Zavrieť

Porady

Úspory len po namontovaní meračov tepla

Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Ahojte, písalo sa tu veľa ohľadom meračov tepla a úsporách, ale nikde som nenašiel prínos samotných meračov vo vyregulovanom systéme. Bývame v novostavbe ktorá ma vlastnú ekvimetrickú kotolňu. Celý systém je vyregulovaný, dom zateplený, okná plastové. Uvažujeme však aj o montáži pomerových meračov tepla pre jednotlivé byty. Nikde som nenašiel údaj akú úsporu môžeme očakávať v tomto prípade. Našiel som úsporu 15-20%, ale to sa týkalo aj vyregulovania systému.
Byty momentálne nie sú prekurované ani keď je radiátor otvorený naplno (v byte je max 22 C). Preto si dosť dobre neviem si predstaviť kde by sa dalo v tomto smere výraznejšie ušetriť. Takže vie mi niekto paradiť?
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás sú rovnako veľké byty akeď sa šlo podľa plochy platili všetci rovnako. Všetky ventily boli otvorené na plno a vetralo sa tiež na plno. Ochladzovalo sa vetraním. Ľudia nešetrili. Čiastočne sa znížola spotreba po hydraulickej regulácii a termostatizácii, ale merača spravili to isté, možno o trochu viac.
Hydraulická regulácia 7-8%
termostatizácia (ventily) 4-5%
meráky 12-14%

Som to všetko meral tak mám prehľad ako to bolo u nás. Všetko spolu okolo 25% pokles možno aj viac, nemôžem to posúdiť presnejšie pretože nepočítam dennostupne.
Naposledy upravil Orim : 14.03.07 at 09:30
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Je vo vasom pripade mozne byt prekurit? napriklad na 24C?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Po technickej stránke je prednastavená maximálna teplota na celej vykurovacej sústave. Takže ak je to dobre spravené, nemalo by to byť technicky možné. Preto je to vyregulovanie vykurovacej sústavy. Všade má byť termostatmi umožnené vyregulovať teplotu rovnako. Pred vyregulovaním to nebolo zabezpečené, záležalo to od prietoku. V niektorých telesách 30° C a v niektorých ledva 20°C. Preto boli niektoré byty prekúrené, iné nedokúrené. Samozrejme platili všetci rovným dielom.
0 0
Jumil Jumil

Jumil je offline (nepripojený) Jumil

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Po technickej stránke je prednastavená maximálna teplota na celej vykurovacej sústave. Takže ak je to dobre spravené, nemalo by to byť technicky možné. Preto je to vyregulovanie vykurovacej sústavy. Všade má byť termostatmi umožnené vyregulovať teplotu rovnako. Pred vyregulovaním to nebolo zabezpečené, záležalo to od prietoku. V niektorých telesách 30° C a v niektorých ledva 20°C. Preto boli niektoré byty prekúrené, iné nedokúrené. Samozrejme platili všetci rovným dielom.
Plne súhlasím s príspevkom, ale sú ľudia vynaliezaví, aby ony mali teplo a zaplatil to niekto iný. My sme mali vyregulovanú vykurovaciu sústavu a termostatické ventily zaplombované na maximálne otvorenie po určitý stupeň, ale jednotlivci si dali plomby dole alebo povytiahnutím a zdemontovaním hlavice sa dá nastaviť väčší prietok ako bol pôvodne nastavený. Ako sa môže spoločenstvo brániť proti takýmto praktikám? Ako ich donútiť, a ako ich vysledovať, predsa nemôžeme do bytu vstupovať každý večer, to by sme robili žandárov. Dodávateľ tepla je predávajúci a on potrebuje teplo predať a dodáva teplú vodu do radiátorov vyššiu ako je treba. Tu ozaj pomôže len izotermická regulácia a pomerové merače teplá.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Aj z tohoto dôvodu je dobre, ak sa dokážu ľudia dohodnúť na pomeroch, koeficientoch. Brať do úvahy horšie situované byty. Brániť sa dá podľa mňa jednoducho. Dohodnúť sa na "treste" pre tých u koho bude zistená manipulácia s meracou technikou. Je to doslova na vlastníkoch či po zistení manipulácie dajú násobkom zaplatiť spotrebované teplo, priemerom... spôsobov je veľa.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jumil Pozri príspevok
Plne súhlasím s príspevkom, ale sú ľudia vynaliezaví, aby ony mali teplo a zaplatil to niekto iný. My sme mali vyregulovanú vykurovaciu sústavu a termostatické ventily zaplombované na maximálne otvorenie po určitý stupeň, ale jednotlivci si dali plomby dole alebo povytiahnutím a zdemontovaním hlavice sa dá nastaviť väčší prietok ako bol pôvodne nastavený. Ako sa môže spoločenstvo brániť proti takýmto praktikám? Ako ich donútiť, a ako ich vysledovať, predsa nemôžeme do bytu vstupovať každý večer, to by sme robili žandárov. Dodávateľ tepla je predávajúci a on potrebuje teplo predať a dodáva teplú vodu do radiátorov vyššiu ako je treba. Tu ozaj pomôže len izotermická regulácia a pomerové merače teplá.
Tak pre týchto spoluvlastníkov by som dala do zmluvy o SVB, resp. dodatku bodík, že im bude zosobnené doregulovanie vykurovacej sústavy. Pekne na zhromaždení, uznesením, dodatkom. Riešenie sa vždy nájde. A to napr. ako u nás 48 bytovom dome je záležitosť nad 100000,-.
0 0
Igy Igy

Igy je offline (nepripojený) Igy

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Po technickej stránke je prednastavená maximálna teplota na celej vykurovacej sústave. Takže ak je to dobre spravené, nemalo by to byť technicky možné. Preto je to vyregulovanie vykurovacej sústavy. Všade má byť termostatmi umožnené vyregulovať teplotu rovnako. Pred vyregulovaním to nebolo zabezpečené, záležalo to od prietoku. V niektorých telesách 30° C a v niektorých ledva 20°C. Preto boli niektoré byty prekúrené, iné nedokúrené. Samozrejme platili všetci rovným dielom.
Predpokladal som ze ak je vyregulovaná sústava tak termostatickým ventilom mozem v byte teplotu max. znizit. resp. mierne zvysit. Malo by to byt tak ze aj keby som zlozil ventil tak v byte dosiahnem max 21-22C. Potom je len na mne či chcem niekde ubrat. Predsa o tom je vyregulovanie. Preto nerozumiem ako by mohol niekto v tomto pripade podvadzat. Vo vsetkych bytoch by mala byt teplota okolo +/- 21 C. Alebo sa mýlim?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Áno, ale niečim sa v telese reguluje. Preto je to regulácia. Takže keď nie ventilom tak ako v našom prípade spiatočkou. Vtedy je regulácia najlepšie urobená. Má to fyzikálne podloženie. Cez ventil /je na vstupe do vykurovacieho telesa/ sa do telesa dostáva teplo na základe nastavenia termoventilom. Spiatočkou /na spodku vykurovacieho telesa ústiace do stúpačky/ sa zabezpečí, aby bola teplota v telese správna. Takže ak chce mať niekto teplejšie musí urobiť zásah do spiatočky.... alebo vymyslí vymeniť ventil... je toho dosť na čom sa dá pomôcť si.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Igy Pozri príspevok
Je vo vasom pripade mozne byt prekurit? napriklad na 24C?
V našom prípade by o šlo. Máme vlastnú kotolňu a už som robil pre niektorých majiteľov úpravy na regulácii aby mohli kúriť viac ako to bolo pôvodne nastavené.


Igy
Predpokladal som ze ak je vyregulovaná sústava tak termostatickým ventilom mozem v byte teplotu max. znizit. resp. mierne zvysit. Malo by to byt tak ze aj keby som zlozil ventil tak v byte dosiahnem max 21-22C. Potom je len na mne či chcem niekde ubrat. Predsa o tom je vyregulovanie. Preto nerozumiem ako by mohol niekto v tomto pripade podvadzat. Vo vsetkych bytoch by mala byt teplota okolo +/- 21 C. Alebo sa mýlim?
máš pravdu. O tom je regulácia je to robené na priemer 21 stupňov vo všetkých bytoch naraz. Regulujú sa spiatočky ale aj jednotlivé radiátory na stúpačkách. Buď je to priamo vo ventile alebo sa pred ventil dávajú omedzovače prietoku.

Nebudem tu dávať návod ako zvýšiť prietok na ventile keď je to nastavené.
Naposledy upravil Orim : 16.03.07 at 01:21
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať