Zavrieť

Porady

Zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2006

Ahojte ,

kde by som našla tlačivo na ročné zúčtovanie poistného za rok 2006?
alebo ešte nieje alebo platí to staré? lenže tam je napísaný rok 2005
Usporiadat
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jana 55 Pozri príspevok
Prosím o pomoc.Osoba bola zamestnancom v januári len dva dni od 1.1.06 do 2.1.06 potom bola nezamestnaná do augusta, kedy od 1.8.06 sa stala SZCO do konca roka.Vyplňa tlačivo S,SA,SB.V liste SA v položke A07 vyplní nulu pretože zamestnávateľ mu nevyplatil žiadnu mzdu za tie dva dni.Tak isto nulu vyplní aj v položkách A12,A13? Jeho vymeriavací základ od augusta kedy bol SZCO bol 56632 SK.
Keďže úhrn vymeriavacích základov nedosiahol sumu 82.800, mal by vypĺňať tlačivo typu X, ak ide o súbeh zamestnania a SZČO.
Je mi ale veľmi čudné, prečo nemal ako zamestnanec príjem za tie 2 dni - alebo podľa rozpisu smien mu nepripadla na tie dni smena?
0 0
kalmi kalmi

kalmi je offline (nepripojený) kalmi

Citát:
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Pôvodca textu príspevku: macula
Preplatok z RZZP nejde do VZ pre ZP ani SP.
</TD></TR></TBODY></TABLE>

<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- sig -->
Jana Motyčková Pozri príspevok
No, to by som netvrdila.
tak ako je to spravne? V prispevku 475 ste tvrdili, ze preplatok RZ ZP nejde do vymeriavacieho zakladu pre SP, ale do ZP ano? Preco teda do SP nie?

vdaka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrite § 138 ods.1 a 2 zákona 461/2003 Z.z. o soc.poistení...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vymeriavací základ zamestnanca je...

a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu...atď.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Ale ani na ZP nejde preplatok do VZ, potvrdila mi to aj VZP.
0 0
Jana 55 Jana 55

Jana 55 je offline (nepripojený) Jana 55

alušik Pozri príspevok
Keďže úhrn vymeriavacích základov nedosiahol sumu 82.800, mal by vypĺňať tlačivo typu X, ak ide o súbeh zamestnania a SZČO.
Je mi ale veľmi čudné, prečo nemal ako zamestnanec príjem za tie 2 dni - alebo podľa rozpisu smien mu nepripadla na tie dni smena?
Dva dni odpracoval, ale neboli vyplatené, pretože zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a zanikol..Ja si tiež myslím,že by to mal byť typ tlačiva X.Len on mi tvrdí, že bol v ZP a tam mu pani dala tlačivo typu S.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
VZP má vlastný výklad zákona, treba to rešpektovať.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Jana 55 Pozri príspevok
Dva dni odpracoval, ale neboli vyplatené, pretože zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a zanikol..Ja si tiež myslím,že by to mal byť typ tlačiva X.Len on mi tvrdí, že bol v ZP a tam mu pani dala tlačivo typu S.

Už som to tu dnes spomínala, netreba sa vždy riadiť tým čo povie zdravotná poisťovňa ale tým čo hovorí zákon Správne je typ X s prílohami
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

macula Pozri príspevok
Ale ani na ZP nejde preplatok do VZ, potvrdila mi to aj VZP.
Nie každý preplatok RZZP je vymeriavacíom základom pre ZP. Ale :

Podľa ZDP_§5_ods.1_pism.i) príjmom zo závislej činnosti je aj vrátené poistné na ZP... o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach prímy zo závislej činnosti- to je napr. preplatok z RZZP zamestnanaca

Podľa ZZP_§13_ods.1 je vymeriavacím základom zamestnanca príjem ktorý podlieh dani z príjmov podľa osobitného predpisu (ZDP_§5) okrem presne vymenovaných príjmov v ods.4. V ods.4 nie je medzi výnimkami preplatok z RZZP. A teda je to zdaniteľný príjem, t.j. vstupuje do VZ zamestnanca pre ZP.

A dopĺňam moje obľúbené :
http://www.porada.sk/showpost.php?p=...&postcount=176
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

macula Pozri príspevok
Ale ani na ZP nejde preplatok do VZ, potvrdila mi to aj VZP.
Čo som písala o VZ a preplatku, tak to som myslela na SZČO.Až teraz som pochopila, že téma je o zamestnancovi.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

macula Pozri príspevok
Čo som písala o VZ a preplatku, tak to som myslela na SZČO.Až teraz som pochopila, že téma je o zamestnancovi.
Ak ide o preplatok z RZZP za rok 2005, dôležité je, či si ho SZČO zahrnul do zdaniteľného príjmu podľa §6 alebo podľa §8.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Ahojte,

chcela by som sa poradiť, či v nasledovných prípadoch je povinné alebo dobrovoľné RZZP za rok 2006 a na akých tlačivách:

1.
1-5/2006 nezamestnaný (t.j. poistenec štátu), bez iného príjmu
5-12/2006 zamestnaný u jedného zamestnávateľa, celkový príjem 52500,00

2.
1-5/2006 dobrovoľne nezamestnaný - dobrovoľný platiteľ ZP, bez iného príjmu
5-12/2006 zamestnaný u jedného zamestnávateľa, celkový príjem 52500,00

3.
počas celého roka zamestnaný u zamestnávateľa + počas celého roka príjem na dohodu o vykonaní práce (sumy neviem, ale u zamestnávatela na plný pracovný úvazok nemal kolísavý príjem)

4.
študent v júni ukončil školu, následne ostal ako dobrovoľný platiteľ ZP, príjem na dohodu o vykonaní práce (sumu neviem)


Vopred ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dobrovoľne môže podať ktokoľvek kto bol poistencom v slovenskej ZP.
1. zrejme nemal v zamestnaní kolísavý príjem, RZZP podať nemusí.
2. detto
3. nemusí
4. závisí od výšky príjmu na dohody v čase, kedy bol študentom a zvlášť v čase kedy bol samoplatiteľom.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Chcem sa spýtať aké tlačivá má použiť osoba, ak bol 1-8/2006 študent a od 9/2007 SZČO?
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Použiješ tlačivo B.
Naposledy upravil liduska : 12.06.07 at 11:01
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Prosím vás ako vypísať tlačivo TYP B keď som SZČO a poistenie som si platila od 1.1.2006 do 16.6.2006 a od 17.6.2006 som na materskej ale som zároveň aj SZČO no poistné neplatím. Mám správne tlačivo a ako ho vyplniť? Ďakujem za radu.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

liduska Pozri príspevok
Použiješ tlačivo B.
Ja som myslela, že by som použila tlačivo X, XB a XC.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

jana007 Pozri príspevok
Ja som myslela, že by som použila tlačivo X, XB a XC.
Prečo XC veď nebol samoplatiteľom?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jana007 Pozri príspevok
Ja som myslela, že by som použila tlačivo X, XB a XC.
V auguste ukončil štúdium?
Ak v čase kedy bol študentom nemal príjmy alebo mal príjmy nižšie ako 8x3450, tak v tom čase bol poistencom štátu a to obdobie zúčtovávať nemusí, potom stači tlačivo B.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Jennys Pozri príspevok
Prosím vás ako vypísať tlačivo TYP B keď som SZČO a poistenie som si platila od 1.1.2006 do 16.6.2006 a od 17.6.2006 som na materskej ale som zároveň aj SZČO no poistné neplatím. Mám správne tlačivo a ako ho vyplniť? Ďakujem za radu.
B je správne. Predpokladám, že poberáš materské.

V V. oddieli jún 14 dní, júl-december dni v mesiaci
Ak VZ v p.29 je nižší ako 82800, tak vyplníś VI. oddiel:
január-máj p.41 dni v mesiaci, p.42 mesačný minimálny základ (zrejme 6900)
jún p.41 16, p. 42 6900/30x16 zaokrúhliš na Sk nahor
júl-december všade 0.

Ďalej podľa vzorcov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať