Zavrieť

Porady

Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK
Kvet, ďakujem za upozornenie.
Bez komentára, nemám k tomu čo dodať.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
AntekaK, veď je to porušenie § 22 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. My vedieme samostatne výdavkový účet a príjmový účet a samozrejme aj účet sociálneho fondu a darovací účet. Poplatky zo všetkých účtov sú pripisované na výdavkový účet ale bohužiaľ aj úroky sú pripisované na výdavkový účet. Takže, úroku musím mesačne prevádzať na príjmový účet.
ahoj..chcem sa popytat, ako je to s tymi urokmi?...ja som s tym este nestretla
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Ahojte. Len teraz som si precitala Vasu nacatu problematiku s uctami. U nas v ZS mame takisto vydavkovy, prijmovy, potravinovy, SF a darovaci. Poplatky mi idu z vydavkoveho uctu a uroky sa pripisuju rovno na prijmovy. Minule sa vsak stalo, ze mi poplatky za vklad na ucet napr. na PU stiahli z tohto uctu. Tak som si dala hromadný prikaz na presun tych poplatkov a znizilo sa mi to z vydavkoveho a pripisalo na PU. Je to dost komplikované ale robím to raz za mesiac jednou sumou/myslim presun tych poplatkov/.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte, plne súhlasím s postupom "dianad". Bohužiaľ našej škole úroky banka pripisuje na výdavkový účet. Spočiatku sme to robili tak, že od poplatkov za vedenie účtu odpočítavali úroky, čo však nie je v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách. Správny postup by mal byť taký, úroky 1 x mesačne prevádzať z výdavkového účtu na príjmový, t.j. opačný postup, ako uvádza "dianad".

henika, čím si sa nestretla ? záleží na tom, na ktorý účet Ti banka pripisuje úroky (príjmový, alebo výdavkový, alebo môže pripisovať aj na jeden a druhý, záleží od dohody s bankou).
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
Ahojte, plne súhlasím s postupom "dianad". Bohužiaľ našej škole úroky banka pripisuje na výdavkový účet. Spočiatku sme to robili tak, že od poplatkov za vedenie účtu odpočítavali úroky, čo však nie je v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách. Správny postup by mal byť taký, úroky 1 x mesačne prevádzať z výdavkového účtu na príjmový, t.j. opačný postup, ako uvádza "dianad".

henika, čím si sa nestretla ? záleží na tom, na ktorý účet Ti banka pripisuje úroky (príjmový, alebo výdavkový, alebo môže pripisovať aj na jeden a druhý, záleží od dohody s bankou).
ahoj..ja som asi fakt blba, ale nemam ani paru, o ake uroky ide
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
ahoj..ja som asi fakt blba, ale nemam ani paru, o ake uroky ide
henika, henika, henika ... pozri výpisy z banky k poslednému dňu v mesiaci, kreditná položka s názvom "úroky" ???
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, chcela by som sa vás spýtať, či nemáte skúsenosti s projektom SOCRATES. Naša škola sa prihlásila a na tento školský rok nám bol odsúhlasený grant s národnej kancelárie programu. Máme podpísať zmluvu a treba uviesť číslo účtu. Neviem, či si zriadiť na to osobitný účet alebo uviesť bežný účet. Pôjdeme aj na školenie, ale to až potom ako sa podpíše zmluva. Ďakujem a želám príjemný deň.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, skúsenosti s projektom SOCRATES nemám. Naša škola bola v minulom roku zapojená do projektu PHARE. Grant z tohto projektu sme viedli na samostatnom mimorozpočtovom účte, z ktorého sme realizovali aj výdavky (príjem a výdavky z grantu sme účtovali na účte 245). Podľa môjho názoru, mala by si vychádzať z nejakých materiálov týkajúcich sa tohto projektu myslím, že by to tam malo byť uvedené. Nám MŠ SR pred podpisom zmluvy oznámilo, že musíme mať otvorený osobitný účet. Ak to tam nemáš uvedené, skús sa opýtať telefonicky.

Ale odpoviem Ti aj všeobecne, podľa môjho názoru by tento grant mal byť vedený na osobitnom mimorozpočtovom účte, z ktorého by sa mali realizovať aj výdavky. Pokiaľ viem, súčasťou rozpočtových príjmov a výdavkov sú len granty zo štrukturálnych fondov napr. ESF ..., granty z tzv. predvstupových fondov, napr. PHARE, ISPA sa vedú mimorozpočtovo. To, že rozpočtová organizácia môže viesť prostriedky mimo príjmového a výdavkového rozpočtového účtu vyplýva z druhej vety ustanovenia § 22 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách (ak, to vyplýva z osobitných zákonov, z právne záväzných aktov ES a EÚ alebo medzinárodných zmlúv).
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
AHOJTE. PROSIM VAM NEVIETE MI PORADIT, MAM TAKYTO PROBLEM:
ZAMESTNANCOVI BOLA ZRAZANA ZO MZDY ZRAZKA NA ZAKLADE EXEKUCIE V SUME 1500.-- SK.
PREDPIS : 331/379 1500.--
UHRADA: 379/232 09121 611 1500.--
NESKOR SME OBDRZALI DOKLAD O TOM, ZE UVEDENA ZRAZKA UZ NEMALA BYT ZRAZENA A UCET NA KTORY SA TO POSLALO BOL ZRUSENY, CIZE PENIAZE SA MI VRATILI NASPAT NA VYDAVKOVY UCET.AKO PROSIM ZAUCTOVAT? ZEBY
379/232 09121 611 -1500.--???
POTOM SOM TO ZAMESTNANCOVI VRATILA NASPAT CEZ POKLADNU, TAKZE ASI TAKTO: 379/261 1500.--
/232 09121 611 1500.--
DAKUJEM ZA VASE RADY.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj, v podstate je to O.K.

Ja však účtujem operácie obratovo, tzn., že kreditnú položku na výdavkovom účte účtujem na stranu MD (rozpočtová klasifikácia = výdavkovej položke, ktorú znižujem, alebo použijem výdavkovú položku 637 032 - Mylné platby), teda by som účtoval:
a) vratka platby 232 09121 637032 / 331 (zvýši sa mi záväzok voči zamestnancovi)
b) prevod do poklade (zúčtovanie výpisu) 262 / 232 09121 637 030
c) zúčtovanie poklade 261 / 262
d) vyplatenie vratky zamestnancovi 331 / 261
súbežne strana Dal 232 09121 637032
súbežne strana Dal -232 09121 637030
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

kvet
Ale odpoviem Ti aj všeobecne, podľa môjho názoru by tento grant mal byť vedený na osobitnom mimorozpočtovom účte, z ktorého by sa mali realizovať aj výdavky. Pokiaľ viem, súčasťou rozpočtových príjmov a výdavkov sú len granty zo štrukturálnych fondov napr. ESF ..., granty z tzv. predvstupových fondov, napr. PHARE, ISPA sa vedú mimorozpočtovo. To, že rozpočtová organizácia môže viesť prostriedky mimo príjmového a výdavkového rozpočtového účtu vyplýva z druhej vety ustanovenia § 22 ods. 4 zákona o rozpočtových pravidlách (ak, to vyplýva z osobitných zákonov, z právne záväzných aktov ES a EÚ alebo medzinárodných zmlúv).
Na zmluve mám 2 možnosti, budem citovať:
Príjemca súhlasí, že bude viesť osobitný účet pre projekt, aby bolo možné identifikovať finančné prostriedky Európskeho spoločenstva. Európske spoločenstvo zostáva vlastníkom týchto finančných prostriedkov.

2. Ak príjemca použije účtovný systém, ktorý umožňuje presne sledovať a monitorovať všetky transakcie, je možné mu povoliť vedenie projektu na existujúcom účte príjemcu.

Rozprávala som s účtovníčkou jednej školy, ktorý to robia, ona mi povedala, že aj keď by to išlo cez osobitný účet, na tomto účte mala iba príjem prostriedkov, potom zriaďovateľovi, ten poslal dotáciu na výdavkový.

Fakt mám v tomto medzery, neviem ani aké sú to štrukturálne fondy, hľadala som na nete, medzi štrukturálnymi som tento projekt nenašla.
Ideme vlastne čerpať prostriedky Európskeho spoločenstva /citované zo zmluvy/.

Telefonovala som do BA, zajtra mám volať. Pekný deň a ďakujem.
Naposledy upravil AntekaK : 08.09.05 at 09:21
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK, odpoviem len toľko, kedže ide o prostriedky ES, skutočnosť, na ktorý účet majú byť poukázané záleží od podmienok poskytovateľa grantu.

Prostriedky z PHARE (sú to prostriedky z predvstupových fondov) sa museli a aj musia viesť na osobitnom mimorozpočtovom účte a z tohto účtu realizovať aj výdavky.

Projekt SOCRATES určite nie je financovaný zo štrukturálnych fondov (povstupových), ale či je financovaný z predvstupových fondov neviem (predvstupové sú PHARE, ISPA a SAPARD - aspoň o týchto viem).

Áno, súhlasím s "účtovníčkou jednej školy", skutočne, ak škola príjme grant napr. formou daru od nejakej právnickej osoby alebo aj fyzickej osoby, musí tieto prostriedky viesť na osobitnom momorozpočtovom účte (tzv. darovacom, sponzorskom) a pri ich použití ich previesť na svoj príjmový účet a následne na účet zriaďovateľa. Ten ich prevedie na výdavkový účet školy, z ktorého potom škola financuje výdavky na stanovený účel. Tzn., že sú súčasťou rozpočtových príjmov a výdavkov. Takto sa postupuje aj pri prijatí prostriedkov zo štrukturálnych fondov, pretože aj tie sú súčasťou rozpočtových príjmov a výdavkov.
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
[QUOTE=kvet]Ahoj, skúsenosti s projektom SOCRATES nemám. Naša škola bola v minulom roku zapojená do projektu PHARE. Grant z tohto projektu sme viedli na samostatnom mimorozpočtovom účte, z ktorého sme realizovali aj výdavky (príjem a výdavky z grantu sme účtovali na účte 245). Podľa môjho názoru, mala by si vychádzať z nejakých materiálov týkajúcich sa tohto projektu myslím, že by to tam malo byť uvedené. Nám MŠ SR pred podpisom zmluvy oznámilo, že musíme mať otvorený osobitný účet. Ak to tam nemáš uvedené, skús sa opýtať telefonicky.
Suhlasím s Kvetom . Aj my sme mali Phare, viedli sme ho na osobitnom ucte a uctovali cez 918/245. Uroky sme museli odviest do rozpoctu a cena sluzby /v nasom pripade opravy/ musela byt bez DPH, neskor nam DPH doplatia. Cize zatial mi v tom projekte dlzia DPH, ktore som musela uhradit z násho vydavkového uctu. Poplatky za vedenie uctu sme si takisto nemohli uplatnovať, museli byť financované z výdavkového. Zatial len tolko.
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
kvet
Ahoj, v podstate je to O.K.

Ja však účtujem operácie obratovo, tzn., že kreditnú položku na výdavkovom účte účtujem na stranu MD (rozpočtová klasifikácia = výdavkovej položke, ktorú znižujem, alebo použijem výdavkovú položku 637 032 - Mylné platby), teda by som účtoval:
a) vratka platby 232 09121 637032 / 331 (zvýši sa mi záväzok voči zamestnancovi)
b) prevod do poklade (zúčtovanie výpisu) 262 / 232 09121 637 030
c) zúčtovanie poklade 261 / 262
d) vyplatenie vratky zamestnancovi 331 / 261
súbežne strana Dal 232 09121 637032
súbežne strana Dal -232 09121 637030
tu zrazku som urobila cez ten minus. Krasne mi vsetko sedi 336,379,331, je nulove a 450 = odvodom 620, 440 = 611. Ale chcela by som sa spytat: napisal si ze operacie robis obratovo, cize vratku by si dal 232 09121 637032 MD. Od zriadovatela sme dostali pokyn ze ak nieco opravujeme nesmieme vymieňat strany ale urobit opravu minusom. Ak by si dal na MD stranu ucet 232 bude Ti sediet v stavoch a obratoch 232 MD - my tam mozme prijmat len dotacie od zriadovatela a prevod fin.prostriedkov z PU od zriadovatela.?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Keď niečo opravuje, opravím to znamienkom "mínus". Vo vyššie uvedenom prípade však nešlo o opravu, ale o platbu - vratku na výdavkový účet. Preto to účtujem na stranu MD. Na výdavkovom účte na strane MD účtujem len prevedené prostriedky od zriaďovateľa a mylné platby alebo dobropisy za elektrickú enegriu, plyn za bežný rok s výdavkovou ekonomickou klasifikáciou, tzn., že rozpočtový výdavok sa mi o sumu dopropisu zníži. Samozrejme mi sedia stavy a obraty na účte 232.
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
CIZE AJ TY KED MAS NAPRIKLAD PREPLATOK ELEKTRIKY PRIJMAS TO NA VYDAVKOVY A O TU SUMU SA TI VLASTNE ZNIZI TATO POLOZKA? JA TO ROBIM TAKTO ISTO, LEN V JEDNOM PRIPADE KED SME MALI VELKY PREPLATOK ZA TEPLO SOM TO NECHALA PREBEHNUT CEZ PU.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Áno, ale treba povedať aj b-é, t.j. len za podmienky, že sa to týka toho istého rozpočtového roka, tzn., že výdavok ktorý bol uskutočnený v bežnom roku a aj príjem (dobropis) bol prijatý v tom istom bežnom roku. Ide o tzv. vzájomné započítavanie príjmov a výdavkov podľa § 22 ods. 3 zákona o rozpočtových pravidlách.
Ak bol výdavok uskutočnený v minulom roku a dobropis poukázaný v bežnom (nasledujúcom) roku, túto platbu, pretože mi príde na výdavkový účet zaúčtujem ako mylnú platbu a následne urobím prevod na príjmový účet.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
henika, henika, henika ... pozri výpisy z banky k poslednému dňu v mesiaci, kreditná položka s názvom "úroky" ???
to ano..mam,,ale len u SJ..inde nikde nic...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
to ano..mam,,ale len u SJ..inde nikde nic...
z uvedeného čo píšeš mi vychádza, že úroky sa Vám pripisujú na "potravinový účet" ? a tieto úroky, prevádzaš na príjmový účet ? a poplatky banka, z ktorého účtu odpisuje ? tiež z "potravinového" ?
0 0
dianad dianad

dianad je offline (nepripojený) dianad

ČLOVEK OMYLNÝ
Co sa tyka tych urokov. Neviem my mame VUB a mohli sme sa s nimi dohodndut, kam pripisovat uroky a z coho strhavat poplatky. Ale je divne ze si zvolili prave potravinovy ucet.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať