Zavrieť

Porady

Výpoveď z organizačných dôvodov

Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď
Usporiadat
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. zamestnankyna pojde v decembri na materskú a zamestnávateľ jej chce pomôcť získať tu najvyssiu. Ciže 31,10, jej chce dať vypoved a od 1,11. ju zamestnat v tej istej s.r.o., s najvyssim moznym platom, ale na inu funkciu. Takže mne sa jedna o tu vypoved. Moze dať len teda dohodu o rozviazani prac. pomeru a nema narok na odstupne tym padom? lebo je to len formalita, ona tam bude nadalej pracovat. Lebo keby dam z org. dovodov tak uz ma narok na odstupne ze? A je tam nejaka vypovedna lehota, ak je to dohodou? Dakujem
Naposledy upravil Tinika : 28.10.09 at 13:09 Dôvod: doplnenie
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. zamestnankyna pojde v decembri na materskú a zamestnávateľ jej chce pomôcť získať tu najvyssiu. Ciže 31,10, jej chce dať vypoved a od 1,11. ju zamestnat v tej istej s.r.o., s najvyssim moznym platom, ale na inu funkciu. Takže mne sa jedna o tu vypoved. Moze dať len teda dohodu o rozviazani prac. pomeru a nema narok na odstupne tym padom? lebo je to len formalita, ona tam bude nadalej pracovat. Lebo keby dam z org. dovodov tak uz ma narok na odstupne ze? A je tam nejaka vypovedna lehota, ak je to dohodou? Dakujem
Dohodou skončí PP dátumom, na ktorom sa dohodnú. Je to § 60 ZP - bez výpovednej lehoty a bez odstupného.
Zákonník práce
§ 60

Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Katka dakujem a este trocha , klientka chce na dohodu zobrat ludi, čo u na urade prace a beru vraj podporu. Treba ich normalne prihlasit na socialku a platit odvody ako zamestnavatel tie dva - garančne a urazove ze? Bo ona povedala ze jej na urade prace povedali ze ich neprihlasuje a neplati nič, čo je podla mna somarina. Dakuejm pekne
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Tinika Pozri príspevok
Katka dakujem a este trocha , klientka chce na dohodu zobrat ludi, čo u na urade prace a beru vraj podporu. Treba ich normalne prihlasit na socialku a platit odvody ako zamestnavatel tie dva - garančne a urazove ze? Bo ona povedala ze jej na urade prace povedali ze ich neprihlasuje a neplati nič, čo je podla mna somarina. Dakuejm pekne
Myslíš uzatvoriť s nimi dohodu o vykonaní práce? Ak sú v evidencii na Úrade práce môžu mesačne zarobiť max. 136,38 €. Prihlásiš ich do Soc.poisťovne pred začatím výkonu práce a odhlásiš po ukončení. Zamestnávateľ plati garančné a úrazové poistenie. V kalendárnom roku môžu na dohodu o vykonaní práce odpracovať max. 35O hodín.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

katka50 Pozri príspevok
Myslíš uzatvoriť s nimi dohodu o vykonaní práce? Ak sú v evidencii na Úrade práce môžu mesačne zarobiť max. 136,38 €. Prihlásiš ich do Soc.poisťovne pred začatím výkonu práce a odhlásiš po ukončení. Zamestnávateľ plati garančné a úrazové poistenie. Ročne môžu na dohodu o vykonaní práce odpracovať max. 35O hodín.
Ano to som myslela a presne ako pises, len klientke zle povedali na urade zrejme. Dakujem
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

môže dať ZV výpoveď z organ. dôvodov ZC, ktorý je invalidný ? Ževraj musí ZV dať žiadosť na úrad práce.
Neviete mi poradiť?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

janaGT Pozri príspevok
môže dať ZV výpoveď z organ. dôvodov ZC, ktorý je invalidný ? Ževraj musí ZV dať žiadosť na úrad práce.
Neviete mi poradiť?
Zákonník práce
§ 66
Na začiatok

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

Ak myslíš ako organiz. dôvody nadbytočnosť, tak bez predchádzajúceho súhlasu ÚP nemôže.
Naposledy upravil katka50 : 28.10.09 at 15:44 Dôvod: doplnenie
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

katka50 Pozri príspevok
Zákonník práce
§ 66
Na začiatok

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

Ak myslíš ako organiz. dôvody nadbytočnosť, tak bez predchádzajúceho súhlasu ÚP nemôže.
zrejme sa bude sklad, kde robil sťahovať do BA, ale inak ostatní ZC zostávajú v TT,
a druhá vec, namiesto manžela prijali iného ZC, zrejme na dobu neurčitú, lebo mng povedali, že sklad je stavaný pre 3 a on by bol 4 keď ukončí 52. týždeň PN a nastúpi naspäť. Tiež neviem ako je možné, že jeho vyhodia a toho, ktor je namiesto neho, nechajú pracovať. Super vymyslené.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

janaGT Pozri príspevok
zrejme sa bude sklad, kde robil sťahovať do BA, ale inak ostatní ZC zostávajú v TT,
a druhá vec, namiesto manžela prijali iného ZC, zrejme na dobu neurčitú, lebo mng povedali, že sklad je stavaný pre 3 a on by bol 4 keď ukončí 52. týždeň PN a nastúpi naspäť. Tiež neviem ako je možné, že jeho vyhodia a toho, ktor je namiesto neho, nechajú pracovať. Super vymyslené.
Ale ak ide o § 63 ods.1 prísm. a - ak sa zrušuje, alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť môže aj bez súhlasu.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

a mohli na jeho miesto počas PN prijať iného na trvalý PP?
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
janaGT Pozri príspevok
zrejme sa bude sklad, kde robil sťahovať do BA, ale inak ostatní ZC zostávajú v TT,
a druhá vec, namiesto manžela prijali iného ZC, zrejme na dobu neurčitú, lebo mng povedali, že sklad je stavaný pre 3 a on by bol 4 keď ukončí 52. týždeň PN a nastúpi naspäť. Tiež neviem ako je možné, že jeho vyhodia a toho, ktor je namiesto neho, nechajú pracovať. Super vymyslené.
Janka nemohli prijať namiesto manžela pracovníka na dobu neurčitú.On po skončení PN-ky normálne nastúpi do práce, hneď na druhý deň a načas, myslím aby nemeškal.

Pokiaľ ho budú chcieť prepustiť, musia mu dať Výpoveď pre nadbytočnosť / organizačné zmeny/ podľa § 63, ods. 1, písm. b/ ZP, kde mu patrí odstupné, podľa odpracovaných rokov, do 5 rokov 2 mesiace , nad 5 rokov 3 mesiace a odstupnému predchádza výpovedná doba.

To, že oni zobrali niekoho na zastupovanie na dobu neurčitú vôbec Vás nemusí zaujímať. A pokiaľ si toho zamestnanca chcú ponechať, musia takto postupovať.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

terezamaria Pozri príspevok
Janka nemohli prijať namiesto manžela pracovníka na dobu neurčitú.On po skončení PN-ky normálne nastúpi do práce, hneď na druhý deň a načas, myslím aby nemeškal.

Pokiaľ ho budú chcieť prepustiť, musia mu dať Výpoveď pre nadbytočnosť / organizačné zmeny/ podľa § 63, ods. 1, písm. b/ ZP, kde mu patrí odstupné, podľa odpracovaných rokov, do 5 rokov 2 mesiace , nad 5 rokov 3 mesiace a odstupnému predchádza výpovedná doba.

To, že oni zobrali niekoho na zastupovanie na dobu neurčitú vôbec Vás nemusí zaujímať. A pokiaľ si toho zamestnanca chcú ponechať, musia takto postupovať.
no vidíš, prijali.
Ale podľa toho čo píšeš, musia mať súhlas z úradu práce, keď je manžel invalidným.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
janaGT Pozri príspevok
no vidíš, prijali.
Ale podľa toho čo píšeš, musia mať súhlas z úradu práce, keď je manžel invalidným.
Jednoznačne a ten tak ľahko nedostanú.Ale keby ho predsa dostali, niekedy sa dajú nalomiť, aby ho dali, tak zamestnávateľ bude musieť postupovať podľa môjho predchádzajúceho príspevku. A k prejednaniu na ÚPSV a R by mal byť prizvaný aj manžel. Zamestnávateľ, manžel a zástupca ÚPSV a R, to je v tomto prípade trojica, ktorá bude zasadať.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

prosím o radu:
máme ZC ktorý má uzatvorený PP od 1.1.2009 na dobu určitú do 31.12.2009. Nakoľko na mesiac december nemáme pre neho žiadnu prácu, mohli by sme s ním aj pred 31.12. ukončiť PP z organ.dôvodov? Čo by potom pre ZV z toho vyplývalo, musel by dať ZC aj odstupné?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

janaGT Pozri príspevok
prosím o radu:
máme ZC ktorý má uzatvorený PP od 1.1.2009 na dobu určitú do 31.12.2009. Nakoľko na mesiac december nemáme pre neho žiadnu prácu, mohli by sme s ním aj pred 31.12. ukončiť PP z organ.dôvodov? Čo by potom pre ZV z toho vyplývalo, musel by dať ZC aj odstupné?
Je škoda dať zamestnancovi výpoveď teraz, ak mu končí doba určitá 31.12.2009, lebo ak mu dáte výpoveď z nadbytočnosti, tak má nárok na 2 mesačné odstupné. Radšej mu dajte prekážky v práci na strane zamestnávateľa, čím mu zaplatíte priemerkou december a PP skončí 31.12.2009.

Navyše skôr skončiť by ste mohli jedine formou dohody, lebo keby si mu dala výpoveď, tak by plynula výpovedná doba 2 mesiace, takže zase by si ju mala vo firme do konca roka. A keby pristúpila na dohodu z organizačných dôvodov, tak má nárok na 2 mesačné odstupné, čo je viac, ako keby ste jej dali platené voľno na december.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Chobot Pozri príspevok
Je škoda dať zamestnancovi výpoveď teraz, ak mu končí doba určitá 31.12.2009, lebo ak mu dáte výpoveď z nadbytočnosti, tak má nárok na 2 mesačné odstupné. Radšej mu dajte prekážky v práci na strane zamestnávateľa, čím mu zaplatíte priemerkou december a PP skončí 31.12.2009.

Navyše skôr skončiť by ste mohli jedine formou dohody, lebo keby si mu dala výpoveď, tak by plynula výpovedná doba 2 mesiace, takže zase by si ju mala vo firme do konca roka. A keby pristúpila na dohodu z organizačných dôvodov, tak má nárok na 2 mesačné odstupné, čo je viac, ako keby ste jej dali platené voľno na december.
TIEž som si myslela že buď dohodou.
A tie prekážky sú ktorý § ?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

janaGT Pozri príspevok
TIEž som si myslela že buď dohodou.
A tie prekážky sú ktorý § ?
Zákonník práce § 142.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Chobot Pozri príspevok
Navyše skôr skončiť by ste mohli jedine formou dohody, .
a môžeme teda aj formou dohody napr. k 30.11.09. To neva, keď má PP na dobu určitú? Nebudú mu robiť problémy na úrade práce, keď by s aišiel zaregistrovať?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

janaGT Pozri príspevok
a môžeme teda aj formou dohody napr. k 30.11.09. To neva, keď má PP na dobu určitú? Nebudú mu robiť problémy na úrade práce, keď by s aišiel zaregistrovať?
Úrad práce nezaujíma §, na základe ktorého bol ukončený PP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

janaGT Pozri príspevok
a môžeme teda aj formou dohody napr. k 30.11.09. To neva, keď má PP na dobu určitú? Nebudú mu robiť problémy na úrade práce, keď by s aišiel zaregistrovať?
problémy na UP mať nebude, dôvody skončenia prac.pomeru neskúmajú. Nárok na odstupné nebude mať iba v prípade, ak o skončenie prac.pomeru dohodou požiada sám zamestnanec, alebo zamestnávatel neuvedie dôvod skončenia prac.pomeru.
0 0
Načítať ďalšie