Zavrieť

Porady

Usporiadat
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď, nebola som si istá, či mi neušla nejaká zmena,ktorú je potrebné doplniť. Vďaka.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte...chcela by som sa popytat, ma tu niekto skusenosti s uctovanim kapitalovych vydavkov?....dostali sme peniaze na projekt z infoveku, aj od zdruzenia rodicov a oecného úradu...teraz neviem, ako ten prijem zauctovat, ci to vsetko mam dat do jednej kopy a potom z toho uhradzat faktúry..
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Otázka:
1.) finančné prostriedky na projekt INFOVEK, dostala priamo škola, alebo zriaďovateľ (pokiaľ správne viem, projekt je financovaný z kapitoly MŠ SR cez zriaďovateľov) ?

2.) fin. prostriedky od združenia rodičov (predpokladám, že prostredníctvom daru), dostala priamo škola, alebo zriaďovateľ ?

3.) obecný úrad o ktorom píšeš, je Váš zriaďovateľ, ak áno, akou formou ste dostali prostriedky od neho ?
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

my sme ich mali minuly rok, dostali sme ich cez zriadovatela, cize som ucotvla prijem 232/211 celu sumu, potom to co som to mala na kapitalove vydavky som uctovala 042/321, faktura 321/232 Rk (700 ky podla toho co som za to kupila) a na koci roka som douctovala 211/901 ( vysporiadanie zdrojov krytia po úhrade faktúry). ael pokial viem tak infovek ide len cez zriadovatela (aspon u mna to tak bolo) a to co som mala zo ZRPS to som mala na darovacom ucte (samozrejme s darovacou zmluvou) a odtial som uhradila fakturu .aby si ten prijem rozlisila v cerpani tak som si dala pri cerpani vlastnu ananlytiku. dufam ze som to napisala zrozumitelne..:-)
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Súhlasím s "anita80", až na prostriedky na darovacom účte. Tie si mala použiť prostriedníctvom rozpočtových príjmov a výdavkov, tzn., že z darovacieho účtu si ich mala previesť na príjmový (účtovací predpis: MD 918 / D 215, prevod prostriedkov z darovacieho účtu: MD 262 / D 245, prijem na príjmový účet: MD 236 + EK / D 262), následne ich previesť zriaďovateľovi a zriaďovateľ na výdavkový účet školy a z toho si mala uhradiť kapitálovú faktúru.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

no sak tak som to robila( ja to beriem automaticky cez zriadovatela:-)) ale ja som neuhradzala z darovacieho uctu kapitalove vydavky, ale bezne. dik kvietok ze si ma upozornila... uz sa blizi vikend a men to uz nemysli:-), ozaj neprisla vam nahodou pozvanka z RVC MArtin na skolenie ohladom rocnej uzavierka? ja tam choim a velmi som spokojna.. daju mi aj materialy a vselico vysvetlia.. hlavne ohladom uctovania v skolach .....
0 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

ahojte... aj ja som teraz dostala peniaze od rodičovského združenia aj od mesta a všetko som previedla cez príjmový účet zriaďovateľovi. On mi to vrátil na bežný účet a potom na bežnom účte to mám oddelené analytikov. Tá pani Urbanová, ktorá bude v Martine sa mi zdá zbehlá v tejto problematike, tak sa tam chystám aj ja. Ale a už idem dovolenkovať. Majte sa....
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte,...
Už som tu raz spomínala krádež pokladničnej hotovosti v ŠJ, vtedy sa to začalo. Už to máme doriešené. Neviem ako to správne zaúčtovať.
Zaúčtovala som to vtedy: 548 8/261 8
Peniaze vlastne ukladli zo stravného, ale o tom som nič neúčtovala.
Vyšetrovala to polícia, páchateľ je neznámy, pátravnie sa zastavilo.
Škodová komisia predpísala škodu ako zavinenú a dala ju k náhrade pokladníčke.
Pokladníčka uhradila škodu po pokladne ZŠ (261 1), peniaze sme odviedli na účet ŠJ. To som účtovala 262/261 a 241/262.
Potrebovala by som to asi dostať na pohľadávku voči zamestnancovi, ale neišlo to cez príjmový účet. Mohlo by to byť 315/548? neviem
úhrada do pokladne 261/315
548 by vypadla aj 315.
Stalo sa to tento rok aj vyrovnané je to tento rok.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj,
škodu vzniknutú na pokladničnej hotovosti si zaúčtovala správne (548 / 261), pretože sa jedná o krádež pokladničnej hotovosti neznámym páchateľom. Kedže škodová komisia rozhodla predpísať náhrdu škody hmotne zodpovednej osobe (pokladníčke), predpis náhrady zaúčtuješ 335 / 649 - Iné ostatné výnosy.
Úhradu škody od hmotne zodpovednej osoby do poklade zaúčtuješ 261 1 / 335. Následný prevod náhrady škody na potravinový účet zaúčtuješ tak, ako uvádzaš.
Pri účtovaní vyššie uvedenej náhrady škody účet 315 sa nepoužije, pretože sa nejedná o pohľadávku za rozpočtové príjmy nedaňové, ale o pohľadávku za školské stravovanie, ktoré sa účtuje na triedach 5 a 6.
0 0
reapu reapu

reapu je offline (nepripojený) reapu

Kto má záujem, na stránke ministerstva školstva sú už nové normatívy-stav k 31.10.2005. www.minedu.sk , financovanie a rozpočet, základné školy.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

zdravim pritomne::. chcem sa opytat ako mam zauctovat toot: mali sme uraz ziaka... skodova komisia odsuhlasila odskodnenie skolou aj ucitelom(cast uhradi skola, cast ucitel) mam tie peniaze vlozit na ucet skoly ( zauctujem minusom na polozku urazu , a ked skoly vyplati odskodne z uctu tak sa mi vlastne ponizi vyska odskodneho o sumu, ktoru zaplatil ucitel) alebo to mam prehnat cez pokladnu? vobec neviem ze co bude spravne este som taky pripad nemala....
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Neviem, kde sú tie milióny, čo uvoľnili, nám ešte rozpočet znížili, aj keď sme žiadali navýšenie.
Chcela by som sa opýtať čo s vlastnými príjmami na konci roka - príspevok za ŠKD, MŠ na príjm.účte. Či sa musí vyčerpať do konca roka alebo sa môže prenášať do budúceho roku.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

pokial sa nemylim peniaze treba vycerpat - na konci roka by si mala mala mat na prijmovom ucte nulu.prijmy cerpas s kodom zdroja 45 . je na vas kde ich miniete.. ci na mzdy alebo na tovary a sluzby.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
zdravim pritomne::. chcem sa opytat ako mam zauctovat toot: mali sme uraz ziaka... skodova komisia odsuhlasila odskodnenie skolou aj ucitelom(cast uhradi skola, cast ucitel) mam tie peniaze vlozit na ucet skoly ( zauctujem minusom na polozku urazu , a ked skoly vyplati odskodne z uctu tak sa mi vlastne ponizi vyska odskodneho o sumu, ktoru zaplatil ucitel) alebo to mam prehnat cez pokladnu? vobec neviem ze co bude spravne este som taky pripad nemala....
Ak škola vyplatila odškodnenie úrazu žiaka v plnej výške v hotovosti z pokladne, operáciu zaúčtuješ: MD 480 / D 261, súbežne / D (- mínus) 232 09121 637 030 a / D 232 09121 642 014. Príjem časti odškodnenia od zodpovedného učiteľa do pokladne zaúčtuješ: MD 261 / D 480, následný prevod hotovosti na výdavkový účet zaúčtuješ: MD 262 / D 261 a príjem na výdavkový účet zaúčtuješ ako kreditnú operáciu: MD 232 09121 642 014 / D 261. Tým, nákladový účet 480 a výdavková podpoložka 642 014, budú predstavovať len sumu odškodnenia hradeného školou.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ivča
Chcela by som sa opýtať čo s vlastnými príjmami na konci roka - príspevok za ŠKD, MŠ na príjm.účte. Či sa musí vyčerpať do konca roka alebo sa môže prenášať do budúceho roku.
Vlastné príjmy by mala rozpočtová organizácia použiť prednostne a vyčerpať do konca rozpočtového roka, pretože pri ich prevode na účet zriaďovateľa a následného uzavretia účtovných kníh, ovplyvňujú výsledok hospodárenia, tzn., že sú súčasťou prebytku, alebo schodku hospodárenia. V novom roku, ak ide o prebytok, tento by sa mohol použiť len na financovanie kapitálových výdavkov. Avšak, v NR SR je novela zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, podľa ktorej, nevyčerpané prostriedky a to účelovo určené zo štátneho rozpočtu alebo aj účelovo určené na základe osobitného zákona (myslia sa aj vlastné príjmy), môže obec previesť na osobitný účet a použiť v nasledujúcom roku.

Pri použití príjmov za ŠKD, MŠ v nasledujúcom roku je otázne, či sa jedná o prostriedky účelovo určené podľa osobitného zákona, pretože vyhlášky, ktoré ich upravujú, nehovoria o účele, na ktorý ich možno použiť ???

Záver:
1.) prednostne vyčerpať vlastné príjmy !
2.) nevyčerpané finančné prostriedky zo ŠR z KŠÚ možno použiť aj v nasledujúcom roku do 31.03.2006, s výnimkou miezd a platov.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

kvet
Ak škola vyplatila odškodnenie úrazu žiaka v plnej výške v hotovosti z pokladne, operáciu zaúčtuješ: MD 480 / D 261, súbežne / D (- mínus) 232 09121 637 030 a / D 232 09121 642 014. Príjem časti odškodnenia od zodpovedného učiteľa do pokladne zaúčtuješ: MD 261 / D 480, následný prevod hotovosti na výdavkový účet zaúčtuješ: MD 262 / D 261 a príjem na výdavkový účet zaúčtuješ ako kreditnú operáciu: MD 232 09121 642 014 / D 261. Tým, nákladový účet 480 a výdavková podpoložka 642 014, budú predstavovať len sumu odškodnenia hradeného školou.
diky, ale nemam to dat na 642 017?( je to predsa jednorazove)
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
diky, ale nemam to dat na 642 017?( je to predsa jednorazove)
Nie, na podpoložke 642 017 - Na úrazové dávky, sa zatrieďujú výdavky hradené z povinného úrazového poistenia, ktoré vypláca sociálna poisťovňa.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Potrebovala by som poradiť: Majetok - budovu školy, ŠJ, telocvične mám v majetku zaúčtovanú ja v škole, ale na liste vlastníctva má všetky budovy obec. Chcem aby všetko bolo v poriadku a tak som požiadala pracovníčku obecného úradu, aby sme previedli z môjho majetku budovy k nim, nakoľko ona má ešte nedokončené investície, ktoré dostali na strechu budovy školy a taktiež naše kapitálové výdavky o ktoré ja nemám povýšenú hodnotu budovy. Ona po dohode s auditorkou povedala, že nám radšej dajú správcovskú zmluvu a všetok majetok presunú škole. Viem, že obec vypracovávala projekty na zateplenie budovy a výmenu okien - bolo by správne, ak by všetky budovy presunuli nám a oni dávali projekty na budovy, ktoré vlastne nemaj? A okrem toho my ešte máme podnikateľskú činnosť, a v rámci nej ak by sme chceli niečo opravovať vlastne by sme navyšovali hodnotu budov, ktoré nie sú v našom vlastníctve.
Aké skúsenosti, resp. názory máte v tejto oblasti vy?
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

kvet
Otázka:
1.) finančné prostriedky na projekt INFOVEK, dostala priamo škola, alebo zriaďovateľ (pokiaľ správne viem, projekt je financovaný z kapitoly MŠ SR cez zriaďovateľov) ?

2.) fin. prostriedky od združenia rodičov (predpokladám, že prostredníctvom daru), dostala priamo škola, alebo zriaďovateľ ?

3.) obecný úrad o ktorom píšeš, je Váš zriaďovateľ, ak áno, akou formou ste dostali prostriedky od neho ?
ahoj..takze, peniaze sme dostali od MŠ cez zriadovatela...
peniaze od ZR nam vlozili na prijmovy ucet a odtial som to previedla zriadovatelovi, ktory nam to vrati na nas bezny ucet..a este si nejaku ciastku financovala aj skola zo zberov, tie peniaze sa vlozili na prijmovy ucet , odtial to slo zriadovatelovi a ten nam to znovu vrati na bezny ucet..
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

uctovnicka
Potrebovala by som poradiť: Majetok - budovu školy, ŠJ, telocvične mám v majetku zaúčtovanú ja v škole, ale na liste vlastníctva má všetky budovy obec. A okrem toho my ešte máme podnikateľskú činnosť, a v rámci nej ak by sme chceli niečo opravovať vlastne by sme navyšovali hodnotu budov, ktoré nie sú v našom vlastníctve.
Aké skúsenosti, resp. názory máte v tejto oblasti vy?
Z vyššie uvedeného predpokladám, že majetok - budova školy, ŠJ a telocvičňa, zriaďovateľ - obec nepreviedla zmluvou do správy RO - školy. Z uvedeného vyplýva, že škola nemôže viesť takýto majetok vo svojom účtovníctve, je to v rozpore so zákonom o účtovníctve. Účtovná jednotka účtuje o majetku, ku ktorému má vlastnícke práva alebo práva správy majetku obce.
Takže máš dve možnosti:
1.) buď vyňať takýto majetok z účtovníctva školy (účtovanie mínusom, samozrejme aj oprávky, ak majetok odpisuješ),
2.) alebo uzavrieť písomnú zmluvu o prevode správy majetku podľa ustanovenia § 6 zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí (s dátumom spätne, od kedy majetok účtuješ v účtovníctve školy) a dať návrh na zápis do listu vlastníctva práva vyplývajúce zo správy majetku obce (vlastníkom tohto majetku bude obec, ale na liste vlastníctva ako správca bude figurovať škola).

Ešte uvediem, že opravou sa nezvyšuje hodnota majetku, pretože nejde o technické zhodnotenie. Oprava sa financuje z bežných výdavkov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať