Zavrieť

Porady

Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

henika
ahoj..takze, peniaze sme dostali od MŠ cez zriadovatela...
účtovanie: MD 232 bez RK (SY 13, znak 7) / D 211

peniaze od ZR nam vlozili na prijmovy ucet a odtial som to previedla zriadovatelovi, ktory nam to vrati na nas bezny ucet..
finančné prostriedky od ZR mala škola dostať formou daru na základe darovacej zmluva, s presne vyšpecifikovaným účelom použitia
účtovanie:
- príjem prostriedkov na "darovací účet" MD 245 / D 918
- prevod na príjmový účet - predpis MD 918 / D 215
- prevod MD 236 / 262
- výpis z "darovacieho účtu" MD 262 / D 245
- predpis odvodu zriaďovateľovi MD 219 / D 348
- odvod príjmov zriaďovateľovi MD 348 / D 236 bez RK (SY 13 znak 7)
- príjem prostriedkov na výdavkový účet: MD 232 bez RK (SY 13, znak 7) / D 211

a este si nejaku ciastku financovala aj skola zo zberov, tie peniaze sa vlozili na prijmovy ucet , odtial to slo zriadovatelovi a ten nam to znovu vrati na bezny ucet.. toto je O.K.
Stačí také vysvetlenie ?
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj..dakujem..staci, len co teraz s tym, ked tie peniaze od ZR boli vlozene na prijmovy ucet?
este sa chcem spytat, nahodou nevies, ze kde sa nete sa nachadza nieco take ako registraturny plan ?...lebo volala som do archivu a tam mi povedali, ze dostali avizo z MŠ, ze tam dali vzor ako to vypracovat...
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

To, že boli prostriedky vložené priamo na príjmový účet nevadí, pretože boli použité všetky prostriedky, síce boli porušené postupy účtovania a zákon o rozpočtových pravidlách, ale čo už. Prostriedky získané z darov, grantov a pod. má význam viesť na mimorozpočtovom účte (245) vtedy, keď ich rozpočtová organizácia nepoužije všetky, časť prostriedkov ktoré chce použiť previedie na príjmový účet atď. a časť prstriedkov, ktoré ešte nebude RO používať v bežnom rozpočtovom roku, prechádza bez problémov do ďalších rokov (neovplyvňujú výsledok hosporádenia).

Čo sa týka registratúrneho plánu, neviem o ničom ???
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Ďakujem za odpoveď - tak sme uvažovali aj my s účtovníčkou z obce. Chcem len podotknúť, že ak by sme previedli budovy obci, tak by sme v zmysle zákona o dani z príjmov nemohli v podnikateľskej činnosti dávať peniaze na opravu budov, ktoré nie sú v našom vlastníctve, a ak by sme urobili zmluvu o správe - potom by obec mohla dávať projekty na budovy, ktoré má v správe škola?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Nerozumiem tomu čo píšeš. Škola nemôže prevádzať majetok do správy obce. Do správy môže svoj majetok prevádzať len obec. Budovy prešli k 1.7.2002 delimitáciou do vlastníctva obcí, tzn., že obec mohla previesť tieto budovy do správy školy, ale škola nebude ich vlastníkom, len správcom, ale zapísaným na liste vlastníctva. Nerozumiem ani tej podnikateľskej činnosť, akú podnikateľskú činnosť vykonáva škola ?
Keď budovy nie sú v správe školy, opravu a údržbu by mala zabezpečovať a financovať obec.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

kvet
Ak škola vyplatila odškodnenie úrazu žiaka v plnej výške v hotovosti z pokladne, operáciu zaúčtuješ: MD 480 / D 261, súbežne / D (- mínus) 232 09121 637 030 a / D 232 09121 642 014. Príjem časti odškodnenia od zodpovedného učiteľa do pokladne zaúčtuješ: MD 261 / D 480, následný prevod hotovosti na výdavkový účet zaúčtuješ: MD 262 / D 261 a príjem na výdavkový účet zaúčtuješ ako kreditnú operáciu: MD 232 09121 642 014 / D 261. Tým, nákladový účet 480 a výdavková podpoložka 642 014, budú predstavovať len sumu odškodnenia hradeného školou.
ale my sme tie peniaze neplatili v hotovosti z pokladne, ale priamo z účtu školy na účet rodiča.. čo potom?misim ten prijem tych penazi od ucitela aj tak uctovat cez pokladnu? (vlozil mi to priamo na ucet)
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Tak potom:

- vyplatenie "plného" odškodného z účtu MD 480 / D 232 09121 642 014
- príjem časti odškodnenia od zodpovedného učiteľa na výdavkový účet:
MD 232 09121 642 014 / D 480 (kreditná položka na výdavkovom účte)

cez pokladňu nevidím význam to "preháňať"
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte, máte niekto knihu súvzťažností od p.Majorovej? Mala som kontrolu a upozornili ma, že nesprávne účtujem spotrebu známok na nákladový účet 420, že v tej knihe je uvedený nákladový účet 480? Mohli by ste to niekto pozrieť? Ďakujem.
0 0
anika anika

anika je offline (nepripojený) anika

Smola, kontrolóri by si mali naštudovať súvzťažnosti pretože na účet 420 - Služby
sa okrem iného účtuje "poštovné a telekomunikačné poplatky" a na účet 480 -Iné
náklady aj podľa súvzťažnosti od Ing. Majorovej. Tú knihu majú aj predajniach
ŠEVT.
0 0
Medulienka Medulienka

Medulienka je offline (nepripojený) Medulienka

Ahoj Kvet! Nestačím sa čudovať a obdivujem Tvoje vedomosti z oblasti účtovníctva a všetkým predpisov!!! Kde berieš čas na študovanie toho všetkého? Je to praxou, alebo nejakým zvláštnym štúdiom, alebo Ťa to tak veľmi baví? Ja sa tiež dosť vŕtam v predpisoch a zákonoch, ale to, čo predvádzašTy, na to nemám!!! Zdravím Ťa a ešte dlho maj nervy na nás, čo nič nevieme. Ahoj!!!:p
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK
Ja som sa tiež takto oponovala, vysvetľovali mi to tak, že poštovné na 420 vtedy ak platím na pošte, napríklad za doporučený list alebo keby som nemala známky, ale vraj spotreba známok nie sú poštovné náklady. Ja neviem.
Ahojte,
vyššie uvedené okolnosti ma prinútili preštudovať a porovnať odbornú literatúru od dvoch autorov:

1.) v knihe "Účtovné súvsťažnosti pre verejnú správu ..." od Ing. M. Majorovej PhD. z roku 2004, sa uvádza:
- nákup cenín - kolkov a poštových známok v hotovosti 263 / 261
- spotreba cenín - kolkov a poštových známok 480 / 263

- poštové poplatky za listové zásielky a balíky hradené v hotovosti 420 / 261

2.) v knihe "Rozpočtovníctvo a účtovníctvo verejnej správy ..." od Ing. Š. Fabiana, PhD. z roku 2005, sa uvádza:
- spotreba poštových známok 420 / 263

3.) na margo všetkého, usmernenie z DÚ z roku 2002 pre vedenie účtovníctva RO - školstvo
- spotreba poštových známok 420 / 263

Takže, vyberte si
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Medulienka
Ahoj Kvet! Nestačím sa čudovať a obdivujem Tvoje vedomosti z oblasti účtovníctva a všetkým predpisov!!! Kde berieš čas na študovanie toho všetkého? Je to praxou, alebo nejakým zvláštnym štúdiom, alebo Ťa to tak veľmi baví? Ja sa tiež dosť vŕtam v predpisoch a zákonoch, ale to, čo predvádzašTy, na to nemám!!! Zdravím Ťa a ešte dlho maj nervy na nás, čo nič nevieme. Ahoj!!!:p
Ahoj Medulienka, ďakujem pekne za tieto komplimenty, no myslím, že moje vedomosti z oblasti účtovníctva a súvisiacich predpisov, nie sú až také, ako píšeš. Ale snažím sa. Táto oblasť ma predovšetkým veľmi zaujíma a preto čas na samoštúdium si nájdem vždy. V brandži účtovníctva obcí, rozpočtových organizácíí a miezd pôsobím cca 10 rokov.
Naposledy upravil kvet : 11.11.05 at 06:26
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Vďaka za odpoveď. Mne sa viac pozdáva spotreba známok účtovaná na 420, lebo na 480 som dávala iba také náklady, ktoré sa potom vo výdavkoch účtovali na položkách 64, pekne potom sedel okruh 480=64. Keď tu boli na kontrolu, hneď mi tento argument nenapadol. Veľmi na výber nemám, celé naše mesto účtuje na 480, skúsim ešte pri prejednávaní pripomenúť tú 64, uvidím. Ešte raz ďakujem.
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Sme RO ZŠ s právnou subjetivitou.
Koncom roka 2004 som zle zaúčtovala kapitálové výdavky 420/23209121 717002. Teraz mi v súvahe nesedia okruhy a to v údajoch predchádzajúce obdobie.
Čo mám s tým urobiť?
V 1.Q. som to opravila len v súvahe a ostatných výkazoch ale musím to meniť každý štvrťrok.
Poraďte mi prosím, ako to opraviť natrvalo. Ďakujem.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Údaje v súvahe za predchádzajúce obdobie už v roku 2005 neopravíš a nemala by si ich opravovať ani "na tvrdo", pretože v účtovníctve platí zásada bilančnej kontinuity, tzn., že konečné zostatky účtov za prechdázajúce obdobie= počiatočným stavom bežného obdobia.
Kapitálové výdavky si v roku 2004 zaúčtovala nesprávne, použila si nákladový účet (420), namiesto účtu obstarania dlhodobého hmotného majetku (042). Oprava by sa dala uskutočniť aj v roku 2005, ale už to neovplyvní údaje za prechádzajúci rok. Neviem, aké boli ešte účtovné záspisy v roku 2004 súvisiace s rekonštrukciou, resp. modernizáciou, rekonštrukcia, resp. modernizácia bola v roku 2004 dokončená, alebo to bol len jediný zápis ????
Odpíš.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Popri hlavnej činnosti, ktorú máme uvedenú v zriaďovacej listine a tou je zabezpečovanie výchovy a vzdelávania.... máme ešte aj vedľajšiu hospodársku činnosť - podnikateľskú činnosť, keďže sa nachádzame v turisticky navštevovanom prostredí, ktorou je poskytovanie ubytovania a stravovania pre školy, školské výlety a tábory počas prázdnin. Je to robota naviac, ale aspoň máme budovy lepšie využité.Mimochodom ministerstvo financií už dávno malo vydať usmernenie ohľadom podnikateľskej činnosti v školách, do dnešného dňa však neviem, že by niečo vydalli. Túto VHČ máme na základe živnosti, resp. koncesovanej živnosti a teda akoby to bola ďalšia organizácia - právnická osoba. Máme ďalší účet, vediem účtovníctvo,... atď. a jednalo sa mi o to, že ak budeme mať budovy v správe, či môžeme tieto budovy opravovať? Ale myslím, že áno, nakoľko mi nebudeme robiť veľké zásahy, ktorými sú technické zhodnotenia, ale len bežnú údržbu.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Budem sa už opakovať, v súlade s ustanovením § 6 ods. 1 zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov, obec môže zveriť svoj majetok do správy rozpočtovej organizácii, alebo príspevkovej organizácii, ktorú zriadila podľa osobitného predpisu, t.j. zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Pod správiu majetku sa rozumie oprávnenie majetok obce držať, užívať, brať úžitky a nakladať s ním v súlade so zákonom, zásadami hospodárenia s majetkom obce a štatútom obce.

Z uvedeného vyplýva, ak obec písomnou zmluvou previedla správu majetku obce na RO, táto je oprávnená, dokonca povinná tento majetok opravovať a vykonávať na ňom údržbu, ale je aj oprávnená tento majetok zhodnocovať, tzn., vykonávať na ňom aj technické zhodnotenie.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

mila kvet.. mozes mi prosim ta poradit? dostaneme peniaze na projekt a k tomu ucelu si zriadime ucet(depozit). ako to mam urobit uctovne a co to vsetko obnasa? myslim ake zapisy a ci mam dat posielat uroky z depozitu na zakladny ucet skoly ako to robit s poplatkami? velmi mi s tym pomozes...este som to totiz nerobila .... dakujem velmi pekne :-) si sikulka
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
mila kvet.. mozes mi prosim ta poradit? dostaneme peniaze na projekt a k tomu ucelu si zriadime ucet(depozit). ako to mam urobit uctovne a co to vsetko obnasa? myslim ake zapisy a ci mam dat posielat uroky z depozitu na zakladny ucet skoly ako to robit s poplatkami? velmi mi s tym pomozes...este som to totiz nerobila .... dakujem velmi pekne :-) si sikulka
Ahoj, na tvoju otázku neviem odpovedať jednoznačne, pretože neviem, aké sú to prostriedky, od koho budú poskytnuté a na aký účel. Od odpovede na tieto základené otázky sa odvíja aj spôsob účtovania týchto prostriedkov.
Takže, moja odpoveď bude všeobecná:

1.) ak sú to prostriedky z predvstupových fondov napr. projekt PHARE, tieto sa vedú na osobitnom účte a tiež výdavky sa uhrádzajú priamo z tohto účtu, tzn., že tieto prostriedky nepoužiješ prostriedníctvom rozpočtových príjmov a výdavkov.
Účtovné súvsťažnosti, napr.:
- príjem prostriedkov na osobitný účet 245 / 918
- predpis záväzku (faktúry za napr. opravu budovy) 420 / 321
- úhrada faktúry, napr. oprava budovy 321 / 245
súbežne 218 / 211

2.) ak sa jedná o prostriedky - granty (t.j. od subjektov, ktoré nie sú zaradené do siete orgánov verejnej správy), tieto sa vedú na osobitnom účte, ale sa použijú prostredníctvom rozpočtových príjmov a výdavkov, tzn., že pri ich použití sa prevedú na príjmový účet, následne zriaďovateľovi, ten ich prevedie na výdavkový účet, z ktorého RO uhrádza výdavky.
Účtovné súvsťažnosti, napr.:
- príjem grantu na osobitný účet 245 / 918
- prevod na príjmový účet 262 / 245
- príjem na príjmový účet 236 / 262
- zúčtovanie rozpočtových príjmov 918 / 215
- predpis prevodu príjmov 219 / 348
- prevod rozpočtových príjmov zriaďovateľovi 348 / 236

Čo sa týka úročenia osobitného účtu a platenia poplatkov, odporúčam, úroky pripisovať na príjmový účet a poplatky odpisovať z výdavkového účtu. Tak to mám aj ja.
Ak chceš presnejšiu informáciu, napíš, o aké prostriedky ide, od koho budú poskytnuté a na aký účel.

P.S. "kvet" = on
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

fuu to je trapas...sa ti ospravedlnujem.... /uz davno ma neohuril nijaky chlap:-)/
to je projekt digitalni sturovci cez ministerstvo post a telekomunikacii. napisali nam ze si mame zriadit na to osobitny ucet.......dostaneme na kapitalov aj na bezne vydavky... takze ako teraz?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať