Zavrieť

Porady

Faktúry pre zdr.poisťovne a DPH

Ako platcovia DPH (očná optika) sme faktúrovali za recepty zdrav.poisťovniam bez DPH a prepočítavali koeficientom.
Asi mi niečo ušlo, teraz mi bolo povedané, že od 1.5.2004 sme povinní aj poisťovniam faktúrovať s DPH. Je to pravda?

Ďakujem za skorú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Máš prúser-fakturuješ cenu + DPH aj na zdravotnú poistovňu.Ešte ste nemali kontrolu na DPH?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ďakujem za odpoveď. Kontrolu sme nemali, budem opravovať Až na kopec dodatočnej práce to finančne výjde cca rovnako (firma versus štát).... mám ale pikantnú skúsenosť. "Našej" daňováčky a aj daňováčky na kontrolnom som sa pýtala včera - ani jedna mi nevedela povedať, ako to je správne podľa zákona....

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Do 30.4.2004 bola na to výnimka /lieky a zdravotnicke pomôcky/ v zákone o DPH.Od 1.5.2004 už nie je.Vyjsť ti to nemôže rovnako-do 30.4 si mala cenu+dph+prirážka-to vám zaplatila poistovňa.Od 1.5 si fakturovala cenu bez dph+prirážka.DPH od dodávateľa si zaplatila ale nedostala späť od poistovne.Tá dph ti musí chýbať-ide zo zisku len ju "nevidíš"

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    bepo, vždy som poisťovniam faktúrovala bez DPH a neuplatnené z dôvodu koeficientu som dávala na 548xx. Teraz sumu na 548xx za obdobie od 1.5. do 31.12.04 preúčtujem na 343xx/548xx, aby som mala daň.základ za rok 2004 v poriadku. V r. 2005 urobím "daňové ťarchopisy" pre poisťovne a potom spravím opravné DP za 2.,3.,4.Q 2004. Čo myslíš, môžem tak? Zdá sa mi to najjednoduchšie. Dík za radu.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Nie som účtovník tak ti to neodobrím.Prúser je v jednom-do 30.4 si predajnú cenu vypočítala-nákupná cena s dph+prirážka.Od 1.5.04 je to nákupna cena bez dph+prirážka+dph.Tú dph si poistovni neúčtovala.Nákupnú cenu si platila s dph ktorú si si odpočítala.Keďže poistovni nefakturuješ priamo spotrebu tovaru ale sprostredkovane preúčtovávaš spotrebu tovaru jej poistencami,nedávaš faktúru kde je uvedený základ dane+dph ale dávaš zúčtovací doklad kde je len cenu ktorá v sebe zahŕňa dph.Spätne doúčtovať len dph bude asi problém pretože na zúčtovacom doklade DPH nikde nevystupuje.
    Snáď poradia nejaký účtovníci.

    Faktúry pre zdr.poisťovne a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.