo rovnomerne t.j. do nákladov tak ako sa účtuje

(Použila som z prísp.fasia) - §25 zákona 595/2003 po novele 659/2004 v odseku 6 hovorí: "Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty" t.j. do nákladov ide tak ako sa účtuje.
V tomto máš pravdu, ale pozri si tiež bod 40, ktorý hovorí o tom, že tieto paragrafy a odseky sú platné po 31.12.2004 a použijú sa pri podaní DP po 31.12.2004. Medzi nimi je aj ten tvoj paragraf.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Sany, vidím, že máš tak ako mne bolo poradené (prepokladám, že ide o OA a platcu DPH) - DPH z OC ide celé naraz na 548/474 pri obstaraní a potom pri splátkach sa uplatňuje DPH z úroku.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Paula
Sany, vidím, že máš tak ako mne bolo poradené (prepokladám, že ide o OA a platcu DPH) - DPH z OC ide celé naraz na 548/474 pri obstaraní a potom pri splátkach sa uplatňuje DPH z úroku.
Môžem aj ja?

Pr: Kúpa 7/2004 - auto stojí 400 000 + DPH 76 000,- už celkovo 476 000,-(zjednodušene)

akontácia 100 000 + DPH 19 000 - na to mám faktúru z leaz.spol.

Do nákladov si dávam len DPH z akontácie na 548, alebo celých 76 000,- ?? v roku 2004 - mám dojem, že mi niekto tvrdil - bohužiaľ nepodložené §, že do nákladov v roku 2004 mi ide len z akontácie DPH t.j. 19 000,-.
A potom v roku 2005 mesačne DPH zo splátky na 548. O DPH z úroku mi nejde - preto nespomínam, to je jasné.
Tak ako ?? - dať do roku 2004 na 548 sumu19 000,-, alebo 76 000,- je to parádny rozdiel!!

dííííííííík ak prispejete svojím názorom.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

sway
Môžem aj ja?

Pr: Kúpa 7/2004 - auto stojí 400 000 + DPH 76 000,- už celkovo 476 000,-(zjednodušene)

akontácia 100 000 + DPH 19 000 - na to mám faktúru z leaz.spol.

Do nákladov si dávam len DPH z akontácie na 548, alebo celých 76 000,- ?? v roku 2004 - mám dojem, že mi niekto tvrdil - bohužiaľ nepodložené §, že do nákladov v roku 2004 mi ide len z akontácie DPH t.j. 19 000,-.
A potom v roku 2005 mesačne DPH zo splátky na 548. O DPH z úroku mi nejde - preto nespomínam, to je jasné.
Tak ako ?? - dať do roku 2004 na 548 sumu19 000,-, alebo 76 000,- je to parádny rozdiel!!

dííííííííík ak prispejete svojím názorom.
Po dnešnej konzultácii s auditorom odovzdávam:
Vstupná cena - len istina bez DPH - odpisuješ podľa doby leasingu LEN Z ISTINY!
DPH do nákladov postupne - podľa spl.kalendára - DPH zo zvýš.spl., DPH z istiny na 548, DPH z úroku na 568. Úroky podľa kalendára na 562
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Sany, ak som to dobre pochopila z výkladu vašej auditorky, tak neuplatnená DPH z prvej zvýšenej splátky zaúčtovaná na 548 sa do daňových nákladov rozpustí alikvotne 1/36*počet mesiacov 2004.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Opakujem svoju prosbu. Ak máte niekto 100%-nú istotu, napíšte nám konkrétne príklady na účtovanie lízingu OA:

1. JÚ platca DPH, 2.JÚ neplatca DPH

3. PÚ platca DPH, 4.PÚ neplatca DPH

Konkrétnymi príkladmi mám na mysli príklady v číslach, nie v paragrafoch. Sme tu mnohí už zúfalí, porovnávajúci kopu líšiacich sa príspevkov a veru len detailne rozpísané príklady nám pomôžu.

Ďakujem za všetkých trpiacich.
0 0
rene rene

rene je offline (nepripojený) rene

Aj dnes mi po prečítaní všetkých príspevkov stoja vlasy dupkom ,oči stĺpkom a rozum odmieta spolupracovať,tak sa opäť pridávam k Paulinej prosbe !
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Paula a Rene, pravdepodobne si zatiaľ nikto netrúfne dať 100% odpoveď na účtovanie lízingu. Ja som zatiaľ čerpala z DUPP 1/2005, Dane.Účtovníctvo, Vzory a prípady 11/2004, Poradca 13/2004, www.ceniga.sk, mám ešte niečo stiahnuté z internetu (mám pocit, že to niekto pridal na PORADE ako prílohu usmernenia ???-neviem zistiť, v ktorom príspevku pretože na mojich papieroch nie je žiaden odkaz odkiaľ to je???). V niečom sú tieto príspevky jednotné, ale v niektorých a to aj zásadných veciach sa líšia. Takže zostáva iba počkať buď na školenia, ďalšie príspevky v odborných časopisoch, prípadne na výsledky auditov u tých čo majú povinný audit, prípadne na názory daňových poradcov, v čom sa zjednotia.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Obávam sa, že ma školenia nezachránia, pretože 25.1. je za rohom.....stále ma máta fakt, že mne bolo poradené: DPH u OA sa môže uplatniť pri spr.poplatku, tiež z úrokov a poistenia pri splátkach. Vzdávam to........
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
"(mám pocit, že to niekto pridal na PORADE ako prílohu usmernenia ???-neviem zistiť, v ktorom príspevku pretože na mojich papieroch nie je žiaden odkaz odkiaľ to je???). "

takto to skús sem vložiť..a nemusíte nanovo vyhľadávať ..
ja som našla návrh usmernenia, ktoré vložila FAJDY...priložím ho sem..ale neviem..či je to to, čo hľadáte..
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Silvia, áno je to ono, idem si to na svoje papiere poznačiť. Lebo čo nenapíšem, o chvíľu neviem
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
accad
Silvia, áno je to ono, idem si to na svoje papiere poznačiť. Lebo čo nenapíšem, o chvíľu neviem
To som rada, že je to ono...síce vôbec neviem..o čom tu debatujete..ale to neva..ale stopovací pes som dobrý
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

accad
Sany, ak som to dobre pochopila z výkladu vašej auditorky, tak neuplatnená DPH z prvej zvýšenej splátky zaúčtovaná na 548 sa do daňových nákladov rozpustí alikvotne 1/36*počet mesiacov 2004.
Nie, zo zvýšenej splátky CELÁ, potom postupne, tak ako splácaš
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Paula
Obávam sa, že ma školenia nezachránia, pretože 25.1. je za rohom.....stále ma máta fakt, že mne bolo poradené: DPH u OA sa môže uplatniť pri spr.poplatku, tiež z úrokov a poistenia pri splátkach. Vzdávam to........
ako si to myslela uplatniť DPH? pri OA si ju uplatniť nemôžeš, dávaš ju do nákladov - účty 548 a 568
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať