Zavrieť

Porady

Pociatocne stavy ktore? kam?

Dobry den,

potrebujem nahodit pociatocne stavy z prechadzajuceho roku, pretoze tie boli uctovane v inom programe, kam a co mam vlastne nahodit?

Pomozte prosim...
Usporiadat
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

AntekaK, ak si si zadala začiatočné stavy účtov do agendy "Počiatočné stavy účtov" je ešte potrebné, aby si ZS účtu 221 a 211 nahodila i ako prvý doklad v agende Banka a Pokladňa. Na obidvoch dokladoch použiješ predkontáciu Bez.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

Prajem pekný deň, prosím o radu.
V októbri 2007 sa zakladala sro, ktorej robím účtovníctvo v pohode. Mám všetko zaúčtované, no zatiaľ nemám nahodené začiatočné stavy?
Pri vzniku sro sa do pokladne vložilo ZI. Neviem čo mám nastaviť v počiatočných stavoch.
Možno:
701 / 411 ..... ZI
353 / 701 ..... upísanie ZI
701 / 365 ..... záväzok - zriaďovacie náklady
381 / 701 ..... NBO ( zriaďovacie náklady )

Zaúčtované by to bolo v agende Začiatočné stavy/Počiatočné stavy.

Následne by bolo zaúčtované:
PPD 211 / 353 .... splatenie ZI
VPD 365 / 211 .... úhrada zriaďovacích nákladov
ID 518 / 381 .... NBO do nákl.bež.obdobia (zriaďovacie náklady)

Bol by takýto postup správny? Je potrebné zriaďovacie náklady dávať na 701, alebo stačí ak to bude zaúčtované:
VPD 381 / 211
ID 518 / 381 ????

Ďakujem za radu. Potrebujem už uzatvoriť účtovníctvo ale chýbajú mi tie ZS.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pre Forest LK,

Ja sa s tým vôbec nepáram a zaúčtujem:

211 / 411 s dátumom zápisu do obchodného registra
Ak by boli ale peniaze na BÚ špeciálne zriadenom na uloženie vkladu potom by som to riešil prevodom medzi účtami.

Zriaďovacie výdavky zaúčtujem ako výdaj z pokladne jedného súhrnu dokladov o výdavkoch ktoré boli vynaložené pred zápisom do OR. Tito sumy zatiaľ nikdy neprekročili 30 tisíc a zaúčtujem ich 518 / 211

Súvzťažne s účtom 701 sa účtujú majetkové hodnoty, ktoré sú výsledkom diania v predchádzajúcom účtovnom období a nová sro nemá predchádzajúce obdobie takže tento spôsob je z môjho chápania účtovníctva nesprávny.

Súvzťažne s účtom 353 účtujem iba v tom prípade ak v spoločenskej zmluve je dohodnuté, že vklady budú splatené v nasledujúcom období a nie hneď pri založení spoločnosti.

Počkáme čo poradia ďaľší poraďáci.

apo
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

Ja to zatiaľ v pohode nemám cez 701.
Mám:
1. ID 353 / 411
2. PPD 211 / 353
3. VPD 381 / 211
4. ID 518 /381

Tá 353 by vraj mala byť. Mala som to schválené od 2och účtovníčiek a ešte aj v škole.

Písala som na hotline do pohody, že potrebujem ukončiť rok 2007 a neviem, čo všetko musím pred tým vykonať. No a pýtala som sa konkrétne na môj prípad, že sro začala, či musím mať niečo na 701.....odpovedali, že áno (napr. ZI v pokladni).

Nie je mi jasné ako to teda urobiť.
Ale aj tak ďakujem za odpoveď :-)
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

apo Pozri príspevok
Pre Forest LK,

Ja sa s tým vôbec nepáram a zaúčtujem:

211 / 411 s dátumom zápisu do obchodného registra
Ak by boli ale peniaze na BÚ špeciálne zriadenom na uloženie vkladu potom by som to riešil prevodom medzi účtami.

Zriaďovacie výdavky zaúčtujem ako výdaj z pokladne jedného súhrnu dokladov o výdavkoch ktoré boli vynaložené pred zápisom do OR. Tito sumy zatiaľ nikdy neprekročili 30 tisíc a zaúčtujem ich 518 / 211

Súvzťažne s účtom 701 sa účtujú majetkové hodnoty, ktoré sú výsledkom diania v predchádzajúcom účtovnom období a nová sro nemá predchádzajúce obdobie takže tento spôsob je z môjho chápania účtovníctva nesprávny.

Súvzťažne s účtom 353 účtujem iba v tom prípade ak v spoločenskej zmluve je dohodnuté, že vklady budú splatené v nasledujúcom období a nie hneď pri založení spoločnosti.

Počkáme čo poradia ďaľší poraďáci.

apo
Zadávate v niektorej agende pri začinajúcej UJ, ktorá nemá žiadne začiatočné stavy na 701, prvý účtovný prípad s textom "začiatočný stav" s predkontáciou BEZ ?
Mne to tak radili, že na 701 nedám nič, ale napr. v pokladni si zapíšem "Začiatočný stav pokladne" dám predkontáciu BEZ.
Mne to moc nesedí, načo by som to tak dávala.
Keď si potom pozriem tlačové zostavy, napr. stav pokladní, je tam to ZI napočítané 2krát, pretože hneď ďalší účtovný prípad mám 211/353.
Môžem uzatvoriť účtovníctvo bez toho, aby som mala zadané nejaké počiatočné stavy.
Nenarobí mi to nejaké problémy?

Ďakujem za pomoc
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Dievčatá na hot line sú slabé. Keď som chcel niečo čo súviselo s účtovaním ako takým tak mi povedali, že oni nie sú účtovní a daňoví poradcovia, dosť ma naštvali. Ale ak trváte na svojom tak Vás prepnú na pani Svobodovú alebo Golianovú. Tieto dve dámy aspoň vedia o čom hovoríte a rozumejú aj účtovníctvu.

Info, že pri ukončení roka musíte mať niečo na účte 701 je úplná hlúposť. Škoda, že sa nezapojil do diskusie niekto kto je teoreticky viac podkutý, ale ja z logického hľadiska tvrdím, že ak majetkové pomery v účtovnej jednotke nemajú históriu z predchádzajúcej účtovnej závierky tak nemám o čom účtovať na účte 701.

Zober si na pomoc súvzťažnosti a pozri sa čo je uvedené pri účte 701.

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Forest LK Pozri príspevok
Zadávate v niektorej agende pri začinajúcej UJ, ktorá nemá žiadne začiatočné stavy na 701, prvý účtovný prípad s textom "začiatočný stav" s predkontáciou BEZ ?
Mne to tak radili, že na 701 nedám nič, ale napr. v pokladni si zapíšem "Začiatočný stav pokladne" dám predkontáciu BEZ.
Mne to moc nesedí, načo by som to tak dávala.
Keď si potom pozriem tlačové zostavy, napr. stav pokladní, je tam to ZI napočítané 2krát, pretože hneď ďalší účtovný prípad mám 211/353.
Môžem uzatvoriť účtovníctvo bez toho, aby som mala zadané nejaké počiatočné stavy.
Nenarobí mi to nejaké problémy?

Ďakujem za pomoc
Tak alebo máte, alebo nemáte počiatočný stav v pokladni. Ak účtovná jednotka začala hotovosť jej nespadla z neba. Musíte zaúčtovať účtovný prípad asi takto
MD 211
DAL nejaký účet pasív napríklad 365, 411 alebo
DAL aktív na ktorom bola predpísaná povinnosť vložiť peniaze napr. 353.


Počiatočný stav pokladne alebo banky existuje ak začnete účtovať v Pohode a predtým už bolo účtované v inom prostredí. Pohoda to má spravené inteligentne, ale treba pochopiť, že účtovanie pokladne sa deje tak, že vy robíte finančné operácie a v pozadí vašej činnosti Pohoda mimochodom zapisuje všetko do denníka. Takže ak začínate rok musíte mať súvsťaťnosť 211/701, ale táto súvsťažnosť Vám nenaplní pokladňu peniazmi. Toto naplnenie musíte urobiť zápisom, ktorý nebude interpretovaný do denníka atento zápis je "Bez".

Ak to takto urobíte zaručujem, že nebudete mať nikde žiadnu sumu započítanú 2x.

apo
0 0
Forest LK Forest LK

Forest LK je offline (nepripojený) Forest LK

Veľká vďaka za objasnenie.
0 0
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

apo Pozri príspevok
Dievčatá na hot line sú slabé. Keď som chcel niečo čo súviselo s účtovaním ako takým tak mi povedali, že oni nie sú účtovní a daňoví poradcovia, dosť ma naštvali. Ale ak trváte na svojom tak Vás prepnú na pani Svobodovú alebo Golianovú. Tieto dve dámy aspoň vedia o čom hovoríte a rozumejú aj účtovníctvu.

Info, že pri ukončení roka musíte mať niečo na účte 701 je úplná hlúposť. Škoda, že sa nezapojil do diskusie niekto kto je teoreticky viac podkutý, ale ja z logického hľadiska tvrdím, že ak majetkové pomery v účtovnej jednotke nemajú históriu z predchádzajúcej účtovnej závierky tak nemám o čom účtovať na účte 701.

Zober si na pomoc súvzťažnosti a pozri sa čo je uvedené pri účte 701.

apo
Apo, dovolím si nesúhlasiť s Tvojou prvou vetou, keď tvrdíš, že dievčatá na hotline sú slabé. Vždy, keď som mala problém, ktorý sa týkal použitia POHODY, vedeli mi poradiť. Ako si si všimol, dôraz kladiem na slovo: POUŽITIE Pohody. Tým chcem povedať, že nemôžeš od nich očakávať všetko - zodpovedne vedia poradiť: napr. kde sa čo dá nastaviť, ako sa čo môže používať, kde akú tlačovú zostavu si vieš vytlačiť, aké filtre urobiť .. a pod. Nemôžeme predsa chcieť od nich, aby vedeli naspamäť všetky zákony, účtovné postupy a náležité súvislosti. Nejedná sa predsa v ich prípade o účtovných poradcov (v zmysle, že by nám mali vedieť poradiť kde, čo a ako zaúčtovať), ale o účtovnú a technickú podporu týkajúcu sa používania ekonomického softvéru. Verím, že tento názor nemám len ja, ale súhlasia so mnou i viacerí používatelia POHODY.
0 0
Dominika 21 Dominika 21

Dominika 21 je offline (nepripojený) Dominika 21

zuzugali Pozri príspevok
Apo, dovolím si nesúhlasiť s Tvojou prvou vetou, keď tvrdíš, že dievčatá na hotline sú slabé. Vždy, keď som mala problém, ktorý sa týkal použitia POHODY, vedeli mi poradiť. Ako si si všimol, dôraz kladiem na slovo: POUŽITIE Pohody. Tým chcem povedať, že nemôžeš od nich očakávať všetko - zodpovedne vedia poradiť: napr. kde sa čo dá nastaviť, ako sa čo môže používať, kde akú tlačovú zostavu si vieš vytlačiť, aké filtre urobiť .. a pod. Nemôžeme predsa chcieť od nich, aby vedeli naspamäť všetky zákony, účtovné postupy a náležité súvislosti. Nejedná sa predsa v ich prípade o účtovných poradcov (v zmysle, že by nám mali vedieť poradiť kde, čo a ako zaúčtovať), ale o účtovnú a technickú podporu týkajúcu sa používania ekonomického softvéru. Verím, že tento názor nemám len ja, ale súhlasia so mnou i viacerí používatelia POHODY.
S reakciou pani Zuzugali si dovolim suhlasit aj ja. Pani na hotline Pohody su tam predsa na to, aby nam pomohli orientovat sa prave v Pohode a nie aby nam vysvetlovali postupy uctovania a este aj zakony! Ak mi nie je nieco jasne, tak si to nastudujem sama (ved od toho som uctovnicka), alebo v krajnom pripade sa opytam mojej danovej a uctovnej poradkyne. Vsak jej za to platim nemale peniaze!!
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Neočakávam, že na hot line budú účtovní a daňoví poradcovia. Moja otázka smerovala napríklad k tomu, že som vedel podľa zákona o DPH čo chcem a nevedeli mi povedať, ktoré člečnenie DPH to zabezpečí, no a to by už na hot line mohli vedieť.

Posledne som musel niekoľko krát dosť dlho visieť na telefónnej linke kým ma neprepli ku kompetentnejším dámam a išlo o problém vísostne aplikovania Pohody.

Vieš, predstav si, že na telefónnej ústredni bude sedieť osoba, ktorá nevie poriadne obslúžiť aparát. Na hot line by male sedieť divčatá, ktoré v Pohode majú za sebou hodne odúčtované. Viem o čom hovorím nakoľko som tento druh poradenstvo robil pre mojich odberateľov softu, ktorý som predával ako díler a volávali mi aj ľudia ktorých som nikdy nevidel.

Vždy napred volám do Zvolena, ale ak ten pán zrovna školí tak sa pokúšam hľadať pomoc na hot line v Bratislave. Človek ktorý robí školenia pre používateľov Pohody aj dokáže radiť.

apo
0 0
zuzugali zuzugali

zuzugali je offline (nepripojený) zuzugali

apo Pozri príspevok
Neočakávam, že na hot line budú účtovní a daňoví poradcovia. Moja otázka smerovala napríklad k tomu, že som vedel podľa zákona o DPH čo chcem a nevedeli mi povedať, ktoré člečnenie DPH to zabezpečí, no a to by už na hot line mohli vedieť.

Posledne som musel niekoľko krát dosť dlho visieť na telefónnej linke kým ma neprepli ku kompetentnejším dámam a išlo o problém vísostne aplikovania Pohody.

Vieš, predstav si, že na telefónnej ústredni bude sedieť osoba, ktorá nevie poriadne obslúžiť aparát. Na hot line by male sedieť divčatá, ktoré v Pohode majú za sebou hodne odúčtované. Viem o čom hovorím nakoľko som tento druh poradenstvo robil pre mojich odberateľov softu, ktorý som predával ako díler a volávali mi aj ľudia ktorých som nikdy nevidel.

Vždy napred volám do Zvolena, ale ak ten pán zrovna školí tak sa pokúšam hľadať pomoc na hot line v Bratislave. Človek ktorý robí školenia pre používateľov Pohody aj dokáže radiť.

apo
Členenia DPH sú v Pohode zapracované, podľa môjho názoru, dosť prehľadne. Dostaneš sa k nim cez Nastavenie - Zoznamy - Členenie DPH. Pri jednotlivých druhoch členení máš uvedený "Typ" - ktorý je doplnený i o príslušný paragraf a je pri ňou uvedený i konkrétny riadok Priznania DPH. Čiže ak vieš, v ktorom riadku sa Ti má DPH z daného dokladu premietnuť v priznaní, nie je problém vybrať si členenia s týmto riadkom a podľa paragrafov i správne členenie. Znova sa budem asi opakovať, ale podľa môjho názoru, úlohou pracovníčok hotlinu nie je radiť zákazníkom, ktoré členenia na aký doklad použiť, ale ako sa dá k príslušnému členeniu dopracovať, ako sa dá na doklad vložiť nové členenie, príp. upraviť si zoznam členení.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Prosím Vás, ktoré všetky účty máte zaškrtnuté ako saldokontné?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Betina2 Pozri príspevok
Prosím Vás, ktoré všetky účty máte zaškrtnuté ako saldokontné?
Musia to byť iba účty na ktorých sa predpisy zapisujú do došlých faktúr, ostatných záväzkov, vydaných faktúr a ostatných pohľadávok.

Potom na týchto účtoch nemôžeš urobiť zápis napríklad 548 / 311 v interných dokladoch bez toho, aby si cez záznam neurobila aj likvidáciu, lebo ti bude saldokonto vykazovť iný zostatok ak evidencia faktúr.

apo
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ďakujem. Je mi jasné, že také účty ako 311, 321, 314, 324, 315, 325 a pod. Tie sedia presne na evidenciu aj v salde. Ale mala som tam aj 336AE a 331. S 336AE problém nebol, sadlo to na chlp, ale 331 už robila problém (asi pre tie ID bey likv.). Takže 331 určite nezaškrtnúť.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Betina2 Pozri príspevok
Ďakujem. Je mi jasné, že také účty ako 311, 321, 314, 324, 315, 325 a pod. Tie sedia presne na evidenciu aj v salde. Ale mala som tam aj 336AE a 331. S 336AE problém nebol, sadlo to na chlp, ale 331 už robila problém (asi pre tie ID bey likv.). Takže 331 určite nezaškrtnúť.
Ak by si mala účet 331 zaškrtnutý potom by si musela aj výplaty, ktoré sa vyplácajú v hotovosti za písať do evidencie záväzkov a vo výplatný deň by si likvidovala záväzky cez pokladňu.

apo
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

Chcem sa opytat. Zadavam ZZ do Pohody, pracovala som v inom programe. Zadala som si aj počiatočné stavy salda, ale nezadala som ich do knihy faktúr, t.j. nezapísala som ich v agende Vydané a Došlé faktúry. Je to tak správne? Alebo ich mám zaevidovať a dať zaúčtovanie bez?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Prvým predpokladom je naplniť evidenciu faktúr. Ak naplníš počiatočné stavy salda tým si docielila, že Ti bude saldo počas celého roka vykazovať správne hodnoty.

Vo faktúrach si vytvor zaúčtovanie BEZxxxxxx. Týmto docieliš to, že pri likvidácii faktúr sa Ti zaúčtujú správne súvzťažnosti 221/xxxxxx, alebo xxxxxx/221.

Pozdravujem.

apo
0 0
horka horka

horka je offline (nepripojený) horka

dik
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať