Zavrieť

Porady

LIZING po 1.1.2004

Prosím o radu.
Neplátca DPH kúpi osobný automobil 1.3.2004. Obstarávacia cena zistená u prenajímateľa je bez DPH 400.000,- Sk s DPH je 476.000,- Sk.
Akontácia bola s DPH 119000,- Sk
Odpisy bude počítať neplátca DPH zo sumy 400000 alebo zo 476000 ???
Ďakujem ...
Usporiadat
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Upresni, prosím, ktorú "túto odpoveď" považuješ za správnu!
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Želám pekný deň všetkým, ktorí sa trápia s leasingom. Ing. Ivaničová na školení informovala, že usmernenie sa nachádza na stránke drsr.sk - usmernenia-účto-usmernenie o účtovaní finančného leasingu. Akosi sa tam neviem dostať. Budem rada, ak to urobí niekto internetovo zručnejší a zverejní link.
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
baranovicova
Želám pekný deň všetkým, ktorí sa trápia s leasingom. Ing. Ivaničová na školení informovala, že usmernenie sa nachádza na stránke drsr.sk - usmernenia-účto-usmernenie o účtovaní finančného leasingu. Akosi sa tam neviem dostať. Budem rada, ak to urobí niekto internetovo zručnejší a zverejní link.
Super -díky

Link sa mi nedá priložiť
Tu je cesta na drsr: Všeobecné daňové informácie/Pokyny a iné predpisy/Daňovým riaditeľstvom SR/Účtovníctvo/Usmernenie k účtovaniu finančného prenájmu-klik
Prikladám uvedené usmernenie
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

jeso
po rozhovore s jednou dámou, ktorá bola na školení minulý týžden som dnes volala do poradcu podnikateľa a tam mi povedali- poplatky za uzavretie zmluvy vstupujú do obstarávacej ceny-nie do prevádzkovej réžie naraz do nákladov
obstarávacia cena = 1. navýšená splátka + splátky podľa splátkového kalendára /bez úrokov a poistného / +kúpna cena + poplatok za uzatvorenie leasingovej zmluvy , toto tvorí obstarávaciu cenu, ktorú podelím 36 a mám mesačný odpis
leasing som dnes kvôli tomuto prerábala 3x... dúfam, že už posledný krát
Niekde tu na porade bolo priložené usmernenie z DR, že sa OC:4 ako pri odpisoch DHM.
Co vlastne plati? Cenigova ma odpis OC:36x počet mesiacov v roku, a DR ročne 1/4 - bez ohľadu na počet mesiacov.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

toto som našla tu na porade. Je to usmernenie pre podvojne uctovnictvo, a neviem ci moze platit analogia na jednoduche... ja sama by som to rada vediet...
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

jeso
po rozhovore s jednou dámou, ktorá bola na školení minulý týžden som dnes volala do poradcu podnikateľa a tam mi povedali- poplatky za uzavretie zmluvy vstupujú do obstarávacej ceny-nie do prevádzkovej réžie naraz do nákladov
obstarávacia cena = 1. navýšená splátka + splátky podľa splátkového kalendára /bez úrokov a poistného / +kúpna cena + poplatok za uzatvorenie leasingovej zmluvy , toto tvorí obstarávaciu cenu, ktorú podelím 36 a mám mesačný odpis
leasing som dnes kvôli tomuto prerábala 3x... dúfam, že už posledný krát
Myslím, že takto to máš dobre, aj ja som presne takto robila nový leasing.
0 0
fasia fasia

fasia je offline (nepripojený) fasia

Ano Kati, ale z kontextu vyplýva, že to je usmernenie pre subjekty účtujúce v sústave podvojného účtovníctva a plátcov DPH. V tom prípade je to úplne jednoznačné. No možno ešte plátcov v jednoduchom... ale čo neplátcovia?
0 0
alibaba alibaba

alibaba je offline (nepripojený) alibaba

Je možné si spraviť pri lesingu od1.1.2004 odpisový plán /-účtovné odpisy/ na 36 mesiacov, rovnomerne, tak aby nevznikali rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Podla mňa áno, pretože zákon umožňuje aby sa podnikatel rozhodol či sa UO=DO, alebo bude UO=DO+posun.
Pekný deň...
0 0
Rooibos Rooibos

Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

Účtovanie výdavkov pri finančnom leasingu

Zimné pneumatiky sú bežným výdavkom na prevádzku motorového vozidla [23.2.2005, eTREND / Vladimír Babinec]


mxvers = 10mnvers = 6DoOn Error Resume Nextshkflg = (IsObject(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFl ash." & mxvers & "")))If shkflg Then Exit Domxvers = mxvers - 1Loop While mxvers >= mnvers
  • Som podnikateľ fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovnictva. Dňa 13.4.2004 som si obstaral osobný automobil na lízing. Celková cena automobilu vrátane lízingovej prirážky je 450 690 Sk. Hneď 13.4.2004 som zaplatil akontáciu (prvú zvýšenú lízingovú splátku) vo výške 112 672 Sk, prvú riadnu lízingovú splátku 33 010 Sk a poplatok za uzatvorenie lízingovej zmluvy 2681 Sk. Lízingové splátky vo výške 33 010 Sk platím štvrťročne vždy do 13.1., 13.4., 13.7. a 13.10. roka. Lízingová zmluva je na tri roky. Ako si budem uplatňovať lízingové splátky do daňových výdavkov v roku 2004? Mám si ich uplatniť v mesačnej výške povedzme do 13. v mesiaci, hoci ich platím štvrťročne? Kto odpisuje automobil: lízingová spoločnosť alebo ja? Z ceny 450 690 Sk mám pri výpočte lízingových splátok odpočítať sumu 9900 Sk za autorádio, kedže to nie je daňový výdavok? Môžem si do daňových výdavkov priamo započítať poplatok za uzatvorenie lízingovej zmluvy, povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie? Môžem si priamo do daňových výdavkov započítať aj náklady na výstražný trojuholnik, lekárničku a koberčeky do auta a zamontovaný držiak na mobil? A čo kúpnu cenu za zimné pneumatiky vo výške 11 000 Sk?


Fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva postupuje pri zahŕňaní daňových výdavkov, vzťahujúcich sa k predmetu prenájmu majetku formou finančného prenájmu /finančný lízing/ podľa ustanovení zákona č. 595/ 2003 Z.z o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /§ 24 ods. 1 písm. d, § 25 ods. 6, § 26 ods. 8/, podľa Zákona o účtovníctve a Postupov účtovania pre podnikateľov, účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva, a to najmä tými ustanoveniami, ktorými boli Postupy doplnené Opatrením MF SR č. 11158/2004 –74, a ktoré sú účinné v § 10 a/ i pri zostavovaní účtovnej závierky k 31.12.2004.

Zákon o dani z príjmu stanovuje tieto podmienky uplatňovania daňových výdavkov z finančného prenájmu.

- Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpisuje nájomca.
- Pri obstaraní hmotného majetku formou finančného prenájmu súčasťou obstarávacej ceny nie je DPH.
- Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % istiny, podľa zákona o účtovníctve, pričom výška odpisu sa určí pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Postupy účtovania stanovujú v jednoduchom účtovníctve u nájomcu takýto postup:
1. v deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.
2. V deň dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu, v peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby.
3. V rámci uzávierkových operácií sa v peňažnom denníku nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finančným prenájmom.

Vo Vašom prípade, nakoľko nemám k nahliadnutiu leasingovú zmluvu môžem odpovedať takto:

A. V leasingovej zmluve je uvedená istina spolu, ktorú zaúčtujete podľa bodu l. Súčasťou tejto istiny je prvá zvýšená splátka, spracovateľský poplatok a dohodnutá kúpna cena.Tieto platby v peňažnom denníku účtujete ako výdavky neovplyvňujúce základ dane.

B. Jednotlivé splátky, ktoré sú zložené z časti istiny, finančného výnosu, DPH, poistenia zaučtujete ako výdavok
- časť istiny – výdavok neovplyvňujúci základ dane
- ostatné časti splátky - výdavky ovplyvňujúce základ dane.

C. V rámci uzávierkových operácií zaúčtujete odpis tohto majetku vo výške 8 x 1/36 istiny .

Ďalšie predmety , ktoré uvádzate v otázke sú priamymi daňovými výdavkami, ktoré účtujete a uplatňujete pri zisťovaní základu dane ako výdavky na dosiahnutie príjmu /výstražný trojuholník, lekárnička, koberčeky, držiak na mobil/.Sú to bežné výdavky na zabezpečenie prevádzky motorového vozidla , stanovené inými predpismi napr.o cestnej premávke a nie je to technické zhodnotenie.

Podobne výdavky na autorádio ak sú súčasťou leasingu nevynímame z hodnoty istiny, nakoľko žiadne ustanovenie zákona o dani z príjmov už použitie výdavkov na rádio nevylučuje. Takisto zimné pneumatiky sú bežným výdavkom na prevádzku motorového vozidla, nakoľko zrejme motorové vozidlo sa neobstará len na použitie v letnej prevádzke, ale aj v zime, takže takisto kúpu zimných pneumatík nemožno považovať za technické zhodnotenie.
0 0
Nikita13 Nikita13

Nikita13 je offline (nepripojený) Nikita13

mozes mi prosim ta povedat kde si to nasla v tom DUPP 1/2005??? ja to tam akosik neviem najst....
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Prosím môže niekto prilepiť hotový výpočet lizingu 2004 pre JU od Kofisu?
Ak som neplátca DPH prečo sa bavíte o DPH -čke?
Ja predsa účtujem v konečnej cene. Rozumiem tomu tak, že pre mňa DPH neexistuje.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Omyl, vstupná cena , z ktorej odpisuješ je pri finančnom prenájme cena bez DPH aj pre neplatiteľov.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
kukučka
Prosím môže niekto prilepiť hotový výpočet lizingu 2004 pre JU od Kofisu?
Ak som neplátca DPH prečo sa bavíte o DPH -čke?
Ja predsa účtujem v konečnej cene. Rozumiem tomu tak, že pre mňa DPH neexistuje.
aj ak nie si platca DPH a účtuješ o lízingu, musíš na ňu brať ohľad v zm. nákladov - ak nemáš úžitkové vozidlo, ide Ti DPH do nákladov, neeviduje sa v cene majetku (v evidencii DIM)

móóóc doporučujem nájdi si cez hľadanie lízing, alebo leasing a určite budeš mať čo čítať... je tu toho kopa... - :p aspoň takáto maličká rada - idem kooonečne oddychovať....od rána robím....
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Veď práve že je toho priveľa.Naozaj nikto nepošle hotové na okukanie? Nemuseli by sme sa tak trápiť
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
kukučka
Veď práve že je toho priveľa.Naozaj nikto nepošle hotové na okukanie? Nemuseli by sme sa tak trápiť
vieš čo choď na www.ceniíga.sk je tam aj viacero príkladov - asi máme všedci toho veľa - skús pohľadať....
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Neplatca DPH - finančný prenájom úžitkové vozidlo. Aj v tomto prípade sa vychádza z toho, že DPH nie je súčasťou vstupnej ceny a ide rovno do nákladov . Asi áno.
pomozte prosím.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Katarina
Neplatca DPH - finančný prenájom úžitkové vozidlo. Aj v tomto prípade sa vychádza z toho, že DPH nie je súčasťou vstupnej ceny a ide rovno do nákladov . Asi áno.
pomozte prosím.
Katka ano, DPH nikdy nie je súčasťou OC bez ohladu na to či je alebo nie je plátca DPH a ide priamo do nákladov = réžia.
Pekný deň želám.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Manual ďakujem pekne, skutočne mi táto odpoveď veľmi pomohla. Porvrdil sa môj názor.
Ešte raz srdečná vďaka.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Katarina
Manual ďakujem pekne, skutočne mi táto odpoveď veľmi pomohla. Porvrdil sa môj názor.
Ešte raz srdečná vďaka.
Katarínka, rado sa stalo... a veselú Velkú noc...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať