Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane

Spravila som pokusne pre niekolkych zamestnancov / celoročných/ ročné zučtovanie,
vychádza im nedoplatok od -4 do -9 Sk. Tak na čo to vlastne budeme pre nich robiť, to im
rovno treba povedať, nech nežiadajú vyrovnanie, nie?
Usporiadat
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

A keď bol niekto dobrovoľne nezamestnaný a platil si odvody do zdravotnej poisťovne, mám mu ich zarátať medzi povinné odvody? Musí mi doniesť čestné prehlásenie, že nikde nepracoval a potvrdenie od ZP, je to tak? Za odpovede ďakujem.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
...Yo.........
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Tak dík.
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
ZuzanaA
Anka, babenko má pravdu, nedoplatok môže zamestnanec uhradiť až do konca roka :p
...ale kľudne im môžem tých 6 až 9 Sk zraziť aj vo februárovej výplate, jo ?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ja to zrážam už vo výplate za 1/05
Pekný večer...
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Takže tieto odvody dobrovolne nezamestnanej osoby sa mozu zarat do povinneho poistneho a znizit tak ciastkovy zaklad dane?
katika
A keď bol niekto dobrovoľne nezamestnaný a platil si odvody do zdravotnej poisťovne, mám mu ich zarátať medzi povinné odvody? Musí mi doniesť čestné prehlásenie, že nikde nepracoval a potvrdenie od ZP, je to tak? Za odpovede ďakujem.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja sa vrátim k téme nedoplatkov, ktoré by vznikli v ročnom zúčtovaní bývalým zamestnancom. Ja ich mám viac, sú to dôchodcovia, ktorí nepracovali inde a vychádzajú im smiešne nedoplatky. V zákone o dani z príjmov v § 40 ods. 5 sa píše:

"Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Za tým účelom zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane príslušenstva alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane príslušenstva uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. To platí, ak je nedoplatok dane alebo suma rozdielu daňového bonusu vyššia ako 100 Sk."

Z toho mi vyplýva, že keď by bývalému zamestnancovi v ročnom zúčtovaní vyšli korunové sumy nedoplatku, tak ich nemusím od neho žiadať a predsa ani za takúto sumu nebudem posielať doklady na DÚ.

Alebo inak, keď si ten "chudák" dôchodca urobí daňové priznanie sám, asi nemusí odviesť nedoplatok, keď nie je vyšší ako 100,- Sk? Čo si o tom myslíte?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
bea, ja si myslím, že tá posledná veta platí pre výšku nedoplatku, nie pre povinnosť zamestnávateľa ... ja by som na DÚ tie doklady poslala
0 0
Reny Reny

Reny je offline (nepripojený) Reny

Milá Bea, pekne si nám to vysvetlila, ale ja tiež súhlasím s Vladanom, poslala by som tie doklady na DÚ
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

O.K., tak ak urobím ročné zúčtovanie, tak doklady pošlem na DÚ. Ale ak si zamestnanec sám podá DP, tak zrejme tie 3 - 4 Sk nemusí platiť DÚ? Teda do 100 Sk, by nemal platiť?
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

neviete niekto poradit?
misurka
Takže tieto odvody dobrovolne nezamestnanej osoby sa mozu zarat do povinneho poistneho a znizit tak ciastkovy zaklad dane?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
misurka
neviete niekto poradit?
misurka, ja by som tie "dobrovoľné" odvody do ZP zarátala do povinných odvodov, ale chcelo by to potvrdenie od ZP, že boli fakt zaplatené
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

Bea, ja som urobila ročné zúčtovanie a prijala do kasy nedoplatok od bývalého zamestnanca - akože... Urobila som dobre? Zdala sa mi to ako najjednoduchšia cesta odporu - nemám rada veľké dopisovačky s DU a preháňanie ľudí. Čo vy na to?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

ata111
Bea, ja som urobila ročné zúčtovanie a prijala do kasy nedoplatok od bývalého zamestnanca - akože... Urobila som dobre? Zdala sa mi to ako najjednoduchšia cesta odporu - nemám rada veľké dopisovačky s DU a preháňanie ľudí. Čo vy na to?
ata111, keď máš tú možnosť, urobiť to tak, asi je to najjednoduchšie. Ale ja nie som ochotná svoje peniaze dávať do kasy. Tak im radšej urobím DP a tie 3 - 4 Sk nebudú platiť (asi?).
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ahojte,
ja by som sa chcela opýtať
zamestnanec bol do 13.06.2004 evidovaný na úrade práce, potom sme ho vzali do zamestnania, je to náš jediný zamestnanec
za mesiac jún som mu vo výplate neuznala nezdaniteľnú sumu, teraz, keď mu robím ročné zúčtovanie, tak mi vychádza preplatok na dani 683 Sk. Jemu to vo výplate vrátim, ale neviem, ako sa mám ja vysporiadať so štátnym rozpočtom. Keďže má minimálnu mzdu, tak mu počas mesiacov nevychádza platiť preddavok na daň, za minulý rok 2x vyšlo platiť, v jednom mesiaci 1 Sk a v druhom 2 Sk, takže takto si to vrátiť neviem. Uvažujem teda, že či:
1. mám požiadať daňový úrad o vrátenie
2. môžem požiadať daňový úrad o kompenzáciu s inou daňou, napr. s DPH

ešte by som mala ďalšie otázky:
3. to, že mu bola v prvých mesiacoch vyplácaná podpora v nezamestnanosti, to niekde v tomto ročnom zúčtovaní zohľadňujem?
4. je to zamestnanec so zdravotným postihnutím, a poberá čiastočný invalidný, tento dôchodok ma zaujíma? zohľadňujem ho niekde? napr. má mi o ňom napísať vo Vyhlásení na zdanenie príjmov, ktoré mi podpisuje?
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Pre vás mzdárov sú to určite samozrejmosti, ale pre nás (mňa) nemzdárov, hotová sodoma-gomora.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

haly haló, pomôžte mi prosím niekto ...
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Luckasari
1. mám požiadať daňový úrad o vrátenie
2. môžem požiadať daňový úrad o kompenzáciu s inou daňou, napr. s DPH
3. to, že mu bola v prvých mesiacoch vyplácaná podpora v nezamestnanosti, to niekde v tomto ročnom zúčtovaní zohľadňujem?
4. je to zamestnanec so zdravotným postihnutím, a poberá čiastočný invalidný, tento dôchodok ma zaujíma? zohľadňujem ho niekde? napr. má mi o ňom napísať vo Vyhlásení na zdanenie príjmov, ktoré mi podpisuje?
1. daňový úrad môžeš požiadať (na predpísanom tlačive - hľadaj www.finance.gov.sk) o vrátenie tohto preplatku
2. o kompenzácii veľa neviem, ale správca dane ti poradí (mal by)
3. nie, v jeho ročnom zúčtovaní to nezohľadňuješ, nikde nepíšeš
4. vo vyhlásení by ti mal napísať, že je poberateľom čiastočného invalidného dôchodku
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Vladi, si super - dííííky
0 0
zuzana s. zuzana s.

zuzana s. je offline (nepripojený) zuzana s.

Vedel by mi prosim niekto poradit ako je to s potvrdeniami o prijme? Mali sme vela brigadnikov cez rok. Som povinna ako zamestnavatel kazdemu posielat potvrdenie o prijmoch za rok 2004 alebo ho budem posielat len tomu kto si ho vyziada?
0 0
Ruzickova Ruzickova

Ruzickova je offline (nepripojený) Ruzickova

Este raz sa chcem uistiť,ked bol niekto nezamestnany a nebol na urade prace,platil si 420,- Sk na ZP, môžu sa tieto odvody zahrnut do povinneho poistenia?Mne sa to zda divne, ide predsa o povinne odvody a tych 420,- Sk nie su nahodou dobrovolne odvody.Tak neviem.Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať