Zavrieť

Porady

Casove rozlisenie v JU

mam pochybnosti o svojej volbe povolania ...viac
Rozlisovali ste uz nieco ine casovo v JU ako najomne? Neviete mi niekto poradit, co sa vsetko ma v JU casovo rozlisovat? Co take zakonne poistenie na auto, ktore sa zaplati v roku 2004 na rok 2005, mozme to uctovat ako vydavok ovplyvnujuci ZD v roku 2004, ked sa tyka roku 2005?
Usporiadat
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Mickya
Ako je to v prípade, ak zákazník nám zaplatí za elektronické služby od 25.2.2005-24.2.2015 - čiže na 10 rokov? Neviem čo s tým spraviť. Asi to časovo nerozlišujem, či áno? Ďakujem
Mickya, vieme ze to zakon jasne neriesi. Ak mas takych pripadov vela a su to vysoke sumy poziadaj danovy urad o jasne stanovisko... nech sa k tomu vyjadria...! Pripadne, ako poznam danove urady napisu vseobecnu citaciu zakona a priame riesenie problemu ziadne. Oslovte teda danoveho poradcu... snad to nebude tolko stat a mate to cierne na bielom a ked bude pokuta bude ju hradit danovy poradca! Alebo teda ked do toho nechcete investovat peniaze zdan to cele v r. 2004 - nech poskodite seba a nie stat!.
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Čo budete časovo rozlíšovať v JÚ ?

Iba zálohové platby, ktoré boli v r. 2004 vyplatené, ale služba, dodanie tovaru sa uskutoční až v r. 2005 ?

Zákonné a havarijné poistenie na auto a poistenie majetku necháte v nákladoch r. 2004 ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Yvvetta
Čo budete časovo rozlíšovať v JÚ ?

Iba zálohové platby, ktoré boli v r. 2004 vyplatené, ale služba, dodanie tovaru sa uskutoční až v r. 2005 ?

Zákonné a havarijné poistenie na auto a poistenie majetku necháte v nákladoch r. 2004 ?
Tak ako píšeš, ale k rozlišovaniu pripomínam ešte leassing
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Ja len infosku, ze nam vysiel Financny spravodajca 2/05 a nic v nom k tejto problematike....!
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Volala som na Daň. riaditeľstvo a tam mi bolo k danej problematike povedané, že o preddavok sa jedná vtedy, ak dochádza k dodatočnému zúčtovaniu. Ak k nemu nedochádza, nie je to preddavok.
A ešte mi bolo povedané, že je to dosť možné, že v novele sa §17 ,odst. 12 b) vypustí, pretože sú s ním veľké problémy.
0 0
Janinkaaa Janinkaaa

Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

Jednoduché účtovníctvo :
Zubár zaplatil za prenájom ambulancie za mesiac 01/2009 už v decembri 2008.
Svoju ordináciu má v nemocnici s poliklinikou a nemocnica mu aj faktúruje za prenájom.
Beriem to tak, že nemocnica je právnicka osoba a tak môžem tento nájom zaúčtovať v r. 2008 do prevádz.réžie.
Uvažujem správne ?
Ďakujem.
Naposledy upravil Janinkaaa : 18.02.09 at 07:02
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Áno uvažuješ správne. Časovo sa rozlišuje zaplatené nájomné fyzickej osobe.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

FO fakturuje nájomné právnickej osobe za 10,11/2008 a 01/2009 v mesiaci november 2008 - príjem v 11/2008.
Mám príjem FO za nájomné časovo rozlíšiť?
ďakujem.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Lenuška Pozri príspevok
FO fakturuje nájomné právnickej osobe za 10,11/2008 a 01/2009 v mesiaci november 2008 - príjem v 11/2008.
Mám príjem FO za nájomné časovo rozlíšiť?
ďakujem.
Ćasovo sa rozlišuje len platené nájomné FO, v tomto prípade ide o prijaté nájomné, ktoré sa časovo nerozlišuje. Príjem v 11/2008 je príjmom roku 2008 v plnej výške.
0 0
g.mirka g.mirka

g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

Ahojte, a ako je to s casovym rozlisenim najmu FO?
My platime najom vzdy o 2 mesiace dopredu, nakolko
na zaciatku sme vyplatili 2 mesiace naraz, tzn., ze v novembri
2008 mi pride faktura za januar 2009. Je to aj s DPH, takze
tu uplatnujem podla vzniku DP, teda v novembri 2008.
Prosim, poradte.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nájomné platené FO - časové rozlíšenie. Zjednodušene povedané za jeden kalendárny rok sa môže uplatniť maximálne 12 splátok do výdavkov a je to jedno či sa platí mesačne kvartálne, ročne, dopredu alebo dozadu.
Naposledy upravil Katarina : 29.03.09 at 11:36
0 0
g.mirka g.mirka

g.mirka je offline (nepripojený) g.mirka

Dakujem, potom to mam ok.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

g.mirka Pozri príspevok
Dakujem, potom to mam ok.
Zákon hovorí, že zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie. Nie je dôležité len to, či je vo výdavkoch 12 splátok, ale aj to, či sú časovo rozlíšené - môj názor.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Ved práve tým, že je tam len 12 splátok za rok je nájomné časovo rozlíšené. Keby tam bolo napr. 14 splátok posledné dve splátky by už patrili do dalšieho zdaňovacieho obdobia čo by sa riešilo cez uzávierkové operácie.
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Katarina Pozri príspevok
Ved práve tým, že je tam len 12 splátok za rok je nájomné časovo rozlíšené. Keby tam bolo napr. 14 splátok posledné dve splátky by už patrili do dalšieho zdaňovacieho obdobia čo by sa riešilo cez uzávierkové operácie.
Nie som presvedčená o tom, že 12 splátok = automaticky časové rozlíšenie. Ak je splátka napr. v novembri 2008 a decembri 2008 zaplatená za obdobie január 2009 a február 2009, počet splátok sa síce rovná, ale časovo rozlíšené v príslušnom zdaňovacom období nie sú. Možno sa ešte vyjadrí aj niekto iný.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

To je pravda novembrová a decembrová splátka je výdavkom roku 2009. Ale v tomto prípade sú dve možnosti.
1. januárová a februárová splátka za rok 2008 bola uhradená v novembri a decembri 2007 teda v roku 2008 je to 12 splátok
2. nájomné sa netýka celého roka, neprenajíma sa od 1.1. do 31.12.
Všetko závisí od zmluvných podmienok resp. splátkového kalendára, ale tých splátok za príslušný rok uznaných ako výdavok nesmie byť viac ako počet mesiacov v roku počas ktorých sa prenajíma.
Mária mám taký pocit, že hovoríme o tom istom len inými slovami.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Poprosím o radu, čo všetko sa má časovo rozlišovať v JU za rok 2009?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Mam najom za 01/2010 zaplateny na zaklade zmluvy este v 12/2009. Prenajimatel je FO - podnikatel. Podla § 19 odst.4 by sa mal casovo rozslisovat. Je to tak? A ako to potom uctujete?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Áno,ak bol zaplatený FO,do výdavkov ide v 01/10,platbu zaúčtujem ako VNZD v 12/09 a interným dokladom v 01/10 dávam do výdavkov.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

my sme : FO, máme JÚ
platíme : s.r.o.
služba :
internetový prístup na server - monitorovanie vozidla a prenájom monitorovacej jednotky

obdobie : 6 mesiacov (t.j. 11-12/2009 a 1-4/2009)
faktúra uhradená : v 11/2009

Prosím Vás o Váš názor, či by ste takýto náklad časovo rozlíšili alebo nie.

Je to podobné ako "predplatné" a to časovo nerozlišujem, do nákladov dňom uhradenia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať