Zavrieť

Porady

Usporiadat
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj vospolok, mám problém. Neviem ako mám zaúčtovať čerpanie miezd - odmena vyplatená vychovávateľke zo vzdelávacích poukazov. Školský klub detí - originálne kompetencie účtujem so zdrojom krytia 45.
Čerpanie zo vzdelávacích poukazov som účtovala so zdrojom krytia 111, bolo to v poriadku, doteraz sme na ŠKD nič z poukazov nedávali, až teraz. Neviem, či môže byť čerpanie z poukazov účtované so zdrojom krytia 45? Asi si zbytočne lámem hlavu nad niečím jednoduchým, poradíte mi, prosím? Ďakujem.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

podla mna je to jedno, aky zdroj krytia tam das.. ja som to mala minuly rok a dala som to so 111 a este som si to pre istotu odlisila analyticky..teraz neviem ci v 12 alebo v 13 aby som potom vedela rychlo najst ze naco sme tie poukazy minuli .ale myslim ze by si to asi nemala dat s tou 45./lebo to by potom znamenalo ze su to peniaze z podielovych dani/ vzdelavacie predsa dava stat ....
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

AntekaK
Ahoj vospolok, mám problém. Neviem ako mám zaúčtovať čerpanie miezd - odmena vyplatená vychovávateľke zo vzdelávacích poukazov. Školský klub detí - originálne kompetencie účtujem so zdrojom krytia 45.
Čerpanie zo vzdelávacích poukazov som účtovala so zdrojom krytia 111, bolo to v poriadku, doteraz sme na ŠKD nič z poukazov nedávali, až teraz. Neviem, či môže byť čerpanie z poukazov účtované so zdrojom krytia 45? Asi si zbytočne lámem hlavu nad niečím jednoduchým, poradíte mi, prosím? Ďakujem.
Ahoj, finančné prostriedky za vzdelávacie poukazy sa poskytujú zo štátneho rozpočtu z kapitoly MŠ SR, ako nenormatívny príspevok a preto sa kódujú zdrojom 111 - Zo štátneho rozpočtu, bez ohľadu na to, či sa použijú na financovanie originálnych kompetencíí.
Súhlasím s "anita80", ja tiež mám vytvorené podrobnejšie analytické členenie pre výdavky financované z prostriedkov za vzdelávacie poukazy a to, v SY 11, znak "VP".
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
to je projekt digitalni sturovci cez ministerstvo post a telekomunikacii. napisali nam ze si mame zriadit na to osobitny ucet.......dostaneme na kapitalov aj na bezne vydavky... takze ako teraz?
ako, ako ..., tu je každá rada dobrá. Neviem pochopiť, prečo poskytovatelia dotácií, t.j. správcovia kapitoly, v tvojom prípade MDPaT SR, uzatvárajú zmluvy tak, že tieto prostriedky má príjemca - RO viesť na osobitnom účte, z ktorého má priamo uhrádať aj výdavky. Je to v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy, konkrétne § 22 ods. 4, a tiež so zákonom o rozpočtových pravidlách územenej samosprávy, § 3 a § 5. Ale, čo už, tento problém asi nevyriešime.

Ja by som postupoval (môj názor) v zmysle podmienok uvedených v zmluve, tzn., že ak je tam uvedené, "že prostriedky musím viesť na osobitnom účte a z neho vykonávať aj úhrady", tak by som tieto prostriedky viedol na osobitnom účte ako mimorozpočtové zdroje, z ktorého by som priamo realizoval aj úhrady, tzn., že by som ich nepoužil prostredníctvom príjmov a výdavkov rozpočtu, nebudú vykázané vo výkaze Fin - SAM 2-04.
Spôsob účtovania, viď . môj príspevok uvedený vyššie t.j. číslo 382, spôsob číslo 1. K účtu 245, by som viedol analytické členenie podľa rozpočtovej klasifikácie (nie je povinnosť), pre lepší prehľad, pretože tieto prostriedky podliehajú finančnému zúčtovaniu.

Čo sa týka úrokov a poplatkov, tento osobitný účet by som dal úročiť na príjmový účet a poplatky uhrádzať z výdavkového účtu.
Ale pozor, ako príjemcovia dotácie zo ŠR, ste povinný odviesť do ŠR výnosy z osobitného účtu, kde budú tieto prostriedky poskytnuté, t.j. úrok mínus poplatok za vedenie účtu v termíne, ktorý by mal byť uvedený v zmluve. Úroky a poplatky plynúce z osobitného účtu sa dajú pekne vidieť na výpise z príjmového účtu a výdavkového účtu.
Naposledy upravil kvet : 16.11.05 at 06:39
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

dakujem.. ale mohol by si mi prosim ta este ozrejmit to uctovanie o kapitalovych vydavkoch na depozite? asi z kapitalovych kupime projektor.. to znamena za tam netreba zapis 211/901 ?.tam mam pouzit aj RK (na tom depozite)?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

- fa. za nákup projektoru (predpis záväzku) 042 / 321
- úhrada fa. z osobitného účtu 321 / 245
súbežne 918 / 211
- zaúčtovanie prefinacovania zdrojov k dlhodob.majetku 211 / 901
- zaradenie majetku do používania 022 / 042
- zaúčtovanie odpisu 470 + AÚ / 082
súbežne 901 / 211

RK môže, ale nemusíš používať. Ja odporúčam, kôli zúčtovaniu.

Postačuje taká odpoveď ???
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

aaaaaannnno. dakujem velmi pekne....je vycerpavajuca
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Aj my sme dostali projekt "digitalni štúrovci", v inštrukciách sa píše, že:"na poskytnuté finančné prostriedky musíte mať zriadený samostatný účet, alebo podúčet, kde budú len finančné prostriedky či už od nás, alebo od Vás určené na tento projekt." Môže byť týmto účtom depozitný účet, keď:
- peniaze nám prídu až v polovici decembra (nestihneme, ani ich nemôžeme zúčtovať do konca decembra)
- na konci mesiaca prevediem na tento účet decembrové mzdy,(takže tam nebudú len grantové peniaze + naše na financovanie projektu, ale aj mzdy
- zmluvu na podpis ministra musíme odoslať spolu s výpisom z účtu
Môžeme na tento grant naozaj použiť depozitný účet, alebo je lepšie zriadiť ešte nejaký darovací?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Odporúčam zriadiť si osobitný účet, nepoužívať na vyššie uvedený projekt depozitný účet. V účtovnej evidencii má tento účet označenie 245, tak isto ako depozitný účet.
0 0
uctovnicka uctovnicka

uctovnicka je offline (nepripojený) uctovnicka

Vďaka, tak sme sa aj s riaditeľkou dohodli - zriadime darovací účet - je to čistejšie. Ahoj :-)
0 0
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

kvet
Údaje v súvahe za predchádzajúce obdobie už v roku 2005 neopravíš a nemala by si ich opravovať ani "na tvrdo", pretože v účtovníctve platí zásada bilančnej kontinuity, tzn., že konečné zostatky účtov za prechdázajúce obdobie= počiatočným stavom bežného obdobia.
Kapitálové výdavky si v roku 2004 zaúčtovala nesprávne, použila si nákladový účet (420), namiesto účtu obstarania dlhodobého hmotného majetku (042). Oprava by sa dala uskutočniť aj v roku 2005, ale už to neovplyvní údaje za prechádzajúci rok. Neviem, aké boli ešte účtovné záspisy v roku 2004 súvisiace s rekonštrukciou, resp. modernizáciou, rekonštrukcia, resp. modernizácia bola v roku 2004 dokončená, alebo to bol len jediný zápis ????
Odpíš.
Rekonštrukcia nebola v roku 2004 ukončená, mám ešte 5 faktúr, ktoré sa týkaju rekonštrukcie ihriska.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ja by som v roku 2005 interným dokladom zaúčtoval sumu, ktorú si v roku 2004 nesprávne zaúčtovala na účte 420, týkajúcej sa rekonštrukcie ihriska na účty MD 042 / D 901.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

kvet
Odporúčam zriadiť si osobitný účet, nepoužívať na vyššie uvedený projekt depozitný účet. V účtovnej evidencii má tento účet označenie 245, tak isto ako depozitný účet.
znamena to teda, ze ked uz v uctovnictve mam ucet 243,245 pribudne mi este jedna 245 (myslim zriadena len kvoli tomu projektu) a ako to teda odlisim od 245 ktoru mam vedeny ako darovaci ucet?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anita80
znamena to teda, ze ked uz v uctovnictve mam ucet 243,245 pribudne mi este jedna 245 (myslim zriadena len kvoli tomu projektu) a ako to teda odlisim od 245 ktoru mam vedeny ako darovaci ucet?
Jednoducho, analytikou k syntetickému účtu 245. Ja mám napr. takéto analytické rozlíšenie účtu 245:
- depozitný účet, v SY 13, znak 1
- darovací účet, v SY 13, znak 3
- atď...
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Mňa by zaujímalo, či prostriedky, ktoré máme vložiť ako vlastné (tých 10%), môžeme dať z rozpočtových prostriedkov na prenesené kompetencie a ak áno, ako zaúčtovať prevod týchto prostriedkov z výdavkového účtu na novozriadený účet. Tie úroky sa budú odvádzať až na konci roku 2006, alebo ak tam nejaké budú už teraz, tak sa odvedú už na konci roku 2005?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás, vidím že máte skúsenosti s takýmito projetkami, tak mi poraďte.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

my tieto peniaze budeme mat z rodicovskej rady a od sponzora.mne sa nezda zeby si tam mohla dat peniaze z rozpoctu-precitasj si poriadne zmluvu--tam by to malo byt stanovene. mari sa mi ze to nesmu byt rozpoctove peniaze.
0 0
anita80 anita80

anita80 je offline (nepripojený) anita80

Čo sa týka úrokov a poplatkov, tento osobitný účet by som dal úročiť na príjmový účet a poplatky uhrádzať z výdavkového účtu.
Ale pozor, ako príjemcovia dotácie zo ŠR, ste povinný odviesť do ŠR výnosy z osobitného účtu, kde budú tieto prostriedky poskytnuté, t.j. úrok mínus poplatok za vedenie účtu v termíne, ktorý by mal byť uvedený v zmluve. Úroky a poplatky plynúce z osobitného účtu sa dajú pekne vidieť na výpise z príjmového účtu a výdavkového účtu.[/quote]

tie úroky by sme mali podla zmluvy vyuctovat ak sa nemylim do 31.01.2007.opakujem rozpoctove peniaze nesmies pouzit!
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Súhlasím s "anita80", preštuduj si zmluvu, podľa môjho názoru, spolufinancovanie projektu by sa malo zabezpečiť z mimorozpočtových zdrojov a nie zo zdrojov rozpočtu.

Termín odvodu výnosov do ŠR (t.j. úrok mínus poplatok za vedenie účtu) sa realizuje v termínoch uvedených v zmluve, tzn., že určuje ich správca kapitoly, ktorý tieto prostriedky poskytuje.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za odpoveď, ja som si tiež myslela, že to dám z rodičovských, ale praccovníčka OcÚ ma presviedčala, že oni na takéto projekty dávajú rozpočtové prostr., že pre toho poskytovateľa sú to naše vlastné prostr.
Ešte by ma zaujímalo, ako riešite odškodnenie školských úrazov. Túto otázku som už dávala na porade, ale nikto mi zatiaľ neodpovedal. Ide mi o to, či máte uzavretú poistku s nejakou poisťovňou alebo vyplácate bolestné podľa bodového ohodnotenia zo svojho rozpočtu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať