Zavrieť

Porady

leasing

večne váham a špekulujem :-) ...viac
Ahoj,

potrebovala by som poradiť, nejaký chytrák mi v roku 2005 poradil, že ak sme zaplatili prvú zvýšenú splátku na leasing, že ju v daňovom priznaní môžem uviesť ako položku znižujúcu základ dane, tak som to teda urobila, len teraz netuším, čo v tomto roku, môžem tam dať normálne odpis tak ako v minulom roku, alebo čo s tým mám urobiť, som z toho úprimne v koncoch....

vopred ďakujem za pomoc

Dada
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
babs Pozri príspevok
Prajem pekny den,
aj ja by som mala otazku, co sa tyka leasingu v eurach..Uctujem JU platcu DPH. Neviem ako zaradit osobny automobil zakupeny na leasing v eur, akym kurzom prepocitat vstupnu cenu pri zaradeni?? ked splatky budu mat vzdy iny kurz prepoctu?? chapem spravne ak mi tam budu vznikat nejake rozdiely?? Do vstupnej ceny som zaradila prvu zvysenu splatku, istinu zo splatkoveho kalendara, predajnu cenu a jednorazovy poplatok - vsetko bez dph..DPH zo splatok si budem uplatnovat do vydavkov v case ked bude splatka uhradena?? to znamena na zaklade interneho dokladu kazdy mesiac? a takisto aj uroky, ktore su uvedene v splatkovom kalendari?? a co dph z toho jednorazoveho poplatku mozem si odpocitat alebo len uplatnit do vydavkov v case, v ktorom bol poplatok uhradeny? viem ze je to vela otazok naraz, ale akosi sa neviem pohnut z miesta..
dakujem..
Veľa sa Vám ozrejmí, keď si prečítate dotknuté ustanovenie postupov účtovania. Odporúčam prečítať a hneď Vám to bude jasnejšie. Niečo nájdete aj v tejto téme.
http://www.porada.sk/t74315-leasing-v-eur-v-ju.html
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

dakujem pekne uz sa mi trochu rozvidnieva ako by to mohlo byt co sa tyka zaradenia majetku a vypoctu odpisov v SKK, jedine co ma este trapi je ci vznika narok na odpocet z toho jednorazoveho poplatku alebo postupujem ako pri dph zo splatok a to ze bude tvorit prevadzkovu reziu??
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Podľa posledných usmernení všetky výdavky spojené s obstaraním majetku na lízing sa majú zahrnúť do vstupnej ceny pre výpočet odpisov.

Pre poplatok za uzatvorenie lízingovej zmluvy to platí tiež a keďže sa jedná o osobné motorové vozidlo tak nemôžeme odpočítať DPH nakoľko poplatok je súčasťou vstupnej ceny.

apo
0 0
babs babs

babs je offline (nepripojený) babs

dakujem pekne :-) prajem pekny den
b.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

K tejto téme pridám jeden problém na definitívne rozlúsknutie.

V roku 2004 bolo pre lízing osobných motorových vozidiel stanovené, že DPH sa účtuje u platičov aj neplatičov DPH rovnako to je:
V JÚ ako prevádzková réžia
V PÚ na účte 548 bez časového rozlišovania.

Boli na Porade príspevky, ktoré uvedený postup upravovali.

Prosím, aký je posledný aktuálny postup pre účtovanie DPH v lízingu osobného motorového vozidla bez nároku na odpočet dane.

Ďakujem.

apo
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

apo Pozri príspevok
K tejto téme pridám jeden problém na definitívne rozlúsknutie.

V roku 2004 bolo pre lízing osobných motorových vozidiel stanovené, že DPH sa účtuje u platičov aj neplatičov DPH rovnako to je:
V JÚ ako prevádzková réžia
V PÚ na účte 548 bez časového rozlišovania.

Boli na Porade príspevky, ktoré uvedený postup upravovali.

Prosím, aký je posledný aktuálny postup pre účtovanie DPH v lízingu osobného motorového vozidla bez nároku na odpočet dane.

Ďakujem.

apo
Rovnaký, len p. Cenigová a niektorí tú DPH časovo rozlišujú, ale zákon o dani z príjmov to neprikazuje

http://www.porada.sk/t64755-p3-lizing-uctovanie.html
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ďakujem.

Záver: Ostanem pri zaužívanom postupe z roku 2004, to je DPH tak ako je uvedená na faktúre alebo v splátkovom kalendári zaúčtujem do daňových výdavkov.

V tomto prípade nebudem s pani Cenigovou súhlasiť. Na druhej strane ak niekto hodnotu DPH nasčíta a bude dávať do nákladov časovo rozlíšenú nemal by prísť do konfliktu s daňovým kontrolórom.

Medzi nami, nerozumiem čo viedlo tvorcov daňových zákonov k tomu, aby pri osobných motorových vozdidlách bez nároku na odpočet dane takto skomplikovali daňové výdavky a z akého dôvodu do tejto motanice zatiahli ešte aj neplatičov dane.

Pozdravujem.

apo
0 0
peter798 peter798

peter798 je offline (nepripojený) peter798

Dobrý deň,
dostal som sa do finančných ťažkostí. Pracujem ako SZČO od marca tohto roku, teda daňové priznanie ešte nemám a teda úver nemôžem na seba vziať. Jediné čo mám je auto. Existuje možnosť, že sa auto prelaesinguje v nejakej spoločnosti??? Proste ohodnotia mi auto, poskytnú mi hotovosť a ja ju budem splácať. Je to možné???
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

peter798 Pozri príspevok
Dobrý deň,
dostal som sa do finančných ťažkostí. Pracujem ako SZČO od marca tohto roku, teda daňové priznanie ešte nemám a teda úver nemôžem na seba vziať. Jediné čo mám je auto. Existuje možnosť, že sa auto prelaesinguje v nejakej spoločnosti??? Proste ohodnotia mi auto, poskytnú mi hotovosť a ja ju budem splácať. Je to možné???
Áno, je taká možnosť. Spoj sa s nejakou lízingovou spoločnosťou.
Pozri si aj toto:
http://www.porada.sk/t34430-spatny-leasing.html
http://www.porada.sk/t9150-leasing-spatny.html
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

prosím o radu... v mesiaci 12/07 mala ísť úhrada leasingovej splátky, ale úhrada neprešla správne, takže táto splátka išla v mesiaci 01/08 zároveň so splátkou, ktorá mala ísť v tomto mesiaci... robím v JU a neviem ako mám zaúčtovať tú splátku ktorá mala ísť ešte v roku 2007 ... môže mi niekto poradiť?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Marcela16 Pozri príspevok
prosím o radu... v mesiaci 12/07 mala ísť úhrada leasingovej splátky, ale úhrada neprešla správne, takže táto splátka išla v mesiaci 01/08 zároveň so splátkou, ktorá mala ísť v tomto mesiaci... robím v JU a neviem ako mám zaúčtovať tú splátku ktorá mala ísť ešte v roku 2007 ... môže mi niekto poradiť?
Ako každú inú. Podľa postupov účtovania sa predpis splátky účtuje podľa splátkového kalendára do knihy záväzkov. Takže tak urobte v čase vzniku záväzku. A do peňažného denníka sa premietne úhrada, tak ako kedykoľvek inokedy v priebehu roka. Splátka pozostáva zo splátky:
- istiny,
- DPH viažucej sa k istine,
- úroku,
- DPH viažucej sa k úroku,

... možno aj poistného.

Výdavok sa preto v peňažnom denníku účtuje podľa druhového členenia.

Zaúčtovanie v knihe záväzkov nesúvisí s úhradou. V účtovnej závierke sa má premietnuť záväzok v správnej výške. Ak nebola splátka do 31.12.2008 uhradená, premietne sa vo výkaze o majetku a záväzkoch v rámci záväzkov. Uplatnenie práva na odpočítanie DPH vzniká u platiteľa v závislosti od predmetu finačného prenájmu (výnimka napr. automobil M1) a podľa dátumu vzniku daňovej povinnosti. Splátkový kalendár plní funkciu faktúry a uplatnenie práva na odpočítanie dane (ak vzniklo) sa nijako neviaže na úhradu splátky.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

ked mám odkupnú cenu leasovaného auta napr. 4000 eur, čo je tak v leasingovej zmluve, to mám normálne zaradiť do majetku a znovu odpisovať? ja som sa s takým niečím ešte v živote nestretla
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzach Pozri príspevok
ked mám odkupnú cenu leasovaného auta napr. 4000 eur, čo je tak v leasingovej zmluve, to mám normálne zaradiť do majetku a znovu odpisovať? ja som sa s takým niečím ešte v živote nestretla
ÁNo, tak.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

ved to je strašné, leasing je na 5 rokov, a potom budem štyri roky odpisovať odkupnú cenu? ved to auto tu ani 9 rokov nebudeme môcť používať.. máte s tým niekto skúsenosti?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzach Pozri príspevok
ved to je strašné, leasing je na 5 rokov, a potom budem štyri roky odpisovať odkupnú cenu? ved to auto tu ani 9 rokov nebudeme môcť používať.. máte s tým niekto skúsenosti?
Asi tomu nie veľmi dobre rozumieš. Lízing odpisujeme rovnomerne po celú dobu nájmu. Teda nie tak, ako ostatný odpisovaný majetok. Pozri si Zákon o dani z príjmu §26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

ale tá odkupná cena nie je v istine, obyčajne z mojich skúseností býva odkupná cena 30 eur alebo tak,, teraz nám odkupnu cenu 6000 eur,
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nie je to náhodou 6000 SK?
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

no bohužial nie, je to 20% kupnej ceny
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzach Pozri príspevok
ked mám odkupnú cenu leasovaného auta napr. 4000 eur, čo je tak v leasingovej zmluve, to mám normálne zaradiť do majetku a znovu odpisovať? ja som sa s takým niečím ešte v živote nestretla
Tweety Pozri príspevok
ÁNo, tak.
??????????????????

zuzach Pozri príspevok
no bohužial nie, je to 20% kupnej ceny
Ak 20% kúpnej ceny je ZC po skončení leasingu, píšeš podľa zmluvy odkupná cena .........../?/
tak upozorňujem, že splátky, súvisiace náklady a aj odkupná cena majú tvoriť OC predmetu, ktorý si takto mala zaradiť a odpisovať počas doby nájmu.
Takže 20% by bolo na 474 a teraz by si to iba vyrovnala - záväzok a stroj by bol odpísaný.
Prehodnoť účtovanie a oceňovanie, prípadne oprav DPPO.
0 0
zuzach zuzach

zuzach je offline (nepripojený) zuzach

no neviem, dostanem normálnu faktúru na kúpnu cenu 6000 eur + dph ako mi povedali z leasingovky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať